• OKUL NE İŞE YARAR?

  Siz hiç “Okula başladıktan sonra benim çocuğumun ahlakı güzelleşti.” diyen anne baba gördünüz mü? Yoksa tam tersine ebeveynlerin bir kısmı “Çocuğumun ahlakı okula bozuldu, daha önce hiç küfür bilmez, kötü söz söylemezdi ama şimdi ağzı bozuldu.” mu diyorlar?

  Sizce okul, çocukların farklılıklarının zenginliğe dönüştürüldüğü bir yer mi yoksa bu farklılıkların törpülenip tek tip insan haline getirildikleri bir torna atölyesi mi? Mesela yerleşik anlayıştan farklı, “uçuk” denebilecek düşünceleri olan ve bunları sınıfta ifade eden çocuklara, daha çok “Ne saçmalıyorsun?” diye mi yoksa “Aferin, herkesten farklı düşünmene çok sevindim.” şeklinde mi tepki gösteriliyor?

  Okul çocukların yeteneklerinin keşfedildiği, becerilerinin geliştirildiği bir yer mi yoksa var olan yetenek ve becerilerinin köreldiği bir yer mi? Mesela okullarımızda bu çocuğun bağlama çalma yeteneği var, yüzme becerisi var, el sanatlarına çok yatkın denilerek yönlendirilen çocukların oranı ne kadar? Bilmeyenler için söyleyelim; yok denecek kadar az.

  Okul çocuğun eğitilip mutlu yaşaması için hayata hazırlandığı bir yer mi yoksa öğütülüp sermayeye yem edildiği bir değirmen mi? Mesela eğitim programları bir insan olarak çocukların fıtratına uygun özgün ve özgür bireyler olması için mi hazırlanıyor yoksa sanayinin şu kadar işgücüne ihtiyacı olacak buna göre eleman yetiştirelim diye mi yapılıyor?

  Okul çocuğa cesaret aşılayan, girişimcilik ruhunu besleyen, başarabileceğine dair onu motive eden bir işlev mi görüyor yoksa onu bastırıp pısırıklaştırıyor ve kendine güvenini mi yıkıyor?

  Okul, haklarını bilen ve hakkını arayan bireyler yetiştirmeye mi yoksa kendisine verilene razı uysal vatandaş yetiştirmeye mi yarıyor? Hakkını aramayı bilen çocuklar bunu okulda mı öğreniyor yoksa sokakta mı? Acaba okul yöneticilerinin çoğunluğu, hak aramak için kendilerine başvuran öğrencileri tebrik edip buna teşvik mi ediyor yoksa “böyle yaparsanız başınıza iş alırsınız” deyip tehdit mi ediyor?

  Okul çocukların hayallerini gerçekleştirdikleri bir yer mi yoksa hayallerinin hatta hayal kurma özgürlüklerinin bile ellerinden alındığı bir yer mi? Mesela görsel sanatlar öğretmenleri çoğunlukla, çocuklara “hayalinizdeki masanın resmini çizin” mi diyor yoksa “şu masanın resmini çizin” deyip bütün öğrencilere aynı masanın resmini mi çizdiriyor?

  Okul çocuğun sağlam bir karaktere sahip olması için program uygulayan bir yer mi yoksa bazı öğretmenlerin ve yöneticilerin egolarını tatmin etmek için çocuğun onurunu kırdıkları, kişiliğine saldırdıkları bir yer mi?

  Okul gerçek hayatta kullanabileceği bilgilerle çocuğun donatıldığı bir yer mi yoksa hayatta karşılığı olmayan teorik birtakım bilgiler öğrendiği ve sınavdan sonra bunları unuttuğu bir yer mi?

  Okul çocuğu sosyalleştirerek topluma uyum sağlamasına katkıda bulunan bir yer mi yoksa sınıfın içine tıkılmaktan, ders çalışmaktan, test çözmekten, sınava hazırlanmaktan asosyal bir insan haline geldiği bir yer mi? Karar sizin.

  Okulu hayata hazırlayan bir yer olarak tasarlamak için önerilerimizi başka bir yazıda ele alıncaya kadar hoşça bakın zatınıza.

  Paylaşmak güzeldir, iyilikler paylaşarak artar. Saygılarımla.

