Noir, bir alıntı ekledi.
18 May 20:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı’nın sözü, mucizelerle perçinlenir içimize, değil mi? İyi, ama Firavun’un büyücüleri de yapıyordu bunları; daha başka yutturmacılar da yapabilir; aldanır insan. Nedir bir mucize? Bize Doğa ötesi gibi gelen bir olay.

Ermiş Antonius ve Şeytan, Gustave FlaubertErmiş Antonius ve Şeytan, Gustave Flaubert
KA, bir alıntı ekledi.
17 May 12:15

camus ve felsefesi
insan daima aşkın olana ulaşma çabası, ızdırabı ve aşkına sahip olmuş ve her zaman zihninde, her yönden ideal iyiliklere sahip aşkın bir insan olmuştur.insan, tefekkür ve riyazetle olması gereken insan olmak ve kendini olması gereken âleme eriştirmek istiyor. eflatun’un sözüyle o misaller/ideler âlemidir ve insanın kendi tarafına doğru gitmesi için ona sürekli vesvese veren o aşkın, misaldir.

lukres (titus Lucretius carus-çev.) şöyle diyor: eflatun insanın aşkınlığım ve tekâmülünü sarsan ve insanın düşük tabiat âleminden yüksek misal âlemine, adi varlıktan misalî varlığa meylini, tanrı’nın iradesine bakmaksızın ve tabiat ötesi güçlerin yardımına dikkat etmeksizin açıklayan ilk kişidir .bu bakımdan lukres, eflatun’u, insanın fizik ötesi kaydından en büyük kurtarıcısı, insanı tabiat tanrılarının tasallutundan kurtaran en büyük kişi olarak görmektedir. lukres, en büyük hamleleri tanrıların yeryüzünde kurdukları düzene yapıyor. albert camus, Lukres’i en büyük üstadı olarak biliyor ve camus’nun en büyük kitabı “isyankar insanveya “başkaldıran insan”dır.

Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 64 - fecr yayınevi)Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 64 - fecr yayınevi)

Evet ! İçinden çıkamadığımız,
geçmişin nedameti,
geleceğin endişesi ve
metafizik ötesi hayatı hissetsek bile
onu reel olarak yaşayamamanın verdiği gerginlik
bizlerin direncini kırmakta bizi sabırsız yapmakta
ve sonuç olarak tüm bu hallerden kurtulmanın yollarının
ne para , ne makam mevki, ne şöhret ne de izzet şeref olmadığını görmekteyiz, hepsi ara malzeme gibi.
eni sonu eşimiz, karşı cinsimizi aramaktayız.
İbn i Arabi der ki
“ aşkın tek rahatladığı zemin, kadın erkeğin cinsel birleşme anıdır “
bütün problem bu.
Bizi günaha göze almaya iten duygu ve eylem.

Peki nasıl kurtulacağız *günah* olgusundan ?
kurtulmak zor ama kurtulma adına
geçiştirme adına bir şeyler yapabiliriz .
ne zannediyoruz ki ,
bu sosyal sitelerdeki beklentileri,
kadın erkek fark etmez ,
herkes ya vatanını arıyor ya da parçasını,
face yi face yapan bu duygu ve veya diğerlerini
kişinin yaşlı ya da genç olması fark etmiyor,
dahasını söyleyeyim,
çok değil 10 sene içinde
evlilik prototipi değişim gösterecek
yaşlı erkek genç kadın
tecrübeli erkekler bu konuda avantajlı.
Bir de parası evi barkı varsa,

şeytan aleyhlane köşede kıs kıs bizi bekliyor,
kulaklarımıza vesvese veriyor aynı adem as yaptığı gibi,
“sonsuz mülk ve milk sahipliği (yasak ağaç) ni “
fısıldar gibi bize fahşayı , fısıldıyor.
Nasıl mı kurtulacağız bu günah tuzağından, ?

