Yasee, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 18:09

Bir Yudum Kitap
Ben çocukken Bakırköy'de bahçeli evlerin sıralandığı küçük bir mahallede oturuyorduk. Sokakta oynamayı severdim. Aynı yaşta bir sürü çocuk, bazen futbol ya da misket oynardık bazen de arka mahallelere meyve toplamaya giderdik. Kural şuydu: Hava kararmadan evde olunacak. Babam lokantalarda çalıştığından gece eve geç gelirdi, bu yüzden bu kural aslında çok da sorun olmazdı çünkü annemi ikna etmek kolaydı. Onun için babamın haberinin olmaması yeterliydi. "Tamam, bir saat daha oyna, ama babana söyleme!"
   O gün nasıl olduysa erken gelmiş eve. Bir ara bir ıslık duyduğumu hatırlıyorum hayal meyal, herhalde beni çağırmıştı, yoksa rüya mı görmüştüm, bilmiyorum. Annem, "Çıkıp bulayım Hilmi'yi," demiş, babam izin vermemiş "Bırak kendi gelsin," diye cevap vermiş. Belki de daha bu konuşma sırasında olacakları öngörmüş, planını yapmıştı.
   Oyuna dalmıştım herhalde, hatırlamıyorum, havanın karardığını fark etmemişim. Seslenen de olmayınca unutmuşum işte evin yolunu. Bütün çocuklar dağılıp tek başıma kalınca döndüm eve. Zili çaldım. Hiç unutmuyorum o ânı. Kapı açılmadı bir türlü. Normal şartlarda annem ikiletmezdi zili hiç, hop diye kapının otomatiği açılıverirdi. Ama bu sefer öyle olmadı, birkaç kez daha bastım zile, açan yok. Ürkmeye başladım. Hava da iyice kararmış. Koydum elimi zilin üstüne açılana kadar kaldırmayacağım, çın çın ötüyor ev. Sonunda kapı değil, pencere açıldı. Babamın başı uzandı dışarıya. "Anlaşılan sokakta oynamayı o kadar çok seviyorsun ki kuralların hiçbir önemi yok senin için. Pekâlâ madem öyle, kal o zaman sokakta," dedi ve camı kapatıp içeri girdi.
   Belki henüz okula bile gitmeyen, küçücük bir çocuktum. Bunun geçici bir ceza olduğunu anlayamadım. Artık sokakta yaşamak zorunda kalacağımı, bir daha asla evime giremeyeceğimi sandım. Karanlıktan, sokaktan, yalnızlıktan öyle korkuyordum ki hiçbir şey yapamadım. Dönüp gidemedim, zile basmayı sürdüremedim, oturacak yer bulamadım, ağlayamadım bile. Başımdan ayaklarıma doğru korkunç bir ateş bastı, o an öleceğimi sandım ama yardım istemek için ağzımı açıp ses bile çıkaramadım. Orada ne kadar öyle kaldım, sonra kim beni içeri aldı, olaylar nasıl gelişti hatırlamıyorum. 
   Babam iyi bir şey yaptığını sanıyordu muhtemelen, bana kurallara uymayı öğretiyordu, beni karanlık sokakların tehlikelerinden korumak istiyordu; karanlık sokakta bırakarak! O anda benim içime nasıl bir korku yerleştirdiğinin farkında değildi. Çok da anlayamadığım bir nedenle bir anda kapının önüne konmak korkunç bir duyguydu. Babamın muhtemelen hatırlamadığı o an benim için kâbuslarımın başlangıcıydı. Terk edilme korkusunun, evimi kaybetme kaygısının bir daha hiç silinmemek üzere yüreğime çöreklendiği andı. Şimdi düşünüyorum da, Nihan'a bu kadar tutunmamda, evden atılmaktan bunca korkmakta herhalde bu hikâyenin önemli bir etkisi vardı.