  Muhammet YILMAZ

  Öğretmen/Eğitimci-Yazar

  http://www.muhammetyilmaz.com
 • Nuri Bilge CEYLAN filmi öneriyorum bu defa. "Ahlat Ağacı" Taşrada bir öğretmenin yazar olma serüvenini temel alarak işlemiş filmi. Anafikir çatısında politik, teolojik, ekonomik, sosyolojik sorgulamalara yer vermiş filmde. Bu sorgulama işini o kadar yaymış ki bir an "Nuri Bilge içine attığı konuların hepsini kusacak galiba" dedim. Sorgulamalarla beraber bir takım inanışlara da yer vermiş hikaye altından ince ince... bir insan beğenmese bile ailesinin kaderini yaşar mı ya da ailenin kaderi bireyin kaderine sirayet eder mi ? Filmde benim özellikle beğendigim konuya geleyim; son zamanlarda yazar, sanatçı tayfasının kendine uyguladıkları sansürle -ya da dönemin atmosferinin zorunda kıldığı otosansür diyelim ki bence acı hep vardı ama cesur insanlar hep yok-olayı sadece kültür ticatetine bağladılar. Ne demek istiyorum açayım: eski romanları okuyup filmleri izlediginiz zaman dönem hakkinda bir çok konuda bilgi ve duygu sahibi olabiliyorsunuz. Bu insanlar ne sıkıntılar çekmiş neler gündemine oturmuş neyi sevmişler ne kadarına ulaşmışlar canlarını ne yakmiş gibi gibi. Son dönemlerde konformist kafaların köhne tarzından sitemlenirken Nuri Bilge'nin filmi iyi geldi. Neyse kalp atışını arada duymak yaşama dair umut veriyor. benim söyleyeceklerim bu kadar gerisi takdirinize kalmış. Hoşça bakın zatınıza
 • 111 syf.
  ·10 günde·Beğendi·8/10
  Insanın hissizleşmesi, duygusuzlaşması  ve umursamaz oluşu hangi evrede olur diye soracak olursam birbirinden farklı cevaplar alırdım mutlaka. Yabancı olmak. Neye kime yabancı olmak. Kendime mi? yoksa insan dediğimiz varlığı meçhul yaratıklara mı? İnanın bana çoğumuz kendimize yapancıyız.

  Albert Camus yabancı kitabında Annesinin ölümünden üzüntü duymayan bir insanın aradan geçen zamanda  bir insanı öldürmesi ile neler yaşıyor onu anlatıyor. Baş karakter cinayetten yargılanırken kendini bir anda duygusuzluktan yargılanırken buluyor. Ve cezası muebbet iken bir anda idam oluyor!  Hissizlik bakın nelere mâl oluyor.

  Albert Camus derin düşünmek isteyenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap. Dilinin ağırlığının yanında felsefi sözleri  anlaşılması için biraz zorlasa da. Ufkunuzu açacağına eminim.

  Bol ve keyifli okumalar

  Zübde-i alemsiniz siz hoşça bakın  zatınıza ...
 • 205 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Maupassant' ın arnavut kaldırımlı yollarında ettiğim seyahat nihayete erdi. Kütüphaneden aldığımı belirtmiştim bir önceki yazıda. Kendi kütüphanemde bulunmasını istediğim kitaplardan biri olarak yerini aldı zihnimde.

  Kitabı tanıtmadan önce Maupassant' ı tanımak gerektiğini düşünüyorum. Gerçekçilik ve doğalcılık sularında yüzen yazar; tam bir anlatım, kurgu, gözlem ve hiciv ustasıdır. Maupassant' a göre gerçekçi bir sanatçı "yaşamın sıradan fotoğrafını değil, kendisinden bile daha tüm, daha kavrayıcı, daha inandırıcı bir görüntüsünü vermeye çalışacaktır"
  Çok üretken olan Maupassant 11 yılda 300 öykü, 6 roman, inceleme ve gezi yazıları yayınlamıştır. Fakat romanları öykülerini yanında sönük kaldığı edebiyat tarihçileri tarafından hemfikir olunan bir konudur.

  İlham kaynağı Flaubert olan yazar: olaylara, nesnelere hep dışarıdan bakması, kişileri genellikle yalnızca görünüşleri, devinimleri ve sözleriyle yansıtmasıyla Flaubert'in anlatı sanatına getirdiklerini yeterince özümlediğini kanıtlar.

