Sadrettin A, Rönesans Avrupası'ı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Dünya tarihinin ve medeniyetinin en önemli değişim hamleleri olarak görülen Rönesans ve Reform hareketleri ki -modern dünyanın ve medeniyetinin temelleri bu hamlelere bağlanıyor. - Bilinmesi ve anlaşılması gereken büyük hareketlerdir. H. İnalcık hoca Engin bilgisi ve eşsiz uslubuyla tarihin bu grift ve önemli dönemini -öncesi ve sonrasıyla- önümüze gayet anlaşılır bir şekilde sermekte.

Her ne kadar yoğun bir şekilde bahsedilen isim ve olaylar arasında kaybolma ihtimali belirse de, dönem ile ilgili kabaca bilgisi olmayanlar bile dikkatli bir okuma ile konuyu kolayca anlayabilecek bir dil ve üslup kullanmıştır Halil İnalcık hoca.

Çağdaş batı medeniyetinin aslında kanlı bir mirasın sonucunda oluştuğunu, tarihin çoğu evresinde olduğu gibi; Rönesans- Reform hareketleri sonucunda Avrupa merkezli değişim ve dönüşümün merkezinde aslında, din-iktidar, para-güç çatışmalarının olduğunu açıkça bize gösteriyor.

Rönesans düşüncesini yücelten ve destekleyenlerin sanat ve edebiyat sevgileri değil de, kendi şehirlerinin ve iktidarlarının güçlenmesini isteyen aileler ve şehir yöneticileri olduğunu görüyoruz.

Reform hareketlerinin aslında Almanya daki katolik kiliselerine ait mallara göz diken prenslerin desteğiyle yayıldığını öğrenmek pek şaşırtmıyor bizi.

Din ve mezhep merkezli çatışmaların günümüzde olduğu gibi asırlar öncesinde de kanlı savaşlara sebep olduğunu, örneğin 3 günde Paris’te 30.000 kişinin katledilmesi gibi büyük katliamları öğrenme imkanı buluyoruz.

Eserin ikinci bölümünde ise modernleşme sürecinde Türkiye’nin ilk temel taşları inceleniyor. Özellikle Ziya Gökalp endeksli sosyolojik değerlendirme ve yeni Türkiye okumaları önemli tespitler içermektedir.
Kısacası tarihe merakı olanlar ve genel okuyucu için de tatmin edici bir kitap... iyi okumalar

Gün İlke Yıldırım, İsim, Şehir, Bitki'yi inceledi.
12 Mar 16:29 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hem dışarıdakiler hem de içeridekiler tarafından nasıl ketenpereye getiriliyoruz'un "günü gününe" ifadesini yazmış aslında Bay Özdil, ne var ki biz okumakta ve anlamakta geç kalıyoruz birazcık. Yaşarken sıkıntı duymadığımız trajikomik olayları okurken neden bu kadar hırslanıyoruz, onu da Bay Özdil'in edebi kabiliyetine bağlıyorum artık. Gündemi yazan, bana göre, en dürüst gazetecilerden biridir Yılmaz Özdil. Severek takip ederim, takip etmenizi tavsiye ederim. =)

Feyzi Demirelli, İsim Şehir Artist'i inceledi.
07 Mar 23:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yılmaz Özdil'e ait okuduğum 6. kitap. Yavaş yavaş geri kalan 2 kitabını da okumaya çalışacağım. Bu kadar çok kitabını okuyunca ve günlük köşe yazılarını da takip edince kitaplarında sık sık okuduğum yazıları gördüğüm için okuması benim için kolay ve hızlı oluyor.

Yılmaz Özdil'in şahane bir anlatım şekli var. Günlük köşe yazılarını topladığı bu kitapta idari ve siyasi sorunları yorumluyor. Siyasi görüşünüz uymasa bile onun yazılarıyla tanışmanızı tavsiye ederim. Her kitabı okurken başka bir keyif veriyor. 2 puan kırmamın sebebi ise yayınevinin kitap tasarımı ve fiyatı.

Feyzi Demirelli, bir alıntı ekledi.
07 Mar 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü şöyle demiş milli şair..
Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar.
İbret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 370)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 370)
Feyzi Demirelli, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 21:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Vatani görevimi mayın arama dedektörü kullanarak yaptım. Mayına basmadım. Çatışmaya girmedim. Hiç yara almadım ama.. Sivil hayatımda normal insan gibi devam edemediğimi söyleyebilirim. Aradan üç sene geçti. Yürürken yerinden oynayan bir kaldırım taşının, yüreğimdeki anlamını size tarif edemem."

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 351)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 351)
Feyzi Demirelli, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 21:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Senin derdin, senin derdindir.
El alemi germez.

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 321)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 321)
Feyzi Demirelli, bir alıntı ekledi.
07 Mar 00:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Neşet Ertaş
"Doyulur mu doyulur mu, canana kıyılır mı, cananına kıyanlar, Hakk'ın kulu sayılır mı?"yı anlasaydı bu memleket, kadın cinayetleri olur muydu?

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 228)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 228)
Feyzi Demirelli, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sanatçı"larımız gidiyor.
"Ünlü"ler kalıyor geriye.

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 207)İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil (Sayfa 207)