Serkan Mutlu, bir alıntı ekledi.
11 May 17:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İmagoların Kökeni: Açılan Koza
Koza, belirli güve tırtıllarının yetişkin bir böceğe dönüşürken korunmak amacıyla pupa safhasında ördüğü ipek kılıftır. İçinde yeni bir yaşamın şekillendiği, yetişkin bir böceğin içinden çıktığı yumuşak bir kabuktur. Korunmasız sakinine koruma sağladıktan sonra, koza tam da içinden kaçılması, dişlenerek açılması, güçlü kimyasal işlemlerle çözülmesi gereken şey halini gelir. Delindiği, yırtıldığı anda görevini tamamlar. Fakat artık yaban yaşamda soyu tükenmiş olan ipek güveleri nadiren yetişkinliği görebilecek kadar yaşadığı için, birçok koza hiçbir zaman içinden yırtılmaz. Kozanın kendisiyse değerli bir meta haline gelir tabii; kozayı oluşturan iplikler sökülür ve tekrar insan eliyle ipek iplik haline getirilir. Koza artık yaşamın bir ara safhası için güvenli barınak değil, talihsiz pupanın nihai defnidir. Hayatın bir sonraki safhasına hazırlanan tırtıl kendi ipeksi kefenini örer. Şansız ipekböceği asla görecek kadar yaşayamayacağı bir sonraki yaşam için harıl harıl hazırlanır. Bunun insafsızca tarafı ipekböceğinin yeni bir yaşama hazırlanırken kendisini ölüme mahkum etmesidir.

Nuri Bilge Ceylan Sineması, Bülent Diken (Sayfa 53)Nuri Bilge Ceylan Sineması, Bülent Diken (Sayfa 53)
Afife, Çalıkuşu'yu inceledi.
29 Nis 21:22 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Ortaokul yıllarımda bana öğretmenliği sevdiren kitap. Kutsal vazifenin şartlar ve durumlar ne gerektiriyorsa gerektirsin en yüce meslek olduğunu anlatan kitap.
Yıllar sonra tekrar okumak yukarda bahsettiğim hisleri uyandırdı bende.
Feride; eşsiz, eşi benzeri bulunmayan, başkalarına benzemeyen... İnsan ismi ile müsemmadır. İşte Feride karakteri tam da isminin anlamını ihtiva ediyor ve kendinde barındırıyor. Anadolunun ıssız dağ köylerinde kuşun uçmadığı kervanın görünmediği memleketlerde gencecik yaşında başlıyor minik yüreklere su serpmeye. Güzelliğine, saflığına, çocuksuluğuna büyüleniyor insanlar. Şahsı ile alakasız dedikodular çıkınca tayinini başka yere aldırıyor. Burada ona İpekböceği diyorlar. Ordan gidiyor Gülbeşeker karşılıyor kendisini, Fındıkkurdu derken esas yuvasına Kamran'ına dönüyor Çalıkuşu.
Yaa bu kitaptaki samimiyet başka hangi kitapta var söyler misiniz? Biliyorsanız lütfen bana da salık verin

Pınar Akdeniz, bir alıntı ekledi.
14 Nis 16:37 · Kitabı okuyor

Hz.Ali( K.V) buyurdu:
"Dünya 6 şeyden ibarettir.
-Yenilenler
-İçilenler
-Giyilenler
-Binilenler
-Nikâhlanılanlar
-Koklanılanlar
Yenilenlerin en iyisi baldır, o da arı artığındandır. İçilenlerin en iyisi sudur, suda iyiler de kötüler de müsavidir. Giyilenlerin en kıymetlisi ipektir, o da bir kurdun(ipekböceği) imalâtıdır. Binitlerin en iyisi attır, onun üzerinde insanlar öldürülür. Nikâhlanılanların en kıymetlisi kadındır, o da süslenerek ve zinetlenerek bir çok kötü ve çirkin hâdiselerin meydana gelmesine sebep olur. Koklananların en şereflisi misktir ki, onun da aslı kandır."

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali
Meriç Ünal, bir alıntı ekledi.
05 Nis 09:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendisini kozasına hapseden ve kapıyı ören ipekböceğinin ölüm anı hangisiydi, bir ölümden yeni bir yaşamın doğması nasıl olabiliyordu acaba, kelebeğin yaşamı böceğin ölümünden mi doğmuştu, yoksa kelebekte yaşadığına göre ipekböceği hiç ölmemiş miydi.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José SaramagoÖlüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
Mavi Kelebek, bir alıntı ekledi.
04 Nis 20:31

Hadi iki dize daha ekleyeyim buna:
Dinle Pir Sultan Abdal söylüyor
Sesinde gökyüzü ve binlerce ipekböceği.

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
01 Nis 15:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İpekböceği kozadan çıkarken alın teriyle ördüğü ipeği yırtıp parçalar. Bu yüzden çiftçiler ya ipeği seçerler ya ipekböceğini. İkisini birden koruyamazlar. Çoğu zaman ipeği kurtarmak için ipekböceğinin canını alırlar. Bir tek ipek mendil için bilir misin yüz ipekböceği can verir?"

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 111 - Doğan)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 111 - Doğan)
Emre Koluman, bir alıntı ekledi.
28 Mar 00:03 · Beğendi

Dinle Pir Sultan Abdal söylüyor
Sesinde gökyüzü ve binlerce ipekböceği...
Sevgilim, ben şimdi büyük bir kentte seni düşünmekteyim
Elimde uçuk mavi bir kalem cebimde iki paket sigara...
Kadının
Yârim
Umudum
İpekböceği sesli sevgilim...
Aşkımın tandırdan yeni çekilmiş bir yufka gibi her dem sıcak ve taze olduğunu anlamalısın...

Yalnızlığın Başkenti, Hüseyin Cengiz (Sayfa 176)Yalnızlığın Başkenti, Hüseyin Cengiz (Sayfa 176)
ömer efe yildirim, Çalıkuşu'yu inceledi.
19 Mar 15:23 · Kitabı okudu · 371 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ne tatlı bir sevdadır, Çalıkuşu'nun hikayesi... O bir Gülbeşeker, bir Feride, bir İpekböceği, bazen Çalıkuşuydu. Her satırda kavuşmalarını merakla beklediğimiz hikayeydi Çalıkuşu

Semire Fakih, İpekböceği'yi inceledi.
06 Mar 18:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

J.K Rowling’in Robert Galbraith mahlasıyla yayınladığı bu kitabını ve Guguk Kuşu’nu çok beğenerek okudum. Sadece Harry Potter serisi ile anılmaması gerektiğini gösteriyor.

Dilara Uluer, bir alıntı ekledi.
28 Şub 22:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben bir ipekböceği değilim
Ama kozam şiirlerim benim.

Yaşamın Ufuk Çizgisi, Ahmet Erhan (Sayfa 10 - Bilgi Yayınevi)Yaşamın Ufuk Çizgisi, Ahmet Erhan (Sayfa 10 - Bilgi Yayınevi)