   Babamın sevdiği bir yemeği yaparken gösterdiği itinayı hatırlıyorum. Sebzeleri okşar gibi tutar, neredeyse canları acımasın diye yumuşacık hareketlerle soyar, sanat yapıyormuş gibi pişirmeye hazırlardı. Tencereye bir şeyler dizerken, yemeği karıştırırken, küçük bir kaşıkla üfleye üfleye tadına bakarken dikkati bütünüyle yaptığı işin üzerindeydi. Oysa bana bakarken hep aklı başka yerdeydi. Kafasının gerisinde bir olması gerekenler zinciri vardı ve daima o zincirin hangi halkasına tutunduğumu test ederdi.
   Zamanla içime bir yumruk oturdu; aslında onun suratına inmesini istediğim ama yapamayacağımı bildiğim için kalbimin derinliklerine gömdüğüm koca bir yumruk. 
   Çocukluğum boyunca onun etki alanındaydım; başka herkes gibi. Annemin ona bir gün itiraz ettiğini hatırlamıyorum. Korkusundan değildi baş eğmesi, hayranlığındandı. O ne yaparsa en iyisi olacağından, ne düşünürse en doğrusu çıkacağından kuşkusu yoktu. Kimsenin yoktu. Yanında çalışan işçilerle de ilişkisi öyleydi. Elini öpmeden dükkândan ayrılmazlar, sabah yüzünü görmeden gülümsemezlerdi. Nasıl bir his yayıyorsa etrafına, onun çekim alanındaki herkes suskun ve itaatkâr olurdu. 
   Başlangıçta ben de öyleydim. Kocaman ellerine, iri gövdesine, ses tonuna, ağzından çıkan kelimelere bayılırdım. Kimseye belli etmeden, evin uzak bir köşesine geçip gözlerinde yanıp sönen kıvılcımı izlerdim. Kalabalık lafları sevmezdi. Yumuşak ama tok bir ses tonuyla, az ama öz konuşurdu. Sanırım bu yüzden de daha etkili olurdu. Aynı cümleler başka birinin ağzından çıksa kolayca kulak arkası edilebilecekken, babamın ağzından çıktığında bir kutsallık örtüsüne sarınırdı. 
   O örtünün aslında bize dair bir yanı olmadığını, tamamen babamın dokunulmazlık alanıyla ilgili olduğunu sonradan anladım. İlk kez ne zaman isyan ettim, o derin hayranlık nasıl oldu da kızgınlığa dönüştü, bilmiyorum. Tek tek olaylar anlatmak isterdim. Bütün olguları, nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte sıralamayı tercih ederdim ama yapamıyorum. Zaten babamın başarısı da buradaydı. Tıpkı hiç iz bırakmayan ve öylece asla yakalanmayan katiller gibi karşısındakine itiraz şansı bırakmazdı. İsyan etmen gerektiğini bilirdin ama görünmez bir kuvvet seni engellerdi. Babamın asıl sırrı işte buydu. Hiçbir zaman dile gelmeyen, Sırlar kitabının satırları arasında bile asla bulamayacağımı bildiğim sır! 
   Şimdi düşünüyorum da onun bin bir özenle, milimi milimine ölçerek biçerek, tembihler ederek verdiği bir tarifin içine tarifte hiç olmayan bir sebzeyi koymak belki de benim ilk gerçek isyanımdır. Kereviz benim intikamımdır.

