• 192 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Herkese merhabalar...
  Songül 1 kitabını okumadan bu kitabı okumamalısınız.
  Yazarımız da zaten arka kapakta özellikle belirtmiş.
  Birinci kitapta çok kızmıştım ben Songül 'e...
  Ama yazarımızın böyle geniş mi geniş bir kalemi ile hayal gücü olduğunu nerden bilebilirdim.
  Sosyal mesajlarla dolu bir kitaptı.

  Songül ün tuttuğu günlük ile ortaya çıkan çözülen olaylar.
  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yatmaktadır Songül.
  Bir günlük tutar ve bunu doktoru ile paylaşır. Daha sonra bir hasta bakıcı tarafından bulunan günlük yazar Arif Cansın a ulaşır. Yazar isimlerin bazılarına sadık kalarak Songül ün günlüğünü kitaba dönüştürür.
  Tesadüf eseri kitabı okuyan Songül ün kızı Emine ye okudukları o kadar tanıdık gelir ki peşine düşer...
  Adım atar atmaz ise karşısına çıkanlar onu geçmişini sorgulamaya iter.
  Bu olayı ve olayları aydınlatmayı da kendine görev edinir.
  Emine bunu başarabilecek mi?
  Tecavüze uğrayan ve evlendirilen Songül bu ağır travmalardan bir türlü kurtulamaz.
  Songül ün ve orada edindiği arkadaşlarının yaşadıklarını okudukça
  Allah'ım dedim okurken böyle insanlar nasıl vicdanı rahat uyuyor, geziyor ve içimizde barındırılıyor.
  Doktor Hakan a o kadar çok söylenecek şey var ki. Nasıl bir insansın nasıl okuyup doktor olmuşsun sen diyesi geliyor insanın.
  Kendi pisliğinde boğulsun derken sonunda da tam bu cümle geçince işte budur dedim.
  Ah Songül ah sen umarım unutulmazsın.
  Ve yetkili kişiler de okuyup bu tür ve tarz yerlerde daha sık denetim yapıp hastaların haklarını korurlar...
 • İSİMLER KADERİ ETKİLER Mİ

  İSİMLERİN KADER ÜZERİNDE ETKİSİ
  1 . ( A )

  ( A ) Harfi namus ve erdem sembolüdür . Ayrıca kişiye lider olmak şahsiyetini verir . ( A ) Harfi İnsanın keşif etme ve orijinal yaşantısına yön verir .

  İsminizin ilk harfi ( A ) İse Sağlam iradeniz mücadeleci bir gücünüz var demektir .

  ( A ) Harfi isminizin ilk harfi değil de isminizin içinde bulunuyorsa o zamanda tahakküm edici bir şahsiyetiniz var demektir .

  İsminizin içinde ( 1 ) Den fazla ( A ) Hafi varsa . Buda sizin macera sever Sadakatli , Çalışkan ,ve verimli bir şahsiyetiniz var demektir .


  2 . ( B )

  ( B ) Harfi Hayat gücünü ifade eder . ( B ) Harfi kişiye canlılık ve heves verir . Beden ve ruh canlılığı ( B ) Hafinin etkisindedir .

  İsminizin ilk harfi ( B ) İse heyecanlı olurlar . Her zaman içinde bir yardımcı ararlar . Başkalarının görüşlerine de saygı duyarlar .

  İsminizin ilk harfi ( B ) Değil de ( B ) Harfi isminizin içinde bulunuyorsa . kendinizi daha çok düşünen ve sağlığına aşırı düşkün olan ve şüpheli ve kuşkulu bir kişiliğiniz var demektir .

  İsminizin içinde ( 1 ) Den fazla ( B ) Harfi varsa her işiniz yardımcısız halletmeye gücünüz ver demektir .


  3 . ( C / Ç )

  Bu harfler insana fizik ve manevi güç verir . İsminizin ilk harfi ( C / Ç ) ise iyimse sevecen ve idareci bir iradeniz var demektir .

  Eğer ( C / Ç ) Harfi isminizin içinde bulunuyorsa ve isminizin içinde ( 1 ) Den fazla ( C / Ç ) Harfi varsa . Hayatta her istediğinizi elde edeceksiniz demektir .


  4 . ( D )
  İsminizin ilk harfi ( D ) ise Zaman zaman maddi ve manevi sıkıntılı günler yaşarlar . Ancak yine bu sıkıntılarım ( D ) Harfinin gizemi ile aşarlar .

  ( D ) Harfi ( 4 ) Rakamının tüm özelliğini taşırlar . Tabiatları yavaştır ve uysal ve Egoist olurlar .

  İsminin içinde ( D ) Hafi bulunan kimseler . Realist , ve Çalışkan olurlar Ancak ( 4 ) Rakamının Zıt etkinliklerinden kaçınmaları lazım .


  5 . ( E )

  İsminizin ilk harfi ( E ) Harfi ise insana zihin gücü ve kültür zenginliği verir . ( E ) Harfi insana Müzisyenlik ve Konuşma yeteneği kazandırır ,

  Kısa olarak . ( E ) Harfi isminizin içinde olursa . Söz ile ifade edilen tüm meslek dallarında başarılı olurlar .

  İsminizde ( 1 ) Den fazla ( E ) Harfi varsa . Bütün sanat dallarında ve tüm alanlarda başarılı ve aranan kimseler olurlar .


