ilyas tavukcu

Reklam
160 syf.
10/10 puan verdi
Biraz Jack London'un "Martin Eden" romanına benziyor ilk başları. Martin Eden gibi eşyalarını rehinciye verip oradan aldığı 3-5 kuruşla idare etmeyen çalışan bir karakter kahramanımız.Gün gelir rehinciye verecek bir şey bulamaz ve ceketinin düğmelerini keserek onları vermeyi düşünür ama rehinci bunları almaz tabi. Martin Eden'den çok daha sefil bir hayat yaşamaktadır. Günlerce aç kalıyor, açlığını bastırmak için tahta talaşları yiyor, sırf ağzında birşeyler gevelemek için elbisesinden bir parça kopartıp ağzına atıyor. Olmayan köpeği için kasaptan kemik isteyip açlığını bastırmak için onu kemiriyor, parmaklarını emiyor ve kanatıp kendi kanının tadına bakıyor. Açlığın getirdiği psikolojik sarsıntılar ve yazarın kafasından uydurduğu ve yaşadığı değişik olaylar insanı derin düşüncelere sevk ediyor. Kesinlikle tavsiye ederim.
Açlık
AçlıkKnut Hamsun · Varlık Yayınları · 201728,7bin okunma
292 syf.
10/10 puan verdi
#gugukkuşu #kenkesey "Biliyor musunuz, insan kahkaha atma yeteneğini yitirdi mi dengesinden de olur." Özgürlük ve bunu kontrol altına almak isteyenler arasında zorlu ve sıcak bir mücadele. Psikolojik savaş ve cerrahi operasyonlarla davranışları kontrol edebilme. Toplumdaki çelişkileri yalın bir dille ortaya koyan ve kimin dediği olacak, çoğunluğun mu, gücün mü yoksa gönlüne göre yaşayanların mı? Bir akıl hastanesinde sıkı bir yönetimin herşeyi kontrol altına alma, disipline etme, insanları istedikleri gibi yönetme ve buna karşı yaptıklarıyla, söyledikleriyle, tavırlarıyla dur diyebilen bir kişi. Topluluğu değiştirmek için kararlı ve zeki birisinin yeterli olabileceği, yapılan bir oylamada bir kişinin bile çok etkili olabileceği olağan üstü bir şekilde anlatılmış. (Bu oylamadan sonraki sahne çok iyiydi. Sırf burası için bile bu kitap okunabilir.) Kitabın baskısı maalesef yok. Sağolsun Ramazan Ergulec kendi kitabını bana yollayarak bu eserle tanışmama vesile oldu. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum.
Guguk Kuşu
Guguk KuşuKen Kesey · Turkuvaz Kitap · 20071,655 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
181 syf.
10/10 puan verdi
#insanolmak #engingeçtan Insan davranışlarında anne-baba-çocuk ilişkisinin ne kadar karmaşık ve ileriye dönük etkileri olduğunu açık bir şekilde ifade ediyor kitap. Kişisel sorunlarımızın altında yatan bilinçaltı kaynaklı problemleri akıcı bir üslupla anlatıyor kitap. Okurken bazen dayanamayıp kitabın kapağını kapattım ve geçmişi, çevremdeki insanları düşündüm. Kendimin ve onların anlam veremediğimin davranışları tefekkür ettim. Zaman zaman ürküp zaman zamanda güldüğüm ve gerçektende aynen böyle dediğim oldukça fazla cümleyle karşılaştım. Engin Geçtan insan davranışlarını kendi laboratuvar çalışmaları ve de okumaları üzerinden değerlendirip çok harika bir eser ortaya koymuş diyebilirim. Bu sorunlara yönelik çözüm yolları belirtmemiş olması kitabın bir eksikliği diye düşünüyorum. Yazarın aynı alanda yazılmış diğer kitaplarınıda okumayı düşünüyorum. Okunması gereken kitaplardan. Herkese iyi okumalar.
İnsan Olmak
İnsan OlmakEngin Geçtan · Metis Yayınları · 201923,9bin okunma
128 syf.
10/10 puan verdi
#devlet #ibnhaldun Kendine has fikir ve metotlarıyla kendinden sonra gelen nesiller üzerinde derin etkiler bırakan büyük tarihçi, sosyolog, filozof, siyasetçi ve devlet adamı İbni Haldun’un Mukaddime adlı eserinden devletle ilgili konular alınarak bir kitap haline getirilmiş. İnce ve hızlıca okunabilen bir kitap. Devleti kurum olarak ele alıyor ve çok kişinin değinmediği konulara değiniyor diyebilirim. İbni Haldun yaşadığı devir ve sonrasında çok rağbet görmemiş 1600 lü yıllarda Osmanlı alim, düşünür ve devlet adamları eserlerini keşfedip istifade etmişler. Batılılarda 19. Yüzyılda İbni Haldun’u keşfedip eserlerinde ciddi manada istifade etmişler. İbni Haldun’a göre devletlerde aynen bir insan gibidir. Kurulur, gelişir ve çöker. Nitekim bu görüşünden dolayı Osmanlının çöküşünden yaklaşık 100 sene evvel İbni Hadun eserleri Osmanlıda yasaklanmış. Çünkü Osmanlıda Devleti Edeb Müddet anlayışı varmış. Devletin hiçbir zaman çökmeyeceği ve kıyamete kadar devam edeceği görüşü hâkim olduğundan eserleri yasaklanmış ve de okutulmamış. Mukaddimesini henüz okuma fırsatım olmadı ama ilerle okumayı düşünüyorum.
Devlet
Devletİbn-i Haldun · İlke Yayıncılık · 2017313 okunma
Reklam
Reklam
4.732 öğeden 4.606 ile 4.620 arasındakiler gösteriliyor.