Neslişah Özbay, Bereketli Topraklar Üzerinde'yi inceledi.
11 Mar 14:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sivas’ın köylerinden birinde erkekler, çalışmak için çeşitli iş bölgelerine giderler. Bunlardan üç çocukluk arkadaşı İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali, hemşerilerinden birinin Çukurova’da fabrikası olduğunu bildiklerinden hemşerileri iş verir umuduyla yorganlarını ve yolluklarını alır, yola koyulurlar. Üç arkadaştan sadece Yusuf daha önce Sivas’ta cer atölyesinde kısa bir süre çalışmıştır. Diğerleri şehri hiç görmemiştir. Umutlarını gerçekleştirmek için uzun ve zorlu tren yolculuğuyla Adana’ya inerler. Yolculuk boyunca trendeki yolcuların anlattıklarını hayretle dinleyerek hiç fikirleri olmayan şehir hayatı hakkında birşeyler öğrenmeye çalışırlar. Şehire gittiklerinde birbirlerinden ayrılmamalarını, temkinli olmalarını, birbirlerine destek olmalarını konuşurlar. Yusuf daha önce gurbete giden emmisinin anlattıklarını, şehir yaşantısının farklı olduğunu arkadaşlarına anlatır.

Şehire indiklerinde gördüklerinden çok etkilenirler. Şaşkınlıkla binaları, otomobilleri, sokaktaki kadınları seyrederler. Daha sonra gördükleri kişilere sora sora hemşerilerinin fabrikasını bulurlar. Hemşerilerinin çok zengin olduğunu, çok işçi çalıştırdığını, kendisi ile görüşmenin mümkün olmadığını anlarlar. Görüşmenin bir yolunu bulmaları lazımdır. Çeşitli yollar denerler, sonuç alamazlar. Görevlileri bir türlü aşamazlar. Sonunda kendilerini fabrikaya yaklaşmakta olan hemşerilerinin özel otomobilinin önüne atarlar ve istediklerinin sadece iş olduğunu anlatırlar. Hemşerileri üç arkadaşı içeri alır. Çırçır fabrikasında iş verir. Artık üç arkadaş hayallerini gerçekleştirebileceklerini düşünerek rahatlamışlardı. Irgatbaşı işlerini gösterir. Fabrikadaki makinalar, çalışan kadın ve çocukları görünce afallarlar. Irgatbaşı işin köydeki gibi kolay olmadığını ve her hafta, haftalıklarını aldıklarında ona avanta vermeleri gerektiğini anlatır. Bu fikir üç arkadaşı rahatsız etmiştir. Şehirde insanlar başkasının sırtından geçinmenin fırsatlarını kaçırmıyorlardı. Şehir köydeki gibi değildi. Önce karşı gelmek isteselerde, sonunda kabul etmek zorunda kalırlar. Fabrikada çeşitli yerlerde, çok zor şartlarda, ayrı ayrı çalışırlar ve akşamları kiraladıkları ahırda buluşurlar. Şehirdeki insanları tanımaya, anlamaya çalışırlar. Çünkü köylerindeki doğal ortam, samimiyet, insanlık, yardımlaşma ve saygı yoktur burada. Şehirde hayat başkasının cebindeki parayı kendi cebime nasıl koyarım düşüncesi üzerine kuruludur. İnsanlar bencildir.

Köyden çok farklı olan yaşam şartlarında hayallerini süsleyen gaz ocağını, analarına alacakları elbiseyi düşünerek çalışırlar. Ancak sulu kozada çalışan Köse Hasan çok kötü hastalanır. İşe gidemez duruma gelir. Arkadaşları bir süre ona baksalarda, daha fazla ücret veren bir iş bulur ve hasta arkadaşlarını bırakır giderler. Yeni işlerinde de avanta alan ustabaşına göz yumarlar. Kabullenemeselerde düzen böyleydi, başka çareleri yoktu. Yeni işleri inşaat işçiliğiydi. Bir süre sonra hasta arkadaşlarının öldüğünü duyarlar.

Pehlivan Ali sürekli kumar oynayan ustalardan birinin nikahsız karısına tutulur. Bir gün ustanın karısını alır ve kaçar. Buğday tarlasında çalışmaya başlar. Şehire geldiklerinde çok yadırgadıkları şeyleri kendileri yapmaya başlarlar. Pehlivan Ali’nin yanında götürdüğü kadına işveren göz koyar. Kadın çiftlikte kalıp, rahat etmek için işverenle birlikte olmaya başlar. Bu arada Ali pavyonlara gitmeye başlar. Bütün kazandığını orda harcar.