  6 . ( F )

  İsminizin İlk ( F ) Harfi ise ev ile aile ile ilgilenen bir kişi olduğunuzu gösterir . ( F ) Harfi hayatta büyük sorumluluk yükleneceğinizi gösterir .

  İsminizde ( F ) Harfi varsa . İyi huylu ve çalışkan olduğunuzu gösterir . Hayatta karşılaşacağınız tüm zorlukları aşacağınız gösterir .


  7 . ( G / Ğ )

  ( G / Ğ ) Bu Harfler tefekkürü ifade eder . İsminde bu harfler olan kişiler Her olayı ve her davayı araştırır . Hayatın gizemini araştırmayı seven kişiliklidir .

  İsminde ( 1 ) Den fazla ( G / Ğ ) Hafi bulunanlar . “ Mistisizm ” Ağır basar bu “ Mistik ” Gelişkinliğe . Paralel olarak bedeni gelişmede vardır .


  İsminde ( G / Ğ ) Harfi bulunan kişiler Hayatta hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamanın yollarını bulurlar .


  8 . ( H ) Harfi merdivene benzer . Hayatta bütün güçlükleri yeneceklerine
  işarettir .

  İsminde ( H ) Harfi bulunanlar . Hayattaki önlerine çıkan merdivenli yolları çıkışlı yollar ağır ve emin adımlar ile çıkar başarıya ulaşırlar .

  İsminin içinde ( 1 ) Den Fazla ( H ) Harfi varsa . Daha başarılı ve zeki olmaları için . Yeteneklerinizi kullanmanız lazımdır .


  9 . ( I / İ )

  ( I / İ ) Harfleri Bu Harfler Kainata benzer sütuna benzedikleri için . Kişiye yıkılmaz ve yılmaz bir güç verir . ve Mükemmel bir şahsiyet ifade eder .

  İsminin içinde bu ( I / İ ) Harfi bulunan kimse . Hoş görülü , Sempatik , Yardım sever , Ve seyahat etmeyi severler .


  10 . ( J ) 10 = 1 + 0 = 1

  ( J ) Harfi tek basamaklı rakamı ( 1 ) Dir İsminde ( J ) Harfi bulunan kimse Çok iyi bir lider ve otoriter bir kişi olur .

  İsminde ( J ) Harfi bulunan bir kimse güçlü şansı açık ( J ) Harfinin rakamsal değeri ( 10 ) dur . ( 10 ) Da , ( 1 ) ’ On katıdır .

  Bu nedenler isminde ( J ) Harfi bulunan kimse maddi ve manevi sahada çok güçlü olurlar . ( J ) Harfi kişiye manyetik güç ve cazibe kazandırır .


  11 . ( K ) 11 = 1 + 1 = 2

  İsminizin ilk harfi ( K ) Harfi ise Büyük halk topluluklarını etkileyecek bir güçleri sahip olur . Kendi güçlerini ve etrafına toplananların . güçlerini ve fikirlerini birleştirirlerse daha da başarılı olurlar

  ( K ) Harfi ( 2 ) Rakamının etkisindedir . ( K ) Harfi manyetik güçler ile donatılmıştır .

  İsminde ( K ) İçinde Harfi olanlar mücadeleci cesur atak ve atılgan olurlar mizaçları hareketlidir .


  12 . ( L ) 12 = 1 + 2 = 3

  ( L ) Hafinin rakam değeri ( 3 ) Tür . ( L ) Harfi tüm güzellikleri temsil eder .

  İsminde ( L ) Harfi bulunanlar popüler bilgili ve başarılı olurlar . Sezgileri kuvvetli olur . Başkalarının davranışlarındaki problemi anlamak ve olayları çözmek isminde ( L ) Harfi bulunanlar için daha da kolaydır .

  13 . ( M ) 13 = 1 + 3 = 4

  İsminizin baş Harfi ( M ) İse itlerinizde ve aşk yaşantınızda başarı sağlayacaksınız demektir . Bir kişinin İsminin içinde ( 1 ) den fazla ( M ) Harfi varsa o kişi çok başarılı ve üstün demektir .

  ( M ) Harfinin rakam değeri ( 4 ) Tür . ( M ) Harfi insana mükemmel bir hareket ve güç verir .

  İsminin ilk harfi ( M ) olan insanlar . Mantıklı iradeli üstün yetenekli olurlar . Konsantrasyon güçleri çok gelişmiş olurlar .

  ( M ) Harfi düzenli ve bilinçli atılan bir adıma benzer . Bu nedenle isminde ( M ) Harfi Olan kişiler her işte her yerde ve her sahada alanda başarılı olurlar . Ruhsal ve bedensel açı dan çok güçlü olurlar .


  14 . ( N ) 14 = 1 + 4 = 5

  ( N ) Harfinin Rakam değeri . ( 5 ) Tir . İsminin İlk harfi ( N ) . Olan Merkür Gezegeninin . Tesiri ve Etkisi altındadır . Akılları ve hisleri devamlı çarpışma halindedirler .

  İsminde ( N ) Harfi olan kişi . Tıpkı bir radyo alıcısı gibi . Frekansları her şeyden etkilenir ve tesiri altında kalırlar .