Dünyadan Aşağı, Gaye Boralıoğlu (Sayfa 172 - İletişim Yayınları)Dünyadan Aşağı, Gaye Boralıoğlu (Sayfa 172 - İletişim Yayınları)

HÜLAGÜ HAN İLE KADIHANIN DİYALOĞU
Hülagu, Moğol İmparatorluğunun kurucusu Cengiz Han’ın torunu, İlhanlı Devletinin kurucusu Mengü Kağan’ın da kardeşidir. 1255 de ağabeyi Mengü Han tarafından Ortadoğu’da henüz ele geçirilmemiş toprakların ele geçirilmesi için görevlendirilir.
Hülagu 1258 tarihinde Bağdat’a girerek Abbasi Halifesi Mutasım’ı keçeye sarıp Moğol atlarının ayakları altında ezdirerek öldürtür. Şehirde katliamlara başlar ve şehri yağmalar. Kadın, yaşlı, çocuk, hamile demeden bazı kaynaklara göre 200.000, bazılarına göre de 400.000 kişiyi katleder. Cami, hastane, saray ve benzeri ne varsa hepsini yok eder. Kütüphaneleri ve tarihi eserleri yakar, yıkar. Milyonlarca dini ve ilmi eserin büyük bir kısmını Dicle Nehrine attırır.
Hülagu’nun zalimliğini anlatmak için Dicle’nin günlerce kan ve mürekkep aktığı söylenir.
Hülagu bir gün, şehrin dışına kurduğu karargâhında, o beldenin en büyük âlimi ile görüşmek istediğini bildirir. Bu haber, âlimler arasında korku ve endişeye sebep olur. Kimse Hülagu tarafından öldürülmek korkusuyla bu davete icabet etmek istemez. Bu haber zamanın genç âlimlerinden Kadıhan’a ulaşır. Kadıhan, ufak tefek tıfıl bir gençtir. Daha sakalı bile çıkmamıştır. Böylesi bir daveti kabul ettiğini söyleyerek Hülagu ile görüşmeye gidebileceğini, bunun için kendisine bir deve, bir keçi ve bir de horoz verilmesini ister.
Böyle bir fedainin ortaya çıkması ulema sınıfını rahatlatır. Çünkü bir kurban bulunmuştur. Hülagu’nun şerrinden korkan ulema sınıfı bu isteği hemen karşılar.
Kadıhan, hayvanlarla birlikte çadıra varır. Hayvanları çadırın dışında bırakarak içeriye girer ve kendisini tanıtır. Kendisiyle görüşmek üzere geldiğini söyler.
Hülagu, genci tepeden tırnağa süzer ve beklediği tipte birisi olmadığını görerek, “Bana göndermek için bula bula seni mi buldular. Gönderecek başka birini bulamadılar mı?” diye sorar.
Kadıhan gayet sakin bir şekilde; “görüşmek için iri yarı, boylu poslu birini istiyorsan, bir deve getirdim. Sakallı yaşlı birisi ile görüşmek istiyorsan, bir keçi getirdim. Eğer gür sesli birisiyle görüşmek istiyorsan horoz getirdim. Üçünü de çadırın önüne bıraktım. Onlarla görüşebilirsin!” der.
Hülagu karşısındakinin sıradan birisi olmadığını anlar ve “şöyle otur bakalım” diyerek ilk sorusunu yöneltir. “Söyle bakalım, beni buraya getiren sebep nedir?” diye sorar.
Kadıhan gayet sakin bir şekilde; “Seni buraya bizim amellerimiz getirdi. Allah’ın bize verdiği nimetlerin kıymetin bilemedik. Esas gayemizi unutup makam, mevki mal mülk peşine düştük. Zevk ve sefaya daldık. Cenab-ı Hak da bize verdiği nimetleri almak üzere seni gönderdi” der.
Hülagu bu sefer ikinci sorusunu sorar. “Peki, beni buradan kim gönderebilir?” Cevap çok manidardır. “O da bize bağlı. Benliğimize dönüp ne kadar kısa zamanda toparlanıp, bize verilen nimetin kıymetini bilir, zevk ve sefadan, israftan, zulümden, birbirimizle uğraşmaktan vazgeçersek işte o zaman sen buralarda duramazsın”
Bugün İslam Âlemi perişan bir durumdaysa, emin olun bunun müsebbibi bizleriz. Biz ne zaman kendimize çeki düzen verirsek, işte o zaman “en gür seda İslam’ın sedası olacaktır. Şer güçler bizimle uğraşma cesaretini kendilerinde bulamayacaklardır. Rabbim bize, bu ibretlik olaydan ders çıkartmayı nasip eylesin (AMİN)
Selam ve muhabbetle…