İbn i Arabi bu konuda çok ciddi reçeteler sunuyor :
I-
Kalbe hakimiyet-
Dile hakimiyet-
Mideye hakimiyet-
Uykuya hakimiyet ;

II-
Okumak –
Spor yapmak-
ibadet yapmak-
Fakirlere yardım ;

III-
Marifet ve hikmete ulaşmak için :
a- Allah ın Esma ül Hüsna sı bu öğrenilecek. ( en ivedi )
b- Yaratıklardaki ve İnsanda ve kişinin kendisindeki tecellileri algılanacak,
Esmaya olan ihtiyacımız- (taalluk)
Esmanın bilincinde olmak-(tahakkuk)
Esmanın bizde tecellisi ve ahlakını görmek-(tahalluk) ;
c- Varlık bilgisini varoluşu öğrenmek;
d- İslam hukukunu öğrenmek;
e- İnsan psikolojisini öğrenmek;
f- Hayaller alemi ve rüya ilmi;
g- Nefsi hastalıklarımızın ilmi ;

Bu kadar bilince rağmen * günah * olgusundan sıyrılamıyoruz.
İşte bütün sır espri bunun bilincinde olup
tüm bu hallerin aslında bir aldatmaca
ve Allah ın razı olmadığı haller olduğunu yakalamak.
Ben bir ara İbn i Hazm’ın *güvercin gerdanlığı* nı okumuştum
bu hallere o kitabın verdiği cevap şu :
Kişiler arası ilişkilerde Allah ın razı olmadığı haller,
kişileri bir süre aşık yapsa da sonrası nefret, lanet okuma “

Sosyoloji günlükleri,

Merve Uçaroğlu, Dört Anlaşma'yı inceledi.
 11 May 18:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Diyebilirim ki kitap, anlaşmaya başlamadan önce bizi buna hazırlıyor. Bir nev'i alt yapı gibi.. Kendimizi tanımamızı, sınırlarımızı kesin çizgilerle belirtmemizi istiyor. Ve biz bunu yapıyoruz. Evet bunu yapmaya mecbur hissediyoruz. Eğer yapmazsak sonsuza kadar 'korkak, çekimser, beceriksiz, nefret dolu, kötü, kurban' birini içimizde büyüteceğiz. Bu bile bizi bir şeyler yapmaya zorluyor.

Dikkatimi çeken önemli cümlelerden biri;
"İnsan, kendi kendini ehlileştiren hayvandır." cümlesiydi. Üzerine çok düşünülebilir ya da bunun yerine kestirmeden bir yol çizerek yazarın bize çizdiği ve bizim kurtuluş için, gitmek zorunda olduğumuz yola koyulabiliriz. Bu yol ki belki birçok insandan farkımızı ortaya koyacak, onlardan bizi soyutlayacak belki kullandığımız kelimelerle , sözlerle birkaç kişiyi de yanımıza almamızı sağlayacak. Bunu yapabilirsek zannımca doğru yoldayız demektir.

Tüm bunları yapabilirsek, kendi rotamızı doğru çizebilirsek yani kişiliğimizle tanışacak ve yeni dünyamıza 'merhaba' diyebileceğiz. Bunu yapmalıyız. Çünkü ; hayat, korku ve şüphe ile geçirilemeyecek kadar uzun değil.

"Gözler kapalı yaşamak kolaydır. Görebildiğiniz her şey yanlış yorumlardır."
JOHN LENNON

Artık gözlerimizi açmanın ve gerçekle yüzleşmenin zamanı...

İlk anlaşma "söz" üzerine. Kullandığımız sözleri ne kadar dikkatli seçebilirsek karşımızdaki insanı, dostumuzu ya da herhangi birini hayata kazandırmış yahut hayattan koparmış oluruz.
Etrafımızdaki insanlara nasıl tepki verirsek öyle izlenim bırakmış oluruz. İyi ya da kötü, kaba ya da kibar... Tepki nasıl olursa olsun bu kişiliğimizi ortaya koyar ve bunun karşılığında saygı veya vasıfsızlıkla karşılaşırız. İlk anlaşma için ben de oluşan çağrışım; " İnsan, sözleri düşünmeden sarf ettiği sürece karşısında bıraktığı enkazı asla fark etmeyecektir."

İkinci anlaşma da yazar bize ;
"Hiçbir şeyi kişisel algılama" diyor.

