ferdi süngü, Cehennem'i inceledi.
 03 Mar 10:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatimda ilk okudugum kitap inferno dur bi kac saat icinde 80 sayfa okumustum inanilmazdi okumayi sevdirdi bana sonradan filmi de cekildi kesinlikle izlemenizi tafsiye ederim final istanbul da

Burak Ovalı, bir alıntı ekledi.
02 Mar 15:51 · Kitabı okuyor · Beğendi

Inferno XI
... Saldırı Tanrı'ya da yönelebilir, ona inanmayarak, ona söverek, doğayı da, verdiklerini de küçümseyerek; işte bu nedenle, bölmelerin en darı ve üçüncüsü, Sodom ile Cahors'un, bir de Tanrı'ya sövenlerin üstüne basar mührünü.

İlahi Komedya - Cehennem, Araf, Cennet, Dante Alighieri (Sayfa 123 - Vergilius)İlahi Komedya - Cehennem, Araf, Cennet, Dante Alighieri (Sayfa 123 - Vergilius)
Gönül Tbk, Cehennem'i inceledi.
 18 Oca 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dan Brown kuşkusuz son zamanların en fazla okunan yazarlarından biri ve de aynı zamanda en çok tartışılan yazarı da diyebiliriz. Da Vinci Şifresi ile yer yerinden oynamış ve bir anda Hristiyan dünyasının tepkisini üzerinde toplamış deniliyor ama bana göre eserlerinde Roma,Vatikan ve Hristiyan dünyasının mabetlerine genişçe yer veren bir yazar ve bunu çok geniş kitlelere ulaştırdığı aşikar.Yani tabiri caizse reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünürsek çokça kimselere Roma,Vatikan,Hiristiyanlık kavramlarını benimsettiğini de söyleyebiliriz.Bu eseri Cehennem romanı ile kendine ait tarzına devam ediyor ve bu kez Hristiyan dünyasındaki İnferno yani Cehennem kavramına el atıyor ve kitabın çok fazla yerinde Dante ve İlahi Komedya'ya atıfta bulunmuş.Dan Brown’un eserlerini bu kadar mükemmel kılan unsur ise hikayelerini yoğun araştırmalar sonrasında gerçek olaylardan kurgulaması.(Bunu Melekler ve Şeytanlar içinde yazmıştım ) Dini öğeleri araştırarak gizemli gerçeklere ulaşan ve bunlardan gizemli hikayeler oluşturan yazar bunu klasik Dan Brown tarzında yapmış. Yine tarih, sembolizim ve aksiyon bir arada..Kitabı okurken yorumlardaki tavsiyeler üzerine bahsedilen eserleri de araştırıp takip ederek okumak güzeldi.Dante' yi kendi eserlerinden bile bu kadar tanıyamazdım heralde.Sürükleyici ve sanatsal yönü ağır basan bir kitap ama bu tamamen olumlu bulduğum anlamına gelmiyor.Kitabı okurken beni etkisi alan alan hoş duygular sonlarına doğru azaldı ve empoze edilmeye çalışılan fikir hoşuma gitmedi.''Cehennemin en karanlık yerleri buhran zamanlarında tarafsız kalanlara ayrılmıştır'' sözüne binaen yazar bu konuda tarafsız kalmama adına nüfus artışı hakkındaki fikirlerini empoze etmeye çalışmış gibi .Başta nüfus artışını engellemek adına insanların genleriyle, DNA'sıyla oynamanın insanlık dışı olduğunu söylese de yavaş yavaş aslında bunun toplumun iyiliği için gerekli olduğu konusunda ikna etme çabalarına girişti.Hele sonlara doğru güya hümanist olan Sienna Broooks karakterinin insanlığı kısırlaştırma konusundaki onaylar tavrı ve bunun tüm insanlığın iyiliği için olduğu fikrini verme çabası gerçekten böyle düşünen insanların var olduğunu ve kendimi kurbanı gibi hissettmeme sebep oldu. Darwin'in akıl hocası Malthus'un nüfus teorisi süslenmiş ,okuduğum gerilim macera romanı evrim ve nüfus artışı üzerine yazılan bir kitap oluvermişti.Bunun yanında İstanbul'u modern ve Türk halkını misafirperver anlatması da güzeldi.Finalin İstanbul'da olması da hoş.Sonuç olarak artıları ve eksileri ile fikirlerimi yazdım.Kitap için okumayın diyemem o yüzden okuyun kendi fikiriniz olsun.Ama ben Da Vinci Şifresini daha iyi bulduğumu söylemek isterim.

