A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kim insan gelişiminin ve olgunlaşmasının bir sınırda durduğunu kabul ederse, insanlık kavramına karşı büyük bir suç işlemiş olur...

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriatiİnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati
شيماء, bir alıntı ekledi.
Dün 16:20 · Kitabı okuyor

nisâ/28.
"Allah yükümlülüklerinizi hafifletmek ister. çünkü insan zayıf yaratılmıştır."

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 11 - işaret)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 11 - işaret)
شيماء, bir alıntı ekledi.
Dün 16:17 · Kitabı okuyor

isra/11.
"insan iyiliğe kavuşması için dua ettiği gibi aynı yönelişle başına kötülük gelsin diye de dua eder. gerçekten insan pek aceleci, pek fevridir."

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 11 - işaret)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 11 - işaret)
Muhibb-i Kitap, bir alıntı ekledi.
Dün 15:12 · Kitabı okuyor

Gördüğünüz üzere bu zindandan (4. Zindan - Kendi Belirleyiciliği ) kurtuluş artık bilim yolu ile mümkün değildir. Şu halde bu zindandan ne ile kurtulmalı? Aşk ile. İrfani, suffice, arifçe ve benzeri bir aşktan bahsetmiyorum; bunlar da başka zindanlardır. Şu anlamda aşk: Muktedir bir güç, hesapçı ve oportünist akıldan daha üstün bir güç olmalı ki benim özümde , insan beninin özünde, fıtratımın derinliklerinde beni fışkırtsın, harekete geçirsin, içten kendime karşı bir devrim koparsın; yoksa bu iş doğal yasalarla olmaz, içten bana, bene karşı bir başkaldırı kopmalı. Çünkü dördüncü zindan benim içimin bir parçasıdır. İçten patlamalı, fışkırmalı, tutuşmalıyım.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 56)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 56)
شيماء, bir alıntı ekledi.
Dün 00:20 · Kitabı okuyor

eski öğretim düzeninde, medreselerde, öğrenci öğreticisini kendisi seçerdi.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 10 - işaret yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 10 - işaret yayınları)
HadRa, bir alıntı ekledi.
24 May 23:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İrade ve seçim yapmayı insandan alırsak, insanı insandan almış oluruz.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 33 - Fecr Yayinevi)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 33 - Fecr Yayinevi)
HadRa, bir alıntı ekledi.
24 May 20:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir öğretmen öğrencisine; "tembel adam 2 yıldır aynı sınıfta kalmaya utanmıyor musun?" der Öğrenci şöyle cevap verir: " Asıl sen utan sen 25 yıldır aynı sınıfta kalmışsın!"

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 13 - Fecr Yayinevi)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 13 - Fecr Yayinevi)
شيماء, bir alıntı ekledi.
24 May 17:22 · Kitabı okuyor

insan olma ve insanlaşma sorunu
her sorunun temeli budur, ister sonra dine bağlı kalmak istemiş olalım, ister din dışı, ister sosyalist, ister onun karşıtı, ister ilerici, ister gerici; sonradan izlemeyi ve ulaşmayı dilediğimiz biçim ne olursa olsun, önce, bu sorun hepimiz için çözülmelidir.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 9 - işaret yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 9 - işaret yayınları)
شيماء, bir alıntı ekledi.
24 May 17:14 · Kitabı okuyor

insan yaşamının en büyük sorunu bizzat ‘insan’ sorunudur.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 8 - işaret yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 8 - işaret yayınları)