• Sizce insan nedir?
 • 104 syf.
  ·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Monolog şeklinde yazılan bu kitabın ana teması suçluluk. Örtülü bir diyalog ile karşı karşıyayız kitap sonuna kadar. Ana karakterimiz Jean-Baptiste Clamence önceleri hep iyiliksever, rahat, sıkıntısız yaşadığı dönemleri, iyilik yapma ile ilgili esaslarından bahsetmesiyle başlıyor. Kendisi bir avukat. Baştan sona kadar sürekli bir şeyleri sorguluyoruz Clamence ild birlikte bazen aşkı, bazen ikiyüzlülüğü, kötülük ve iyilik, yardımseverliğin sebeb ve sonuçlarını ve pek tabii yaşam ve ölümü...
  Hikayede kendini Seine nehrinden atan bir kadının etkisi oldukça mevcut çünkü Clamence yardım etmediği için, yani kurtarmadığı için kadını - her ne kadar yardım istenmese de - burdan itibaren hayatını sorgulamaya ve vicdan nedir, intihar nedir, intihar karşısında intihar eden ve diğerleri nedir sorguluyor. "Ölüm yeterli ve her şeyi bağışlatan bir cezaydı kendi başına. Orada insan, can çekişmenin teri içinde kurtuluşunu (yani kesin olarak yok olma hakkını) kazanıyordu."
  Kitapta yürütülen vicdan muhasebesi sonunda Clamence yaptığı şeyin en doğrusu olduğu kanısına varıyor. Açıkcası aynı fikirdeyim. Ölüm sancılı olacaktır illaki ama ölmek isteyen birine yardım etmezdim diye düşünüyorum.
  Bunu şu an düşündüm ve yazarken ürperdim desem inanır mısınız?
  Belki Camus bu eserinde hepimizin her gün düştüğü ve vicdanını sorgulamadığı bu durumu yazarak aslında bizim, toplumun düşüşünü yazdı. Hikayenin sonunda vicdan azabı çekmemiz gerekir miydi sizce?
 • okumak nasıl yapılır?
  Arkadaşlar benim düşüncelerime göre ilim (okuma ) rütbesi dünyadaki rütbelerrin başıdır diye düşünüyorum cünki kişi ancak kendisini okuyarak geliştirebilir diye düşünüyorum . Okuyarak öğrenerek vede öğrendiği ilimlerle yaşantısını birleştirerek yaşadığı toplumuna , milletine saygı ve sevgi kuralları çerçevesinde seviyeli örnek birer insan olabilirsek ülkemizin kalkınmasına da yardımcı olmuş olabiliriz diye düşünüyorum , okuyarak vede yaşantımızı düzelterek kültürlü bir nesil ve bir toplum haline gelebiliriz aksi takdirde her geçen ülke olarak gerilere gitmeye ve diğer kültürlü ülkelere muhtaç bir hale gelebiliriz diye düşünüyorum çünki teknoloji her geçen gün ilerledikçe toplum olarak yanlış kullanmaya devam edersek günden güne ülke olarak gerilemeye mahkumuz bence . ŞÖYLE ÇEVREME Bİ BAKIYORUM GENÇ NESİL HER GEÇEN GÜN KÖRELİP GİDİYOR GİBİ GELİYOR BANA ....SİZCE NASIL OLMALI ...
 • 496 syf.
  ·2 günde·Puan vermedi
  Aldatmak nedir sizce? Kişinin sevgilisine veya eşine sadece cinsel anlamda sadakatsizlik etmesi midir? Kimine göre partnerinin eski sevgilisini sosyal medyada aktif olarak takip etmesi aldatmak demek. Ya da sosyal medyada tanımadığı ve hiç görüşmediği biriyle sohbet etmesi aldatmak demek. İlişkilerde aldatmak nedir çoğu zaman konuşulmaz. Sanki bunu yapmaya niyetim var bu yüzden soruyorum diye algılanabilir. Ama bence öyle değil. Bir hayatı paylaşmak isteyen iki insanın birbirlerinin sınırlarını bilmesi gerekir. Gün gelip de ‘o kadını/adamı neden takip ediyorsun?’ gibi saçma sapan kavgalar etmemek adına, kişinin partnerinin bu konuda ne düşündüğü bilmesi önemli bence.

  Adından da anlaşıldığı üzere kurguda bir ‘aldatma’ var. Açıkçası anlatılan tek şey de bu. Aydan ve kocasının hayatına kısa bir bakıştan sonra Aydan’ın aldatmasını okuyoruz kitapta. Aydan ne yapmış, nasıl, nerde yapmış bunlar bence daha ufak ayrıntılar. Zaten kitapta yazılanların çoğunu Aydan ve Cem’in hissettikleri, düşündükleri oluşturuyor. Mesela Aydan Cem’in bir bakışının ne anlama geldiğini irdeliyor uzun uzun. Ya da Aydan’ın suçluluk ile boğuştuğu dakikalar. Altan’ı okurken bir yanda sanki Zweig okuyor gibiydim. İnsan psikolojisine ait uzun ve derin tasvirle (bana göre haksız da olsa) Aydan’ın aldatmasının nedenleri öğreniyoruz. İnsan ruhunun hayvansı isteklerini, bir kere yoldan çıkıp geri dönemeyişini, yıkımı olacağını bile bile adım atmasını çok iyi anlatmış. Tabii ki konu aldatma olunca kadın erkek ilişkisinde kadın ne ister, erkek ne ister, neden çıkıyor bu anlaşmazlıklar bu sorular için de cevaplar bulabilirsiniz.

  Aydan’a hak verir misiniz bilemem. Ben okurken çok sinirlendim. Çünkü bir kere aldatmanın dışında sınırları çok zorlayan kararlar alıyor Aydan. En sevmediğim karakterler listeme hızlı bir giriş yaptı. Sinirlerinize hâkim olabilecekseniz okuyun derim :)


  https://www.instagram.com/...igshid=1lh0gz1tthwoy
 • 173 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi
  Bi 30-40 sayfa kim nedir, ne değildir anlayamadığım fakat sonrasında kurgu yöntemine hayran kaldığım bir kitapla geldim.
  Tiyatral kıvrak zeka desem tam kalıbına oturur sanıyorum.
  Ah kabuklar..
  Kendimizi korumak için yarattığımız katmanlar.
  Gerçekten var olma hali mi?
  Yoksa kendi yarattığımız gerçeklik mi?
  Sanırım karışık biraz bu kabuk olayı herkesin bakış açısıyla bakınca.
  İşte bu karmaşayı, bi ailenin 3 kuşaklık karmaşasını, yarattıkları ve yaratıldıkları kabukları, olağan olmamayı, olağan olamamanın hikayesini anlatıyor.
  İyki okumuşum dediğim kitaplardan.
  Peki ya sizce insan kaç defa “ var edebilir ve yok edebilir var ettiğini?” Kabuklardan sıyrılarak yaşanacak bi dünya niyetine olsun bu kitap ve yerini alsın kütüphanemde
  İyi okumalar efenim
  #okudumbitti
  #paralelevrenim
  #43