Bu anlaşma da yazar bencilliği bırakmamızı söylemektedir. Hadi bir öz eleştiri yapayım: Bencillik denilen illet bende de var ve bazen ben bile buna dayanamıyor, kendimi çekilmez buluyorum. Her zaman haklı olmak zorunda değiliz. İnsanız, haksız olabilir, yanlışa düşebiliriz. Önemli olan bu durumdan kendimizi korumak, bakış açımızı belli edip ona göre yaşamamızdır. Olumsuz eleştirilere maruz kalmamız bizim kişiliğimizi geliştirmemizi sağlar diyebilirim. Tam da yazarın söylediği gibi amaç; kabul görmek, onaylanmak değildir. İnsan kendini bilip, tanıdığı sürece bu tür konuşmalara maruz kalmayacak ve ihtiyaç duymayacaktır.
Kendi yaralarımızı tedavi edebildiğimiz sürece onları başkasının acıtması mümkün değildir.
Ve sen; Her şeyi, herkesi sev. Çünkü o zaman istediğin mutluluğa erişebilirsin.
Hiçbir şeyi kişisel algılama! Kendine güven, doğruyu söyle. Böylelikle içindeki kötü duygulardan kurtulabilir ve mutluluğu yakalayabilirsin.

Üçüncü anlaşma ise ; " Varsayımda Bulunma" dır.
"Sonsuzluğun ötesi içinizdedir". Evet bu sonsuzluk, mutluluktur. Mutlu olmak istiyorsak yargılanmaya, reddedilmeye karşı çıkmamamız gerekir. Etrafımızdaki her şeyi olduğu gibi kabul etmeliyiz..Olaylara kişisel duygu ve düşüncelerimizi yüklemek bizi onarılmaz yanlışlara sürükleyebilir. varsayımlar yanlıştır. Değişmeliyiz. Farklı algılama tohumlarını çöpe atmalıyız. Bu tohumlar toprağa bir kez düşecek olursa verim alınamayacak bir üretimle karşı karşıya kalmış oluruz.

Dördüncü anlaşma: " En İyisini Yap"
Elimizde olanın en iyisi, gücümüzün yettiği en iyiyi yapmak gerekiyor. Ne daha fazla, ne de daha az. En iyiyi zevk almak için yapmamız bizim açımızdan daha doğru bir karar olur. Ödül ya da tebrik almak başkasının zevki gereği yapılmış bir yaptırımdır. bunun bize faydası ise hiç olmayacaktır.
Keşkelere kapılmadan, pişmanlık duygusu oluşmadan, hatalarımızdan ders almak amacıyla en iyisini yapmak gerekir.
Bu bölümde aklıma Çinli iş adamı geldi. Bilmem kaç kez başvurduğu yerlere alınmadı. Ancak şimdi dünyanın sayılı zenginlerinden biri. Keşke demedi, yılmadı... En iyisine ulaşmak istedi ve ulaştı.
Dünyada var olma sebeplerimiz nelerdir?
Bu soru, bizi benliğimize, iç dünyamıza götürür. Eğer samimi şekilde cevap verebilirsek işte o zaman mutluluğa erişmiş oluruz. Mutlu olmak elimiz de , içimiz de. Anı yaşayabilmeli ve tüm enerjimizi, algılamamızı, gerçeği bu ana aktarabilmeli ve bunun zevkini çıkarabilmeliyiz..

Hayattan beklentilerimiz başkası tarafından onaylanmamalı ya da bir başkası gözetiminde gerçekleştirilmemelidir. Yanlış yapmaktan korkmamalı, cesurca yanlış yanlış yapmalıyız. Tecrübe yanlık yaparak kazanılır. Başkalarının pohpohlamalarına ihtiyacımız yok aynı şekilde başkasının yergisi de bizi durdurmamalı. Kendi özgürlüğümüzü ilan etmeli ve "Hayır" demeyi öğrenmeliyiz. Özgürlük içimizde tıpkı sonsuzluk gibi. Hayatımızı birey olarak kendi başımıza yönetebiliriz. Bu dört anlaşmayı hayatımıza uygulayarak kazanabiliriz. Alışkanlıklarımız, tabularımız var kolay olamayacak ancak en iyiye ulaşmak için en iyi şeyi yapmaktan, aramaktan vazgeçmemeliyiz. Boyun eğip bir parazit gibi yaşamaya son verebiliriz. Bundan sonra değiştirmek istediğim alışkanlıklara "şeytan" ismini veriyorum ve onlardan uzak durmayı planlıyorum.