İki Hikaye İki Kahraman
Adı Suat Karasaçan, kavurucu bir yaz günü, aydınlık bir evde 1955 yılında İstanbul’da doğdu. Doğarken kahkaha atıyordu. Babası doğarken kahkaha atmasına anlam veremediği için üç beş ay korkudan çocuğu kucağına alamadı. Bir cami önünde bırakmak istiyordu ama annesi sevmişti çocuğu. Annesinin ona ilk öğrettiği kelime ''anne''.. Sokaklarda koşmadı, dışarıda pek gezmedi, dizi kanamadı, toprağı yemedi, kaçak göçek yapılardan nefret etti. Çünkü o evlerden çıkan çocuklar onu hep dövüyordu. Bütün derdi kendine ait bir ev, bir bahçe olsun istiyordu. On altı yaşında babasının tapularını çalıp babasının tapu üzerindeki ismi çizip kendi ismini yazdı.. Bağıranları hiç sevmiyordu, sessiz bir kaplan gibi avını saatlerce bekleyebiliyordu. Mahalledeki çocuklar toplanıp onu dövüyordu o da köşe başlarında gizli gizli saklanıp herkesi tek tek yakalayıp dövüyordu.. Elbebek gülbebek sıcacık evinde büyüdü. Liseyi çok iyi bir dereceyle bitirdi. İlkokuldan üniversiteye kadar aldığı bütün takdirleri ve karnelerini sakladı, özenle korudu. Hukuk kazandı. Aslında anlatılacak pek mühim bir hikâyesi yok. Babası da hâkimdi, oğlunun da hâkim veya savcı olmasını istiyordu. Yemek istedi, önüne koyuldu. Mutfağa gidip hazır yemek bile almadı. Dert yandığı pek bir şey olmayınca, soru da sormazdı. Kahramanımıza gelecek olursak Adı: Ulaş Soysöken. Anlatacak çok şeyi var. Çünkü mutfağa değil çarşıya inip bir şeyler alıyor, mutfağa getiriyor, onları birleştiriyor/karıştırıyor sonra yemek denilen bir şeyi yapıp yiyordu ailece. Bir kış gecesi, yıkık dökük, karanlık; sekiz kişilik bir evde doğdu. O da İstanbulluydu, 1955 yılında İstanbul’a bağlı bir köyde doğdu. Doğarken normal bir insan gibi o da ağlıyordu. Çirkin bir yüzü vardı, hem de fakfakirdi. Babası onu sekiz ay boyunca kucaklamadı, o kadar çirkindi. Köy okuluna giderdi, paltolunun paçaları hep çamurluydu, ayakkabıları yırtık olmasa da yırtılıyordu çarçabuk, annesinin ördüğü eldivenleri giyerdi, haylazın tekiydi. Annesinin ona öğrettiği ilk kelime ‘’yap’’. Kendisinin cevizleri yoktu, ara sıra komşusundan çalıp bakkala götürüyordu. Sadece cevizlerle kalsa iyi, kendisinde olmayan her şeyi çalıyordu. Mesela: Şeftali, can eriği gibi şeyler. Sattığıyla içinde dert olan çikolatalar, şekerler falan alıyordu. Liseyi dışarıda çorap, leblebi, tıraş bıçağı falan satarak okudu. O da hukuk bölümünü okumaya başladı. Tercih etmesinin nedeni de devamsızlık sorunun olmaması. Böylece hem çalışabilir hem de okuyabilirdi.

Yıllardan bir yıl, günlerden bir gün Ulaş İstanbul'a geldiği ilk gün dolandırıldı. Beş parasız ortada kaldı. Hem ağlama tuttu hem de öfke. Ne yapıp edip para kazanması gerekiyordu. Düşündü, çok düşündü ama işin içinden çıkamadı.. Yarın devam edeceğim çok uykum var.

Evren Çakmak, bir alıntı ekledi.
09 Mar 19:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... tasavvuf bahsini açtım. Çocukluğumun ve ilk gençliğimin, yalnız bandrol bilgisi halinde birkaç kelimesini ezberlediği ve nimetlerini hep kavonozun camı üzerinden yaladığı büyük dâva...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 80)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 80)
Firak, bir alıntı ekledi.
08 Mar 08:34 · Kitabı okudu

Medine'ye İntikal ve Cuma Namazı
Efendimiz sav ilk cuma namazını Ranuna Vadisinde kılmıştır. Bugün namaz kılınan yerde Mescidi Cuma olarak anılan güzel bir cami vardır.

