• İnsanlar acımasızdır
  Gustave Flaubert
  Sayfa 172 - Alkım
 • İnsanlar, dünyadaki herhangi bir şeyden - yıkımdan, hatta ölümden bile- korktuklarından daha çok düşünceden korkarlar. Düşünce baltalayıcı ve devrimcidir, yıkıcı ve korkunçtur; düşünce ayrıcalığa yerleşik geleneklere ve huzur verici alışkanlıklara karşı acımasızdır; düşünce, anarşik ve kanunsuzdur, otoriteyi umursamaz çağlar boyu denenmiş bilgeliğe aldırmaz. Düşünce cehennem kuyusuna bakar ama korkmaz. Sanki evrenin hiçbir şeyden etkilenmeyen efendisiymişçesine davranan insanı, dipsiz bir sessizlikle çevrili güçsüz bir zerre olarak görür. Düşünce büyüktür hızlıdır ve özgürdür. Dünyanın ışığıdır ve insanın en önemli övünç kaynağıdır. Fakat düşünce, azınlığın ayrıcalığı değil de çoğunluğun malı haline gelecekse korkuyla işimizi bitirmiş olmalıyız. İnsanı geride tutan korkudur; El üstünde tuttukları inançlarının yanılgı olacağı korkusu içinde yaşadıkları geleneklerin zararlı olduğunu görme korkusu kendilerinin varsaydıklarının daha az saygın olduklarını anlama korkusu.
  "İşçi özgürce mal mülk mü düşünmeli? O zaman zengin mi olacağız? Genç kadınlarla erkekler cinsellik hakkında özgür mü düşünmeliler? O zaman ahlak ne hale gelecek? Askerler savaş hakkında özgürce mi düşünmeliler? O zaman askeri disiplin ne olacak? Düşünceden uzaklaşın! Mal mülk ahlak savaş tehlikeye girer korkusuyla önyargıların gölgelerine saklanın! Aptal miskin ve baskıcı olanlar özgür düşünenlerden daha iyi adamlardır çünkü özgür düşünürlerse bizim gibi düşünmeyebilirler ve her ne pahasına olursa olsun bu felakete meydan verilmemelidir." Düşünce karşıtları ruhlarının şuursuz derinliklerinde bunu savunuyorlar ve kendi kiliselerinde kendi okullarında ve kendi üniversitelerinde de bu şekilde davranırlar.
 • Aslı Erdoğan bu kitabında Rio'yu anlatmış. Betimlemeleri özgün ve ilgi çekici bir kent romanı olmuş. Aslı Erdoğan'ın bu romanından sonra kentin insanları, insanların yaşam tarzı, kentin sokakları, mekanları kısaca Rio hakkında birçok bilgi sahibi olabiliyorsunuz.
  Rio, çete kavgalarının sıkça yaşandığı, uyuşturucu ticaretinin, silah kaçakçılığının, fuhuşun, insan öldürmenin sıkça görüldüğü belanın ve tehlikenin bol olduğu bir kenttir. Rio, uyuşturucu vb. işlerle geçindiği için kimse bunlara ses çıkarmaz.
  Rio insanının "kadın" algısı, insana bakış açısı başarılı bir şekilde anlatılmış. İnsanların ölümle burun buruna olduğu bu kentte insanlar, bir ölünün yanından sanki önemsiz bir şey görmüş gibi öylece geçip gidebilirler. Çünkü bu Rio için alışıldık bir durumdur. İnsanlar sokaklarda ölü bedenlerle karşılaşmaya o kadar alışıktır ki bu durum artık onlar için sıradanlaşmıştır. Burada insanlar acımasızdır. İnsan yaşamının önemsiz olduğu bir kenttir Rio.
  Kitapta işlenen konulardan biri olan "açlık" çok etkileyici. Kendi kusmuğunu yiyen bir insan ve dışkı içinde sindirilmemiş yiyecek arayan bir insan anlatılmış. Bunlar insanı gerçekten derinden etkiliyor. Bir de yazarın bu kitapta kullandığı şiirsel üslup da eklenince romanın etkileyiciliği bence artmış. Bu tarz konulara şiirsel üslubun çok yakıştığını düşünüyorum.
  "İnsanın yalnızlığı" konusu da başlıca konularından biri. Başta yalnızlık konusunu fazla mı abartmış, fazla mı dramatikleştirmiş diye düşündüm fakat romanda ilerledikçe neden bu kadar ağır bir yalnızlık yaşadığı anlaşılıyor. Zaten kitabın karakteri Özgür de aslında hassas bir kişilik olduğu için bunun üzerinde durulması karakterle örtüşüyor.
  Rio, asi bir kent olması bakımından ilgi çekici. İnsan bir yandan nefret ediyor fakat diğer yandan resmen bu kente aşık oluyor. Rio'yu merak edenler, Rio hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, farklı bir kültür tanımak isteyenler mutlaka okumalı!
 • Mutluluk kendi kendine yetenlerindir.Acı ve yoksunluk dünyayı doldururlar ve onlar geçip gittiğinde de dört bir yanda can sıkıntısı beklemektedir. Üstelik esas olarak, kötülüktür dünyaya egemen olan ve budalalık da büyük söz sahibidir. Yazgı acımasızdır ve insanlar zavallıdır. Bu yapıdaki dünyada, kendinde çok şeye sahip olan birisi, aralık ayının karlı buzlu bir gecesindeki aydınlık, sıcak, neşeli bir Noel sofrasına benzer. Koheleth der ki " Bilgelik, bir mirasla birlikte iyidir, ve insanın güneşin altında sevinç duymasına yardımcı olur. "
 • Bazen çevremizdeki insanlar farkında bile olmadan bizi incitiyor olabilirler, bu da onları geride bırakmamızı çok zor hale getirir. Problemin farkına varır varmaz, bu negatif kişilerle aranıza mesafe koyun.
  Kendinizi bu 6 negatif insandan koruyun!