Buğday tarlasında ağaların ırgatlara insanlık dışı davranışlarına, kurtlu ekmek, taşlı pilav yediren, iki haftalık işi çok çalıştırmakla bir haftada bitirtmeye çalışanlara karşı mücadele veren, patoz makinasını çalıştıran ustalar işten atılır. Patoz makinasına desteleri koyma işi, fazla gündelikle Pehlivan Ali ve arkadaşlarına verilir. İşi öğrenen ve ağanın övgülerini alan Pehlivan Ali coşku ile çalışırken, yorgunluktan dengesini kaybeder ve bacağını patoz makinasına kaptırır. Bunu gören ağa kan kaybedeb Ali’yi arabasını kirletir diye arabasına alıp doktora götürmez. Kan kaybedeb Pehlivan Ali ölür. Daha önce kovulan işçiler de haksızlığı hazmedemez ve bütün yığınları ateşe verirler.

Duvar ustası İflahsızın Yusuf sıla özlemi çökünce köye dönmeye karar verir. Çok istediği gazocağı ile eşine ve çocuklarına giysi ve toka alır. Kendiside baştan aşağıya yeni giysiler giyinir. Tren garına gider. Sivas’a gidecek trenin kalkmasını beklerken, Pehlivan Ali’nin yanında çalışan bir işçiyi görür. Ali’yi sorar. Öldüğünü öğrenince çok üzülür ve köye gidip gitmemekte tereddüt eder. Çünkü Çukurova’ya gitmek için arkadaşlarını kendisi ikna etmişti. Şimdi onlar ölmüştü. Fakat böyle olmasını kendisi istememişti. Trene bindi. Sivas’a, ordanda köyüne gitti. Eşi ve çocukları çok sevindi. Köse Hasan’ın karısı ve Pehlivan Ali’nin anası onların neden gelmediğini sormaya geldiklerinde sevinci üzüntü olmuştur. Köydeki yaşam ne kadar sade, samimi ise şehirde bunların tam tersidir. Şehir acımasızdır, ilişkiler çıkar üzerine kurulmuştur, insanlar bencildir. Bunu yaşam onlara çok pahalıya, canları pahasına öğretti. Köyden çıkarken bunları nereden bileceklerdi. Ne yazıktır ki üç arkadaşın sadece birisi köyüne dönebilmişti.
Ayrıca filmi de, merak ediyorum kitap kadar sürükleyici mi benim için keyifli bir okuma oldu. Tavsiye ederim...
__________

Mete Özgür, Gittiğim En Uzak Yer Sizdiniz'i inceledi.
 09 Mar 19:56 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hani hepimiz dünyaya yalnızca mutlu olmak için geldiğimizi düşünüyoruz ya, öyle değil! Öyle değil işte.

İnsan hep eksik ve bundan daha fazlası değil hayat. Ne demişti Ah Muhsin Ünlü hatırlayalım:
"Burası dünya yahu burası bu kadar işte."
Hadi bir de Arthur Schopenhauer'i hatırlayalım:
"Dünyanın hiçbir yerinde alınacak çok şey yoktur. Acı ve yoksunluk dünyayı doldururlar ve onlar geçip gittiğinde de dört bir yanda can sıkıntısı beklemektedir. Üstelik esas olarak kötülüktür dünyada egemen olan ve budalalık da büyük söz sahibidir. Yazgı acımasızdır ve insanlar zavallıdır."

Diyeceğim o ki; yaşadığımız sürece bir şeyler hep eksik kalacak. Öyle ki, son nefesimizi verirken dahi hep tamamlayamadıklarımız olacak aklımızda. Olmadığımız her yer ve tamamlayamadığımız her şey, eksikliğimizin sisli tarafları hep daha cazip gelecek. Ancak inanın, nerede değilsek orada mutlu olacağız hissi içimizde bir kemirgenden başka bir şey değil. O yüzden, hemen şimdi çekip gitmeyi düşündüğünüz yerleri unutun ve sırt çantanızı sessizce yerine bırakın.
"hayata ne anlamlar yüklemişiz anlasanıza
tamamlanmış bir şey de yok üstelik
her şey nasıl sisli hala" (s.20)

İnsan kendisiyle yüzleşmeden nereye giderse gitsin, geldiği yerdekinden daha iyi olmayacak hiçbir şey. Bir kaçış hangi beklentiyi karşılayabilir ki zaten. Kişinin kendisiyle yüzleşmesi korkunç, meşakkatli ve fazlasıyla uzun, bitmez bir yol, bir çıkmaz sokak. Dolayısıyla kendimizden başka gidecek daha uzak bir yer yok.

