1000Kitap Logosu
Resim
Muwahhid
TAKİP ET
Muwahhid
@ibrahimi_muvahhid
Hiç kuşkusuz İbrahim, tek başına bir ümmetti. Gönülden Allah’a kulluk yapan, (şirki terk edip dini Allah’a halis kılan bir) hanifti. Müşriklerden de değildi/olmadı. (16/Nahl, 120)
139 okur puanı
16 Ara 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
400 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Allah yazar imam Ubeydullah ibn Muhammed ibni Batta'ya rahmet eylesin, yazdığı bu eseri salih bir amel olarak ondan kabul etsin. Selef-i Salihin'in bu gibi eserlerinin, bid'atlerin sünnet, sünnetlerin ise bid'at sayıldığı, bid'at ehlinin saygı ve değer gördüğü günümüzde, mutlaka tekrar tekrar okunması gerektiğine inanıyorum. Kitap şu konuları içeriyor: • Rasûlullah ﷺ'in sünnetine ve sahabenin yoluna tâbi olmanın gerekliliği, • bid'atlerin tanımı ve bid'at ehline karşı sünnet ehlinin tutumunun nasıl olması gerektiği, • örnek olarak sayılabilecek, toplumun terk ettiği veya bid'at ehlinin reddettiği sünnet ameller, • insanların sünnet ve fazilet sandığı bid'at ameller • bid'at ehlinin tarihteki önderlerinin isimleri, onlardan sakındırma ve onların kitaplarına ne yapılmalı Kitabın içeriği kadar muhakkik Adil bin Abdullah Âlu Hamdan’ın tahkiki ve eklediği dipnotlar da kitaba muhteşem bir zenginlik katmış. Kesinlikle günümüz okuru için büyük bir ihtiyacı gidermiş. Kitaptaki hadislerin sıhhat bilgisini, nakillerin başka hangi kitaplarda yer aldığını, konuyla ilgili başka hangi âlimin kitabında ek bilgiler yer aldığını ekleyerek kitabı zenginleştirmiş. Onun dipnotlarda sıklıkla alıntı yaptığı, İbn-i Batta rahimehullah'ın diğer kitabı olan İbanetu’l-Kubrâ adlı eserinin de Neda Yayınları tarafından tercüme edilmesini ve alıp okuyabilmemizi Allah nasib etsin. Tekrar tekrar okunması, ders halkalarında okunması gereken bir eser. Rabbim amel etmeyi de nasib etsin, amin...
96 syf.
·
35 günde
·
2/10 puan
Yine başlığı ve konusu çok güzel olduğu için aldığım ama okumaya başlayınca hayal kırıklığına uğradığım bir kitap. Bu gibi kitapları, kalplerimizin etkilenmesi ve yumuşaması için okuruz ancak kitapta problemler olunca insan kendini veremiyor, ister istemez mesafeli yaklaşıyor ve umduğu faydayı elde edemiyor. Neticede "bu konu hakkında daha güzel hazırlanmış bir kitap okumalıyım" düşüncesi ile, kalbinin açlığını doyuramadan kitabın başından ayrılıyor. Elhamdulillah yazar Peygamberden medet umulmayacağını, Peygamber'e dua edilmeyeceğini ve şefaatin peygamberden değil bizzat Allah'tan istenmesi gerektiğini sebepleriyle anlatarak şirkten sakındırmış... Ancak yazarın, şirkin şirk olduğunu anlattıktan sonra "Günümüzde şirke düşen müslüman kardeşlerimiz" ifadesini kullanması kitaptaki bütün sıkıntının kaynağını gösterir nitelikte. Ayrıca batıl yolda olan müşrik insanları "Allah dostu, Peygamber aşığı" vasıflarıyla anması, onların sözlerine hiç ihtiyaç bırakmayacak Selef-i Salihinin tertemiz örnekliği ve nasihatleri dururken hak yoldan sapmış bid'at ve şirk ehlinin sözlerini kitabına eklemesi çok kötü olmuş. Yaptığı alıntılarda bir problem yok ama o isimlerde problem var. O kişilerin sıkıntılı sözlerini bilmeyen başka okuyucular bu kitap sebebiyle, alıntısı yapılan o insanları gerçekten Allah dostu zannedebilir ve bu büyük bir vebal olur. Ayrıca "hikaye edilmiştir ki" diye başlayan ve kaynaksız, mesnedsiz rivayetlere yer vermesi ya da sahih rivayetleri kaynağını tam belirtmeden şifaen nakletmesi de ilmî bir esere yakışmayan bir