• Her insanın ölçüsü, değeri yüreğinde, istemindedir asıl.
 • Evet efendim 19. günün son demlerinde, trenin durmasına 5 dakika kala bitiriyorum bu kitabı. Gerek sınavlar ve başka kitaplar okumam nedeniyle bu kadar uzun sürdü okumam sanırım. Kitabı okumadan önce bazı incelemeleri okudum, diyebilirim ki neredeyse %90'ı kitabı öve öve bitirememiş. Ben de yarım bıraktığım bu edebiyattan yoksun sayfalara tekrar başlama isteği duydum ancak sonuç hüsran oldu.

  Konusuna gelirsek, kahramanımız David Caine'in kumar masasındaki sahnesiyle başlıyor. Alfa deneyi olarak kullanılan Caine'in geleceği görebilme yetisi bazı kişilerin onun peşine düşme ve Ajan Nava'nın onu koruma çabalarıyla hikaye devam ediyor. Neredeyse her bölümde farklı bir karaktere odaklanıyoruz kitapta -biraz film etkisi yaratmaya çalışmış yazar sanki- bu farklı karakterlerin hikayeleri en sonunda birleşiyor tabi ki.

  Velakin basit bir dille yazılmış, sade ve her tür insanın anlayabileceği bu kitabın; kurgusu ne kadar güzel olsa da, bilimsel bazı argümanlarla desteklenmiş olsa da edebi bir değeri olduğunu düşünmüyorum. Zira bir Hollywood filminde hissettim kendimi. Gerek kitaptaki diyaloglar, gerek 007 James Bond filminden fırlamış aksiyon sahnelerinin yazıya dökülmesi bende beklediğim hissiyatı yaratmadı. Ben de çoğu kişi gibi diyorum ki : Alın bu kurguyu filmini ya da dizisini çekin on numara olacaktır. Ama metin üzerinde havada kalan bir hikaye oluyor. Ayrıca kitapta ara sıra sayfalarda yazan hesaplamalar sıkıyor. Sonuç olarak bu 470 sayfalık kitap bana göre bir zaman kaybı oldu.
 • İki şey ‘Kalitesiz İnsan’ın özelliğidir:

  1- Şikayetçilik

  2- Dedikodu

  İki şey çözümsüz görünen problemleri bile çözer:

  1- Bakış açısını değiştirmek

  2- Karşındakinin yerine kendini koyabilmek

  İki şey yanlış yapmanı engeller:

  1- Şahıs ve olayları akıl ve kalp süzgeçinden geçirmek

  2- Hak yememek

  İki şey kişiyi gözden düşürür :

  1- Demagoji (Laf kalabalığı)

  2- Kendini ağıra satmak (övmek, vazgeçilmez göstermek)

  İki şey insanı ‘Nitelikli İnsan’ yapar:

  1- İradeye hakim Olmak

  2- Uyumlu Olmak

  İki şey ‘Ekstra Değer’ katar:

  1- Hitabet ve diksiyon eğitimi almak

  2- Anlayarak hızlı okumayı öğrenmek

  İki şey geri bırakır:

  1- Kararsızlık

  2- Cesaretsizlik

  İki şey kâşif yapar:

  1- Nitelikli çevre

  2- Biraz delilik

  İki şey ömür boyu boşa kürek çekmemeni sağlar:

  1- Baskın yeteneği bulmak

  2- Sevdiğin işi yapmak

  İki şey başarının sırrıdır:

  1- Ustalardan ustalığı öğrenmek

  2- Kendini güncellemek

  İki şey başarıyı mutlulukla beraber yakalamanın sırrıdır:

  1- Niyetin saf olması

  2- Ruhsal farkındalık

  İki şey milyonlarca insandan ayırır:

  1- Sorunun değil, çözümün parçası olmak

  2- Hayata ve her şeye yeni (özgün, orijinal, farklı) bakış açısıyla yaklaşabilmek

  İki şey gelişmeyi engeller:

  1- Aşırılık (mübalağa, abartı, ifrat)

  2- Felakete odaklanmış olmak

  İki şey çözüm getirir:

  1- Tebessüm (gülümseme)

  2- Sükut (susmak)

