İrfan Gülmez

İrfan Gülmez
@irfn_glmz
Edebiyat, soru eksi cevaptır. Şiire dair ne çok meselenin çözümüne anahtardır, değil mi? Elbette talip olana!
23 Ekim
219 okur puanı
Şubat 2020 tarihinde katıldı
12 Mart'ta ülkenin önemli bir bölümünde sıkıyönetim ilan edilmesine ve yönetim fiilen askerlere geçmesine karşın Meclis ve siyasi partiler kapatılamamıştı. Ancak, Meclis'teki sağcı çoğunluğa dayanarak, 1961 Anayasası'nın üçte biri ve buna bağlı olarak bir dizi yasa değiştirebilmişti. 12 Mart' ta yarım kalan işi daha sonra 12 Eylül tamamlayacaktı.
Reklam
Türkiye'de faşizmi değerlendirirken başlıca beş unsuru / etkeni esas almak gerekiyor. Bunlar sırasıyla, a) devlet içindeki faşizm unsurları ve iç savaş örgütlenmesi; b) bir iç olgu haline gelen emperyalizm; c) sivil faşist hareket; d) ucu ırkçılığa açılan milliyetçi ideoloji ve e) dincilik ya da aynı anlama gelmek üzere siyasal İslamcılık
Son soru: Osho, Mazoşist kimdir, sadist kimdir? Mazoşistlik ve sadistlik hakkında şu tanımı duymuştum: Mazoşist, "Döv beni, kamçıla beni, zincirle beni" der. Sadist de, "Hayır, yapmayacağım."
Sayfa 302Kitabı okudu

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Eğer delileri izlediysen onlara aşık olursun. Kendilerine bir tür güvenleri vardır. Bölünmüş değillerdir, ayrılmış değillerdir, birdirler. Tabii ki gerçeklik karşısında birdirler, hayal dünyalarında birdirler, yanılsamalarında birdirler ama onlar birdirler.
Sayfa 298Kitabı okudu
Bu yüzden delilik Batılı ülkelerde Doğudan daha fazla ortaya çıkar çünkü Doğu'da hayat o kadar stresli değildir. İnsanlar yoksul dur ama hayat o kadar stresli değildir. İnsanlar o kadar çok stresi karşılayamayacak kadar yoksuldur. İnsanlar psikiyatriye, psikoanalize para ödeyemeyecek kadar yoksuldur. Delilik lükstür. Sadece zengin ülkeler bunu karşılayabilir.
Sayfa 297Kitabı okudu
Reklam
705 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.