davranış olmuş. Tüm bu konularda yazar kadar kitabın elimize ulaşmasında katkı sağlayan herkesin, editörün, yayın ekibinin, gözden geçiren kim varsa herbirinin ihmali var. Yani yine göz ardı edilmiş, aceleyle piyasa sürülmüş bir kitap. Unutmadan söyleyeyim, Allah'ın Rasûlü anlamına gelen Rasûlullah ﷺ kelimesi kitap boyunca Rasullullah şeklinde yazılmış. Ayrıca yazarın aşırı ağdalı dili de okurken insanın kalbine ağır geliyor. Okurken Selefin kitaplarındaki sadeliği ve samimiyeti aradım. Sonuç olarak, kitabın konusu güzel ama bu konuda bu kitabı okumayı tavsiye edemiyorum.
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yazara hayr dua ederek okuduğum eserlerden biri oldu. Allah tam anlamıyla hidayet nasib etsin. Olumlu yerlere öncelik verecek olursam; Pek çok konuda yazarla hemfikir olduğumu, ortak dertlerden muzdarip olduğumuzu hayretle gördüm. "Tıpkı benim gibi" diyerek okuduğum yerler oldu ve bu deneyim çok güzeldi :) Kitaptaki konuların geniş perspektifi de güzeldi. Bir annenin, özellikle de Ahir zaman fitnelerinden korunmaya, temiz kalmaya çalışan bir annenin tek derdi sadece çocukları, günlük iş-güç telaşı, çocukların yaşlarına özgü sorunları ve çatışmaları ile baş etmek olmamalı ve bu kitapta bunu da bizzat görüyoruz. Yazar, çevremizdeki, eğitim sistemindeki hatta dünyadaki pek çok sorunu da tefekkür etmiş ve elimizden ne gelebilir noktasında aklına gelenleri önermiş. Kitapta genç peygamberlerden, genç sahabelerden örnekler verip, "Evlatlarımızın onlar gibi olmalarını gerçekten ister miyiz? Yoksa “Aman yavrum iş alma başına, evden işe - işten eve yaşa, kimseye karışma” nasihati ile, suya sabuna dokunmayan biri olmasını mı isteriz?" sorusu çok etkileyiciydi. Sonuçta başına dünya hayatında musibetler gelecek olsa bile, erdemli davranmayı, hakkın tarafında olmayı mı öğretiyoruz evladımıza? Yoksa konforunu kaybetmemesi gerektiğini, problemden kaçmayı, susmayı, edilgen olmayı mı öğütlüyoruz? Bu gibi tefekkürler gerçekten çok güzel ve faydalıydı. Olumsuz gördüğüm yanları ise yazar ile aramızdaki akide farkından kaynaklanıyordu. Bir Muvahhidin tasvip edemeyeceği kimselerden alıntılar, Allah hakkında Hazret-i Yezdan ifadesi ve benzeri tasavvufi edebiyattan alıntı ifadeler. Bu tasavvufi dil baştan sona kitaba nakış gibi işlenmiş. Bu sebeple kitabın, Tevhid akidesini iyi bilen kişiler tarafından elde bir kalemle, sayfa kenarlarına notlar alarak okunmasını tavsiye ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitabı iki seferde okudum. İlk başladığımda, okumak nefsime ağır gelmişti. İncinmişliklerin etkisiyle veya kabuk bağlamış yaralara dokunmak istemeyişimden, kitaba devam etmekte zorlanıp ara vermiştim. Çok ihtiyacım olan bir anda, Allah bu kitabı ilaç gibi karşıma çıkardı. Öyle ki okuduğum tavsiyeleri bana tanıdığım hiçbir insan konuşarak veremezdi. Duyguların vücudumuza etkilerini, somatik etkileri fark edip bırakmayı, duyguları yaşamaktan endişe etmemeyi, vücudu kasmamayı, rahat bırakıp duyguyu yaşayıp salmayı çok güzel bir şekilde uygulamalı olarak anlatıyor. Kitapta elbette farklı konularda da farkındalık sağlayan pek çok başlık var, ama benim en sevdiğim ve faydalandığım kısım burası oldu. İçinden çıkamayıp uykularınızı kaçıran, içinize dert olan, duygusal açıdan sizi yıpratan ve kafanızdan atamadığınız bir şey varsa, bedensel rahatlama ve en azından uyku uyuyabilecek seviyeye gelmeniz için bu kitap çok fayda sağlıyor. Ayağınıza kadar gelen terapi gibi. Tavsiye ederim.