  İki şeyin değeri kaybedilince anlaşılır:

  1- Anne

  2- Baba

  İki şey geri alınmaz:

  1- Geçen zaman

  2- Söylenen söz

  İki şey ulaşmaya değerdir:

  1- Sevgi

  2- Bilgi

  İki şey “hayatta önemli olan her şey” içindir:

  1- Nefes alabilmek

  2- Nefes verebilmek

  Giordano Bruno
 • Yüzyılımızın devletleri uzaktan kumandalı bombalarıyla sivilleri kıyadursun, ortaçağda tepeden tırnağa zırhına bürünen şövalye, aynı zırhı onu korumak için atına da geçiriyordu. Yok etmek değil, hükmetmekti esas olan. Bugün sanılanın tersine, insanın, atın değeri vardı ortaçağda.
  Gündüz Vassaf
  Sayfa 25 - İletişim Yayınları
 • bilim, insanlığın mutluluğu içindir ve bilimin değeri,
  onun insanın özgürleşimine yaptığı katkıyla ölçülmek durumundadır.
  Çağdaş bilim,
  insanın özgürleşimine ve mutluluğuna
  katkı yapmak bir yana,
  başka kültürel
  gelenekleri ortadan kaldıran monolitik yapısıyla, insanı kendisine köleleştirmektedir.
 • Bir gün genç çocuk babasına sorar 'Hayatımın değeri nedir? 'Baba
  cevap vermek yerine 'Al bu taşı ve markete satmaya götür'der. Eğer fiyatını soran olursa iki parmağını kaldır ve bir şey söyleme.
  Çocuk markete gider ve bir kadın sorar.bu taş ne kadar onu bahçeme koymak isterim, çocuk bir şey söylemeden iki parmağını kaldırır. Kadın '2 dolar mı? Alıyorum.' der. Eve giden çocuk babasına, bir kadın iki dolara satın almak istiyor der. Babası çocuğa bu sefer bir müzeye gitmesini eğer almak isteyen olursa hiçbir şey söylemeden sadece iki parmağını kaldırmasını söyler. Çocuk müzeye gider ve bir adamtaşı almak istediğini söyler bir şey söylemeden iki parmağını kaldırır adam '200 dolar mı alıyorum'der. Çocuk şok olur ve eve koşar. Babasına 'Bir adam bu taşı 200 dolara almak istiyor' der. Babası 'Oğlum son olarak bu taşı değerli taşlar satan dükkana götürmeni istiyorum. Dükkan sahibine göster ve fiyatı sorarsa sadece iki parmağını göster. Çocuk değerli taşlar satan dükkana girer taşı gösteriir. Dükkan sahibi 'Bu taşı nereden buldun bu dünyada nadir görülen taşlardan bunu almalıyım, ne kadar?' diye sorar. Çocuk iki parmağını kaldırır ve adam'alıyorum'der 200,000 dolara.Çocuk ne diyeceğini bilmez ve babasına koşar. 'Baba bir adam bu taşı 200,000 dolara almak istiyor. Babası şöyle der; Oğlum 'Şimdi hayatının değerini anladınmı? 'Şimdi anladın mı nereden geldiğini nerede doğduğun teninin rengi ne kadar zengin bir ailede doğduğun önemli değil. Önemli olan kendini nerede konumlandırdığın Çevreni oluşturduğun insanlar... kendini ne şekilde taşıdığın. Tüm hayatını... 2 dolarlık bir taşmış gibi hisederek yaşayabilirsin. Tüm hayatını çevrende seni 2 dolarlık taş olarak görenlerle yaşayabilirsin. Fakat her insanın içinde bir elmas vardır ve çevremizdeki insanları seçebiliriz... değerimizi bilen ve içimizdeki elması gören insanlarla. Kendimizi bir markete yada mücevher dükkanına koymayı tercih edebiliriz. Ve ayrıca başka insanların değerini de görmeyi seçebiliriz. Başka insanlara kendi içlerindeki elması görmelerinde yardımcı olabiliriz. Çevrenizdeki insanları akıllıca seçin. Hayatınızda fark yaratacak olan şey bu... ve bazı insanlar sizi