  İsminde ( N ) . Harfi olan kişiler . Her zaman uyanık olurlar ve her söyleneni hıfz ederler . Ve kolay aldatılamazlar . Bu harfin bir özelliğinde kararsızlıktır . Bazen kararsız olurlar ve sıkıntı ve stres yaşarlar . Başarılı olmak istiyorsanız hislerinizi yenmeniz lazımdır .


  15 . ( O / Ö ) 15 = 1 + 5 = 6

  İsminizin Baş Harfi . ( O / Ö ) Harfi ise . Gizemli ve Sihirli olan şeyleri araştırıp bulma yeteneğini verir kişiye .

  ( O / Ö / ) Harflerinin Rakam değeri . ( 6 ) Dır . Sembolü Kainat ’ tır . Maddi ve Manevi güçleri üzerinde toplar .

  ( O / Ö ) Harfi kişiye . Maddi ve Manevi açıdan yükselmeyi öğretir ve Kişiyi samimileştirir .


  16 . ( P ) 16 = 1 + 6 = 7

  ( P ) Harfinin Rakam değeri ( 7 ) Dir İsminde ( P ) Harfi bulunanlar Tedbirli zeki ve anlayışlı ve ileri görüşlü olurlar . Okumayı severler .

  Mistik görüşleri ağır basar Buda normaldir çünkü ( P ) Harfinin Ters etkisi ve tesiri içine kapanıklıktır başarılı olmak için . ( P ) Harfinin olumlu etkilerinden faydalanınız . Dünya işlerine pek önem vermezler .


  17 . ( Q ) 17 = 1 + 7 = 8

  ( Q ) Bu Harfin rakam değeri ( 8 ) Dir . ( Q ) Harfi ( 1 ) ve ( 7 ) Rakamlarının etkisinde olduğu için . Bu rakamlarını özelliğini gösterir .

  İsminde ( Q ) Bu harf olanlar kavgacı bir mizaçları vardır . Ayrıca renkli bir dünyaları vardır . ( Q ) İsminde bu Harf olan kişiler başarıya daha çabuk ulaşırlar .


  18 . ( R ) 18 = 1 + 8 = 9

  İsminizin ilk harfi ( R ) İse emin ve sayılır sevilir ve iyi bir lider olur korkusuzca giderler davaların üzerine . Zenginden alıp fakire veren bir mizaçları vardır . Kişilikleri karizmatik ve sade gösterişi sevmeyen bir tiplerdir .

  ( R ) Bu Harfin Rakam değeri ( 9 ) Dur . ( R ) Harfi enerjik başarı ve azim doludur . Olayların üzerine Emin adımlar ile giderler ve başarısız olmaları muhtemelen azdır .


  19 . ( S / Ş ) 19 = 1 + 9 = 10

  ( S / Ş ) Harfleri bitip tükenmeyen güçleri ve arzuları Sembolize eder ve ( S / Ş ) Harflerinin Rakam değeri ( 2 ) dir .

  Bu Harflerin Rakamının ( 19 ) olması ( 19 ) . Rakamını topladığın zaman ( 10 ) . Elde edilmesi . ve tek basamaklı Rakamının da ( 1 ) . Olması

  İsminde ( S / Ş ) Harfi bulunanlar ihtiraslarla ve gizem ile dolu olduğunu gösterir kişiye .


  20 . ( T ) 20 = 2 + = 2

  ( T ) Harfinin Rakam değeri ( 2 ) Dir . İsminin İlk Harfi ( T ) İse Çoğunluklar Sihirli ve Gizemli bir mizaca sahip olurlar . Fakat ( 2 ) Rakamının etkisi ile zaman zaman uysal bir kişi olurlar .

  ( T ) Harfinin esas Rakamı ( 20 ) Dir . ( 20 ) Deki ( 2 ) Rakamı . ( 20 ) Rakamından ( 10 ) Defa daha güçlüdür .

  İsminde ( T ) Harfi bulunan kimse çoğunlukla başkalarının idaresi altında yaşamaktan zevk alırlar . Kendi başlarına bir iş yapmaktan ve sorumluluk almaktan korkar ve çekinirler .

  ( T ) Harfindeki . Şekil değiştirme . Özelliğinden ötürü . İsminde ( T ) Harfi bulunan kimse . Zaman zaman karakterleri değişir ve uysal bir insan olurlar .


  21 . ( U / Ü ) 21 = 2 + 1 = 3

  İsminizin İlk harfi ( U / Ü ) ise hiç beklemedik bir başarı ve yetenek kazanırlar .

  ( U / Ü ) Harflerinin Rakam değeri ( 3 ) Tür . Bu Harfler içine her şey konan bir kaba benzer .

  İsminiz içinde . ( U / Ü ) Olan kimseler her şeyi öğrenmek için çok yetenek ve güç harcarlar ve öğrenirler . Zeki ve azimli olurlar .


  22 . ( V ) 22 = 2 + 2 = 4

  İsminizin İlk Harfi ( V ) İse . Güçleri sayesinde Hayatta karşılaşacakları tüm engelleri ve güçlükleri aşarlar ve başarıya ulaşırlar .

  ( V ) Harfinin Rakam değeri ( 4 ) Tür . ( V ) Harfi ( 2 ) Rakamının etkisindedir . ( 4 = 2 x 2 ) Dir Bu nedenle

  İsminde ( V ) Harfi Bulunanlar . Metafizik alanında çok güçlü olurlar . Nazariyattan ziyade tatbikatta daha başarılı olurlar . Azimleri sayesinde başaramayacakları iş yoktur .