"gittiğim en uzak yer sizdiniz" tam da bu temeller üzerine kurulmuş bir şiir. Hayır yanlış yazmadım, küçük bölümlere ayrılmış olsa da aslında kitabın tamamı yalnızca bir şiirden ibaret. Hep sonlar akılda kalır ya -son bakış, son söz, son mimik- sanıyorum burdan hareketle şair, şiirin her bölümünü, ayrı bir şekilde bölümün sloganı niteliğinde dizelerle bitiriyor ve sıkça kendisiyle yüzleşme kapısını açan can alıcı sorular yöneltiyor kendisine. Belki aynı soruları siz de kendinize yöneltirsiniz. Belki de kendinize cevabını bilmediğiniz sorular sormaktan vazgeçersiniz.


"ne farkım var ustaca yontulmuş bir heykelden?" (s.53)İyi kitaplar...

Eylem, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 17:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

değişik, çeşit :)
Kış ortasının en tatsız tarafı karanlık değil, karanlığın simgelediği bitimsizliği unutmanın zorluğudur; bitimsizlik aslında en çok, tüm dünyayı kuşatan adaleti çağrıştırır ve tıpkı adalet gibi acımasızdır. Kış ortası ve adalet iki kız kardeştir; ilkbaharda, güneş gökyüzünde parıldadığında, iki kardeşin de ne musibet olduğunu anlarız.

Özgür İnsanlar, Halldor Laxness (undefined)Özgür İnsanlar, Halldor Laxness (undefined)
7nci adam ϟ™, bir alıntı ekledi.
03 Şub 17:10 · İnceledi

Tam zirveye ulaştığımızda, ölüm kapımızı çalar.
"Sanat uzun, hayat kısa"dır.
Ölümün yaklaştığını görebilen yaşlı insanlar, yaşamda gerçekten istedikleri şeyi başarabilmek için birkaç yıl daha yaşamayı dilerler sıklıkla.
Ne var ki artık çok geçtir ve yapabilecekleri ama yapamadıkları şeyler için üzüntü duyarlar. Doğa bu anlamda acımasızdır.

Tam zirveye ulaştığımızda, ölüm kapımızı çalar.

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel WarburtonFelsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton
Özden Demir, bir alıntı ekledi.
16 Oca 00:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar acımasızdır. Kendi çıkarları söz konusu olduğunda en yakınlarının bile üstüne rahatlıkla basıp onu aptal bir böcek gibi ezebilirler. Bunu herkes bilmez. Bunu bilmek ayrıcalık ve farklılık ister. Algılamak ise beyin. İnsanlar olağan davranır. Yapması gerekeni yapar. Yemek için yaşar. Hayatta kalmak için ölür. Defalarca kazanmasına rağmen hâlâ kazanmak ve yemek ister. İnsan eti. Bunların hiçbirine önem vermeyen, dünyevi şeyleri tamamen saçmalık olarak görenlere ise olağanüstü denir. Bunların yeryüzünde sayısı oldukça azdır ve hiçbir şeyin bir önemi olmadığını düşündükleri için hep kaybederler. Kaybedenlerin yüzünden gülümseme eksik olmaz. Alaycı bir ifadeyle bakarlar herkese. Onları tanımak çok kolaydır.

İnsanlar kaybedenlerden hazzetmezler. Ötekileştirirler. Yerdeyse bir tekme de onlar vurur ki önlerine çıkıp morallerini bozmasınlar. Kimse baktığı yüzün yaşadıklarıyla veya yaşayacaklarıyla ilgilenmez. İnsanın ilgilendiği, ondan ne alacağıdır. Çıkarının ne olacağıdır. Zevk? Para?

Bunaltı, Burak ParmaksızBunaltı, Burak Parmaksız
Nesli, Huzursuz Hayaletler'i inceledi.
 15 Oca 11:34 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Glenn Meade'den nefes kesen bir roman daha,ama öncelikle etki ve baskı altından kalmadan yoğunluk arasında bu kitabı Meade'e doğum günüm için imzalatan ve benim için çok kıymetli olan Undómiel (Merve D.) ve mithrandir21 | Uğur ' a çok teşekkür ederim.Kitap benim için daha da kıymetlendi….( https://i.hizliresim.com/PlYdaQ.jpg )

