Hümeyra Eroğlu profil resmi
Bursa
44 okur puanı
14 Oca 14:16 tarihinde katıldı.
 • %100 (50/50)
 • Şerife bir yorumu yanıtladı.
  Dışarda kar yağarken kütüphanede olmak gibi küçük şeyler mutlu edebilir insanı...
  🌨😍
  Hümeyra Eroğlu
  Dostum özendirici hareketler bunlar 😂 tamam ben de yağmur sesi eşliğinde ders çalışıyor olabilirim 😎🌱
  Şerife
  Ahahaha yani işte kar var anlatabiliyor muyum Hümeyra hani bakıyorsun pencereden beyaz falan her yer... öyle bi' kar yani yağmur gibi değil 🌨🌨😂
 • Neden nefret diye birşey vardır? Kierkegaard cevaplıyor ; Nefret başarısızlığa uğramış sevgidir.
 • Uzun süre İş Bankası Kültür Yayınlarının basmasını beklediğimiz Monte Cristo Kontu inanın beklediğinize değecek bir klasik. 1.cildini bitirdim 2. cildini Aralık ayında okuyacağım. Ama eğer Kasım ayı okuma planım yapmış olmasaydım ve hatta uzerine bir de video çekmemiş olsaydim kesinlikle hemen okumak isterdim.
  Monte Cristo Kontu macera kategorisine girebilecek bir klasik. Edmond Dantes ise en az Raskalnikov kadar etkilendigim bir karakter oldu. Kitabın ilk yarısını resmen nefesimi tutarak okudum, bazı sahneler öyle heyecanlıydı ki; kitabı elimden bırakıp kısa molalar vermek zorunda kaldım.
  Kral'ın ve kralcıların Napoleon'un dönmesinden korktuğu Resterasyon döneminde, hayatının en mutlu gününü yaşarken korkunç bir iftiraya maruz kalır Edmond.
  Bir iftira insan hayatında nelere mal olur, insanı nasıl değiştirir dönüştürür, intikam nasıl alınır? daha güzel bir kurgulanamazdı.
  #alıntılar
  Nefretin gözü kördür, öfke bilinçsizdir ve intikamı kadehine dolduran zehirli şerbeti içmeyi göze alır.
  Fiyatı yükselttiginizde satılık olmayan hiçbir şey yoktur!
  İyiliğe, insancıllığa ve minnettarlığa elveda..
  Yüreği çiçeklendiren tüm duygulara elveda!.. İyileri ödüllendirmek için Tanrı'nın görevini üstlenmiştim... Şimdi de alçakları cezalandırmam için intikam tanrısı yerini bana bıraksın!
 • 1 GÜNDE BİTECEK KİTAP ÖNERİLERİ videomun ikincisini çektim.
  Izlemek isterseniz linki buraya bırakıyorum.
  Sevgiler. 💐
  https://youtu.be/xDp8dydQQk8
 • TÜRK EDEBİYATI İÇERİSİNDE EN BEĞENDİĞİM İLK 10 ESER İÇİNDESİN

  Neden mi? Başlayalım o halde.

  Peyami Safa'yı herkes sevmez. Bunu hala anlayabilmiş değilim. O kadar dergi alıyorum yahu dedim ben neden hiç kapakta bir 'Peyami Safa' göremedim bugüne kadar? Nedir bu ön yargı?
  Hep aynı yüzler dönüp dolaşıp karşımıza çıkarken neden bu muhteşem yazar, bu muhteşem eser hiç dillendirilmiyor? Sağa yatkın oluşu, siyasi tercihleri ve ağır eleştirileri onun mükemmele yakın olan ( özellikle bu eserinde) yazarlığını nasıl gölgeleyebilmiştir? Ufak bir araştırma yaparsanız eğer yaşadığı dönemdeki söylemlerini bulabilirsiniz ve sanılanın aksine doğuyu da batıyı da gayet net anlamış bir insan olduğunu görebilirsiniz. Ben incelememi hiç hazzetmediğim bu konudan uzaklaşarak esere yoğunlaşmak istiyorum.