Şansel Oskan, Zebani'yi inceledi.
17 Oca 22:26 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Zebani'yi okurken Dante'nin İnferno'sunu ziyaret ediyormuş hissine kapıldım. Yazarın oldukça etkilendiğini kitabı okurken hissediyorsunuz ancak çok az kitap bana bu kadar leziz geldi diyebilirim. İlk 10 kitabımı sorsalar şaşırtıcı bir şekilde Zebani'nin bunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Yeterince takdir görmediğine inanıyorum.

Sinan, bir alıntı ekledi.
 25 Ara 2017

inkâr, insanın başa çıkma mekanizmasının önemli bir kısmını oluşturur. o olmasaydı, her sabah hangi şekilde öleceğimizi düşünerek dehşet içinde uyanırdık. bunu yapmak yerine zihinlerimiz, işe vaktinde yetişmek veya vergilerimizi ödemek gibi başa çıkabileceğimiz stresle meşgul olarak, varoluş korkularımızı perdeler. eğer varoluşla ilgili daha büyük korkularımız olursa, basit işler ve günlük meşgalelerle vakit geçirerek onları hemen aklımızdan çıkarırız.

Inferno, Dan BrownInferno, Dan Brown
kaderseçilkader, bir alıntı ekledi.
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnferno
Cehennemin
en karanlık yerleri,
buhran zamanlarında
tarafsız kalanlara ayrılmıştır.

Cehennem, Dan Brown (Sayfa 11 - Altın kitaplar [Simgebilimci Profesör Robert Langdon])Cehennem, Dan Brown (Sayfa 11 - Altın kitaplar [Simgebilimci Profesör Robert Langdon])
Zehra Gençtürk, Cehennem'i inceledi.
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okur hayatım boyunca serisini müthiş bir bağlılıkla takip ettiğim en gizemli kitaplardan olan bir Dan Brown klasiği...
"İnferno"...

Zehraca, Aklı Karışıklar İçin Kılavuz'u inceledi.
 22 Eki 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır bu kitap üzerine inceleme yazmak istiyordum ama hem bir türlü fırsat bulamadım, hem de ne yazarsam yazayım bu harika kitabı yeterince anlatamayacağım düşüncesi yüzünden erteledim. Bugün bir kere daha niyetlendim ve nihayet şeytanın bacağını kırıp bir şeyler yazabildim.

Kitabın içeriğine geçmeden önce Aklı Karışıklar İçin Kılavuzun tarihsel kökeninden biraz bahsetmek istiyorum. Aklı Karışıklar İçin Kılavuz ilk kez XII. yüzyıl İspanya’sının ünlü Yahudi bilgini Musa bin Meymun (Maimonides) tarafından kaleme alınmış. Bir tür tasavvuf kitabı olarak özetleyebileceğim bu kitabında İbn Meymun; Yahudilik, Hristiyanlık, İslam ve Hint öğretilerinin ışığında varlık mertebelerini, ruhun tekamülünü ve varoluş üzerine eleştirilerini anlatıyor. İbn Meymun, Ortaçağın en büyük yahudi alimlerindendir ve ha-Rav yani üstad olarak anılır. Moses Maimonides (1135-1204), Yahudi düşüncesinin her yönüne hükmeden otantik bir dehâ, literatürde çoğu kez ‘Öbür Musa’ olarak anılıyor, eseri ise Mishneh Torak (İkinci Tevrat). İbn Meymun yazdığı kitapta Yahudi öğretilerini Aristo felsefesi ile birleştirerek Yahudiler için Tevrat'ın manalarını daha derinlemesine inceleyebilecekleri bir başucu kaynağı ortaya çıkarmış.

