Erolergun, Hocalı'nın Kurdeleli Anahtarı'ı inceledi.
19 Nis 15:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir sürü alıntı yaptım. klasik öykülere göndermeler ilginçti. Hocalı insanını ve ermeni katliamını güzel betimlemiş. Yalnız ejderha dövmeli yatak neden devamlı sözknusu? Bir de kaçışları da ilgimi çekti. Acaba anahtarlar gerçekten varmı?

26 Yil Önceki Insanlik :(
İnsanlık dramı olarak görülen Hocalı katiamının gerçekleşmesinin üzerinden 26 yıl geçti. Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Ermeni güçlerinin 1991’in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahipti. 2 bin 605 ailenin, 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasaba olan Hocalı’da Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermeniler daha sonra Hocalı’yı hedef aldı.
“Memorial” İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştirErmeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat'ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Zeynep Buse Eydemir, Büyük Olayların Kısa Tarihi'yi inceledi.
 01 Mar 21:17 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

11 eylülden,1 mayısa,Yavuz Zırhlısından,Süveyş Kanalına,Kıbrıs konusundan,Hocalı katliamına,Özgürlük heykelinin yapımından,Srebrenika Katliamına birçok önemli mevzu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir kitap.Olaylar elbet çok detaylı değil ancak genel kültür için kesinlikle okunması gereken bir kitap.Kitaptaki sıralama olayın ismine göre, tarih sıralamasına göre olsaydı daha çok hoşuma giderdi.Böylece birbiriyle bağıntılı konularda tekrarlar olmazdı diye düşünüyorum.Özellikle gençlerimizin okuyup, ön bilgi edinip,
merak ettikleri konuları daha detaylı araştırması için okunması gereken bir kitap.Dil sade ve akıcı.

Cebe Noyan, Kan Fırtınası'ı inceledi.
 27 Şub 03:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hocalı Katliamını ve verilen mücadeleyi tüm çıplağıyla anlatan güzel bir biyografik eser olmuş. Yazar, Türkiye'nin kardeşlerine direkt askeri destek verememesi ama bunun yanında Ülkücü gönüllülerden oluşan (çoğu hapisten çıkmış) bir kuvvetin Rusya tarafından desteklenerek şımartılan Ermenistan'a karşı var olma savaşı veren Azerbaycan'a -gerekirse kardeşleri için ölümü göze alıp- gidişini ve oradaki durumu belgelerle yansıtmış..

#HocalıKatliamı
9 yaşındaki kız çocuğunun nefes aldigi fark edilince yanan ocağa diri diri atıldığı yerdi hocalı
26 yıldır unutmadık unut(tur) mayacağız

Dünya Basınından Hocalı Katliamı
HOCALI DÜNYA BASININDA

Ermeni-Rus birleşik kuvvetlerinin Hocalı'da sivil Azerbaycanlı nüfusa karşı emsali görülmeyen vahşeti bir süre sonra dünya medyasına da düşmüştür. ,

Fransız “Le Monde” gazetesinde Ermenilerin yaptıkları vahşete ilişkin şu ifadeler geçmektedir: “Ağdam'ı ziyaret eden yabancı basın mensupları Hocalı'da katledilen kadınlar ve çocuklar arasında kafa derisi soyulan, tırnakları sökülen üç ceset görmüşlerdir. Bu, Azerbaycanlıların bir propagandası değil, gerçeğin kendisidir”.

Vahşetle ilgili İngiltere'nin “The Sunday Times” gazetesi 1 Mart 1992 tarihli sayısında, hayatta kalmayı başaran Hocalıların dilinden şöyle nakletmiştir: “Ermeni askerler yüzlerce aileyi mahvetti. Hayatta kalanların anlattıklarına bakılırsa, Ermeniler 450 kişiyi aşkın Azerbaycanlıyı kurşuna dizmişlerdir ki bunların çoğunu kadınlar ve çocuklar oluşturmaktadır. Yüzlerce, belki binlerce kişi kayıplara karışmış durumdadır. Hocalı'dan kaçan diğer kadın ve çocuklarla beraber Ağdam'a ulaşan Raziye Aslanova, kendilerine durmadan ateş edildiğini anlatmaktadır. İnsanlar canlı canlı yakılmış, kafa derileri soyulmuştur.

Rus basınından“İzvestiya” gazetesinin 13 Mart 1992 tarihli sayısında bir Rus askerin dilinden şu bilgiler aktarılmıştır: “Binbaşı Leonid Kravets anlatıyor: Tepenin üzerinde yaklaşık 100 cesedi kendi gözlerimle gördüm. Bu erkek çocuğun kafası yoktu. Her yerde özellikle amansızca katledilmiş olan kadınların, çocukların ve yaşlıların cesetleri vardı.”

Azeri Gardaşlarımızın Derilerini Yüzdüler , Gözlerini Oydular
1992 yılının 25 Şubat'ını 26'sına bağlayan gece Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Hankendi'nde konuşlandırılan eski Sovyetler Birliği zırhlı araçları ve 180 askerî uzmanının da desteği ile Hocalı kentini çevirmişti. Rus silahları Hocalı kentini bütünüyle harap etti. Kasabaya giren Rus ve Ermeni askerler vahşette sınır tanımadı. Katledilenlerden bazıları kafası kesilerek, gözleri oyularak, derisi soyularak, canlı canlı yakılarak ve diğer işkencelerle öldürülmüştür.

Bu vahşet sonucunda resmî verilere göre 63'ü çocuk, 106'sı kadın, 70'si ise yaşlı 613 kişi katledilmiştir. 56 kişi acımasız işkenceler sonucunda öldürülmüş, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ebeveynlerinden birini, 230 aile ise reisini kaybetmiştir. 487 kişi sakat bırakılmıştır ki bunlardan da 76'sı çocuktur. Katledilenlerin yanı sıra 1275 kişi esir edilmiş ve esirlerden 150'sinin akıbeti halen bilinememektedir.

Katliam Süreci
1991 yılının sonlarında Ermeniler, Karabağ'ın dağlık kesimindeki 30'u aşkın yerleşim birimini ele geçirdi ve stratejik konuma sahip köyler Ermenilerce yakılıp yıkıldı. Yaşanan bu vahşetlerle Hocalı'ya giden yollar açılmış oldu.

Hocalı Katliamı
26 Şubat 1992'de hocalı köyünde 613 sivil; çoluk çocuk, yaşlı demeden ermenistan'a bağlı askeri güçler tarafından hunharca katledildi.
https://seyler.eksisozluk.com/...st&utm_term=post