  23 . ( W ) 23 = 2 + 3 = 5

  ( W ) Harfi insana değişiklikleri gösterir

  İsminde ( W ) Harfi olan kimseler . Mizaçlarında şaşılacak kadar değişiklik görülür .

  ( W ) Harfi Dalgalanan heyecanların simgesidir . İsminde ( W ) Harfi bulunan kimse . Ay ’ ın denizleri etkilemesine benzer şekilde ( W ) Harfin etkisinde kalırlar .


  24 . ( X ) 24 = 2 + 4 = 6

  ( X ) Bu Harf çok etkili bir harftir .

  İsminde ( X ) Harfi bulunan kimseler . Doğru dürüst ve Çok yetenekli olurlar . Ruhsal güçleri de kuvvetli olur insanların yardımına da koşmayı severler .


  25 . ( Y ) 25 = 2 + 5 = 7

  İsminizin İlk Harfi ( Y ) Harfi ise ilim sahasında çok başarılı olurlar . Her ortama ve her topluma kolayca uyum sağlayabilirler .

  ( Y ) Harfinin Rakam değeri ( 7 ) Dir . Çok değerli bir Harftir . Define ve Petrol aramada kullanılan çubuğa benzer . İsminde ( Y ) Harfi olduğundan gizli ilimlere de aşırı merak duyarlar ve gizemleri araştırmayı severler .

  Tefekkür ve İnsanlık sevgisi ve sırdaşlık . ( Y ) Harfinin kişiye kazandırdığı bir başka özelliktir .

  İsminizde ( Y ) Harfi varsa . özel yetenekleriniz vardır azminiz ve inancınız ile azminizi ve yeteneğinizi birleştirirseniz uzanamayacağınız dal ve başarılı olamayacağınız alan ve saha kalmaz .


  26 . ( Z ) 26 = 2 + 6 = 8

  ( Z ) Harfinde muazzam bir güç ve enerji vardır bu harfin rakam değeri ( 8 ) Dir . Ancak bu güç insanı çok güçlü ve çok güçsüz yapacak niteliktedir .

  İsminizi İlk Harfi ( Z ) İse . İç güdülerinin emrettiği Kötü işleri yapmazlarsa Çok başarılı ve azimli olurlar . İç güdülerini sesini dinler ve iş güdülerinin emirlerine ran olur boyun eğerlerse Hayattan zevk alamazlar .

  ( Z ) Harfinin etkisi ve tesiri Dalgalı elektrik akımına benzer . Bu nedenle isminde ( Z ) Harfi olan kişiler .

  Tıpkı ( Z ) Harfinin . Olduğu gibi Bir ileri bir geri düşünceye sahip olurlar .

  İsminde ( Z ) Harfi olan kişiler . maddi sıkıntı çekmezler . Politikada başarılı olabilirler . Ancak mevki ve makamlarını korumaları için . ( Z ) Harfinin Etkilerinden kurtulmaları lazımdır
 • İNŞİRAH DUASI(ÇOK GÜZEL)...

  Ey Yalnızların, Kendi Başına Kalmışların Arkadaşı,
  Ey Mutsuzluğa Düşmüşlerin Yardımcısı,
  Ey Yoksulların Zenginliği,
  Ey Zayıfların Gücü,
  Ey Fakirlerin Hazinesi,
  Gariplerin sığınağı,
  Ey Tek Güç Ve Kudret Sahibi,
  Ey İhsanıyla Tanınan Keremi Sonsuz Rabbim,
  Efendimiz Ve Yakınları Hürmetine Sıkıntılarımı Gider.

  Ey Rabbim
  Sen Sıkıntılarıma Karşı Hazırlığım,
  Musibetim Anımda Ümidim,
  Yalnızlığımda Arkadaşımsın
  Gurbetimde Dostum,
  Kederli Anımda Beni Ferahlatansın.
  İhtiyacım Anında Yardımıma Koşan,
  Zor Anlarımda Sığınağımsın.
  Beni Korkuların Karanlığından Kurtaran Aydınlığımsın.
  Ey Rabbim Sen Şaşkınlığımda Bana Yol Gösterensin
  Biliyorum Rabbim Sen Günahlarımı Bağışlayan
  Ayıplarımı Örten, Sıkıntılarımdan Kurtaran
  Kalbimi Sevginle Süsleyensin.
  Sen Kalbimin Hem Tabibi Hem Sevgilisisin.
  Sen Ki Şaşkınlara Yol Gösteriri
  Muhtaçlara Yardım Eder
  Korunmak İsteyenleri Korursun.

