ilyas tavukcu

354 syf.
8/10 puan verdi
#drinaköprüsü #ivoandriç Aslen Boşnak olup Osmanlının en ünlü sadrazamlarından olan ve bir devre damgasına vuran Sokullu Mehmet Paşanın doğduğu topraklarda bulunan ve halkın büyük sıkıntılar çekerek karşıdan karşıya geçtiği Drina nehri üzerine bir köprü yaptırmaya karar vermesiyle başlıyor olaylar. Hikayemizin kahramanıda dolayısıyla Drina Köprüsü oluyor. Köprünün yaklaşık 400 yıllık bir tarihi ve bu zaman zarfında köprü etrafında yaşayan farklı etnisite ve dinden insanların başlarından geçen olaylar. Köprünün bu olaylardan nasıl etkilendiği, kişilerin birbirinden ilginç karakterlerinin romana kattığı gerçeklik kitaba ayrı bir değer katmış. 400 yıllık zaman diliminde bölgenin el değiştirmesi, savaşlar ve her yönetim değişiminde sosyal ve idari hayatın insanlar üzerindeki etkisi, insanların başlangıçta buna karşı gibi durup sonra farkına varmadan yeni idareye çok çabuk adapte olmaları, savaşların acı gerçekleri, farklı etnik ve dinden insanlara yansımaları çok gerçekçi bir dille ele alınmış. Nobel ödüllü olan kitap ortalara doğru biraz akıcılığını kaybetsede sonuna doğru bu akıcılığı tekrardan yakalamış. Ayrıca kitabın sonunda bu kitabın orijinal dili olan sırpçadasadece bu kitaptaki Türkçeden sırpça'ya geçen kelime listesi verilmiş. Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölgenin bu süreçte oldukça fazla Türkçe kelimeyi kendi dillerine aktarmış oldukları görülüyor. Kitabı bana hediye edip okumama vesile olan Ramazan Ergulec'e de çok teşekkür ederim. Kitaptan son bir alıntı yaparak bitireyim. "İnsanlar böyledir. Çok yükselen ve yükseklerde uçanların düşmesinden adeta haz duyarlar."
Drina Köprüsü
Drina Köprüsüİvo Andriç · İletişim Yayınevi · 20185,7bin okunma
Reklam
9/10 puan verdi
#palto #nikolayvasilyevicgogol Rus edebiyatının gerçektende Gogol'un paltosundan çıktığını okuyup görebileceğiniz bir eser. Kitap kısa ve bir çırpıda okunabilecek olmasına rağmen etkisi gerçekten çok büyük. Şimdiye kadar niye okumamışım diye hayıflandım. Yolsulluğun, kimsesizliğin, garipliğin ve alın yazısının palto üzerinden aktarıldığı bir dünya klasiği. Bu kitabı okuduktan sonra hatta okumaya başladığımda yazarın diğer kitaplarınıda okuyacağımı anladım Rus yazarlardan başka dünya üzerinde çoğu kişi Gogol'dan etkilenmiştir. Örneğin bizde Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna" sındaki Raif efendi karakteri Palto'daki Akakiy Alakiyeviç'e çok benzemektedir. Raif efendide Akakiy Akakiyeviç gibi sıradan bir karakterken kitabın kahramanları olmuşlardır. Kitapta rus bürokrasisine eleştiri vardır ve bu eleştirel yaklaşım çarlık rusyasından büyük tepki görmüştür. Son bir alıntı yaparak bitireyim. "Artık öyle bir noktaya geldik ki, insanlar şahıslarına yöneltilen bir suçlamayı, mensubu oldukları topluluğun tümüne yöneltilen bir saldırı olarak değerlendiriyor."
Palto
PaltoNikolay Gogol · Ayrıntı Yayınları · 201537,3bin okunma
136 syf.
9/10 puan verdi
#varolmak #nurettintopçu Okuduğum ilk Nurettin Topçu kitabıydı. Kitaba başladıktan sonra başka kitaplarıda okumam gerekti o yüzden biraz yavaş okumak durumunda kaldım. Kitap yazarın değişik dergi ve gazetelerde din, felsefe, düşünce, hareket, islam, eğitim gibi konularda yazmış olduğu yazıların biraraya getirilmesiyle oluşmuş. 2-3 sayfalık yazılar olduğu için insanı sıkmıyor ayrıca kullanmış olduğu birbirinden güzel kelimeler sizi biraz daha kitaba bağlıyor diyebilirim. Yazarın düşünce dünyasına hayran kalmamak elde değil. Farklı yazar ve kitaplardan alıntılarda yapmış hatta ortak konular içeren kitaplardan harmanlamalarda yapmış. Insanın kafasında bir çok şeyin yerli yerine oturmasına yardımcı oluyor diyebilirim. Son bir alıntı yaparak bitireyim "Azar azar, sabırla ve sistemle varlığımıza sindirilen yalan zehri bir gün bizi farkında olmadan zehirleyecek ve önceden istemediğimiz, belki tasavvur bile etmediğimiz hareketlere sürükleyecektir. Bir çocuğa "baban sana düşman" de. Isterse o babasını çok sevsin ve bunu her gün bir defa tekrarla. Yemin et ve her defasında yeminine bir uydurma delil ekle. Bir gün o çocuğa babasını öldürtebilirsin."
Var Olmak
Var OlmakNurettin Topçu · Dergah Yayınları · 20183,946 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
132 syf.
7/10 puan verdi
#köpekkalbi #mihailbulgakov Okuduğum ilk Mihail Bulgakov kitabıydı. Çok farklı bir anlatım tarzı var bana göre. (umarım diğer kitapları bunun gibi değildir ) Yazar bir sokak köpeğinin gözünden bakıyor dünyaya. Daha sonra olay küçük çaplı bir bilim kurguya dönüşüyor ve sokak köpeği ameliyat edilerek deney sonucu insanlaştırılıyor. Bu değişim üzerinden yazar ülkedeki bütün sosyal sınıfları hicvediyor. Zaten bu eleştiriden dolayıda kitabın yayımlanmasına izin verilmiyor. 1925 yılında yazılan kitap 1987 de ancak yayımlanabiliyor. Kitabın konusu ve anlatım tarzı bana çok farklı geldiği için açıkcası beğendim diyemiyeceğim . Küçük bir alıntı yaparak bitirmek istiyorum. "Insan canını en çok sıkanda şu ki, ölçüp biçmeden ve her şeyi bilirmiş gibi konuşuyoruz."
Köpek Kalbi
Köpek KalbiMihail Bulgakov · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 201919,1bin okunma
Reklam
4.619 öğeden 4.501 ile 4.515 arasındakiler gösteriliyor.