Rüya Burçak, bir alıntı ekledi.
05 Şub 21:43

Insanlara ilk aşama olarak dünyayı; yani doğal olarak evi, arabayı, makamı, kadını, erkeği, parayı, gücü, kariyeri sevdirip ardından bunlara ulaşabilmenin binlerce sapık yolunu öğretiyorlar.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürekİçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek
Ah-i Zer, İçinizdeki Öküze Oha Deyin'i inceledi.
 13 Oca 22:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçimizdeki öküz, hiç şüphesiz nefislerimiz. Ki zaten "nefis daima kötülüğü emreder."

Yazar bu kitabı yazmadan önce yüzlerce kişisel gelişim kitabı okumuş, notlar tutmuş, hazırlanmış. Yani sırf kişisel gelişim karşıtı bi kitap yazmış olmak için girişmemiş bu işe. Ehli olmadığı işi yüklememiş omuzlarına. Önce bu işe ehilleşmiş.

Kitabı okuduktan sonra kişisel gelişim kitabı okuma isteği duyacağınızı pek sanmam. Çünkü bunun, yani Avrupa'nın kişisel gelişimden anladığının İslâm'a ne kadar ters olduğunu göreceksiniz. Ve bileceksiniz ki: "Önceden insanlar delirdiğinde tavuk oluyorlardı, şimdi komutan, profesör filan oluyorlar." Bunun sebebi ise "batılı anlamda" kişisel gelişim.

Miraç, İçinizdeki Öküze Oha Deyin'i inceledi.
07 Oca 22:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Merhabalar değerli 1k üyesi dostum.
Bu kitabı alma sebebim yazarının hikayesiyidi. 35 yıl ateist olarak yaşayan ve daha sonrasında müslüman olan bir kişi. İlginç ve farklı olmalı hikayesi ve de düşünceleri dedim. Yanılmadığımı gördüm kitabı okuyunca. İncelemelere baktığımda genel olarak olumsuz olduklarını gördüm fakat bahsedildiği kadar kötü bir kitap olmadığını söylemeliyim. Hatta okunmaya değer. Belirli bir bölümündeki argoyu da aşan cümle ve benzetmeleri mide bulandırıcıydı. Genel olarakta argo kullanımı fazlaydı. "Üslup" un ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anladım yazarımız sayesinde. Eğer ki üslûbu bu kadar rahatsız edici olmasaydı en iyiler listesine girebilirdi. İşlediği konu; kişisel gelişim kitaplarının zararları, kapitalist sistemin getirileri, oportünistlik gibi çağımızın ana sorunları.
Yer yer desteklediğim fikirler oldu yer yer de desteklemediğim. Örneğin; tembelliği kadere râzı gelmeyi çok sığ bir şekilde kabul etmiş fakat peygamberimizin selam vermediği adam hadisesini ve dinimizde eşin, ailesine bakmakla yükümlü olduğunu görüyoruz. Bu da çalışmayla olacaktır, diye düşündüğümüzde mantık çelişkisi yaşayabiliyoruz. Bu konuda desteklemiyorum.
Devamlı olarak gücün, başarının, iyi görünmenin insanları canavara dönüştürdüğü ve tüketim çılgınlığına ön ayak oldukları desteklediğim konular arasında.
Bölümlerden oluşmuştur. Sık sık ayetler ve hadislere yer verilmiştir. Bir kitabı yalnızca bir bölümüyle ele alırsak hataya düşeriz, bütünüyle bakmalıyız. Bu kitaptan da alınacak çok ders, çıkarılacak bir sürü fikir var almasını bilene. Okuduğum ilk kitabı ama son olmayacak. Kitaptan fazlaca alıntı yaptım oradan da biraz olsun kitabın fikir kurgusunu anlayabilirsiniz, iyi okumalar diliyorum.

Miraç, bir alıntı ekledi.
07 Oca 20:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kısa süren bir yaz yağmurundan sonra ortaya çıkan toprak kokusu tüm insanların hoşuna gider, çünkü toprak bizim özümüzdür.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 350 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 350 - Fincan Yayınları)
Miraç, bir alıntı ekledi.
07 Oca 19:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünyanın sözlü kültürle beslendiği çağlar geride kaldı ve görsellik, bu çağın en büyük tehlikesi oldu. Yaşadığımız çağ, "kirli bakış" çağıdır.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 335 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 335 - Fincan Yayınları)
Miraç, bir alıntı ekledi.
07 Oca 10:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çocuk; parayı, paranın ne şartlarda ve nerede kazanıldığını bilmez ve istediği her şeyi hakettiğine inanarak ona bir an evvel kavuşmak ister.
Kapitalizmin uydurduğu "İçinizdeki Çocuk" deyimi nefsimizi kamçılıyor, tüketime teşvik ediyor.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 274 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 274 - Fincan Yayınları)
Miraç, bir alıntı ekledi.
07 Oca 09:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sonra tövbe ederim ve iyi işler yaparım diyorsan, ölüm daha önce gelebilir. Pişman olup kalırsın. Yarın tövbe etmeyi, bugün etmekten kolay sanıyorsan, aldanıyorsun.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 258 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 258 - Fincan Yayınları)
Miraç, bir alıntı ekledi.
07 Oca 09:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayat sağlıklılarla, sağlıksızların armonisidir. Kör topalı, topal sağırı görüp hâline şükredecek ve kendisiyle barışacaktır.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 255 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 255 - Fincan Yayınları)
Miraç, bir alıntı ekledi.
07 Oca 09:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yüzlerce suçlunun bir arada yattığı hapishanelerde insanlar nasıl arınacaklar bilmiyorum. Oysa "ceza" demek, suçlunun toplumla olan ödeşmesidir.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 255 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 255 - Fincan Yayınları)
Miraç, bir alıntı ekledi.
06 Oca 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kulluğun miracı cennettir.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 233 - Fincan Yayınları)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 233 - Fincan Yayınları)