1000Kitap Logosu
Royem
Royem
Royem
TAKİP ET
Royem
@invencible
23 okur puanı
29 May 2017 tarihinde katıldı.
133
Kitap
15
İnceleme
3
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Royem
Denemeler'i inceledi.
188 syf.
İyi denemeydi montaigne :)
Kitabı bugun bitirdim ve şunu söyleyebilirim ki montaigne en iyi dostlarımdan biri artık. Bilgisi ve hayata bakışı ile çağını aşmış bu değerli bilgeyle 35 yaşında tanışmış olmak kesinlikle benim ayıbım. Kitap çok kısa olmasına ve 1-2 günde okunabilmesine rağmen neredeyse bir buçuk ayda bitirdim. Onu kaybetmek, boşluğa düşmek istemedim çünkü, yavaş yavaş, sindire sindire okumak ve hakkını vermek istedim çünkü. Kitap öyle bir dille yazılmış ki sanki montaigne karşımda oturup anlatıyor, bende mest olmuş dinliyorum. O kadar çok kendimle bağdaştırdım, o kadar çok şey öğrendim ki ondan hayata ve insan olmaya dair. Daima yanımda olacak bir rehber oldu bana. Kadim dostum senin de dediğin gibi beden ölür peki ya ruh? İşte o ölümsüzdür. İyi denemeydi montaigne!
Denemeler
8.7/10
· 34bin okunma
OKUDUM
4
Royem
tekrar paylaştı.
_ Adam 48 yıl önceki ilkokul öğretmenini parkta görünce, utanarak yanına yaklaşıp "hocam beni tanıdınız mı?" dedi. İhtiyar öğretmen: - Hayır tanımadım. Adam: - Hocam nasıl tanımazsınız!.. Ben ilkokul öğrenciniz M....a. Hocam sınıfımızda bir arkadaşın saati kaybolmuştu. Ben almıştım. Siz de "herkes kalksın ve ellerini tahtaya dayasın, arama yapacağım" demiştiniz. Ben utanmış ve çok korkmuştum. Sizin ve arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım diye soğuk terler döküyordum... Sizden bir komut daha geldi. "Şimdi herkes gözlerini kapatsın." Ortalarda bir yerdeydim. Aranma sırası bana gelmişti. Saati cebimden sessizce almış, devamla, aynı sessizik içinde son arkadaşa kadar aramayı sürdürmüştünüz. Sonra bizi yerimize oturtup bana ve hiç kimseye hiç bir şey söylemeden saati sahibine vermiştiniz. Büyüdükçe içimde büyüttüm bu davranışınızı... Hocam ben şimdi 60 yaşındayım. Düşünüyorum da şu hayattaki en büyük dersi, o gün sizden almışım. Her aklıma gelişinde sarsıldım ve her aklıma gelişinde kendimi sizden kalan erdemin koruyucu gölgesinde hissettim. “Utancı bilerek yaşamak korkunç... Daha da korkuncu, bilerek yaşatmak.” der Edip Cansever. Hocam siz bana o utancı yaşatmadınız. Yaşasaydım unutur muydum, doğrusu bilmiyorum. Ama beni utandırmamanızı hiç unutmadım Hocam. Şimdi hatırladınız mı beni? İhtiyar öğretmen yan yana oturdukları bankta öğrencisine yaslanarak: - O olayı ertesi gün unutmuştum ben. Şimdi sen anlatınca hatırladım Sizlere "gözlerinizi kapatın" dediğimde ben de gözlerimi kapatmıştım. O yaştaki her çocuğun düşebileceği yanılgıya düşen öğrencime karşı içimde bir yargı oluşsun istememiştim. O sen miydin? Bilmiyordum, nasılsın?
1
45
Royem
Açlık'ı inceledi.
122 syf.
Tok açın halinden ne anlar!
Merhabalar. Yine bir kitap bitti ve biter bitmez inceleme yazmak farz oldu. Kitabın konusunu zaten biliyorsunuz o yüzden bu kısmı atlayıp kitabın bende uyandırdıklarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle açlığın insan psikolojisi üzerindeki etkisi muazzam işlenmiş bana göre. Tek kuruş meteliğinizin ve başınızı sokacak bir yerinizin olmadığını düşünün. Hergün yanından geçip yüz çevirdiğimiz insanlardan biri olduğunuzu düşünün. Ne kadar dayanabilirdiniz? Kendi değer yargılarınızı çiğnemeden, dürüstlükten bir an bile vazgeçmeden, doğru bildiğiniz yolda kendinizle sürekli savaşarak ne kadar hayatta kalabilirdiniz? İşte kitap tam olarak bunu anlatıyor. Hemde öyle bir anlatıyor ki o karakter sanki sizmişsiniz gibi. Kendinizi karakterin yerine koymaktan alıkoyamıyor, okumayı bırakıp gerçek dünyaya döndüğünüzde halinize şükretmekten kendinizi alamıyorsunuz. Tek kelime ile mükemmeldi. Hayatta elimizdeki seylerin kıymetini bilmeyi öğrenmek gerekiyor. İnsanoğlu olarak hep yakınmak daha fazlasını istemek doğamızda var. Ancak bizim yerimizde olmak isteyen de bir çok insan var. Kitabın sonunu da beğendim. Kitabı okurken Hakan Günday'ın 'piç' isimli kitabı aklıma geldi orada da benzer duyguları hissetmiştim. Konu olarak da yakın sayılır. Bu kitabı beğenenler için alternatif olarak ekleyeyim dedim. Herkese iyi okumalar.
Açlık
8.2/10
· 16,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
DAHA FAZLA GÖSTER