Ayşenur MT profil resmi
Mütercim
Fsmvü Arapça İslamî İlimler'18 & Psikoloji
İstanbul
103 okur puanı
06 Eyl 2018 tarihinde katıldı.
 • نضحك ولا ندري لعل الله قد اطلع على بعض أعمالنا فقال: لا أقبل منكم شيئا
  Gülüyoruz ve Allah'ın belki de bazı amellerimize bakıp ''sizden hiçbir şeyi kabul etmiyorum'' diyebileceğini bilmiyoruz.
 • وَإِذَا قِيلَ لَهُ ٱتَّقِ ٱللَّهَ أَخَذَتْهُ ٱلْعِزَّةُ بِٱلْإِثْمِ ۚ فَحَسْبُهُۥ جَهَنَّمُ ۚ وَلَبِئْسَ ٱلْمِهَادُ
   Ona "Allah'tan kork" denildiği zaman, gururu onu daha da günaha sürükler. Artık böylesinin hakkından cehennem gelir. O ne kötü barınaktır! (Bakara,206)

  Süfyan es-Sevri demiştir ki: "Biz öyle insanlara ulaştık ki onlara Allah'tan kork denildiğinde sevinirlerdi. Şimdikiler ise sinirleniyorlar."

  Dr. Hani Sibaî Şuara süresi tefsirinde firavundan bahsederken günümüz firavunlarının büyük firavundan daha beter olduğunu söylüyor. Ve Hüsnü Mübarek örneğini veriyor. Kendisine Allah'tan kork diyen bir adama 15 yıl hapis cezası verdiriyor. Subhanallah... Oysa firavun Musa aleyhisselam'a konuşma hakkı vermişti. Başta onu dinlemişti. Hatta وما رب العالمين (Alemlerin Rabbi de nedir?) diye soru bile sormuştu. Şimdi müslümanlar arasında bile Allah'tan kork denilmesinden ve nasihat edilmesinden hoşlanmayan insanlar var. Fakat bu, Bakara 204 205 ve 206'da zikredildiği gibi bir münafıklık alametidir.
  Ömer radiyallahu anh'ın dediği gibi: "Mü’min kardeşinizde bir hata görür de söylemezseniz Sizde hayır yoktur. Söylersiniz, dinlemezse onda hayır yoktur.
 • Mü’min kardeşinizde bir hata görür de söylemezseniz sizde hayır yoktur. Söylersiniz, dinlemezse onda hayır yoktur.

  Ömer رضي الله عنه
 • 128 syf.
  Şehid (inşallah) İmam Enver el Evlaki'nin hiçbir kitabının incelemesinin yapılmadığını görünce yapmam gerektiğini düşündüm. Saçma sapan kitap ve yazarlara bunca rağbetin olmasına rağmen böyle faziletli alimlerin kıymetinin bilinmemesi çok üzücü ki Şeyh Enver el Evlaki binlerce gayri müslim gencin hidayetine ve cihada katılmasına vesile olmuş bir alimdir.

  Kitap, Şeyh Enver el Evlaki'nin 37 farklı sohbetinden derleme. Birçoğu Youtube'da mevcut. Zafer ve Yenilgi Kuralları bu sohbetlerden biri. Kitabı çeviren heyet çok etkilenmiş olacak ki bu sohbeti kitabın adı için seçmiş. Bu sohbeti özetleyecek olursak Şeyh Enver el Evlaki zafer ve yenilginin hükümleri için Al-i imran ve Enfal suresinde geçen 7 hüküm zikretmiş ve bunun dışında da pek çok hüküm olduğunu belirtmiş. Bu kurallar:

  1. Zafer Allah'tandır.
  Enfal,10 : "Allah'ın katından başkasında nusret(zafer ve yardım) yoktur."

  2.Allah size zafer vermeyi dilerse, hiçbir kuvvet bunu engelleyemez.
  Âl-i İmrân, 160: Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakırsa, artık ondan sonra size kim yardım edebilir? Müminler ancak Allah'a güvenip dayansınlar.
   
  3. Bu dünyaya bağlılık ve bu dünyayı ahirete üstün tutmak, yenilgi için bir sebeptir.
  Âl-i İmrân, 152: Andolsun, Allah size verdiği sözünde sadık kaldı; siz O'nun izniyle düşmanlarınızı kırıp geçiriyordunuz. Nihayet size sevdiğiniz (zafer)i gösterdikten sonra, siz zaaf gösterdiniz, isyan ettiniz ve emirlere karşı geldiniz. Sizden kimimiz dünyayı, kiminiz ahireti istiyordu.

  4. Sayılar zafer veya yenilgi için bir sebep değildir.
  Âl-i İmrân, 123: Andolsun, siz son derece güçsüz iken (sayıca azken) Allah size Bedir'de yardımıyla zafer verdi.
  Bakara 249: Nice az sayıdaki topluluk,Allahın izni ile çok sayıdaki topluluğa galip gelmiştir.

  5. Kararlılık
  Enfâl, 46: Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. Ve birbirinizle didişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Sabırlı olun, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

  6. Hazırlık
  Enfâl, 60: Onlara karşı hazırlanın...

  7. Sabır ve Allah'ın anılması
  Enfâl, 45 : Ey iman edenler, bir düşman topluluğu ile karşılaştığınız zaman sebat edin ve Allah'ı çokça anın ki, kurtuluşa eresiniz.
 • Eğer mirasınla aranda bir bağ yoksa tarihinle bir ilişkin yoksa sen hiç kimsesin. Bu yüzden kahramanlarımızın hayatlarını öğrenmek bizim için aşırı derecede önemli bir meseledir.
  Adını bilmek yetmez! Çünkü kişinin adını bilerek o kişiyi sevemezsin!
Mütercim
Fsmvü Arapça İslamî İlimler'18 & Psikoloji
İstanbul
103 okur puanı
06 Eyl 2018 tarihinde katıldı.