  ALLAH’ım , Ben Senin Kulunum
  Kulunun Çocuğuyum.
  Görüyorsun ki Rabbim Sıkıntılıyım.
  Bildirdiğin Ve Gizlediğin Tüm İsimlerini
  Ve Kur-An’ı Kerim’i Kalbimin Baharı
  Gönlümün Nuru , Sıkıntılarımın İlacı Yap.
  Ruhum Susamış Suya , Kalbim özler seni
  Gözlerimi Senin Sevdiğin Şeylere Çevirdim
  Kulaklarımı Seni Çağıranın Ülkesine Bıraktım
  Ve Susayan Bir Toprak Gibi Bitkin Kaldım
  Kalbimi Senin Yoluna Koydum
  Ve Ellerimi Senin Dergahına Açtım
  Bundan Sonra Da Sana Gelecek
  Senden İsteyeceğim
  Güneş Ve Ay Senin Nurundan Almış Nasibini
  Güneş Senin Sevginden Böyle Ateş
  Ay Böylesine Mahzun
  Irmaklar Senin Hasretinden Böyle Çağlar
  Deniz Bu Ayrılıktan Böyle Deli Böyle Dalgalı
  Hep Hüzünlü Hep Ağlamaklı
  Kuşların Ümidi Sen
  Bitkilerin neşesi
  Çiçeklerin Rengi Sen
  Ve İnsanların Hiç Bitmeyen Duası Sen
  Mevla’m Bizi Biran Olsun terk etme
  Sevgin İçimizde Hep Uyanık Kalsın
  Yolun Rasul’ün Yolu Olunca Ondan Başka Kime Bel Bağlayayım
  Rabbim ALLAH’tır Benim
  Nurum Ve Kurtuluşum Ondan Gelecek
  Öyleyse o’nu Bırakıp Kime Gideyim
  Günahla Örtülmüş Varlığım İçinde
  Bir o’nun Özlemidir Beni Yaşatan
  Şefaatim o’nun Dilindeyken
  o’nu Bırakıp Kimi Dinleyeyim
  Mevla’m
  Beni Kendine Dost Seçinceye Kadar Yaşat
  Ve Aşkınla Yandığım Biranda Al Canımı
  Al Ki... Ölüm!!! Aşkımın Adı Olsun.

  Ey Rabbim, Ben Ki Günahı Sevabından Çok
  Aklı Dünyaya Takılmış
  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım
  Ama Sen Öyle Nur Öyle Rahmansın
  Öyle Güzelsin Ki
  Ne Olur Rabbim Senden Uzak Kalan
  Şu Kulunu Kendine Yakınlaştır
  İmanınla Dirilt.
  Ey Sevdiklerini Sevindirmekten Hoşlanan Rabbim
  Sana Açılan Ellerimi Geri Çevirme
  Kalbime Aşkınla Tecelli Et Ki
  Senden Başka Hiçbir şey Kalmasın O Kalpte
  Senden Başka Hiçbir şeyi Olmayacak Kadar Zengin Eyle Beni
  Her şey de Seni Anmayı
  Her şey de Seni Görmeyi Nasip Eyle.
  Bana İsimlerinle Güç Ver Ey Rabbim
  O İsimlerin Ki Kalplerin Nuru
  Hiçbir şeyi Olmayanların gururudur.
  Ey Rabbim Bize İsimlerinin Hakikatini Göster.
  Bizi Sensiz Bir An Bile Yaşatma.

  ALLAH’ım SANA MERYEM İN TEMİZLİĞİ İLE GELMEK İSTİYORUM
  Günahlarla Kirlenmeme İzin Verme.
  Sana Musa’nın Duası İle Geliyorum
  Şeytana Uymam İçin Peşimden Koşanlardan Beni Kurtar.
  İsmail’in Tevekkülü İle Boynumu Büküyorum.
  Beni Ve Soyumu Sana Kul Olarak Yaşat.
  Sana İsa’nın Ruhu İle Geliyorum.
  Beni Katına Almanı Diliyorum.
  Sana Yunus’un Duası İle Yalvarıyorum.
  Beni Yutan Nefsimin Karanlıklarından Kurtarmanı Bekliyorum.
  Rabbim, Sana Yusuf’un Gömleği İle Geliyorum.
  Beni Düştüğüm Ümitsizlik Kuyusundan Çıkarmanı Diliyorum.
  Sana Muhammed Mustafa’nın Kulluğu İle Geliyorum.
  Beni Miraca Çıkarmanı Bütün Sıkıntılarımı Gidermeni Diliyorum... {{AMİN}}...
  alinti🤲🏻🌹🤲🏻🌹🤲🏻
 • YAKIN TARİHİN ACI BİR SAYFASI: 150’LİKLER

  16 Kasım 2015 Pazartesi

  Lozan’da umumi affı kabul eden Cumhuriyet hükümeti, Anadolu hareketine katılmayan 150 kişiyi bundan istisna ederek sürgüne gönderdi. Bu isimlerin tespitinden itibaren nice trajikomik hâdiseler yaşandı.

  Fransız tarihinin iki figürü, dışişleri bakanı Talleyrand ve polis şefi Fouche, her devrin adamı tabirine yakışacak bir şekilde; krallık, ihtilâl, konsüllük, imparatorluk ve tekrar krallık devrinde vazife yapmışlardır. Ama herkes böyle değildir. Yeni kurulan her rejim, önceki devrin adamlarını acımasızca tasfiye eder.

  Bir kişi eksik

  1919 Sivas Kongresi’nden sonra, Anadolu’da İstanbul’a paralel bir hükümet kurulmuş; 1920’de de parlamento, Ankara’da toplanmıştı. Anadolu’daki memurların kontrolü, yavaş yavaş Ankara’ya geçti. Osmanlı hükümetinin gücü sadece İstanbul ve çevresine inhisar etti. Ankara’yı metbu tanımayan, vergi vermek ve askere gitmek istemeyenlerin isyanları sebebiyle, 1919-1923 arasında memlekette bir iç savaş manzarası hâkimdi. Aldığı sert tedbirler ve diplomatik ataklarla, Ankara hükümeti, muhaliflerine boyun eğdirmiştir.