Alemlere Rahmet Muhammed Resulullah (S.A.V), Muhammed Şerafettin Kalay (Sayfa 181 - Semerkand yayınları)Alemlere Rahmet Muhammed Resulullah (S.A.V), Muhammed Şerafettin Kalay (Sayfa 181 - Semerkand yayınları)
Semih, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
 06 Mar 20:58 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Üniversiteye ilk girdiğim seneydi. Öğrenciler arasında kulaktan kulağa bir fısıltı yayılıyordu. Derse İlber Ortaylı gelecek, derse İlber Ortaylı gelecek... İyi ama kimdi bu İlber Ortaylı? Bu yaşıma kadar ismini neden hiç duymamıştım. Utandım. Kimseye söyleyemedim; ama İlber Ortaylı'nın dersine girerken İlber Ortaylı'yı tanımıyordum. Ah şimdi olsa nasıl koşa koşa girerim dersine bir bilseniz...

Neyse, İlber Hoca, senede bir kere üniversiteye ders vermeye gelip binlerce öğrenci karşısında konferans şeklinde ders anlatır. Dersimize ilk girdiği gün tam iki saat boyunca "mühendis" kelimesinin "engineer" kelimesinden çok daha kapsamlı ve kullanışlı olduğunu anlattı. Bambaşka bir tarzı var tabii. Sadece "mühendis" kelimesi üzerinden oldukça detaylı bir ders vermişti...

İlber Hoca tarafından Mustafa Kemal Atatürk anlatımını okumak veya dinlemek, her ikisini de seven okurlar veya dinleyiciler için kuşkusuz bulunmaz bir nimet. Bu kitabı da elime aldığımda benzer hisler içerisine girdim ve her kelimesini dikkatle okudum. Uzun bir zaman diliminde sindire sindire okudum. Aslında tarihi hiç sevmem. Tarihin tarihte bırakılması gerektiğini düşünenlerdenim. Zira geçmişe takılı kalan hiçbir millet geleceğe umutla adım atamaz. Geçmişte kalan kişi Atatürk de olsa Fatih Sultan Mehmet de olsa artık onların ötesine geçip modern dünyaya ayak uydurmak gerekir diye düşünüyorum.

Kitap birçok okurun beklentisini karşılamamış. Benim beklentimi karşıladı. Çünkü büyük bir beklenti içerisine girmeden okudum. Nasıl bir beklenti olabilir ki zaten? Atatürk'ü de tarihi de az çok hepimiz biliyoruz. İlber Ortaylı'nın vereceği bilgilerle bizi şaşırtmasını beklemek yazara haksızlık olur.

Her şeyden önce günümüz şartlarında böyle bir kitaba ihtiyaç var mıydı? Vardı. Siyasi propagandalar sonucu itibarsızlaştırılmaya çalışılan Atatürk ile ilgili böyle bir kitabın böyle bir dönemde basılması takdire şayandır, kabul edelim. İlber Hoca da görsel veya yazılı basın organlarında çıkan türlü iddialar ve ithamlara tek tek cevap vermeye çalışmış kitabın içerisinde. Bana sorarsanız bu şekilde cevap verme gayretine girişmesine hiç gerek yoktu hocanın. Zira günlük iddialara cevap verilerek kitabın içerisinde yer alan konuların evrensellik arz etmesi engellenmiş. Mesela bu kitabı 10 sene sonra okuyacak olan okurlar, neden İlber Ortaylı şimdi bu konudan bahsetti ki diye kendilerine soracaklardır. Bunlara gerek yoktu; fakat dediğim gibi türlü iddialara ve ağır ithamlara böylesine nitelikli bir dille cevap vermek de karşı çıkamayacağım bir durum.

