Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Uyrukların Buyruklara İtaati
Uyruk olmaktan bir türlü kurtulamayan insanlar, verilen buyruklara hep boyun eğerler, yazgının çağrısına kulak asmazlar.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 142 - Can)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 142 - Can)
Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Yazgı !!!
Yazgı, hep güçlülerden ve zorbalardan yanadır.
Tek bir kişiye yıllar boyu kul köle olur.
Sezar, Büyük İskender ve Napolèon'lara olduğu gibi; çünkü o, kendisine benzeyen, kendisi gibi ele avuca sığmaz insanları sever.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Can)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Can)
Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Sevinmenin tadını çok acı çekmiş olan, bağışlamanın tadını da sınavı geçmiş olan bilir ancak.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 129 - Can)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 129 - Can)
Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
Dün 18:58 · Kitabı okuyor

Zweig'den Türk Askeri
...Çünkü bu Anadolulular disiplinli, iyi eğitim görmüş seçme savaşçılardır...

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 96 - Can)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 96 - Can)
Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
Dün 17:30 · Kitabı okuyor

Gemilerin Karadan Yürütüldüğü An
Büyük ve yüce olan her şeyde olduğu gibi, sessizce, zekice olan her işte olduğu gibi iyice düşünüldükten sonra gerçekleşiyor mucizeler mucizesi: Bütün bir donanma dağları aşıp Haliç'e iniyor.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 79 - Can)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 79 - Can)
Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
 Dün 11:49 · Kitabı okuyor

Önsöz'den
Bir ulusun içinden bir dâhinin çıkabilmesi için milyonlarca insanın dünyayagelmesi gerekli olmuş, gerçek bir tarihsel olayın, yani yıldızın parladığı anların oluşması için de milyonlarca saat beklemek zorunda kalınmıştır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 4 - undefined)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 4 - undefined)
Rukiye, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:50

Fakat içgüdüleriyle hareket eden bu serüven düşkünü insanlar, kılıç adamının yanında yer alıyor ve kalem adamına isyan ediyorlar.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 19)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 19)

1K Stefan Zweig Okuma Etkinliği
Stefan Zweig okumayı severler ve daha önce Zweig okumamış olup kitaplarını keşfetmek isteyenleri bir araya getiren bir etkinlik yapma fikri tam da şu anda oluştu aklımda.

* Hadi gelen hep beraber 20 MART - 20 NİSAN tarihleri arasında Stefan Zweig kitapları okuyalım.

ETKİNLİK KAPSAMINDA OKUNACAK KİTAPLAR:
1- Amok Koşucusu
2- Clarissa
3- Gömülü Şamdan
4- İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar
5- Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy
6- Kurşun Mühürlü Tren
7- Montaigne
8- Satranç
9- Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski
10- Mecburiyet

* Katılmak isteyenler yorum olarak "Ben varım" yazarsa hemen listeye ekleyelim.

KATILIMCI LİSTESİ:
1- Yasemin A.
2- Müstefilatun
3- Beyza Ersoy
4- Muhayyelll
5- https://1000kitap.com/Ahizerr
6- Efşan
7- Portakal Çiçeği
8- Bugs Bunny
9- Büşra A.
10- Yalnızkalmaktanbaşkaçaresiolmayan
11- mehmet temiz
12- Merve Dursun
13- gökçe c.
14- inci
15- nneslihann
16- Fidan Alkan
17- Lalcivert
18- Pınar Yiğitcan
19- https://1000kitap.com/okuma_delisi
20- Merdümgiriz
21- Esra Duman
22-
23- Eylül Öz
24- Elif K.
25- Mevsim Ahenk
26- Metin Özdemir
27- Kitaplara Fısıldayan Kız
28- Hakan S.
29- Erika
30- Nur*
31- Özge K.
32- Senem Demir
33- Tayfun
34- Mehmet Aldemir
35- Salih Y.
36- Merve
37- Seda Şimşek
38- Meraklı Kuala
39- İlgen Aktürk
40- Fuzulî
41- Kübra E.
42- Acemi Okur
43- Yusuf Çorakcı
44- Ali celik
45- Darknightt
46- Anıl Y.
47- Ahmet mulayim
48- Miraç Aktas
49- Betül YILMAZ
50- Cem Eren Demirel
51- CANSU
52- https://1000kitap.com/mhmrst
53- Nefise Şahin
54- Papatya Rayihasi
55- Mehmet Deligöz
56- Öz,
57- Zeron
58- Meltem Buse
59- Kaan T
60- Yaren
61- kaderseçilkader
62- Remziye
63- ™ Parende
64- Buzullar Eriyor
65- Ömer Gezen
66- Ebru
67- Lutfi KAYA
68- Arabella
69- Şule Harmankaya

Etkinlik Kuralları:
* Yazarın bütün kitapları okunacak diye bir kural yok. İsteyen istediği kadar ve listede olmayan kitaplarını da okuyabilir.
* Okuduğunuz kitap hakkında yorum yazmadan önce kitabın adını büyük harflerle belirtirseniz anlam kargaşasını ortadan kaldırmış oluruz.

Herkese şimdiden keyifli okumalar.

