1000Kitap Logosu

Hollandalı Amca

Zenci- Köpekler,maymunlar ve papağanlar bizden bin kat iyidirler;beni Hıristiyan yapan Hollandalı din adamları,her pazar günü ayinde,beyaz siyah,hepimizin Adem babamızın çocukları olduğumuzu söylüyorlar. Eğer bu vaizler doğru söylüyorlarsa hepimiz amca çocuklarıyız. Şimdi siz söyleyin,insan akrabasına bundan daha feci bir davranışta bulunabilir mi?
İnsan akrabasına bundan daha feci bir davranışta bulunabilir mi?
"Evet efendim; buranın âdeti böyle; elbise olarak bize yılda iki kez, bezden bir don verirler; şeker fabrikasında çalışırken parmağımızı değirmen taşına kaptırırsak elimizi keserler; kaçmak istersek bacağımızı keserler. Ben bu iki felakete de uğradım. İşte siz Avrupa'da bu sayede şeker yiyorsunuz. Bununla birlikte anam beni Guyana kıyılarında on Patagon akçesine satarken bana: "Sevgili oğlum, demişti; tanrılarımızı kutsa, onlara her zaman tap; onlar da seni mutlu yaşatırlar. Beyaz efendilerimizin esiri olmak şerefini kazanıyorsun; bunu yapmakla da ananın, babanın mutluluğunu sağlıyorsun." Onların mutluluğunu sağlayıp sağlamadığımı bilmem, ama onlar benim mutluluğumu sağlamadılar. Köpekler, maymunlar ve papağanlar bizden bin kat iyidirler; beni Hıristiyan yapan Hollandalı din adamları, her pazar günü ayinde, beyaz siyah, hepimizin Âdem babamızın çocukları olduğumuzu söylüyorlar. Ben soyağacı uzmanı değilim, ama eğer bu vaizler doğru söylüyorlarsa hepimiz amca çocuklarıyız. Şimdi siz söyleyin, insan akrabasına bundan daha feci bir davranışta bulunabilir mi?"
22
Zenci: "Evet efendim; buranın âdeti böyle; elbise olarak bize yılda iki kez, bezden bir don verirler; şeker fabrikasında çalışırken parmağımızı değirmen taşına kaptırırsak elimizi keserler; kaçmak istersek bacağımızı keserler: ben bu iki felakete de uğradım. İşte siz Avrupa'da bu sayede şeker yiyorsunuz. Bununla birlikte anam beni Guyana kıyılarında on Patagon akçesine satarken bana: "Sevgili oğlum, demişti; tanrılarımızı kutsa, onlara her zaman tap; onlar da seni mutlu yaşatırlar. Beyaz efendilerimizin esiri olmak şerefini kazanıyorsun; bunu yapmakla da ananın, babanın mutluluğunu sağlıyorsun." Onların mutluluğunu sağlayıp sağlamadığımı bilmem, ama onlar benim mutluluğumu sağlamadılar.Köpekler, maymunlar ve papağanlar bizden bin kat iyidirler; beni Hıristiyan yapan Hollandalı din adamları, her pazar günü ayinde, beyaz siyah, hepimizin Âdem babamızın çocukları olduğumuzu söylüyorlar. Ben soyağacı uzmanı değilim, ama eğer bu vaizler doğru söylüyorlarsa hepimiz amca çocuklarıyız. Şimdi siz söyleyin, insan akrabasına bundan daha feci bir davranışta bulunabilir mi?
4
“Masum” Amca, Baba ve Oğul
Ve gördüğümüz gibi, van Spenser gerçek bir Hollandalı gibi görevini yerine getirmiş, Laheyli Willem yanlılarının, Cornelis ve John de Witt’in cesetlerinden parçaları ateşte çevirdiği saatte Cornelis van Baerle’yi tutuklatmıştı.
Alexandre Dumas
Sayfa 63 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Bir İstila, Witt Kardeşler siyaset adamlarıdır ve halk tarafından vahşice katledilmişlerdir, Cornelis van Baerle ise Cornelis Witt’in oğludur ve komşusunun ihbarı yüzünden suçsuz olduğu halde yargıç tarafından tutuklan
12
25 öğeden 16 ile 25 arasındakiler gösteriliyor.