Kemal kuşçu, Amok Koşucusu'yu inceledi.
09 May 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stefan Zweig okumak gerçekten insana keyif veriyor ve merak unsuru hep ön planda.o kadar akıcı bir dil kullanmış ki yazar,bir çırpıda bitiyor sayfalar.Kitapta bir doktorun amok koşusu yapması anlatılıyor.amok koşusu malezyalılara özgü bir sarhoşluk,daha da ötesi delilik.bir tür insan kudurması,anlamsız bir saplantının krize dönüşmesi hali.

Arkadaşlar evrimle ilgili kitapları araştırma sonucu sunmak istedim.

Kitaplarla evrim geçiren nesil olarak göz atacağınızı umuyorum

Evrimsel Analiz, Scott Freeman, Jon C. Herron, Palme Yay. (Diğer hiçbir kitabı almayıp bunu alabilirsiniz)

Biyoloji, Campbell, Reece, Palme Yay. (Genel Biyoloji öğrenmek için almanızı önemle tavsiye ederiz)

Türlerin Kökeni, Charles Darwin, Alter Yay. / Gün Yay / Evrensel Yay. (Evrensel Yayınları'nın çevirisi tavsiyemizdir.)

Ataların Hikayesi, Richard Dawkins: Hil Yay.

Evrim Kuramı, John Maynard Smith, Evrim Yay.

Evrim Atlası, Çağlar Sunay, Peter Barrett, Douglas Palmer, Muzaffer Özgüleş, İş Bankası Yay.

Evrim Atlası, Douglas Palmer, İş Bankası Yay.

Evrim, TÜBİTAK

Herkes İçin Evrim: Darwin’in Teorisi Hayata Bakış Açımızı Nasıl Değiştirir?, David Sloan Wilson, Metiş Yay.

Charles Darwin: Evrim Devrimi, Rebecca Stefoff, TÜBİTAK

Biyoloji Budur, Ernst Mayr, TÜBİTAK

Darwin Ne Yaptı?, Öner Ünalan, Papirüs Yay.

Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi, Evrensel Yay.

Türlerin Kökeni (Resimli Uyarlama), Michael Keller, Versus Kit.

İçimizdeki Balık, Neil Shubin, NTV Yay.

Maymundan mı Geldik?, Kolektif - Bilim ve Ütopya Kitaplığı

50 Soruda Darwin ve Evrim Kuramı, Haluk Ertan, Bilim ve Gelecek Kit.

50 Soruda Yaşamın Tarihi, Deniz Şahin, Bilim ve Gelecek Kit.

Dersimiz Evrim, İlhan Akalın, Yurt Kitap Yay.

Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği, Bilim ve Gelecek Kit.

Evrim Bilimi ve Yaratılış Efsanesi: Neyin Gerçek ve Neden Önemli Olduğunu Bilmek, Ardea Skybrek, Yordam Kit.

Evrim ve Yaratılışçılık, Michael Shermer, Varlık

Evrim Kuramı ve Bağnazlık, Cemal Yıldırım, Bilim ve Gelecek Kit.

Bilim ve Yaratılışçılık: Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Görüşü, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)

Charles Darwin ve Evrim Tartışmaları, Bill Price, Kalkedon Yay.

Yüzyılın Davası, Edward J. Larson, İzdüşüm

Seksüel Seçme, Charles Darwin, Onur Yay.

Sevişen Beyin: Eş bulma süreci insan doğasını nasıl belirledi?, Geoffrey Miller, NTV

Kızıl Kraliçe: Cinsellik ve İnsan Doğasının Evrimi, Matt Ridley, Yapı Kredi Yay.

İnsanın Türeyişi, Charles Darwin, Gün Yay. / Onur Yay.

Neredeyse Bir Balina, Steve Jones, Evrensel Yay.

Evrim Serüveni, Sedat Ölçer, Metiş Yay.

Yeryüzündeki En Büyük Gösteri, Evrimin Kanıtları, Richard Dawkins

Dünya'nın En Güzel Tarihi, Hubert Reeves, Joel De Rosnay, Yves Coppens, İş Bankası Yay.

Hayvanların En Güzel Tarihi, Pascal Picq, Jean-Pierre Digard, Boris Cyrulnik, Karine Lou Matignon, İş Bankası Yay

Bitkilerin En Güzel Tarihi, Jacques Girardon, Jean-Marie Pelt, Marcel Mazover, Teodore Monod, İş Bankası Yay.