  Milletlerarası arenada Ankara’nın diplomatik olarak tanındığı Lozan’da, umumi affa, yani önceki devrin hâdise ve şahsiyetlerini rahat bırakacağına söz veren Türk heyeti, 150 kişinin istisnasını istedi; müttefikler de kabul etti. Daha evvel İstiklâl Mahkemeleri vasıtasıyla çok sayıda rejim aleyhtarı zaten sindirilmişti. Bunlar, yeni ele geçen İstanbul’un muhalifleriydi. Bunlardan sonra muhalefete cür’et eden gazeteci ve hocalar da 1925-1931 arası tedip edilecektir. 26/XII/1923 ve 16/IV/1924 tarihinde iki umumi af kanunu çıkarıldı.

  Lozan’a bağlı umumi aftan istisna edilen 150 rakamı, öylece akla gelen bir sayıydı. Emniyetin bulduğu 600 ismi, dâhiliye vekâleti 300’e; bunu da kabine yarıya indirdi. Liste, mecliste gizli celsede usulen müzakere olundu. Bazı isimler, ‘8 okka etle gezse, peşine takılacak kedi bulunmaz’ gibi rasyonel gerekçelerle itiraz alırken; bazısı için, ‘Saraya girmiş olmak’ bile yetiyordu. Hukuk profesörü mebus Yusuf Akçura, meselenin ehemmiyetine dikkat çekerek, listenin tesbitindeki kıstası sordu. Elle tutulur bir kıstas olmadığını öğrenince şaşırdı. İşi bu kadar ciddiye aldığını görenler, bıyık altından gülüyor; hatta açıkça alay ediyordu.

  Bu arada dâhiliye vekili Ferid Bey, gazetelerde Ankara hareketine karşı olmakla suçlandı; listeye girmek korkusuyla istifa etti. Böylece ancak 149 isim bulunabildi. Kabineden gelen listenin aşağı-yukarı aynısıydı. Lozan’da gayrı ihtiyari 150 rakamı telaffuz edilmişti; sözden dönülemezdi. Son talihliyi de reisicumhur G. M. Kemal tesbit etti: Köylü gazetesi sahibi Refet.

  Böylece 150 kişi, 1 Haziran 1924 tarihli kararnâme ile sürgün edildi. Bunlar içinde gerçekten Ankara muhalifleri bulunduğu gibi, sayıyı doldurmak gayesiyle listeye alınanlar da vardır. Çoğu aldıkları terbiye icabı, meşru tanıdıkları idareye sadakatten başa günahı olmayan biçarelerdir. Sevr’i imzalayanlar sürülürken; Mondros’u imzalayan Rauf Orbay, Ankara’da itibarını sürdürmektedir. Listede bir tane bile gayrı müslim yoktur. Zira rivayet odur ki, İsmet İnönü, Lozan’da Venizelos’a bu hususta şifahi olarak söz vermişti.

  Bu 150 kişiyi, Sultan Vahîdeddin’in maiyeti (8), bakanlar (6) Ankara hareketini bastırmak için kurulan Kuvva-i İnzibatiye mensubu askerler (7), Sevr’i imzalayan heyet (3), bürokrat ve subaylar (32), önceleri iç isyanların bastırılmasında Ankara’ya sadıkane hizmet edip, sonra İsmet İnönü’nün emri altına girmediği için asi ilan edilen Çerkes Edhem avanesi (27), polisler (13), gazeteciler (13) ve köylüler (41) teşkil ediyordu. Kanun çıktığında bunlardan 60 tanesi Türkiye’deydi.

  Son devrin en büyük âlimlerinden Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi, şair Rıza Tevfik, nesir edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük temsilcisi Refik Hâlid Karay, saray muhabiri gazeteci Refi Cevat Ulunay, gazeteci yaver Tarık Mümtaz Göztepe, gazeteci Mevlanzâde Rıfat, çeteci Çerkes Edhem ile istihbaratçı Kuşçubaşı Eşref listedeki meşhur isimlerdir. Sürgünlerin ekserisi ailesini bırakıp, Köstence’ye, Batı Trakya’ya, Irak’a, Mısır’a, Beyrut’a veya Fransa’ya gitti.

  Haysiyet meselesi

  150’likler, servet sahibi bulunmadıkları ve memleketle haberleşmek de zor olduğu için sefalet içinde yaşadılar. Koskoca Osmanlı nâzırları, hocalar, paşalar, zâbitler, dilenci vaziyetine düştü. Sonraları Bulundukları ülkelerin, Ankara ile arasını bozmak istemeyen hükümetleri de kendilerine hüsnü kabul göstermekten kaçındılar.