  YALNIZIZ ; yoğun melankoli, dram, trajikomik ve tabi ki yalnızlık içeren bir eser. Hah tam aradığımız. Ne kadar da biz!

  Samim, eserin baş kahramanı. " Simeranya " adlı ütopik bir şehir hayal ediyor ve kitabını yazıyor. Aşık. Çocuğu yaşındaki Meral'e. Belki de çocuğu. O da muamma. Adam bir göz kırpmadan, bir nefes alışından, diz oynatışından senin içini dışını, düşündüğünü düşünmediğini, yaptığını yapacağını anlayabiliyor. Allah'ım erkeğin fazla zekisi de başa bela. Zavallı Meral ne yalan söylese inandıramıyor. Bir örnek vereceğim. Meral kızımız aşırı Paris düşkünü. Toplum tarafından dışlanmış ve 'orospu' olarak yaftalanmış yakın arkadaşı Feriha tarafından kandırılıp, Paris'e götürülmek, zengin ve yaşlı bir koca bulup zevk-i sefa sürmek peşindeler. Samim durur mu? Ah içinde ne fırtınalar kopar bu Samim'in. Meral ona yaptığı bir kaçamak hakkında yalan söyledi ve bir yalanından bakın ne ihtimaller kurdu Simeranya Kral'ı:
  “Bazı incelikleri feda edilmesi pahasına, bu arzuları saymaya çalışayım:
  1. Bütün şanslarını denemek imkânını veren bir hürriyete kavuşma arzusu,
  2. Kendi kendisinin tam ölçüsünü bulma arzusu,
  3. Kendi kendisini değiştirme arzusu,
  4. Muhitini değiştirme arzusu,
  5. İnsan temaslarını zenginleştirmek arzusu,
  6. Tecrübelerini zenginleştirmek arzusu (Hadise olarak),
  7. Kireçlenmiş itiyatları kırıp yeninin meçhulüne yönelen ruhta yaratıcı hamlelere
  serbest zemin hazırlamak arzusu,
  8. En son haddinde iyi giyinip güzelliğinin azamisini kendi kendisinin hayranlığına arzetmek arzusu (Narsizm),
  9. Başkalarının arzusunu son haddine vardırmak arzusu,
  10. Kendi nefsine karşı bir şahsiyet ve irade zaferi kazanıp aşağılık duygusundan kurtulma arzusu,
  11. Bu zaferi başkalarına da göstermek arzusu,
  12. Aşka ve benden gelen tesirlere isyan ve mukavemet imkânlarını çoğaltan yeni alaka ve cazibe merkezleri bulmak arzusu,
  13. Bu uzaklaşmanın ben de uyandıracağı ıstıraptan acı ve heyecan duyma arzusu,
  14. Aynı zamanda benim ıstırabımdan keyif duyma arzusu(Sadizm),
  15. Benimle mücadelesinde sırf mücadele zevki duymak arzusu,
  16. Kendi nefsiyle mücadelesinde sırf mücadele zevki duymak arzusu.
  Şimdilik hatırıma gelenler, bunlar. İkinci Meral’in birinciye karşı sık sık yaptığı ruh baskılarında bu arzuların bazıları hâkim.”

  !:..1!:1.11.!. Ben hata verdim arkadaşlar. Sizi bilmiyorum.

  Diyeceğim o ki; psikolojik tahlil deyince Peyami Safa ve Yalnızız diyorum.

  Eleştireceğim bir konu kadına olan bakış. Kitapta kadın kahramanların hemen hepsinin paraya düşkün, alık, ahlaksız, aptal bir yansıması var gibi geldi bana. Erkekler son derece akıllı iken; hayatı zevkten ibaret gören, Batı aşığı, değerlerini unutmuş bir kadın göstermeye çalışmış Peyami Safa.
  .
  .
  Kişisel Not:

  Bu kitabı okurken sürekli iç sesimi dinledim. Samim'in düşündüğü her şey ne kadar doğru idi. Kalbimde olduklarını bilmediğim bir çok şey gün yüzüne çıktı. Tahayyül edemediğim şeyleri düşünmeye cesaret ettim. Çünkü Peyami Safa şöyle demişti: 'Kalbin tüm meseleleri yalnız kalpte halledilir. '