50 Soruda Yerin Evrimi, Mehmet Sakınç, Bilim ve Gelecek Kit.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Lester R. Brown, Andre Bahic, Paul Tapponier, Jacque Girardon, İş Bankası Yay.

Yaşamın Tüm Çeşitliliği, Stephen Jay Gould, Versus

Hayvan Zihni: Hayvanlarda Akıl Yürütme ve Problem Çözme Becerisi Üzerine, James. L. Gould, Carol Grant Gould, TÜBİTAK (Doğrudan evrim üzerine olmasa da mutlaka okunmalı)

Darwin ve Sonrası Doğa Tarihi Üzerine Düşünceler, Stephen Jay Gould, TÜBİTAK

Darwin ve Darwincilik, Patrick Tort, Dost Yay.

Darwin ve Evrimin Bilimi, Yapı Kredi Yayınları

Kalıtım ve Evrim, Ali Demirsoy, Meteksan

Evrimin Öyküsü, Vural Yiğit, Evrim Yay.

Köken, Vural Yiğit, Evrim Yay.

Gen Bencildir, Richard Dawkins, TÜBİTAK

Gen Çeviktir, Matt Ridley, Boğaziçi Üniveritesi Yay.

Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley, Boğaziçi Üniversitesi Yay.

Türlerin Kökeni, Janet Browne, Versus

Pandanın Başparmağı, Stephen Jay Gould, Versus

Kör Saatçi, Richard Dawkins, TÜBİTAK

Olağandışı Yaşamlar, James L. Gould, Carol Grant Gould, TÜBİTAK

İçimizdeki Maymun: Biz Neden Biziz?, Frans de Wael, Metiş Bilim

Çıplak Maymun, Desmond Morris, İnkılap Yay.

Çıplak Kadın, Desmond Morris, İnkılap Yay.

Çıplak Erkek: Erkek Vücudu Üzerine Bir İnceleme, Desmond Morris, NTV Yay.

Charles Darwin’in Özyaşam Öyküsü, Francis Darwin, Daktylos Yay.

Charles Darwin, Katrin Hahnemann, İş Bankası Kültür Yay.

Darwin ve Beagle Serüveni, Alan Moorehead, TÜBİTAK

Charles Darwin: Bir Doğabilimcinin Evrimi, Richard Milner, Evrim Yay

Biyolojik Evrim Kuramının Arkasındaki Yaşam: Charles Robert Darwin, İş Bankası Yay.

Charles Darwin, Alan Gibbons, İş Bankası Yay.

Charles Darwin Kimdi?, Deborah Hopkinson, Beyaz Balina Yay.

Darwin, Galip Ata, Bilim ve Ütopya Kit.

Meraklısına Darwin, Pascal Picq, Yapı Kredi Yay.

Bilim İnsanlarımız Darwin’i Selamlarken, Alper Dizdar, Yazılama Yay.

Darwin Sizi Seviyor: Doğal Seçilim ve Dünyanın Yeniden Büyülenmesi, George Levine, Metiş Bilim

Darwin ve Beagle Gemisi’yle Yolculuğu, Felicia Law, Optimist Yay

Üçlü Sarmal: Gen, Organizma ve Çevre, Rihard Lawontin, çev. Ergi Deniz Özsoy, TÜBİTAK

Cennetten Akan Irmak: Yaşama Darwinci Bir Bakış, Richard Dawkins, Varlık Yay.

Doğanın Gizli Bahçesi, Edward O. Wilson, TÜBİTAK

Biyoloji Felsefesi, Elliott Sober, İmge

Süreç Kuram ve Kavram Olarak Evrim, Yaman Örs, Kaynak Yay.

Biyolojide Diyalektik Yöntem, İ.T. Frolov, Toplumsal Dönüşüm Yay.

Darwin Kuramı Seçme Yazılar, Eleştiriler, Charles Darwin, Pan Yay. ve TÜBİTAK

Evren ve Evrim, Cihan Türkoğlu, Doruk Yay.

Evrim, Bilim ve Eğitim, Üniversite Konseyleri, Nazım Kitaplığı

Evrim Adamı, Roy Lewis, Dost

Evrim Kuramı Üzerine Sorular, Charles Devillers, Henri Tintant, İletişim yay.