  Kendinizi, size eşlik etme konusunda pek de iyi olmayan insanların arasında bulmanız oldukça kolaydır.

  Bu nedenle bazı insanların gerçekten hayatınızda olması gerekip gerekmediğini düşünmek için zaman ayırın.

  Şüphesiz, olgunlaşmanıza yardımcı olan ve sizi takdir eden insanların hayatınıza olumlu etkileri vardır.

  Bununla birlikte gerçekler, çoğu zaman ilerlememizi ve daha iyi bir hayata sahip olmak adına bazı insanlardan uzak durmamızı zor hale getirir.

  Bunlar, kaçınılması gereken olumsuz insanlardan bazılarıdır:

  1. Olumsuz eleştirenler
  Hayatınızda şimdiye kadar olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri almışsınızdır, ve bundan sonra da alacaksınız, bu son derece normaldir. Bununla birlikte, nasıl hareket ettiğinizi, ne dediğinizi ya da ne yaptığınızı eleştiren insanlardan uzak durmanız gerekir.

  Birisi kendi hayatından memnun değilse, yaptıkları onları hiçbir zaman tatmin etmez ya da başarısızlığa uğramış gibi hissederler. Bu negatif insanlar, farkında olmadan sizi de kendi mutsuzluklarının içine çekmeye çalışırlar.

  Bu insanlar, özsaygınıza ve özgüveninize zarar vererek ilerlemenizi ve hedeflerinize ulaşmanızı engellemeye çalışırlar. Eleştirici insanlar çoğunlukla acımasızdır ve incinip incinmediğinizi umursamazlar.

  2. Sizi yönetmeye çalışan insanlar


  Uzak durmanız gereken bir diğer insan tipi ise manipülatörler, yani sizi yönetmeye çalışanlardır; ancak çoğunlukla bu insanları tespit etmek zordur.

  Zordur çünkü bu insanlar istediklerini almak için kullandıkları taktiklerde usta olmuşlardır.

  Genelde bunları iyi niyetle yaptıklarına sizi inandıracak şekilde konuşurlar. Kendinizi suçlu hissetmeniz veya bazı durumlarda kendinizi sorumlu hissetmeniz için duygularınızı manipüle etmeye çalışacaklardır.

  Eğer nazik ve hassas biriyseniz bu onlar için çok daha kolay olacaktır çünkü sizi kendilerinden daha zayıf olarak göreceklerdir.