  M. Kemal Paşa’yı Anadolu’ya gönderen başyaver Avni Paşa ile Ömer Yâver Paşa Beyrut’ta; adliye nâzırı Ali Rüştü Bey, Bosna’da; İzmir’in işgali sırasında kolordu kumandanı Ali Nâdir Paşa Mısır’da sefalet içinde öldü. Sivas Kongresi’ni basmakla vazifeli Harput vâlisi Ali Galip Bey, Köstence’de celeplik yaparken öldü. Sonradan CHP’nin başvekili olan Şemseddin Yaltkaya’nın 150’lik kardeşi Miralay Refik de listedeydi, ölümü akıl hastanesinde oldu. Rıza Tevfik, Amman’da müze müdürü idi. Refik Halid, Beyrut ve Haleb’de yazarlığa devam etti. ‘Gurbet Hikâyeleri’, bu devrin mahsulüdür.

  Sürgünlerin 20’den fazlası Batı Trakya’da yerleşti. Bazısı muallimlik yaptı. Birkaçı gazete çıkararak siyasi ve dinî faaliyetlerini sürdürdü. Sabri Efendi, İskeçe’de çıkan Yarın gazetesinde yazı yazar; Ankara rejimini alabildiğince tenkit ederdi. Bunun üzerine 1927’de Venizelos ile Atatürk’ün anlaşması üzerine buradan da sınır dışı edildiler. M. Kemal’i Anadolu’ya gönderenlerden dâhiliye nâzırı Mehmed Ali Bey, Paris’te La Republique Enchaine (Zincirli Cumhuriyet) adında Ankara’yı tenkit eden bir gazete neşretmiş; rivayete göre cumhuriyetin ilanının her yıldönümünde Atatürk’e hakaret telgrafı çekmiştir.

  Bazı sürgünler ise af ümidi ile Ankara’yı öven yazılar yazmayı ihmal etmedi. Türkiye’de lehte ve aleyhte hayli görüşler çıkmasına rağmen, Celal Bayar hükümetinin çıkardığı 29 Haziran 1938 sayılı kanunla 150’likler affedildi. Osmanlı hânedanının masum ferdleri, gurbet ellerde çürürken, bu karar şaşırtıcı oldu. Demek ki, bunlara nisbeten hânedan, yeni rejim için daha büyük bir tehlike olarak görülüyordu. İsmet İnönü ve ekibi, bu kanuna karşı çıktı ve müzakereye katılmadı. Kanuna göre affedilenler, hak etmiş olsa bile tekaüt maaşı alamayacak ve 8 sene memuriyete giremeyecekti.

  Kanun çıktığında bunların yarısı hayattaydı. Bazısı döndü. Refik Halid, Refi Cevad bunlardandı. Mustafa Sabri gibi bazıları, vatanlarını bıraktıkları gibi göremeyecekleri gerekçesiyle dönmeyi reddetti. Amman’daki Çerkes Edhem de dönmedi. Miralay Sadık, dönüşünden iki saat sonra hastalanıp vefat etti.


  Sefaletin kucağına

  Saltanatın kaldırılmasını müteakip, hânedana mensup şehzâde ve damatlardan, subay olanlar hiçbir gerekçe gösterilmeksizin ve tekaüt hakkı verilmeksizin askerlikten atıldı. Ardından Ankara hareketine iştirak etmeyen memurlar hakkında 26 Mayıs 1926’da bir de kanun çıkarıldı. İsmet İnönü hükümetinin hoşuna gitmeyen, mizaçlarına uygun olmayan ve aykırı harekette bulunmaları mümkün görülen bazı vatandaşları yıkmak için hazırlanmış şiddetli bir projeydi. Bunun karar mercii, heyet-i mahsus idi. Memurun ‘cevaz-ı istihdamı’ veya ‘men-i istihdamı’na burası karar veriyordu.

  Böylece sudan sebeplerle ve şunun bunun ihbarı ve güya şahitlikleriyle nice memurlar, zâbitler işten atıldı. Çoğu, tekaüt hakkı bile almamıştı. Öte yandan kimse korkudan bunlara iş vermiyordu. Böylece hemen hepsi sefaletin kucağına itildi. Benzeri bir darbeyi de otonom olması beklenen Dârülfünûn (İstanbul Üniversitesi) yedi. İnkılâpların beklendiği gibi propagandasını yapmadığı için, bazıları dünya çapında çok sayıda kıymetli ilim adamı, üniversite hocası işten atıldı. Yerlerine, Nazilerden kaçan Yahudilerle, çoğu ihtisas ve tahsiline bile bakılmayan partililer getirildi.

  http://www.ekrembugraekinci.com/mmakale.asp?id=648
 • Ey Yalnızların, Kendi Başına Kalmışların Arkadaşı,
  Ey Mutsuzluğa Düşmüşlerin Yardımcısı,
  Ey Yoksulların Zenginliği,
  Ey Zayıfların Gücü,
  Ey Fakirlerin Hazinesi,
  Gariplerin sığınağı,
  Ey Tek Güç Ve Kudret Sahibi,
  Ey İhsanıyla Tanınan Keremi Sonsuz Rabbim,
  Efendimiz Ve Yakınları Hürmetine Sıkıntılarımı Gider.