Yazarın kişiler arası yaptığı bağlantılar, klişeleşmiş kurguların dışında olmasına rağmen Glenn Meade'in diğer kitaplarındaki kurgularıyla örtüşen cinsteydi. Kitabın ekg analizini yapacak olursam, nabzın artış ve azalışlarının senkronizlerini yazarın adını bilmeden kitabı direkt okusam sanırım bu Glenn Meade derdim.
Gelelim kitabımıza, Irak savaşını konu alan ve tarihin gerçeklerine ışık tutan, 8 sene önce yaşanan bir uçak kazasında eşini ve iki çocuğunu kaybettiğini sanan Kath in, kırılan umutlarının 8 sene sonra ortaya çıkan uçak enkazının yerle bir etmesiyle gerçekler gün yüzüne çıkmaya başlıyor.
Hani ''büyük başların'' ''ülke'' adı altında yaptıkları savaşların zemininde karanlığında yatan gerçeklerde tamamen duygusal bağlantı olan ''para'' yatar ya, işte tam da onu yaşıyoruz bu romanda…Spoiler vermeden yorum yazmayı beceremediğimden dolayı kitabın içeriği ile ilgili bilgi vermekten kendimi uzak tutup Glenn meade in kesinlikle okunması gereken bir yazar olduğunu söyleyebilirim.Tavsiye edilen kitaplar arasında başta geleceği kesin.

Glenn Meade ile Huzursuz Hayaletler üzerine yapılmış olan Hürriyet yazarlarından İpek izcinin röportajına yer vermek istiyorum.Uzun ama okurken bir hayli keyif aldığım bir yazı.
‘’Son romanınız Irak Savaşı üzerine. Ana karakteriniz Kathy’nin babası, abisi ve sonradan eşi olacak sevgilisi birer asker. Irak’ta savaşıyor ve ABD’ye, ülkelerine travma sonrası stres bozukluğuyla dönüyorlar. Savaşlar sizin ana konularınızdan biri; daha önce de Yugoslavya iç savaşı hakkında yazmıştınız.

- Savaşlarda kurbanlar çoğu kez çaresiz siviller oluyor, bu da savaşın trajedisini artırıyor. İrlanda’da yaşarken, Kuzey İrlanda’daki savaş sırasında uzatmalı IRA kampanyasının etkilerine şahit oldum, bombaların sonuçlarını gördüm. Sokaklarda cesetler, sonrasındaysa acı ve keder vardı.

Yakınlarınızdan kaybettikleriniz oldu mu?
- Arkadaşlarım öldü. Sonuç olarak, İrlanda’da anlaşmazlık yaşayan tüm taraflar masaya oturup çözüm bulmak zorunda kaldı. İnsanların bunu savaşmadan yapamaması bana tek kelimeyle aptalca geliyor. Özellikle Müslüman sivillerin katledildiği ve bölgenin ırk olarak ‘temizlendiği’ Balkan Savaşı hakkında da tamamen öfke sonucu yazdım. Bir insan nasıl Sırp katillerin yaptığı gibi kasten, hunharca ve umarsızca öldürebilir? Sekiz bin erkek ve erkek çocuğun katledildiği Srebrenitsa katliamını bilhassa tiksindirici buluyorum. Birleşmiş Milletler bu konuda somut hiçbir adım atmadı. Avrupa böylesi savaşlara müdahale edecek istek ve lider yeteneğinden yoksun. Bu, utanç verici bir kayıp.

Eski bir gazeteci olmanız, gerçek olaylara dayanan romanlar yazmanızda etken mi?
- Gazeteci olmasaydım da bu tarz roman yazmaya yönelmiş olurdum. Ordular insanları her daim savaşa hazırlıyor, savaşın sonuçlarına değil. Oysa savaşa gidenle savaştan dönen aynı insan olmuyor. Bu kitapta, Irak Savaşı sırasında 12 milyar doların ve Irak müzelerinden paha biçilemez eserlerin kaybolmasını da yazdım. Büyük bir servet birçok Amerikalı ve Iraklının arka cebinde kayboldu. Bu konu Amerikan otoriteleri tarafından hiçbir zaman tamamıyla araştırılmadı. Sanırım çok fazla utanılacak sır ortaya çıkacaktı.
Sadece ölüm, yıkım, acı ve keder...

11 Eylül saldırılarından sonra polisiye roman ve filmlerde, Ortadoğu ve terörizm konuları daha fazla işlenir oldu ve...
- Terör saldırıları hız üzerine kuruludur. Son zamanlarda kendimi böyle bir durumda kalırsam nasıl kaçacağımı düşünürken buluyorum. Mağazalarda gözüm her zaman acil çıkış kapısında. Beladan mümkün olduğunca çabuk kaçmak veya saklanmak sanırım en akıllıca hareket. İnsanlar genellikle oldukları noktada donup kalıyor ve bu da onların korkunç sonu oluyor. Son birkaç senedir ABD’de yanımda tabanca taşıyorum.
Neden?