Tüfek, Mikrop, Çelik, Jared Diamond, TÜBİTAK

İnsan ve Hayvanlarda Beden Dili, Charles Darwin, Gün Yay.

Modern İnsanın Kökeni, Roger Lewin, TÜBİTAK

Göl İnsanları, Richard Leakey, Roger Lewin, TÜBİTAK

50 Soruda İnsanın Tarih Öncesi Evrimi, Prof. Dr. Metin Özbek, Bilim ve Gelecek Kit.

Biyoloji Açısından İnsan, Jean Rosland, Varlık

Bilgi Ağacı: İnsan Anlayışının Biyolojik Temelleri, Humberto R. Maturana, Francisco G. Varela, Metiş Yay.

Tarih Öncesi İnsan, Robert J. Braidwood, Arkeoloji ve Sanat Yay.

İnsanın Yükselişi: Türümüzün Biyolojik ve Kültürel Evrimine Bir Bakış, Jakob Bronowski, Say Yay.

İnsan Nasıl İnsan Oldu, M. İlin, E. Segal, Say Yay.

İnsan Evrimine Yolculuk, Vural Yiğit, Evrim Yay.

İnsan Olmak, Engin Gençtan, Metiş Yay.

İnsan Olmak, John Gribben, Mary Gribben, Dost Kit.

Dünden Bugüne İnsan, Metin Özbek, İmge Yay.

İnsanın Kökeni, Richard Leakey, Varlık Yay.

Antropoloji: İnsan Çeşitliliğine Bir Bakış, Conrad Phillip Kottak, Ütopya Yay.

İnsan Türünün Kökeni ve Gelişimi- V.P. Alekseyev, çev. Alaeddin şenel, Sosyal Yay.

İnsan ve Evrim Gerçeği, Adam Şenel, Özgür Üniversite Kitaplığı

İnsan ve Evrim, Güven Arsebük, Ege Yay.

Doğanın İnsanlaşması, Serol Teber, Say

Kuramsal Yaklaşımlar Işığında İnsanın Biyokültürel Evrimi, Hüseyin Türk, Bilim Yay.

İnsan Ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu

İnsanat Bahçesi, Desmond Morris, İnkılap Yay.

Davranışlarımızın Kökeni-Serol Teber

Rastlantı ve Kaos, David Ruelle, TÜBİTAK

Rastlantı ve Zorunluluk, Jacques Monod, Dost Kit.

Genin Yüzyılı, Evelyn Fox Keller, Metiş Yay.

Genlerimizle Yaşamak, Dean Hamer, Peter Copeland, Evrim Yay.

Genlerin Bilgeliği: Evrimde Yeni Patikalar, Cristopher Wills, İzdüşüm Yay.

İkili Sarmal, TÜBİTAK (DNA'nın sarmal yapısının keşfi macerasıyla ilgilidir.)

Yaşam Nedir?, Erwin Schrödinger, Evrim Yay.

Yaşam Nedir?Biyolojinin Geleceği Üzerine Spekülasyonlar, Evrim Yay.

Hayatın Kökleri, TÜBİTAK (Evrimden çok Abiyogenez Teorisi ile ilgilidir.)

Yaşamın Kökenine Dair 7 İpucu, A.G.Cairns Smith, Sarmal yay.

Yaşamın Kökeni, Osman Gürel, Pan yay.

Canın Oluşumu, Cihan Türkoğlu, Doruk yay.

İnsan İçgüdüsü: İlkel İçgüdülerimiz Modern Yaşamlarımızı Nasıl Biçimlendiriyor?, Robert Winston, Say Yay.

Hayvanların Sessiz Dünyası: Hayvanlarda Bilincin Varlığı Üzerine Bir Araştırma, Marian Stamp Dawkins, TÜBİTAK

Olağanüstü Hayvanlar, Sıradışı Yaşamlar, Martha Holmes, Michael Gunton, Boyut Yay.

Dinozorların Sessiz Gecesi, Hoimar Von Ditfult , Alan Yay. ve Cumhuriyet Kitap

Canlıların Diyalektiği, Yeni Evrim Teorisi, M. Yılmaz Öner, Belge yay.

Büyük Çekişmeler, Hall Hellman, TÜBİTAK

Ortak Yaşam Gezegeni, Evrime Yeni Bir Bakış, Lynn Margulis, Varlık Yay.