Kendini Affet
8.3/10 · 412 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
176 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Çocukların 1.5 ile 5 yaş arasında genellikle yaşadıkları, kriz sayılabilecek stres seviyesi yüksek durumlarda, yaşanan bu durumu değerlendirmeye yönelik bilgiler ve o an nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili pratik tavsiyeler veren bir kitap. Kitabın bir bütün olarak üzerimde bıraktığı his çocuğa karşı merhamet duygusu ve daha bir anlayışla yaklaşma farkındalığı oldu. Özellikle çocuğun ağzından ebeveyne hitaben yazılmış konuşma baloncuklarını okurken yüreğim sızladı. Sırf bu yönü için bile tekrar okunmaya değer. Çoğunlukla verilen tavsiyelerin bir kısmı aslında çok basit ve kolay çözümler ama nitelikli ve sağlıklı yaklaşımlar. O an ne yapacağımızı bilemediğimizden aklımıza gelmeyen veya çocuğa önyargı ile yaklaşıp yanlış anladığımız için çıkmaza girdiğimiz, okuyunca "aslında biz kendimize zorlaştırıyoruz," dedirten durumlar. Çocuğun hissettiği duyguların fiziksel birer karşılığının da oluşunu ve örneğin hayal kırıklığı gibi bir duyguda çocuğun ani hormon değişiklikleri dolayısıyla fiziksel acı hissiyle feryat figan ağladığını anlatması, kişiye çok güzel bir farkındalık sağlıyor. Ayrıca yaşlara göre beyin gelişimini anlatan kısımlar da çok faydalıydı. Örneğin; ilk yıllarda çocuk için kapris yapmak ifadesinin çok acımasızca olduğu; çünkü çocuğun zihinsel yetenek olarak bunu yapamayacağı, hatta bunu bizim de basit testlerle kanıtlayabileceğimiz anlatılıyor. Yazım dilinin kolay anlaşılır, hafif ve görece eğlenceli oluşu kitabın okunması kolaylaştırıyor. Böylece kitap, sayfaların nasıl aktığını fark etmeden hızlıca okunuyor. Tek zor yanı, 5 yıl içinde yaşanması muhtemel onlarca krizle bir çırpıda yüzleşince biraz gözüm korktu :) Kitap hızla akıp gittiği için bir başucu kitabı gibi tekrar tekrar okumak, kitaptaki tavsiyeleri unutmamak için ve bahsi geçen problem yaşandığında hatırlayıp faydalanmak için yararlı olacaktır. Not: Bütün bunlarla birlikte, önsözde "size mucizevi çözümler sunmuyoruz, öyle bir çözüm de bulamazsınız" demesi de "Olmuyor! Kitapta yazanı uyguladım işe yaramadı" diyebilecekler için ön cevap olmuş :) Yani bazen o kriz yaşanır ve bize sadece sakin olmak düşer...
Okuyacaklarıma Ekle
45 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.