  Bu tür insanlar sizi sürekli kendi dertleriyle meşgul ederek hayallerinizin peşinden gitmenizi engeller. Bu insanlardan en kısa sürede uzaklaşmanız ya da aranıza uygun bir mesafe koymanız gerekiyor.



  3. Yalan söyleyenler
  Her gün ufak yalanlar karşımıza çıkar ancak düzenli olarak yalan söyleyen birinin size saygı duymadığı aşikardır.

  Zarar görmeden kendinizi kurtarmanız gereken bu tip insanlar, yalanlarının insanlar üzerindeki etkisinin büyüklüğünü tahmin etmekte sorun yaşarlar. Aslında, çoğu yalan söylediklerinin farkında bile değil.

  Bu insanları hayatınızdan çıkarırken kendinizi suçlu hissetmeyin. Her şeyden önce, gerçeği saklamak onlar için bu kadar kolaysa, yalanlarına maruz kalmanın size zarar verdiğini anlamaları zor olmayacaktır.

  4. Kötümser insanlar
  Karamsarlık her durumda oluşan bir düşünce yapısıdır. Bu insanlar her şeyi şüphenin gölgesinde kalarak ve tüm kötü sonuçları öngörerek değerlendirir.

  Karamsarlar, uzak durmak için elinizden geleni yapmanız gereken olumsuz insanlardır. Her şeyin kötü yanlarına odaklanırlar. Her zaman, sizi olası en kötü senaryoya sürükleyecek bir fikirleri vardır.

  Daha da kötüsü, çoğunlukla bu pesimist halleri yüzünden başlarına kötü şeyler gelir. Siz binlerce çözüm önerisi sunsanız da, pesimist insanlar her zaman her şeyi olumsuz olarak düşünecektir.

  5. Cimri insanlar
  Cimrilik, bir insanın sahip olabileceği en kötü kusurlardan birisidir. Cimri insanlar her zaman ceplerinden bir şey çıkarmamak için bir bahane bulurlar.

  En basite indirgersek, sadece başkalarına yardım etme niyetleri yoktur. Cimrilik çoğu zaman bencillik olarak adlandırılır ancak onlar bencil değillerdir.

  Bunlar, daima başkalarının yardımına ihtiyaç duyan ve her durumda kendilerine kar edebilecekleri yollar arayan insanlardır.

  Cimri insanlar sizinle dışarı çıkmayı çok sever ancak sıra hesap ödemeye geldiğinde, daima para vermekten kaçacak bir yol bulmayı başarırlar.

  6. Dedikoducu insanlar
  Uzak durmanız gereken son insan grubu ise dedikodu yapanlardır. Başkaları hakkında konuşmayı sevmeleri, kendi içlerinde bir tür güvensizlik barındırdıklarının bir göstergesidir. Bu tür insanlar spekülasyonları ve yanlış anlaşılmaları nasıl ayırt edeceklerini bilmezler.

  Eğer dikkat etmezlerse dedikoduları birçok insanı incitebilir. Dedikoduya yatkın biriyle vakit geçirmek, insanların size bakış açılarını zedeliyor. Bu durum sizin için sorun çıkarabilir, hatta gereksiz düşmanlara yol açabilir.

  Dedikoducularla zaman geçirmezseniz sizin hakkınızda konuşamazlar.

  Olumsuz insanlara dikkat edin
  Yukarıda bahsettiğimiz 6 türün dışında, eğer dikkatli değilseniz size zarar verebilecek çok daha fazla olumsuz insan vardır. Bunu vurguluyoruz çünkü size çok ciddi zararlar verebilirler, bu yüzden de onları hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

  Etrafınızda bu davranışlardan herhangi birini sergileyen insanlar varsa, şimdi kendiniz ve etrafınızdakiler için bir şeyler yapma vakti.



  Davranışlarınızı şimdi değiştirin ve gelecekte de yanınızda olacak iyi insanları üzmekten kaçının.
  Kaynak: Sağlığa bir adım
 • İnsanlar neden acımasızdır ya da neden merhametlidir bazıları? Bu tamamen yaradılışı ile ilgili bir durum mudur? Aileden mi ileri gelir yoksa? Nedenini merak ettiğim sorulardan sadece biri bu. Kalp kırmaya cesareti olan biri kime güvenir de bunu yapar ya da güvendiği hiç kimse olmadığında mı olur tüm bu olanlar?