Biyoteknoloji Yüzyılı, Jeremy Rifkin, Evrim Yay.

İnsan Ötesi Geleceğimiz: Biyoteknoloji Devriminin Sonuçları, Francis Fukuyama, ODTÜ Yay.

Cinsel Aşkın Anatomisi, Helen Fisher, Cep Kitapları (Doğrudan evrim ile ilgili değildir.)

Belleğin İzinde, Daniel L. Schacter, Yapı Kredi Yay.

Bilinç Gökten Düşmedi, V. Hoimar Ditfurth, Cumhuriyet Kit.

Neil’in Beyniyle Konuşmalar: Düşünce ve Dilin Sinirsel Doğası, William H. Calvin ve George A. Ojemann, Metiş Bilim

21. Yüzyılda Beyin, Steven Rose, Evrensel Yay.

Aklın Tarih Öncesi, Steven Mithen, Dost Kitabevi

Bir Şeytanın Papazı, Richard Dawkins, Kuzey Yay.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins, Kuzey Yay.

Darwin Gerçeği, Benjamin Farrington, Çağdaş Yayınları

Zamanların Sonu Üzerine Söyleşiler, Jean Delumeau, Umberto Eco, Jean-Glaude Carriere, Stephan Jay Gould

Binyılı Sorgulamak, Stephan Jay Gould, İletişim Yay.

Son İmparatora Öğütler, Ali Demirsoy, Meteksan

Okurlarımızdan sürekli gelen önerilerden biri, piyasada bulunan popüler bilim kitapları arasından hangilerini tavsiye ettiğimizdi. Biz de bunun üzerine bir okurumuzun desteğiyle tam bir liste çıkardık. Ne yazık ki bu kitapların belli bir okuma sırası bulunmuyor. Ancak olabildiğince, faydalı bulduklarımızı üst sıralara yazmaya çalıştık. Dolayısıyla size tavsiyemiz üst sıralardaki kitaplara daha çok önem vermenizdir. Ayrıca aşağıdaki listede, bazı kitapların yanına, bazı bilgiler ve notlar yazabiliriz. Bunları da dikkate almanızı tavsiye ederiz.
1k yüzlü nesilin kitapları

Ali Rıza MALKOÇ, Yakınlık'ı inceledi.
02 May 22:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap incelemesi
Kitap adı: Yakınlık
Yazarı : Osho
Ganj Yayıncılık 178 sayfa

Zeka, olgunluk dan sonra Osho' dan okuduğum bu üçüncü kitap. Her birinden farklı bilgiler edindim ve en çok beğendiğim de bu kitap oldu.
Hani insan bir ihtiyaçla yola çıkar, arayıştadır.
Onu teskin edecek, doyuracak farklı şeyler arar. Tutunacak bir dal arar. Muhtaç olduğun kelime, cümle, güzergah bir yerlerde gizlidir.
Hazine ararken toprakta gereksiz şeyler de çıkar insanın karşısına, taş, kaya, teneke, ağaç kökü gibi. Ama olanca güç ve umudumuzla azimle kazmaya devam ederiz.
Osho'nun kitapları da öyle. Bir hazine ve önemli bir boşluğu dolduruyor.
Defineci misali, gereksiz ve sizin anlayış ve kültürünüze uymayan vurgularla da karşılaşacaksınız.
Fakat süper ötesi tespitler var çözüme götüren.
Hani bazen muhatabımıza kızarız ya:
" niyet mi okuyorsun" diye.
Osho' ya göre niyet okumak basit bir uğraşı.
O adeta zihin okuyor zihin.
Yıllar boyu gözlem ve okumalarından edindiği deneyimle, toplumda kalıcı sevgi atmosferinin nasıl oluşabileceğine iyi kafa yormuş.
Biz ise buradaki anlatım ve aktarımları kendi kültürümüze uyarlayabiliriz.
O maden sunuyor, biz sarraf isek işleyebiliriz.
Tek yönlü kültür araştırmaları ve okumaları karşılaştırma ve analiz, sentez imkanı sunmadığı için, farklı kültür ve anlayışlardaki düşünürlerin eselerinden çok yerinde tespitler öğrendim.
Vakit buldukca Osho' nun diğer eserlerini de okuyacağım.
02.05.2017
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis