1000Kitap Logosu

#inferno

Orhan Nadir Yamuk
bir alıntı ekledi.
Divina Commedia'nın (İlahi Komedya) büyük şöhretinin bana abartılı göründüğünü içtenlikle kabul ederim. Büyük ölçüde bunun sorumlusu temel fikrin aşırı saçmalığıdır ve bunun bir sonucu olarak Hıristiyan mitolojisinin en itici boyutu Inferno' da derhal dikkatimize canlı bir şekilde sunulur. Üstelik üslup ve telmihlerin karanlıklığının da bunda payı vardır: "Ahmaklar kendilerine tumturaklı dille ve tuhaf ve şaşırtıcı sözcüklerle söylenen her şeye hayran kalır ve onlar abartmayı sever."
2
Nhlsncr
bir alıntı ekledi.
Cihazdan yansıyan manzara, ıstırap içindeki insanları gösteren korkunç bir yağlıboya tabloydu: Binlerce ruh, cehennemin farklı seviyelerinde işkence görüyordu. Yeraltındaki dünya, çeşitli seviyelerden oluşan, huni şeklindeki dipsiz bir çukur olarak betimlenmişti. Bu cehennem çukuru, her bir katmanı türlü günahkarlarla dolu, işkenceleri artarak aşağı inen teraslara ayrılmıştı. Karşısındaki başyapıt -La Mappa dell'Inferno- İtalyan Rönesansı'nın gerçek ustalarından biri olan Sandro Botticelli tarafından yapılmıştı. Yeraltı dünyasının detaylı bir planını gösteren La Mappa dell'Inferno, ölümden sonraki hayatın şimdiye dek yapılmış en korkutucu resmiydi. Karanlık, kasvetli ve dehşet verici resim karşısında insan buğün bile donakalıyordu. (...) Longdon bu başyapıta Botticelli'nin kendi zihninin değil, ondan iki yüzyıl önce yaşamış başka birinin zihninin ilham kaynağı olduğunu iyi biliyordu. Bir diğerine ilham veren büyük bir sanat eseri. Botticelli'nin La Mappa dell'Inferno'su aslında tarihin en çok bilinen eserlerinden biri haline gelen, on dördüncü yüzyılda yazılmış bir edebi eseri canlandırıyordu. Buğüne dek yankıları süren korkunç bir cehennem görüntüsü... Dante'nin Cehennem'i.
Dan Brown
Sayfa 82 - ALTIN KİTAPLAR
5
Elisa Bilgili
bir alıntı ekledi.
elio
"Bir insan diğerine tam anlamıyla vurulmuşsa, diğeri de ister istemez vurulmuş olsa gerektir, diyen bir yasa vardır bir yerde. 'Amor ch'a null'amato amar perdona.' Seven hiç kimseyi sevilmekten dışlamayan aşk; Francesca'nın Inferno'daki sözleri. Bekle ve umutlu ol. Ben umutluydum, fakat istediğim şey hep buydu belki de. Sonsuza dek beklemek."
1
You know, the act of feeding someone is the ultimate act of care and affection...sharing yourself with someone else through food." He held another mouthful of cake under her nose. "Think about it. We are fed in the Eucharist, by our mothers when we are infants, by our parents as children, by friends at dinner parties, by a lover when we feast on one another's bodies...and on occasion, on another's souls.”
2