Bekir İstanbul, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar'ı inceledi.
16 Mar 23:25 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

İşte on dört tarihsel minyatürün küçük bir aynası. Umarım dikkatinizi celbeder ve sizi kitabı alıp okumaya teşvik eder zira ben çok beğenerek okudum ve çok şey öğrendim. Okurken sürekli telefonumdan haritalara bakıyor, detaylı bilgiler öğrenmeye çalışıyordum bu yüzden okuma sürem uzadı ama olsun bu kitap sayesinde bilgi dağarcığım çok genişledi diyebilirim.

Nunez de Balboa maceracı ruhuyla büyük okyanusu nasıl keşfetti?

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmekteki üstün arzu ve dehası.

Ünlü Alman bestekar Handel’in inişlerle ve çıkışlarla dolu hayatı.

Fransız milli marşı bir gecede nasıl yazıldı?

Napolyon’a savaşı kaybettiren bir saniyelik karar ve sonucunda Avrupa tarihinin değişimi.

Yaşamdan kaçıp şiire sığınan, yüzyıllarca nice şairleri ve yazarları etkileyen büyük şair Goethe ve 18 yaşında yazmaya başladığı, ancak ölümünden kısa bir süre önce, 83 yaşında tamamladığı en önemli dünya klasiklerinden olan muazzam eseri Faust.

Johann August Suter’in serüvenleri, trajedisi ve altına hücum.

Dostoyevski’nin hayatından bir kesit. Dostoyevski’nin hayatındaki en zor kesit...

Amerika ile kurulan ilk hızlı iletişim ağı nasıl, ne zaman, hangi şartlarda ve hangi mücadeleci insan sayesinde başarıldı? Eski kıta Avrupa ile yeni kıta Amerika nasıl bağlandı?

Tolstoy’un ölünce yarım kalan son eseri; “Karanlıkta Bir Işık.” (Bu kısım kitabın genel havasına pek uymadığını düşünüyorum. Yazar insanlık tarihi için daha önemli başka bir olay seçebilirdi)

Güney kutbu için savaşım. Kaptan Scott, 90. enlem derecesi, 16 Ocak 1912. İnsanoğlunun bilinmeyeni keşfetmek için gösterdiği, haşin doğa şartlarına karşı verdiği müthiş mücadele.

Lenin, işçi sınıfının ayaklanması, ilk sosyalist devlet Sovyet Rusya’sının kuruluşu, kısa ama etkili bir özet...

Bu sefer milattan önceki yıllara gidiyor, Roma İmparatorluğu topraklarına uzanıyor, Marcus Tullius Cicero’nun hayatına, felsefesine ve Roma tarihine bakıyoruz.

Woodrow Wilson Avrupa’ya barış getirebilecek midir?

Şeyma Demirhan, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar'ı inceledi.
14 Mar 20:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stefan Zweig,
Okuduğum üçüncü eseri şimdiye kadar neden okumadığımı düşünüp duruyorum, Psikolojik olarak insan evrelerini bu kadar iyi betimlemesi, karakter yaratma ve karakterlerin ruhsal gerilimlerini tasviri beni fazlasıyla etkiledi. Fırsat buldukça bütün eserlerini okumayı planlıyorum. Her zaman tarihte önemli şahsiyetlerin hayatlarına dair ufak da olsa bilgi öğrenmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım, bu eser benim eksiklerimi azda olsa kapatmış bulunmaktadır. Dünya tarihinde önemli anların gerçekleşmesine sebeb olan bir çok değerli şahsiyetin hayatına dair, ufak bir gezintiye çıkmış bulundum. Ama Fatih Sultan Mehmet Hanı anlatırken benim kuruntum mu bilemedim objektif olduğunu düşünmedim, daha çok hırslı bir diktatörlükten bahşediyormuş hissine kapıldım. Tabi bu benim kuruntum da olabilir. :)
İnsanlığın yıldızının patladığı anlar Stefan Zweig'in söylemi ile Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate ve çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı böylesine trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları, ‘’insanlığın yıldızının parladığı anlar’’ diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadır.
Her insanın yıldızının parladığı anlar vardır ve o anların farkına varıp mücadele ederse hayatında önemli anlara sebeb olacağını, tarihin değişimini bu anlara bağlandığını insanlık tarihi olmasa bile kendi tarihine büyük etki edeceğini belirtmiş. Okurken mücadele etmeyi, dayanmayı, vazgeçmememiz gerektiğini bir kez daha anladım. Her insan hayatında kaçırdığı birçok fırsat için hayıflanır durur. Kaçırılan fırsat küçük bir imkân da olabilir, birçok insanı etkileyecek çap tada olabilir. İşte bu hayıflanma insanın cesaretsizliği, anı değerlendirememesi, hızlı ve doğru karar verememesinin itirafıdır. Bu fırsatı değerlendirecek cesareti gösterdiğimizde geleceğin anahtarı elimize geçmiş olabilir. O anı okuyamayan insanın hayıflanmaya hakkı yoktur zira anahtarı alacak yürekliliği gösteremediği için kendi kaderini başkasına vermiş olacaktır.
Hepinize keyifli okumalar dilerim.