Atatürk ve din konusu ülkemizde sürekli tartışma konusu yapılan bir konu. Hiçbir zaman da bitecek gibi durmuyor. İlber Ortaylı'nın bu konuda: "Bireyin dindarlık derecesi tespit edilemez. Yalnız şurası açıktır ki Atatürk dine karşı olacak, pozitivizm uygulayacak diye beklemek gülünç olurdu. Tutun ki daha muhafazakar biri olsaydı; zannediyor muyuz ki her yerde tekkeler besleyecek, her gün bir yerde cami yaptıracaktı? Bu her iki halde söz konusu değildi." diyerek bana göre kapıyı kapatmıştır.

Kitapta hoşuma giden bir başka durum ise, İlber Ortaylı'nın sırf Atatürk'ü övmek için Osmanlı'yı ve Osmanlı padişahlarını yerme gafletine düşmemiş olmasıydı. İncelememi İlber Ortaylı'nın bu konudaki en beğendiğim paragrafı ile sonlandırıyorum. Gerçekten bu paragrafı anlarsak ve geçmişimizle hesaplaşma derdine düşmezsek aydınlık bir geleceğe adım atabililriz:

"Osmanlı İmparatorluğu da Türklerin imparatorluğudur, bu cumhuriyet de Türklerin cumhuriyetidir. Onu kuran monarkları, başbuğları, mareşalleri unutmayız, biz unutsak bile zaten başkaları menfi veya müspet olarak bu tarihî şahsiyetleri kurcalar. Bu cumhuriyeti kuran kumandanları da unutamayız.Bu vakayı kabul etmek insanın hem tarih yorumunu rahatlatır hem de politikasının ne olacağını daha iyi gösterir."

AltıÇiziliCümlelerim, bir alıntı ekledi.
04 Mar 01:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ortaköy Camii'nde Allah'a ciddi ciddi yalvardim: "Ya Rabbim, senin huzuruna bu kılıkta çıktığım için beni bağisla. Haddimi aştığımi seziyorum Allah'ım. Kabalık ettiğimin farkındayim, üzgünüm. Sana bu yapay elleri açarak dua ediyorum, fqkat bunu küstahlığımın değil, acizliğimin bir delili say. Târumar yureğime bak Ya Rabbim; senin lütfunla [sanırım] hala bana ait olan yüregime bak..." Ortaköy Camii karadan koptu ve boğazin sularinda yüzmeye başladi. "Belki de senon nazarinda sevimliliğimi gitgide kaybediyorum Allah'im.Ne olur Ferruh Ferman'ın günahlarinin cezasini da bana cektirme. Benimkilerim yeterince çok olduğu malum..." 150 yaşindaki camii az kalsin bir şilebe tosluyordu. Eğer çarpsaydi herhalde 1894 depreminden çok daha büyük bir hasara uğrardi. " Allah'im hiçbir zaman sana kulluk etmeye gereken özeni gösteremedim. Şu siralar icinde bulundugum belali tuhaflikta bunun payi olduğunu anlayabiliyorum. Galiba kendime hem fazla acıdım hem fazla güvendim . Bilincli ya da bilincsizce işledigim günahlarla ilgili olarak, affina siginiyorum. Göğsümü samimiyetle, ümitle ve ferahlikla doldur" .Kulagima bir kibrit sesi çalındi ve Ortaköy Camii denizin ortasinda yanmaya başladi! Bu ilk defa olmuyordu, 1984'te de yanmişti! Çırağan Sarayi gibi, bu cami de Mimar Nigoğos Balyan'in 'yanici' eserlerindendi. " Ya Rabbim,bizi Hazreti Muhammed'in hatrina yarattin, onun hatrina yaşat. 'Biz' diyorum, fakat hemen hic kimsem yok Allah'im, içimi karartan bu kimsesizlik duygusundan beni kurtar. Rabbim vaktiyle bu kücücuk caminin zemini boşaltilmis da tam 80 bin ton harçla doldurularak saglamlastirilmis. Sen de beni sağlamlaştir " .

Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 116)Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 116)

Cenaze
Omuzlanınca tabutun
ilk defa kurtuldu ayakların topraktan;
pek muhteşem oldu medreseden çıkışın.
Bir dilim ekmeği çok görenler
yüzüne bakmayanlar sağlığında
dikildiler yol üstüne
bir selâmla ödediler bütün borçlarını…
Üzülme, gelmiyor diye çelenkler peşinden,
mevsimsiz oldu ölümün…
Ne olurdu bir kış daha bekleseydin,
bahar gelir çiçekler açardı…
Ölümün kimseyi sevindirmedi,
atsız arabasız kalktı cenazen.
Zaten alçak gönüllü bir adamdın,
herkesten uzak yaşadın
cami avlusunda.
Ölümün de gürültüsüz olsun!

Rıfat Ilgaz

Resul SARIOĞLU, bir alıntı ekledi.
01 Mar 14:17

İsmail Kara
Bakalım sizin zihniyetinizdeki sürgünle Fizan’da olup bitenler, sürgündekilerin yapıp ettikleri örtüşecek mi?

“Trablusgarp vilayeti devr-i istibdadın en mühim menfası [sürgün yeri] idi. Oraya teb’îd edilen Jöntürkler pek kesretli ve içlerinde cidden muktedir zevat var idi.

Müşir olduğu halde mahzâ tahkir ve tezlîl için bir fırka kumandanlığına tayin ve Trablusgarp’ta ikamete memur edilmiş olan Recep Paşa’nın me’âlîsi kolayca ta’dâd edilemez.

(...)

Şefik ve Câmi beyler Paşa merhumun bütün mesâi-i kerimânesinde cansiperâne bir faaliyetle hizmet ve muavenet ediyorlardı. Doktorlar merkez-i vilayet ve mülhakatının umûr ve muamelât-ı sıhhıyesini tensîk ve hastahaneleri ıslah eyliyorlardı.

(...)

Ali Vasfet beylerin merkez-i vilayette tesis ettikleri Mekteb-i İrfan fırka zâbitanı ve memurin evladını cehilden kurtardığı gibi evlad-ı Arap arasında lisan-ı Osmanînin neşrine ve usûl-i cedit tedrisatının tamimine sebep olmuş pek mükemmel ve hakikaten bir medrese-i irfandır. Yüzlerce menfi [sürgün] efendiler devâir-i resmiyeye tayin edilmişler ve bunlar vasıtasıyla bilcümle umûr intizam ve ciddiyet kesb etmiştir. Menfiler yüzünden Trablusgarp, bugün ekser vilayetlerimize her hususta fâik bir hale gelmiştir. Şehrin intizamı, sokakların mükemmeliyeti, ebniye-i cedidesinin [yeni binalarının] azamet ve letafeti şâyan-ı takdirdir.

(...)

İstikbal temşiyetindir, İslâmın hâmisi Allah’tır”.

***

II. Abdülhamid devrinde bir talebe Aydın’dan Rodos’a tahsil için gönderiliyor. Sebebi Fizan’da olduğu gibi orada da kaliteli eğitim veren bir okulun olması. Bu kaliteli okulu açanlar ve ilk işletenler, ilk hocalık yapanlar ise Fizan’dakiler olduğu gibi Rodos’ta sürgün olarak bulunan Yeni Osmanlılardan Ahmed Midhat Efendi, Ebuzziya Tevfik ve arkadaşları…

“ (…) Küçük Yunus’un bera-yı tahsil Rodos’a gönderilmesindeki sebep ve sâik o sırada Rodos ‘Medrese-i Süleymaniye’sinin haiz olduğu şöhret-i fevkalâde idi.

(...)

Sultan Murat Han-ı Hâmis’in cülusuyla mazhar-ı azâdî olarak Rodos’tan infikâk eden mektep müessislerini devr-i Abdülhamid-i Sânîdeki yeni menfiler takib etmiş, Medrese-i Süleymaniye daima saf ve salim bir menba-ı marifet ve hürriyet olarak kalmış ve öylece de devam etmekte bulunmuştu”.

"Şehbenderzâde Ahmed Hilmi ve Nerede O Eski Sürgünler!" başlıklı yazıdan kısaltılarak alıntılanmıştır.
EK 1
Kitaptan direkt olarak yazıya geçirdiğim için kimi kelimelerde imla hatası olabilir. Kusura bakmayın. 28.02.18
EK 2
Tırnak içindeki alıntıların ilkinde Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi kendi sürgün yeri olan Fizan'ı anlatıyor. İkinci alıntı ise Yunus Nadi beyin Nevsâl-i Millî'de geçen hal tercümesidir.