İbn Meymun'un Aklı Karışıklar için Kılavuz'u, felsefi yönden eğitilen dindar Yahudiye Tevrat’ın daha derin mânâlarını anlaması için bir anahtar sunmakta. Ama soyut bir allamelik tecrübesi değil, dinî bir risale şeklinde. İnsanoğlu eğer kutsanmayı, İlahi ihsana layık olmayı, sonuçta kurtuluşa ermeyi arıyorsa, takip edeceği tek yol doğru (sahih) bilgi’dir. Salih ameller (eylemler) sahih bilgiden kaynaklanır.

Maimonides, Aristo’nun görüşünü benimser. Bilgi insanın nihai mutluluğudur ve insan nihai mutluluğa bilgi sayesinde ulaşır. İnsan aklı (intellect) bir kez harekete geçirildi mi faal akla katılabilir ve kendisinden doğduğu İlâhî hakikatle bütünleşebilir. Ruh tözel (substantial) değil, bir form’dur. Ölümsüzlük verilmez, kazanılır ve bilgi yolu böyle bir ödülü hak etmenin tek yoludur.

Schumacher de bu kitaptan faydalanarak ve orijinal ismine sadık kalarak kendi Aklı Karışıklar için Kılavuz'unu kaleme almış.

Varlık mertebeleri üzerine incelemeler yapan Schumacher, varlığı iki temel düzeye ayırıyor: aşağı varlık ve yukarı varlık düzeyi. Varlığın en üstün düzeyi '' kendinin farkında olma '' (self-awareness) , en aşağı düzey ise insanı en üstün düzeye ulaşma isteği ve çabasından alıkoyan her şeydir. Kur'an'ı Kerim'de bu malayani şeylerin tamamına birden 'bakar' adı verilir. Ve içerisindeki en uzun sureye yani, Bakara Suresine de adını verir, uzun uzun anlatılır insanın 'bakar'ları. Zira insanın en büyük sorunu ve de aynı zamanda en büyük düşmanı kendi özü üzerine düşünmesini engelleyen kalbindeki bu putlardır. Schumacher'e göre modern dünya insanının kafasındaki bu putların temelini Descartes atmıştır. Descartes’i insanlığın bütün ilgisini şüpheden uzaklaştırıp kesin bilgiye hapsetmesi ve düşüncelerini sınırlandırmasıyla suçlar.

Kitabın birinci bölümünde Leningard'a yaptığı bir yolculuk sırasında yaşadığı ilginç bir deneyim sonucu felsefi haritaların bize birçok şeyi göstermediğini tecrübe eder Schumacher. “Gerçek hayat için tasarlanan gerçekçi bilgi haritaları, var oldukları sözde kanıtlanan şeyler dışında hiçbir şeyi göstermiyorlardı.” cümlesiyle dile getirdiği bu açmaz, nerede insanlığa faydası olan inanç ya da düşünce varsa hepsini felsefi düşünce haritalarında saklar. Modern akılcılığın babası olan Descartes'in -İhsan Oktay Anar'ın deyimiyle Rendekar'ın- öncülük ettiği bu akım, ademoğlunu emin olunan ya da kesin kabul edilen bilginin dar görüşlülüğü içine hapsetmiş ve yine Schumacher'in ifadesi ile ' göklerin kapısını insana kapatmıştır. ' Schumacher daha önce bahsettiğim insan ruhunun tekamülünü anlatmadan önce ' Varlık Düzeyleri' nden bahseder ve bu varlık düzeylerinin anlaşılması için ise öncelikle dünyanın hiyerarşik düzeninin anlaşılması gerekir.

Schumacher'e göre varlığı anlamak için anlaşılması gereken dört büyük hakikat vardır. Descartes felsefesinin görmezden geldiği ilk hakikat, varlığın halleri (ya da var olma seviyeleri) ile ilgilidir. Madde, Bitki, Hayvan ve İnsan arasında var olma açısından derin farklılıklar vardır. Madde ve Bitki arasında ' hayat ', Bitki ve Hayvan arasında ' şuur ', Hayvan ve İnsan arasında ise ' Kendini Bilme ' farkı vardır. Fakat hepimizin bildiği üzere modern bilim ve dünya bütün bunları sadece biyolojik ve moleküler açıdan inceler, ölçüm yapamadığı diğer bu tarz taraflarını ise görmezden gelmeyi yeğler. Schumacher görmezden gelinen bu farkların kainatın temel amacını içinde barındırdığını ve yaşamın asıl gizinin burada saklı olduğunu dile getirir.

