huseyin demir, Gölgesizler'i inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zamanın ve mekanın, köyün ve kentin, berberin, kunduracının, muhtarın, bekçinin, delinin, akıllının, ihtiyarların gençlerin hatta çocukların, kadınların, erkeklerin ve hatta ayının ve atın, herşeyin ve herkesin birbirine geçtiği, birbirine dönüşüp, birbirinde kaybolduğu ve kimin kim olduğu veya olmadığını düşünürken ve umarken öğrenmeyi karın neden yağdığını ve öğrenmeyi umacak bir çok sırla karşı karşıya kalan sayfalar arasında değilde bir gizin içerisinde paranoyaklaşan okuyucuyu hiç düşünmedin mi Sevgili Toptaş...

Okumak güzeldir.. okuduğunu anlamak daha da güzeldir.. ama bu kez okuduğumu anlamakta zorlandığımı inkar etmeyeceğim.. yalnız bir şeyi, anladığımı anlamadığımı anladığımı anladım..

Yeri gelmişken sana Doğunun Kafkası demek bir övgü niteliği taşısa bile, kalemini bir başka değere benzetebilmek pek samimi gelmedi bana açıkçası. Bence kişinin başarısını veya meziyetini bir başka kişinin meziyetiyle eşleştirmek övgü değildir. Röportajını okurken pekte mutlu olmadığını görmüştüm zaten bu durumdan. Sevgili Hakan Gündayın da dediği gibi her yazar edebiyatın ayrı bir klasörüdür.. ve sen Sevgili Toptaş edebiyatın beyin yakan en kalın klasörlerinden birisin ve unutmadan, anladım ne demek istediğini bu adamın; “Sadece Hasan Ali Toptaş okumak için bile Türkçe öğrenmeye değer.”
STEFAN WEIDNER, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Gubetkusu92, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

26.10.2014 01.07
İnsanlar vedalaşırken, genellikle olayın sürekliliğini inkar eden sözler dile getirmeyi severler. Birbirlerinden ayrılırken görüşürüz derler. Yeni bir araya gelme planları yapmakta çok aceleci davranırlar ama bunu unutmakta daha da acelecidirler...

Nietzsche Ağladığında, Irvin D. YalomNietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom
Zynp Arı, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez. Kişinin yaptığı her iyilik kendi lehinedir, her kötülük de kendi aleyhine. Ey Rabbimiz! Unutur veya bilmeden hata yaparsak bizi sorgulama! Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yükler yükleme! Ey Rabbimiz! Güç yetiremeyeceğimiz yükleri bize taşıtma! Günahlarımızı affet, bizi bağışla ve bize merhamet et. Sen yüce mevlamızsın, hakikatı inkâr eden topluma karşı bize yardım et![48]
(2-BAKARA Suresi 286.Ayet)

Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur’an’ı Kerim Meali, Bayraktar BayraklıYeni Bir Anlayışın Işığında Kur’an’ı Kerim Meali, Bayraktar Bayraklı

Kabul
Vakit gecenin pek mesru olmayan, bir aile icin gec, hatta ramazan ayina ragmen tehlikeli sayilacagi bir saatte bir adam.. Yasi 45lere yaklasmis yaninda bir kizi bir karisi evine gidiyor muhtemelen. Hepimiz otobüsteyiz; adam, ailesi, ben bide diğerleri. Yaşına göre diğer yurdum her insani gibi fizyolojik olarak yorulmuş bu adam balık istifi otobüste kendilerine düşen 1metrekarede öyle güzel muhabbet ediyorlarki espiriler sakalar havada uçuşuyor ama bi onlar anlıyor bi onlar gülüyor çünkü herşey sadece birbirlerine özel. Bi süre sonra çocuk yorgun başını annesine anne yorgun başını çocuğunun babasına yasliyor hepi topu bir metrekarede sahip olmadığım herşeyi ayan beyan gözümün önünde yaşıyorlar. " Nereden bindim o otobüse neden o gece aracsiz ciktim evden neden beni bu denli rahatsiz etti bu mutluluk ???? " gibi gibi sorular. O an uzun zamandır bilip bi türlü kendime itiraf etmediğim hadi bi gayret etsemde yok lan diyerek inkar edeceğim ama en nihayetinde benimde bal gibi bildiğim hayatimda o büyük eksikliğin bağıra bağıra karşıma çıktığı bu gece anladimki gerçekten yalnızım.

Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Ey iman edenler! “Râina” demeyin, “ünzurnâ” deyin ve dinleyin. İnkâr edenler için can yakıcı bir azap vardır.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (2/104)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (2/104)
Liliyar, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama bir şeyi hem inkar edip hem de nasıl doğrulayabiliriz?

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 73)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 73)

Hepimiz bizi endişelendiren durumlarla başa çıkamadığımız zaman, farkında bile olmadan, bilinçsizce bu sıkıntıdan bir şekilde korunmaya çalışırız. Kendimizi teselli etmek, kendimizi kandırmak, gerçekleri görmezden gelmek gibi. Ciddi hastalıkları olan çocuklar da en basit savunma şekli hastalığı yok saymak ve bilinçsizce inkar etmektir. İşte bu nedenle kitabın adı " Ben Hasta Değilim".

Kitap hasta çocuğun psikolojisine eğilmeden önce beden sağlığı yerinde normal bir çocuğun gelişim özelliklerini ve uyum ve davranış sorularını aktarıyor. Bu bölümü çocuk ve gençlerin ruh sağlığı bozuklukları ile ilgili temel bilgiler izliyor. Çocuğa ve gence psikolojik yaklaşım bağlamında psikoterapi, oyun terapisi ve ilaç tedavisi ile ilgili temel bilgileri sunuyor.
Kitap her patolojiye ilişkin kısa öz bilgiler içeriyor. Elliye yakın doktor ve psikoloğun ortak katkısı ile hazırlanmış, bu alanda Türkiye' de yazılmış en kapsamlı kitap diyebilirim.

Sümeyra Ersu, Meleğin Düşüşü'ü inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşmüş bir melek ve bir insan kızının muhteşem aşkları. Melek çocuğumuz her seferinde aşkını inkar ederken ve bir insanla olamayacağını düşünürken kızla birlikte bir yolculuğa başlıyorlar. İki amaç var: Penryn'in kız kardeşi Paige'i bulmak ve Rafe'in kanatlarının tekrar yerlerine dikilmesi. Tüm bunlar olurken Rafe'in melek kılıcını sadece Penryn kullanabiliyor

Afife, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tasavvufu inkar etmek, Resuller Resülü'nün ruhaniyet ve batınını tanımamaya varır ki; hem de sözde şeriatten yana görünmenin maskesi altında topyekun ve en hain şekilde küfre ulaşır.

Türkiye'nin Manzarası, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 128)Türkiye'nin Manzarası, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 128)