  Kitaba gelince, çok etkilendiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Çok değişik çevrelerde, çok değişik insanlar arasında dolaştığım bu yolda bir askeri birliğin betimlemesi tam 4 sayfa içerisinde anlatılınca, anladım ki ayrıntılar insanı her zaman sıkmıyormuş. Betimlemeler ve tasvirler sayesinde kendinizi olay örgüsünün içerisinde buluyorsunuz. Çevirmeni Tahsin Yücel kitabın önsözünde :" Maupassant'ın öykülerinin büyük çoğunluğu okuru hep derin bir gerçekçilik içinde gülümsetir ya da ürpertir, ya da hem ürpertir, hem gülümsetir" diye bir ibare kullanır. Katılmamak elde değil, mesela 'Hora' ve 'Hayalet' adlı öykülerinde şizofrenik bir kurguyla karşılaşıyorsunuz. bunun yanı sıra 'İp' ve 'At Üstünde' adlı öykülerini birilerine anlatma hissi ile yanıp tutuşuyorsunuz.

  Burada öyküleri tek tek ele almak isterdim ancak hem işin büyüsü bozulacak hem de haddimi aşmış olacağım. Neden mi? Çünkü Julien Greimas, Maupassant'ın 6 sayfalık bir öyküsünü 300 sayfa boyunca derinlemesine çözümleyip onun zengin anlam evrenini gözler önüne sermiştir de o yüzden.

  Ben de herkesi bu zengin anlam evrenine davet ediyorum. Okuyun, okutun.
  Hoşça Bakın Zâtınıza.....
 • 360 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Hayat bir tesadüfler silsilesi imiş âlâ! Fakat tesadüflerinde kendine göre bir mantığı olmalı değil mi ya?
  (İçimizdeki Şeytan) Sabahattin Ali

  Uzun zamandır kendime ket vuruyordum, Hakan Günday okumamak adına. Kütüphanenin önünde vakit geçirdiğim her zaman gözüm "AZ" a takılıyordu. Sonunda -popüler olana uzak durma- önyargıyımı yenerekaldım elime ve okumaya başladım.

  Günday'a atfedilen Yeraltı Edebiyatı kimliğini hak ettiği kanısında olduğum; ilk bölümdeki dışavurumsal betimlemeler, gerçekten rahatsız edici şekilde SERT. Bu sertlik ve şiddet, diğer kitaplarını okumadığımdan ötürü, okumuş olan arkadaşlara normal gelebilir. Ülkemizin içinde bulunduğu -cinnet- ruh halini ve hayalimizde, yaşanmasını istemediğimiz fakat yaşanan gerçekleri köküne kadar sokuyor gözümüze. Derdâ'nın görmüş olduğu şiddetin, intikamını alırken yaşadığı kayıtsızlık ; bazı kesimlerin zeka geriliğinden dolayı, yaşanılan travmanın " BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ" mantığı ile rehabilite edilemediğini anlamaları için, ders kitabı niteliğindeki ilk bölüm kafalarına vura vura okutulması gerekiyor.

  Yazar, kitabı 2 bölüme ( Derdâ ve Derda diye) ayırmış. Ancak ben de nacizane bir bölüm daha eklemek isterim: Oğuz Atay.

  İlk bölümdeki -Derdâ- toplumsal eleştirilerin aksine ikinci bölümde -Derda- duyumsanan içsel bir yolculuk dikkat çekiyor. İkinci bölüm biraz daha naif, yalın ve tutarsız kalmış görünüyor. ikinci bölümün içinde yer alan "Oğuz Atay" kısmı kitabın bağlayıcı noktası olmasının ötesinde kimi çevrelere yöneltilen bir eleştiri olarak da okunabilir. Rüya sekansı ile ( sanırım Günday'ın kendi el yazısı) basit ama Oğuz Atay okuyucuları için güzel bir ütopik hikayede yer alıyor bu kısımda.

  Gelelim yazının başında Sabahattin Ali'den yaptığım alıntının sebebine. Kitabı okurken, kendimi bir an Alejandro Gonzalez filmindeymişim gibi hissettim. 'Ameros Perros' ve 'Babel' gibi filmlerinde tesadüf zincirlemesi kurguları ile tanınan yönetmeni severim fakat bazen zorlama bulurum. Aynı zorlama 'AZ'ın kurgusunda da hissediliyor ve bazı kısımlarda iğreti durabiliyor.

  Sinema demişken, eğer bu kitabın bir filmi yapılması düşünülürse, ki bence yapılsın. Filmi, 'Gemide' ve 'Lalelide Bir Azize' ile, kesişen iki öyküyü beyazperdeye aktarıp, kült olmasını sağlayan Serdar Akar çeksin... Bence - Sizce? - başka kim kotarabilir ki bu filmi.

  Herkese keyifli okumalar. Hoşça bakın zâtınıza
  ......