Huzursuz Kitap
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
Huzursuz Kitap
@huzursuzkitap
Öyle Olsun Dergi Biraz kültür & Biraz sanat & Bolca Edebiyat Ücretsiz E-Dergimizi indirmek için; instagram.com/oyleolsundergi
egitim
Erciyes üniversitesi
harita
Kayseri
dogum-gunu
Kayseri, 22 Mayıs 1979
v3_profil_bos
8 kütüphaneci puanı
v3_profil_bos
4258 okur puanı
gecmis
13 Eki 2014 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
520 syf.
·
23 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Usta ve Margarita harikulade bir eser, özellikle Mihail Bulgakov okumayı sevenler için hazine değerinde. Kitap gerek konusu, gerek kurgusu itibariyle oldukça ilgi çekici. Buna bir de Bulgakov kalemi eklenince enfes bir yapıt ortaya çıkmış. Kitabın konusundan kısaca bahsetmek istiyorum. Şeytan ve yardımcıları insanlar arasında görünür olup, ortalığı karıştırmak için türlü numaralar deniyorlar. Fazlasıyla da başarılı oluyorlar fakat maharet onlardan çok insanların açgözlü ve bencil oluşlarında. Onlar sadece kapı aralıyor, insanlar da bırakın o kapıları açmayı komple yerinden söküyorlar. Anlayacağınız fantastik bir öykü gibi görünse de Bulgakov, Usta ve Margarita'da bizi bize göstermiş. Ne diyordu Shakespeare "Cehennem boşalmış, şeytanların hepsi burada." işte aynen öyle. Artık insanlar şeytandan daha şeytan olmuş durumda. Usta ve Margarita'nın sayfa çokluğu sizi korkutmasın. Eğer ki yazarı daha önce okumuş ve sevmişseniz muhteşem bir yolculuk sizi bekliyor. Hiçbir şekilde yabancılık çekmeden okumanın tadına varırsınız. Fakat daha önce yazarı okumamış iseniz size ufak bir tavsiye vermek isterim. Yazarın farklı bir kitabını hatta birkaç kitabını okuyup Usta ve Margarita'ya öyle gelin. Böylece hakkıyla kitabı okumuş ve karşılıklı mutlu olmuş olursunuz. Ayrıca kitabın 10 bölümlük dizisi de varmış. Aslında ikisini paralel götürmek istedim ama başaramadım. Kitap ağır bastı, 4. bölümde kaldım. Fakat dizi çok başarılı ve kitapla neredeyse bire bir aynı. Kitabı bitirdiğime göre gönül rahatlığıyla diziye devam edebilirim. Okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim. Kitapla ve sevgiyle kalın yıldız tozlarım.
kamera
Usta ve Margarita
kamera
Mihail Bulgakov
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.2/10 · 4.365 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
210 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Gözlerim ışıldayarak, büyük bir iştahla aldığım fakat çeviriden dolayı hüsran yaşadığım bir seri... Jack London Pasifik Öyküleri serisi her birinde hemen hemen 7 öykü bulunan Jack London'ın denizcilik yaptığı yılların eşsiz birikimiyle ve onun o muazzam görüş farkıyla kaleme aldığı eserlerden oluşuyor. Yayınevi harika bir iş yapmış ve bu öyküleri, bu seride toplamış fakat çeviri konusunda aynısını söyleyemeyeceğim. Bazı cümleleri anlamlandırmak için yoğun çaba sarf ettim ama yine de başaramadım. Serinin 'Güney Denizi Hikâyeleri' ve 'Güneşin Oğlu' kitapları başka yayınevinden basılmış fakat diğer ikisi hiç ortada yok. Umulur ki, her yayınevi çeviri ve editörlük işini layıkıyla yapan insanlarla çalışsın ama maalesef özellikle biz okurlar, bu tür yayınevlerinin sayısının çok az olduğunu biliyoruz. Genellikle onları tercih etsek de bu tür hatalara da düştüğümüz de olmuyor değil. Yine de Jack London kaleminin çizgisini tatmak güzeldi. Sizlere de farklı yayınevi tavsiyesinde bulunuyor, şimdiden keyifli okumalar diliyorum. İşini hakkıyla yapan insanların çok olması dileğiyle kitapla ve sevgiyle kalın.
