Devlet Ayıcı, Yasemen'i inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Öncelikle bu kitabın küçük yaşlara hitap ettiğini belirtmek isterim, bende içimde bir yerlerde ki küçük ruha ithafen okumuş oldum onu beslemiş oldum. Bu kitabı kardeşimin okuyup bitirmesi üzerine benimde içimden kısa da olması üzerine okunup bir çırpıda okuyup, değişiklik yapma fikri geldi.
Kitapta geçen hikayede; Çekirdek bir aile olan karı koca ve bir de Yasemen adlı 5 yaşlarında ki kız çocuğunun ailesinin anlaşmazlığı, geçimsizliği, eşlerin üzerine düşen görevi yerine getirmemeleri üzerine ailenin yıkılışını ve kötü olayların üstüne birde kızları Yasemenin kayboluşuyla başlıyor. Hayatta her zaman geçerli olan kural olan, bazı şeylerin değerinin kaybolduktan sonra ortaya çıktığı fakat telafi şansının her zaman bulunmadığını, bu kitabı okuyanlarda oluşturacak bir mesaj olacağını düşünüyorum. Yasemenin küçük yaşlarda kaybolması üzerine onun başından geçen yaşam hikayesi, evlatlık olduğu ailesiyle başından geçenler ve yaşamında başına gelen zorluklara karşı azmi ve mücadelesi anlatılıyor. Hayatta herkesin zorluğa ve yanlışlıklara girdiği bir dönem olmuş, bütün zorluklara ve sıkıntılara karşı kendini kontrol edemeyip yolunu kayıp ettiği veya zararlı yanlış yollara saptığı görülmüştür. Bu yollardan kurtulabilmenin, hayatı yoluna koyabilmenin öncelikle insanın elinde olup atılacak doğru adımların Hakkın davet ettiği İslam yolunda olduğu, en güzel bulduğum mesajların birisi kitapta. Bu kitabı oldukça erken yaşlarda okunmasının güzel bir öğüt ve ders verici olacağını düşünüyorum, eğer fırsatınız olursa mutlaka küçük tanıdıklarınıza okutabilmenizi öneririm.

nneslihann, Kumru İle Kumru'yu inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Başlık parasıyla satılır gibi Pehlivan ile evlendirilip İstanbul'a gelen Kumru'nun ve aslında onlarca insanın hikayesi. Uzun yıllar hiçbir değişim göstermeyen Kumru, kapıcılık yaptığı mahallede ki evlere temizliğe gitmeye basladıktan sonra gördükleriyle evriliyor. İlk olarak bir buzdolabını tutku haline getiriyor. Kendi evlerine de alabilmek için var gücüyle çalışıyor, adeta onun hayaliyle yaşıyor. Kavuştuktan kısa bir süre sonra da buzdolabi Kumru için aleladeleşiyor. Ardından mutluluğu farklı eşyalarda arıyor, onlara da sahip oluyor. Ancak her seferinde onları düşlemenin, onlara kavuşmaktan daha güzel olduğunu anlıyor ve bir anlamda sorgulamaya başlıyor hayatını.
Arka kapakta da yazdigi gibi; tüketen  insanoğlunun, tüketilen yaşantısının aynadaki görüntüsünü yansıtmış Tahsin Yücel. Kumru'nun şehirleşmek adına yaşadığı değişim, tüketime odaklanan hali çok iyi anlatılmış. Bizim eşyalara değil de eşyaların bize hükmettiğini bir kez daha farkına vardırıyor.
Tahsin Yucel 2005 te yazmış bu kitabı. Aradan geçen on üç yıl tüketimi daha da önlenemez hale getirdi. Artık tüketim çoğu zaman ihtiyaçlardan değil, doyumsuzluktan kaynaklanıyor.

Nihat, bir alıntı ekledi.
Dün 10:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanın en kötü yalanı, kendine karşı olanıdır.”

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 222)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 222)
Nihat, bir alıntı ekledi.
Dün 09:59 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Bazı kelebek türlerinin bir günlük ömrü, hücre bölünmesinin hızlı olmasından dolayı, insanın 80 yılına denktir. bu durumda 70 yaşında ölen bir insan mı daha uzun yaşar, 25. saatini gören bir kelebek mi?”

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 215)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 215)
Beyza Atay, bir alıntı ekledi.
Dün 02:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın gövdesini dev bir silindirle ezebilirler ama ruhunu daha da kolay ezebiliyorlar.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 245 - Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 245 - Doğan Kitap)
Beyza Atay, bir alıntı ekledi.
Dün 01:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın en kötü yalanı, kendine karşı olanıdır.”

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 222 - Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 222 - Doğan Kitap)
Ali yıldırım, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
17 Mar 23:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanın ruhuna işleyen bir kurgu. Yazar sevgiye karşı ihanetinve bu ihanetten pişmanlığını, eksiklğini iyi analiz etmiştir. Emir ile Hasan'ın hikayesi yüreklerde derin bir yara bırakır. Emier yıllar sonra tercih yapması onu ne kadarda affetirilmeye çalıştırılsa da insanın içinde ki öfkeyi kolay kolay dindiremez.

Burhan Aydın, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... Zaten insanın kaderini bilmesinden daha korkunç ne olabilir ? Herkes öleceği günü, saati bilseydi, geriye sayım ne kadar zor olurdu, düşünsenize...

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 30 - Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 30 - Doğan Kitap)
bayan limon kekiği, Uzak'ı inceledi.
17 Mar 08:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Shaun Tan çizerlik ve yazarlık kariyerinde bir çok ödüle layık görülmüş; 2011 yılında çocuk ve gençlik edebiyatına katkılarından ötürü Astrid Lindgren Anma Ödülü’nü almaya hak kazanmış son yılların en ünlü illüstratörlerinden biridir.

Kitapta kızı ve eşine daha iyi bir yaşam kurabilmeyi umut ederek bilinmeyen topraklara giden yalnız bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Kitap sizi her sayfasında kendine o kadar bağlıyor ve şaşırtıyor ki.. Sürreal yemekler, saatler, müzik aletleri ve o acayip hayvanlar.. Yeni bir yerde en sıradan ayrıntılar bile o denli yabancı gelebiliyormuş insanın gözüne...

Beyza Atay, bir alıntı ekledi.
17 Mar 02:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın geçmişini araştırması acı veren bir deneyimdi. Mutlu olabilmenin tek şartı “unutmayı” başarabilmekti.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 185 - Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 185 - Doğan Kitap)