  Ey Rabbim
  Sen Sıkıntılarıma Karşı Hazırlığım,
  Musibetim Anımda Ümidim,
  Yalnızlığımda Arkadaşımsın
  Gurbetimde Dostum,
  Kederli Anımda Beni Ferahlatansın.
  İhtiyacım Anında Yardımıma Koşan,
  Zor Anlarımda Sığınağımsın.
  Beni Korkuların Karanlığından Kurtaran Aydınlığımsın.
  Ey Rabbim Sen Şaşkınlığımda Bana Yol Gösterensin
  Biliyorum Rabbim Sen Günahlarımı Bağışlayan
  Ayıplarımı Örten, Sıkıntılarımdan Kurtaran
  Kalbimi Sevginle Süsleyensin.
  Sen Kalbimin Hem Tabibi Hem Sevgilisisin.
  Sen Ki Şaşkınlara Yol Gösteriri
  Muhtaçlara Yardım Eder
  Korunmak İsteyenleri Korursun.

  ALLAH’ım , Ben Senin Kulunum
  Kulunun Çocuğuyum.
  Görüyorsun ki Rabbim Sıkıntılıyım.
  Bildirdiğin Ve Gizlediğin Tüm İsimlerini
  Ve Kur-An’ı Kerim’i Kalbimin Baharı
  Gönlümün Nuru , Sıkıntılarımın İlacı Yap.
  Ruhum Susamış Suya , Kalbim özler seni
  Gözlerimi Senin Sevdiğin Şeylere Çevirdim
  Kulaklarımı Seni Çağıranın Ülkesine Bıraktım
  Ve Susayan Bir Toprak Gibi Bitkin Kaldım
  Kalbimi Senin Yoluna Koydum
  Ve Ellerimi Senin Dergahına Açtım
  Bundan Sonra Da Sana Gelecek
  Senden İsteyeceğim
  Güneş Ve Ay Senin Nurundan Almış Nasibini
  Güneş Senin Sevginden Böyle Ateş
  Ay Böylesine Mahzun
  Irmaklar Senin Hasretinden Böyle Çağlar
  Deniz Bu Ayrılıktan Böyle Deli Böyle Dalgalı
  Hep Hüzünlü Hep Ağlamaklı
  Kuşların Ümidi Sen
  Bitkilerin neşesi
  Çiçeklerin Rengi Sen
  Ve İnsanların Hiç Bitmeyen Duası Sen
  Mevla’m Bizi Biran Olsun terk etme
  Sevgin İçimizde Hep Uyanık Kalsın
  Yolun Rasul’ün Yolu Olunca Ondan Başka Kime Bel Bağlayayım
  Rabbim ALLAH’tır Benim
  Nurum Ve Kurtuluşum Ondan Gelecek
  Öyleyse o’nu Bırakıp Kime Gideyim
  Günahla Örtülmüş Varlığım İçinde
  Bir o’nun Özlemidir Beni Yaşatan
  Şefaatim o’nun Dilindeyken
  o’nu Bırakıp Kimi Dinleyeyim
  Mevla’m
  Beni Kendine Dost Seçinceye Kadar Yaşat
  Ve Aşkınla Yandığım Biranda Al Canımı
  Al Ki… Ölüm!!! Aşkımın Adı Olsun.

  Ey Rabbim, Ben Ki Günahı Sevabından Çok
  Aklı Dünyaya Takılmış
  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım
  Ama Sen Öyle Nur Öyle Rahmansın
  Öyle Güzelsin Ki
  Ne Olur Rabbim Senden Uzak Kalan
  Şu Kulunu Kendine Yakınlaştır
  İmanınla Dirilt.
  Ey Sevdiklerini Sevindirmekten Hoşlanan Rabbim
  Sana Açılan Ellerimi Geri Çevirme
  Kalbime Aşkınla Tecelli Et Ki
  Senden Başka Hiçbir şey Kalmasın O Kalpte
  Senden Başka Hiçbir şeyi Olmayacak Kadar Zengin Eyle Beni
  Her şey de Seni Anmayı
  Her şey de Seni Görmeyi Nasip Eyle.
  Bana İsimlerinle Güç Ver Ey Rabbim
  O İsimlerin Ki Kalplerin Nuru
  Hiçbir şeyi Olmayanların gururudur.
  Ey Rabbim Bize İsimlerinin Hakikatini Göster.
  Bizi Sensiz Bir An Bile Yaşatma.

  ALLAH’ım SANA MERYEM İN TEMİZLİĞİ İLE GELMEK İSTİYORUM
  Günahlarla Kirlenmeme İzin Verme.
  Sana Musa’nın Duası İle Geliyorum
  Şeytana Uymam İçin Peşimden Koşanlardan Beni Kurtar.
  İsmail’in Tevekkülü İle Boynumu Büküyorum.
  Beni Ve Soyumu Sana Kul Olarak Yaşat.
  Sana İsa’nın Ruhu İle Geliyorum.
  Beni Katına Almanı Diliyorum.
  Sana Yunus’un Duası İle Yalvarıyorum.
  Beni Yutan Nefsimin Karanlıklarından Kurtarmanı Bekliyorum.
  Rabbim, Sana Yusuf’un Gömleği İle Geliyorum.
  Beni Düştüğüm Ümitsizlik Kuyusundan Çıkarmanı Diliyorum.
  Sana Muhammed Mustafa’nın Kulluğu İle Geliyorum.
  Beni Miraca Çıkarmanı Bütün Sıkıntılarımı Gidermeni Diliyorum… 💞
 • İsimlerin bir gücü ve sihri var. Sevilenin adını bir kağıtta yazılı gördüğümüzde bile içimizin titremesi bundan.