kamera
Makaloa Hasırı Üzerinde
kamera
Jack London
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.3/10 · 35 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
99 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Böylesi ancak filmlerde, kitaplarda olur" dediğimiz fakat ne yazık ki, birçok insanın yaşadığı hüzün dolu bir konusu var Kader'in. Kader hem kitabın, hem de karekterimizin ismi. Eksik yazdım aslında kitabın alt başlığı da var. ' Kader Kadının Kaderi Var' Adından da anlayacağınız üzre, adeta kadınların kaderiymişcesine üzerine yapışan sorumluluk, acı ve kederlerin öyküsünü romanlaştırmış yazar Fuat Gencal. Tek bir kadının da değil üstelik... Romanda geçen birçok kadın karakterin çilesini yazmış. Aslına bakarsanız da o çileyi çekmesine sebep olan olaylara yine başka bir kadın eli karışıyor. Ne acı değil mi? Kitabı okurken gerek kendinizden, gerekse çevrenizden birçok kişi ve olayla benzerlik bulacağınıza eminim. Çünkü ben fazlasıyla buldum. Kişisel tespitim ve kitabı okuduktan sonra bir kez daha emin olduğum; kaynana eziyetinin veya gelin zorbalığının arkasında çoğu zaman eşini ve annesini eşit derecede tutamayan bir erkek vardır. "Erkeğin günahı ne, neden sorumluluk onda?" diye sorabilirsiniz. Hayatta birçok yük ve sorumluluk kadına yüklenmişken erkeğinki de o olsun bir zahmet. Belki bu cümlelerime karşı çıkan olabilir ama yazarımız da bir erkek hatırlatırım. Çevrenizdeki olayları gözlemleyemiyorsanız veya farkında değilseniz bunu çok güzel şekilde yapan yazarlarımız var. 'Buyrun okuyun' derim.
kamera
Kader
yildiz
8.5/10 · 3 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
Puan vermedi
Darwin'in biliminsanı olma yolunda temellerinin atıldığı yıllardaki, İngiliz donanmasına ait bir gemide, 5 yıl süreyle yaptığı yolculukta tuttuğu güncelerden oluşan 'Beagle Yolculuğu' eserinden bazı parçaların alındığı kitap 'Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu.' Yayınevi 2 kısımdan oluşan kitapta özellikle böceklerle ilgili konulara yer vermiş. Ya da Darwin'in de kitapta bahsettiği gibi Potagonya'da hayvanların az bulunduğundan dolayı bolca kelebek, böcek, örümcek anlatılıyor. Hoş o kadar böcek, kelebek türü varken başka hayvana yer kalmamıştır bölgede. Böcek biliminin cinayet çözmede önemli oluşunu geçenlerde Sevil Atasoy kitabında okudum. İnanılmaz ilgimi çekmişti ama Darwin işin içine kelebekleri de katınca işler değişti. Neyse ki kitaptan çıkıp gelmiyorlar. Elbette kitapta sadece böceklerden bahsetmiyor. Bölgenin yerlileri, ölmek için ağaç altına çekilen hayvanlar ve deniz maceralarını okumak, hiç gidemeyeceğim yerleri birebir görmek gibiydi. Bu türün meraklıları için özellikle öneririm ki, Darwin'in kalemi de gayet anlaşılır ve akıcı. Üstelik kısa bir kitap ve neredeyse başlamanızla bitirmeniz bir olur diyebilirim. Şimdiden keyifli okumalar. Kitapla ve sevgiyle kalın.
kamera
Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu
kamera
Charles Darwin
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.0/10 · 778 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yazar Ahmet Gencal kitabına 'Söz Uçtu Yazı Kaldı' adını vermiş ve gözlemlerini, tecrübelerini, tavsiyelerini  (eğitimin gelişmesi konusunda, ki sonuna kadar katılıyorum) sözleri uçmasın kalsın diye yazıya dökmüş. Sonuç olarak, okuması dost sohbeti sıcaklığında olan eseri ortaya çıkmış. Gencal' ın 1992 ve 2020 yılları arasında kaleme aldığı metinlerde dikkatimi çeken; başlığın altına atılan tarihlerin gün, ay, yıl şeklinde olması. Tıpkı bir nefeste okunduğu gibi bir nefeste yazılmış hissi uyandırıyor. Yılların birikimi zihne değdiği  anda satırlara dökülmüş adeta. O anın düşünce yoğunluğu cümlelere, oradan da okura bir çırpıda verilmiş de; okur da o duyguyu bire bir yaşamış gibi. Hani derler ya; her kitap hayatı başkasının gözünden görmek gibidir diye. İşte tıpkı öyle... Ben çoğu zaman telaşla hareket ettiğim, hep bir yerlere yetişmem gerektiği için çevremde olan bitene çok dikkat etmeyen birisiyim. Fakat 2018 yılında yazarın ilk kitabı Hayatım Çaykara ile tanıştım, o zaman kafamı boşaltıp bakmayı kendime hatırlatır oldum. Hâlâ aynı telaş içinde, kafamda gezen kuyrukları birbirine değmeyen kırk tilkinin arasında kalan bir bölge gözlem yapmaya gayret ediyor diyebilirim. Her defasında da, önümde farklı bir pencere açılıyor sanki. Yine severek okuduğum bir Ahmet Gencal kitabından, beğendiklerimden olan bir alıntıyı sizlerle paylaşıyor ve ayrıca bizden ve samimi bir kalem okumak isteyen dostlarıma, yazar ailenin yazar, şair ve öğretmen bir ferdi olan sayın hocam Ahmet Gencal'ın kalemi ile tanışması önerisinde bulunmak istiyorum. Eskiden küllerle temizlerlerdi en kararmış, yanmış tencereleri bilirmisiniz? Yanan birinin külünü ancak başka bir kül temizler... Kül küle küller içinde kalırcasına... Kitapla ve sevgiyle kalın yıldız tozlarım.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
424 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;