  Kitabı okumak aklımda yokken ( bu ikinci okuyuşum oldu. Özlemişim. iyi ki), Cerrah Asya ' nın etkinliği ile okumuş oldum. Kendisine teşekkür ediyorum :)
  .
  .
  Son söz:

  --- Yalnızım, evet, herkes yalnızdır, yalnızız.---

  Sevgiyle kalın :)
 • Peyami Safa Türk edebiyatının, dünyanın okuduğu yazarlarla kıyaslanacak kadar dolu, insanlığa seslenen ancak hak ettiği yeri çok da bulamamış yazarı bence.Evet romanın dili günümüz Türkçesine göre ağır gelebilir bazı okurlara. Meslegimdendir belki ama bu beni hiç üzmedi okurken. Aksine dilinin zenginliği beni cezbetti. Roman tekniği açısından mükemmele yakın bir eser. Sanatını bu eserinde döktürmüş Safa. Böyle yazarları okuduktan, onların derinliğine indikten sonra günümüz yazarlarının birçoğuna ön yargılı yaklaşıyorum. Belki de olumsuz tek tarafı bu benim için. Hani "kesmiyor " derler ya onu yaşıyor insan. Tabi okunmaya değer kitaplar var. Okurken çok da keyif aldıklarım oluyor. Ama benim hayatımda yer ediyor mu okuduklarım ? Diye sorduğumda fark ortaya çıkıyor. Kitabı okuduktan sonra insan kendine bir " simerenya"kuruyor.Samim gibi kendi dünyasını yaratıyor. Ruh tahlilleri o kadar başarılı ki sanki bir psikoloji uzmanı Safa. Romanın konusu insandır Safa için. İşte bu eser de bunun en mükemmel örneklerinden. İnsanın en temel duygularından olan "şüphe " kavramını işlerken daha ilk sayfalarda alıyor insanı içine. Ayrıca bizdeki batı düşkünlüğü, dostluk , gösteriş , para tutkusu gibi kavramlar etrafında olay örgüsü şekilleniyor. Psikanalist bir romancı olan Safa bu eserinde kişilerin bozuk karakteriyle, karamsarlıklariyla insanlığa sesleniyor. Kendimizi tanimamizin ve ruhumuzu kesfetmemizin bizim tek çözümümuz olduğunu vurguluyor. Ayrıca II. Dünya Savaşı sonrası kaleme alınmış ve o dönemin izlerini satır aralarında hissediyorsunuz. Romanı incelerken olay örgüsünden çok bahsetmiyorum. Çünkü kısa bir özet niteliğinde oluyor ki ben hep merak duygusunu canlı tutmadan yanayım. Daha çok teknik özelliklere ve bendeki izlenimlerine vurgu yapıyorum bence bu ,romanın asıl önemli tarafı.Kisaca Samim, Besim, Mefharet gibi karakterlerle Türk edebiyatının en önemli psikolojik romanlarından. Benim hayatımda özel bir yere sahiptir. Keyifli okumalar...
 • Bu kitap yaşanmış bir deneyimin meyvesidir ve anlatılan olaylardan hemen sonra yazılmıştır
  Marlo Morgan
  Sayfa 9 - Klan Yayınları
Bursa
44 okur puanı
14 Oca 14:16 tarihinde katıldı.
2018
82/85
97%
7 günde 1 kitap okumalı.
En çok okuyanlar'da 425. sırada.

Okuduğu kitaplar 82 kitap

 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
 • Kağıt Ev
 • Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum
 • Yalnızız
 • Çiçek Senfonisi
 • Kirpinin Zarafeti
 • Yoldaki Mühendis
 • Hay Bin Yakzan
 • İslam Deklerasyonu
 • Yaşamak

Kütüphanesindekiler 82 kitap

 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
 • Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum
 • Kağıt Ev
 • Yalnızız
 • Çiçek Senfonisi
 • Kirpinin Zarafeti
 • Yoldaki Mühendis
 • Hay Bin Yakzan
 • İslam Deklerasyonu
 • Yaşamak