• 258 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Gonçalo M.TavaresTeknik Çağında Dua Etmeyi Öğrenmek

  2010 yılının en iyi yabancı kitap ödülünü almış bu kitap.Yazar bir çok dalda ödüller almış.Kafka’ya benzetiliyor ve benim de en sevdiğim yazarlardan olan Saramago’nun sevdiği bir yazarmış Portekizli Gonçalo M.Tavares.Dörtleme olarak çıkmış ilk ikisi tek kitap olarak basılmış,fakat her bir kitap birbirinden bağımsızmış önce sondan başladım dedim ama bu bilgiyi bulunca rahatladım.
  Kitap bölümlerden oluşuyor ayrıca başlıklar altında numaralandırılmış ve bu numaraların altında da başlıklar var.Deneme gibi ama değil bir roman.Sert bir kurgu,Kahraman’ın iç dünyasını algılamak ve özümsemek için okuyucuya sanki kısa bir mola vermiş gibi yazar.

  Daha ilk sayfada babası asker bir baba,hizmetçi ve Lenz Buchman arasında geçen ve içinde yapmak fiiliyle karşılaşınca,çok sert bir okuma beni bekliyor galiba dedim ve öyle de oldu.Dr Lenz usta bir cerrah,mesleğinin en iyilerinden.Fakat yeryüzünde gövdesi ve faşist düşünceleri ve eylemleri dışında(hepsini uygulamış ve hiç tereddütsüz) yer kaplamayan,İnsanlar üzerinde hakimiyet kurmak(eve gelen dilencilere tavrı),güçsüz olmaktan ölesiye korkan(daha güçlü olmak adına mesleğini bırakıp siyasete atılması),hastalarına en ufak bir açıma hissi taşımayan ve empatiden yoksun hayata teknik bakan bir şahıs.Hatta daha da korkuncu kardeşini güçsüz gördüğü için ondan utandığı için öldüğü halde babasının aldığı plaketten sildirecek kadar ruhsuz bir insan.Hayattaki tek amacı güçlü olmak,hükmetmek ve yetkili olmak tüm bunlar için şeytanın bile aklına gelmeyecek fikirler üretip sonu ölümle dahi bitecek planlar üretmek.Benim nazarımda dr Lenz kocaman bir boşluk bir HİÇ.
  Yazar bu yüzyılın insanına ayna tutmuş.Çevremizde bunlardan var çoğalmaması ümidiyle.İnsanı var eden duygularımız hep olsun çoğalsın ve biz bunları işaretlerle(emoloji)değil sözlerle ifade edelim...
  Altı çizilecek bir sürü cümleler vardı kitapta.Bunlardan bir kaç alıntı.
  Düşmanını arkadan yakala,sadece eğer daha güçlü tarafsan ve daha yukarıdaysan düşmanla yüz yüze gel-kim yukarıdaysa o avantajlıdır,herkesin bildiği gibi yüksek kuleler bu yüzden inşa edilmiştir.
  Gizemli bir silah deposu olmanın ötesinde toprağın altı,büyük Emirler’in ve büyük yasaların çıktığı ya da herhangi bir anda çıkabileceği ters çevrilmiş bir kuleydi.Aslında gerçek düşmanın emir veren sesine henüz darbe indirilmemişti.
  İnsani kötülük bu uygarlaşmış kötülük,ancak kendisine saldıran insani. Kötülüğün malzemesinden oluşan bir kalkan yapardı.İki düşmanın kılıç çekip Kalkan’larının aynı atölyeden gelmekle kalmayıp bir de aynı metal parçasından,aynı çelikten yapılmış olması,diğer bir deyişle aynı gücü taşıması Lenz’i hiç şaşırtmazdı.İkiye bölünmüş güç;parçalardan biri bizi savunurken diğeri bize saldırmakta.
  Dr Lenz’in iç dünyasının sizi eline geçirmesini istemiyorsanız hemen şiire,türküye,şarkıya sarılın diyorum zira bulaşıcı olabilir.