- Üzerinde çalıştığım hikâye oldukça tehlikeli hale geldiği için. Gazetecilik yaparken bir kez silahla vuruldum. Arabanızın kurşunlanması hoş değil! Şoförümüz arabayı çok hızlıca ters çevirdi ve bizi uzaklaştırdı. Mümkün olduğunca hızlı uzaklaşmak işe yarıyor. En azından benim için işe yaradı.

Ben artan terör olaylarına yorumunuzu soracaktım...
- Saldırılar bitmeyecek, korkarım ki gelecekte IŞİD parçalandığında uyduları ortaya çıkacak. Terörizm o kadar nihilistçe ki... Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında hayatını kaybeden 40 kurbanın anıtına bakıyorsunuz ve kendinize “Bu masum insanlar ne için öldü” diye soruyorsunuz. Bu saldırı neyi başardı? Hiçbir şey, sadece ölüm, yıkım, acı ve keder... Terörün genellikle korku yaymanın dışında gerçek bir amacı yoktur. Fakat kurbanların üzerindeki etkileri kalıcı bir şekilde acımasızdır.

Güzel bir şeyle bitirelim... Bu, Türkiye’ye kaçıncı ziyaretiniz?
- Beşinci... Yıllar önce turist olarak İzmir’e gittiğimde bölgeye âşık olmuştum. Sonra İstanbul’u ziyaret ettim ve gönül ilişkisi tamamlandı. Şehrin tarihini, atmosferini, yiyeceklerini ve insanını seviyorum.

Türkiye insanını nasıl buluyorsunuz?
- Şehri özel yapan insanlarıdır. Parisliler kaba olabilirler, Romalılar da farklı değil. Fakat İstanbullular, en azından tanıdığım birçoğu canayakın, kibar, eğlenceli ve dürüst. Ve Türkler çok insaflı. Kayınbiraderim Turgay, Türk. Kardeşim onun gibi çekici, sevgi dolu ve esprili bir Türkle tanıştığı için çok şanslı olduğunu söylüyor. Fakat onunla asla politika veya başka bir konuda tartışmam çünkü Türk erkekleriyle tartışma asla bitmiyor! İrlandalılara benziyorlar. Onlar da tutkulu birer konuşmacı ve ısrarcılar.
İyi fikirler haykırmaz, fısıldar

İlham size, ne zaman, nasıl gelir?
- Sakin ve sessiz anlarda gelir çünkü iyi fikirler size haykırmaz, fısıldar. Bu yüzden sakin anlar önemlidir. Her kitap öncesi dua ederim. Kovayı kaynağa çok sık indirme ve kaynağı kurutma korkusu çoğu yazarda olduğu gibi bende de var. Bundan dolayı kısa bir dua eder ve yardım isterim. Bu zamana dek hep işe yaradı. ‘’

AsiRuh, bir alıntı ekledi.
12 Oca 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanlar acımasızdır. Kendi çıkarları söz konusu olduğunda en yakınlarının bile üstüne rahatlıkla basıp onu aptal bir böcek gibi ezebilirler.

Bunaltı, Burak Parmaksız (Sayfa 47)Bunaltı, Burak Parmaksız (Sayfa 47)

Insanlar
Kitabım elimde sabır tespihi çeken insanlar gibi aynı cümlede takılı kalmış tekrar edip duruyorum. Bir türlü odaklanamıyorum, olduğum yerde çakılı kalmak sevgiliye bir an önce kavuşamamak gibi canımı yakıyor. Düşünceler bir sarmal oluşturuyor beynimin içinde, dönüp duruyorlar bir girdap gibi. Nejat İşler geliyor aklıma, “Hayatımdan çıkan insanlara teşekkür edesim geliyor” demişti. Ben bu kadar kolay kararlar veremiyorum, yufka yüreğim her defasında düşüncelerin oluşturduğu sayısız çentiklerden dolayı yaralı. Beni huzura götüren kitapların içine bile gömülemiyorum, gömülmek yerine aynı cümlenin üzerine yığılıp kalıyorum. Ofisimde tahtada yazılı olan “insanlar acımasızdır” sözü, üst bir ses tarafından sürekli beynime çakılan bir çığlık gibi kulaklarımın çınlamasına sebep oluyor. Samimiyetsizlik ilkesini ya da ilkesizliğini damarlarındaki kan kadar normal kabul edenler tarafından, hayallerimle birlikte hayatın içinde eriyip gidiyorum. Her defasında son derece insani hayallerime, özünde insan olmanın…
ihtiyar