Pınar Y., bir alıntı ekledi.
20 May 15:51 · Kitabı okuyor

Birkaç dost, iki yudum şehvet,
Şöhret olma düşü ve bir tutam rezalet;
Kaybolan gençlik bütün güzelliğiyle
Damarlarında dolaşıyor...

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 160 - Can Yayınları)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 160 - Can Yayınları)
Pınar Y., bir alıntı ekledi.
20 May 00:13 · Kitabı okuyor

“Sevgilisi ile ancak şiirlerinde birlikte olabilmektedir.”

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 141 - Can Sanat Yayınları)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 141 - Can Sanat Yayınları)
Pınar Y., bir alıntı ekledi.
19 May 09:33 · Kitabı okuyor

Napoleon’un sonu...
“...bulduğu ilk koltuğa kendisini bırakıveren bu adam, artık imparator değildir.Yazgısı belli olmuş, imparatorluğu sona ermiştir.Gözüpek ve ileri görüşlü bir adamın, yirmi yılda kurduğu ve yiğitlik destanlarıyla dolu o görkemli imparatorluk, sıradan bir adamın yüreksizliği yüzünden parçalanıp gitmiştir.”

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 128)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 128)
Pınar Y., bir alıntı ekledi.
17 May 11:46 · Kitabı okuyor

Kalbimin saflığında bir özlem çırpınıyor,
Daha yükseğe, daha güzele ve bilinmeyene...

-Goethe

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 139 - Can Sanat Yayınları)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 139 - Can Sanat Yayınları)
Pınar Y., bir alıntı ekledi.
16 May 09:12 · Kitabı okuyor

“Acı içinde kıvranıp susmaya mahkûm olduğumda,
Tanrı bana çektiğim acıları dile getirme gücü verdi.”

-Goethe

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 137 - Can Sanat Yayınları)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 137 - Can Sanat Yayınları)
Hüseyin İstemihan, bir alıntı ekledi.
11 May 00:57 · Kitabı okumayı düşünüyor

Bizansin fethi
Avrupa tarihinin en acıklı sahnelerinden biri, insanlığın hiçbir zaman unutamayacağı çöküş anının son sahnesi, işte böyle başlar. Ölümü bekleyen halk, o zamanlar dünyanın en muhteşem katedrali olarak kabul edilen ve her iki kilisenin barıştığı o tarihsel günden bu yana, gerek Ortadokslular gerek Katolikler tarafından yazgisina terk edilen Ayasofya da toplanır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 63)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 63)
Pınar Y., bir alıntı ekledi.
10 May 00:23 · Kitabı okuyor

“Tek bir evet, tek bir hayır, bir anlık erken davranma ya da bir anlık geç harekete geçme, bu ânı, yüzlerce kuşak da geçse, asla geri getiremez...”

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 12 - Can Sanat Yayınları - ÖNSÖZ)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 12 - Can Sanat Yayınları - ÖNSÖZ)
Pınar Y., bir alıntı ekledi.
10 May 00:00 · Kitabı okuyor

Bir ulusun içinden bir dâhinin çıkabilmesi için milyonlarca insanın dünyaya gelmesi gerekli olmuş,

Yıldızının parladığı anların oluşması için de milyonlarca saat beklemek zorunda kalınmıştır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 11 - Can Sanat Yayınları // (ÖNSÖZ))İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 11 - Can Sanat Yayınları // (ÖNSÖZ))

Klasikleşmiş tarihsel figür ve olayların dışında da hayatları ve olayları konu alan bir kitap. Herkes birinciyi ve şampiyonu konuşur, onun dışındakiler ise diğerleridir bakış açısına karşı çıkan ve ikincileri, az bilinenleri de hatırlatmaya niyetli Zweig, kendine has üslubuyla keyifli bir okuma sunuyor. İçinde arkadaşlarınızla muhabbetlerinizde anlatmak isteyeceğiniz gerçek yaşam hikayeleri bulunuyor. Bu kitap da Zweig'ın tabir-i caizse ikinci ve az bilinen kitabı. Fakat biyografi ve tarih ilgi alanınızsa kesinlikle tavsiye ederim. Şimdiden iyi okumalar !