Ve amme hizmeti:

- ta'dad etmek: birer birer söylemek, saymak
- mülhakat: bir merkeze bağlı olan yerler
- tensik: düzenleme
- umur: emirler, işler
- faik: üstün olan, seçkin
- temşiyet: yürütme, idare etme
- infikak etmek: yerinden ayrılmak

Amel Defteri, İsmail KaraAmel Defteri, İsmail Kara
Hatciş, Şeker Portakalı'ı inceledi.
26 Şub 22:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okurken şu bölüme geldiğimde benim de ayağım öyle acıdı öyle acıdı ki bende ağlayamadım ve kimselere ben de söyleyemedim.
'Acıdan başım dönerek şişe kırığını ayağımdan çıkarmaya çalışıyor, alçak sesle inliyor, kanımın ırmağın kirli suyuna karıştığını görüyordum.'
Peki ben nasıl yaşadım bu olayı, ya 4 ya da 5.sınıfa gidiyorum ilkokul. Yurtta kalıyorum ve bir okul çıkışı. O zamanlar plastik toplar ucuzdu ve bir kaç arkadaş 25 kuruş çıkarınca alabiliyoruz. Bizde oda arkadaşlarımla bir plastik top aldık oynuyoruz arada yemek sırası beklerken falan. O gün de canımız çok sıkıldı yukarıda çünkü aşağı inmek yasak hava soğuk olduğu için. Bizde aldık topu odada başladık oynamaya derken aynı zamanda kuzenim olan oda arkadaşım topa bir vurdu lambaya değdi ve lamba kırıldı bende tam altındayım lambanın. O an birden debeleniverdim ve ayağıma 4 parça cam kırığı battı. İlk önce acısını hissetmedim ama sonra... Derken baktık ki her yer kan oldu, öğretmenlerimize söyleyemeyiz çok kızarlar. Ne yapalım derken, ben oturdum ve tırnak makası kolonya peçete falan istedim arkadaşlarımdan, getirdiler ama bir yandan da ne yapacaksın yapamazsın falan diyorlar, dedim yalnız bırakın beni, halledeceğim. Şimdi olsa asla dokunamam, küçücük kesikte bile içim ürperir. O an nasıl bir korku, nasıl bir çocukluk cesaretiyle, ayağımdaki 4 parça camı çıkardım ve ayağımı bir şekilde sardım. Arkadaşlarımda odayı falan temizlediler. Yani suçumuzdan eser kalmadı. Yaptığımız suçtu biliyordum ve hala izini taşıdığım bir yaranın sebebiydi ama çocukluk işte anlayamıyoruz anlasak bile devam ediyoruz onu yapmaya.
Zeze'nin de farkında olduğu ama yapmaya devam ettiği gibi.
Okurken gülümsemem, kızmam, duygulanmam, bazı bazı çocukluğuma gitmem eksik olmadı.
Zeze'nin her yalnız kalışında, annemle babamın beni ablama emanet edip dayımlara oturmaya gitmelerini hatırladım. O kadar ağlardım ki "beni de götür anne" diye... Bir çok kere ağladığımla kalırdım ve geri geldiklerinde onlarla konuşmayacağım diye kararlar verirdim kendi kendime oysaki onlar gelene kadar çoktannn uyumuş olurdum sabaha da her şeyi unuturdum. :)
...
İlk defa bir kitabın inceleme bölümüne bu kadar uzun yazdım fakat pek inceleme olmadı tabi :/
Ufacık değinecek olursam Zeze'nin kitabı öyle güzel, öyle masum bir kitap ki okumaya doyamadım diyebilirim tabii ki üzüldüğüm kısımları çok oldu ama Zeze'nin masum hallerini bırakmak hiç istemedim.
Son olarak kitabı bitirdiğimde 'Portuga' yı' düşünerek neden ki bilmem https://youtu.be/mMXBUnQozWE bu şarkıyı dinledim. :)