Schumacher'in bahsettiği ikinci hakikat evrenin bilgisinin sadece beyin ile kavranamayacak olmasıdır. Kalp ile ulaşılabilecek bilginin görmezden gelindiği bir düşünce dünyasında, sadece beyin ile ulaştığımız bilgiler bizi ilim konusunda güdük bırakacak ve varlığı kavrama noktasında yetersiz kalmamıza neden olacaktır. Schumacher'in ' kavramak ' üzerine yaptığı bu tespitleri tasavvufi terminolojideki '' İlmel yakîn, Aynel yakîn ve Hakkel yakîn '' mertebelerine benzetiyorum. Felsefe bizi İlmel yakîne yani; ilimle bilmeye, bilim bizi Aynel yakîne yani; gözle görerek bilmeye, kalp ise bizleri Hakkel yakîne yani; her şeyi ile bilmeye, varlığı kavramaya, ona vakıf olmaya götürür.

Gelelim Schumacher'in bizi ulaştırdığı üçüncü hakikate. Bu hakikat insanı bilgi alanlarına götürür. Hemen her dinin, doktrinin farklı şekillerde nitelendirdiği ilk bilgi alanı ' kendini bilme 'dir. İkinci bilgi alanı kendi dışındaki diğer varlıkların iç dünyasını bilmek. Üçüncü bilgi alanı kendi davranışlarımızın bizim dışımızdaki dünyada oluşturduğu etkilerle ile alakalıdır. Dördüncü bilgi alanı dış dünyayı anlamaya çalıştığımız ve sadece beş duyumuza hitap eden evrenin kodlarının bulunduğu bilgi alanıdır. Schumacher'e göre modern dünyanın insanı bu son bilgi alanının içine hapsolmuştur. Ezbere bilginin ve tekrarın dayatıldığı bu düşünce şekli, insanın ilgisini büyük resmin sadece belirli parçalarına odaklamış ve bütünü görmesini engellemiştir. Mevlana'nın deyimiyle bizi bir vücudun ahenkli ve birbirine bağlı organları olmaktan çıkarmış, bir ağacın birbirinden habersiz ve birbirine karşı ilgisiz meyveleri haline getirmiştir. İnsan İrade-i külliyenin ahenkli bir namesi olmaktan çıkmış, kendi kısır dünyasında yalnızlığına prangalı hale gelmiştir. Ve derinlikten yoksun güdük düşünce dünyası, insanı varlığın bütünündeki ahengi görmekten akim bırakmıştır.

Bütün bu bilgi alanlarından başarı ile geçtikten sonra varacağımız nokta Dördüncü Hakikattir. Dördüncü Hakikat dünya problemlerini ikiye ayırır ve bu problemlerin çözümünü araştırır. Schumacher problemleri yakınsayan ve ıraksayan problemler olarak ikiye ayırır. Yakınsayan problemler yani insanları birleştiren problemler ortak aklın aynı ya da benzer cevaplar vereceği problemlerdir. Mesela büyük bir bilim insanı söyler misiniz diye sorduğumda çoğu insanın birleşeceği cevabın Einstein olması yakınsayan bir problem ya da sorudur. Iraksayan problemler ise tekrarlanan cevapların alınamadığı, belirli kurallar içerisinde hareket etmeyen problemlerdir. Schumacher Yüksek Varlık düzeylerine ulaşılması için insanın ıraksayan problemlere odaklanması gerektiğini ifade ediyor. Oysa insan benliğini, düşüncelerini ve hatta sorularını bile yakınsayan problemlerin içerisine hapsetmiş, hem ruhun tekamülünden olmuş, hem de göklerin ilim kapılarını kendisine kapatmıştır.

Schumacher kitabın son kısmı olan Epilog bölümünde, '' inferno '' betimlemesi ile günümüz insanının problemini harika tespitlerle ortaya koyuyor. Malayaniye mahkum olmuş, bohemliği kutsayan, yarım yamalak maneviyatı ile anca kendisini kandırabildiğinden habersiz, inançtan yoksun, dini ticarete dökmüş, hurafeleri ve dogmaları çıkar uğruna hakikatin yerine koymuş, kendi iç denetimini sağlayamadığı için mizacını kötülüğe teslim etmiş, kendi sapık ritüelleri ve tatmin olmayan çıkarları uğruna ruhunu çağın mefistolarına satmış, yüreği karanlık dehlizlerde kaybolmuş, aklını ise çağın ezberlerine prangalı mahkum hale getirmiş zavallı ve aciz insanoğlu... Cinsiyet sömürüsünün kadın bedeni üzerinden şaha kalktığı, her türlü ifritin reklam ve pazarlama unsurları sayesinde pürü pak gösterildiği, hamaset-riyakarlık ve takiyyenin en büyük silah olarak kullanıp kitlelerin güdülmüş birer koyun sürüsü haline getirildiği, kamuda rüşvet ve ankarada dayım varcılığın farzı ayn haline getirildiği, entelektüel aklın namussuzlaştığı ve günün tiranları için kalemlerin hazır ve nazır birer kurşun! asker edildiği, kitle iletişiminin tahrip edilip ortak aklın ferasetinin felç edildiği ve her türlü milli ve dini duygunun sömürülüp kullanıldığı bu çağ, toplumun ve bireyin maddi manevi kodlarının bozulduğu, yavaş ve acılı bir ölüme mahkum olduğumuz lanet olası bir bireysellik çağıdır.

İncelemenin başına spoiler ibaresi yazmadım. Bir roman olsaydı içeriğini bu kadar detaylı anlatmazdım. Ama bu tarz düşünce ürünlerinin aklımızda bıraktığı tadı anlamak adına her detaydan bahsedilmesi taraftarıyım. Sitede ben dahil sadece beş okur bu kitabı okuduğundan üzerine konuşup, hasbihal edebileceğim kişi sayısı çok sınırlı. Bu incelemeyi bu kadar detaylı yazmamın nedeni biraz da site ahalisini kitabı okumaya teşvik edip, üzerine fikir alışverişi yapabileceğim arkadaşlar edinebilmek. Kitabı o kadar beğendim ki bir ay içerisinde iki kere okudum. Özleyince tekrar okumayı düşünüyorum ki bu da yakın vadede olacak gibi. Keyifli okumalar şimdiden :)

Yusuf Çorakcı, Cehennem'i inceledi.
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın orijinalini yani İngilizce versiyonunu okudum incelemeyi buna göre yapacağım. Inferno başlığı taşıyan eser Dan Brown'ın esrarengiz hikayelerinde başrolü oynayan Robert Langdon ismindeki profesörün maceralarından birini anlatıyor. Kitap baştan itibaren heyecanlı sürekli kritik yerlerde bölümler bitiyor ve yeni sayfayı merakla bekliyorsunuz. Hikaye olması dışında yazar çok tarihi bilgi veriyor size, sürekli bir şeyler anlatmaya çalışıyor bazen bilgi yüzünden hikaye arka planda kalabiliyor. Kitapta çok fazla sürpriz size birini söylesem emin olun hiçbir şey kaybetmezsiniz onun gibi onlarcası mevcut. Eser aynı zamanda şehir rehberi gibi. Gidilen mekanların geçmişi ve yapısı hakkında bilgiler mevcut. Olayların geçtiği şehirler güzel anlatılmış, kitabı alıp o şehirleri rahatça gezebilirsiniz nerdeyse rehber olmadan. Tanıdık mekanlar var kitapta belki bu yüzden ülkemizde ilgi çekiyor biraz daha. Kötü yanlarından bahsetmek gerekirse, yazar bazı cümleleri çok tekrarlıyor bu biraz sıkıcı. Heyecanlı biten bölümden sonraki sayfalar alakasız olaylardan bahsedebiliyor bu sürükleyecilik ve merakı azaltıyor. Genel olarak Dan Brown güzel yazmış, gizemli hikayeleri sevenler göz atsınlar dememe gerek yok aslında zaten ünlü bir eser. Okumadıysanız bu kitabı okuduktan sonra İlahi Komedya okumanız olasıdır, onun üzerinden gidiyor bütün olaylar. Dante ismini sık sık duyacaksınız.