• Hayatım boyunca alternatifin bol olduğu durumlarda, hep eğlenceli olanı seçtim. Bu da beni baya hatalı biri yaptı. Gerçi ben bayılıyorum bu hata yapma meselesine. En güzel anılarımı ve eğlenceyi, abuk subuk problemlerle uğraşırken, kendi başıma dert açmışken yaşadım. Genelde bir plan yaparım ama yol üzerinde eğlenceli bir şeylere denk gelirsem yönümü değiştiririm. Mesela, ben ilk İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü kazandım. Okulun ilk günü Boğaziçi Üniversitesine gidip gezdim. Allahım, her taraf güzel kızlarla ve binalarla doluydu! Okulu bırakıp ders çalıştım ve Boğaziçi Üniversitesine girdim. Belki rasyonel bir davranış değildi ama bence muhteşem bir hata.
  Teoman
  Sayfa 67
 • Eşsiz vizyoner Mustafa Kemal masasına oturdu, bizzat mektup yazdı, hepi topu dört kelimeydi, vatanın size ihtiyacı var" dedi.
  Atatürk'ün çağırdığı kişi, Cevat Eyüp Taşman'dı. Robert Kolej mezunuydu, Columbia Üniversitesi'nde bursla okumuş, petrol jeoloğu olmuştu, Amerikan petrol şirketlerinde çalışıyordu. Bir eli yağda, bir eli baldaydı, maaş değil, adeta servet kazanıyordu. Mektubu açtı, okudu, saniye tereddüt etmedi, şak diye bıraktı, memlekete döndü. Petrol Arama İşletme Dairesi'nin başına geçti
 • Zenginler sistemle nasıl oynayacaklarını biliyorlar. İşletme sahibi oluyor, daha fazla para kazanıyor ve bir çalışandan daha az vergi ödüyorlar.
 • 8 Ocak 1962 de İstanbul’da doğan sanatçı Ahmet Şafak, aslen Rizeli olup annesi Emine Demirci hanımdır. Yedi kardeşin en küçüğüdür. Bütün öğrenim hayatını İstanbul’da sürdürdü. İşletme eğitimi aldı ama bitiremedi. Bakü Devlet İnce sanat( Devlet Konservatuarı) Üniversitesinde kompozitörlük bölümü okudu.
  1991 yılında gazeteciliğe başladı, binlerce köşe yazısı yazdı ve 1998 yılında gazeteciliği bırakarak müzik hayatına başladı. Evli ve üç çocuk babasıdır.
  Daha önce gazetecilik yaptığı yıllarda, sosyal-politik inceleme dallarında, yayınlanmış 6 adet kitabı vardır. Artık gazetecilik yapmıyor. 2002 Yılında TGRT’de “SÖZ-MÜZİK AHMET ŞAFAK” adıyla müzik-söyleşi programı sundu ve hazırlığını üstlendi.
  Şarkıları tamamiyle kendisine ait dokuz albüm çıkardı. Bunlardan biri tamamen anonim türkülerdir. 2000 de çıkardığı “Yalnız Kurt” isimli ikinci albümü ile herkes tarafından tanınmasını sağlamıştır.
  2004 yılında Kanal 7 ekranlarında 13 bölümden oluşan Balaban (Rabia) adlı dizide ve 90 dakikalık bir filmde başrol oynadı.
  “Sarıkamış” isimli şarkısıyla 2005 yılı Kral Tv Müzik Ödülleri Özgün Müzik kategorisinde “En İyi Erkek Solist” ödülü almıştır.
  2011 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev‘in serencamı ile ülkenin en önemli madalyalarından biri olan TERAKKİ ORDÖN’ ü aldı.
  Türkiye’nin en fazla halk konseri veren sanatçısıdır. Ayrıca Avrupa ve Türk ülkelerinde de konserler vermektedir. Azerbaycan Devlet Filarmoni salonunda konser veren ilk Anadolu Türkü olmuştur. 2007yılında Bakü’de verdiği konserin tüm gelirlerini Azerbaycan ordusuna bağışlayarak “Fahri Ferman” ödülüne layık görülmüştür.
  Birçok farklı dalda çalışmaları oldu. Gazete ve senaryo yazarlığı, ressamlık, dizi oyunculuğu, program sunuculuğu, şarkıcılık. Ayrıca yayımlanmış kitapları da var. Bunun dışında dizi oyunculuğunu da tamamıyla bıraktığını söylüyor.
 • "Bir gün gideceğim Kütahya'dan" dedim babama. "Otur, dersine çalış" dedi.

  "Kars'ı görmek istiyorum" dedim anneme. "Akıllanmayacaksın sen" dedi.

  "Seyyah olacağım, yollarda geçecek ömrüm" dedim abime. "Beni örnek al da işletme oku" dedi.

  "Doğa direnişçilerine katılıp derelerin, nehirlerin ve ormanların bölünmez bütünlüğünü savunacağım" dedim öğretmenime. "Böyle konuşmaya devam edersen disipline gönderirim seni" dedi.

  "Çocuklara Barış Kültürü ve Vicdan Bilgisi dersleri anlatacağım tabiat ananın baş ucunda" dedim komşumuza. "Senden adam olmaz" dedi.

  "Beraber saz kursuna yazılalım, belki bir gün Munzur Festivali'nde çalar söyleriz" dedim arkadaşıma. "Tunceli'de ne işimiz var, ama bilirim ki sen gidersin" dedi.

  "Karadeniz yaylalarının görsellerini indirdim, slayt yapmayı öğretsene bana" dedim bilgisayarcı tanıdığıma. "Bütün arkadaşların porno seyrediyor, sen nelerle uğraşıyorsun" dedi.

  "Bir kulübe yapmak istiyorum, yardım eder misin?" dedim marangoza. "Elin ekmek tutsun da kredi çekip TOKİ'den ev al" dedi.

  "Bahçenize bakmama, çiçekler ekmeme izin verir misiniz?" dedim aile dostumuza. "Zeki bir çocuksun ama boş işler peşindesin" dedi.

  "Ekoloji kitapları var mı?" dedim kitapçıya. "Dua kitapları vereyim sana" dedi.

  "Doğada bir başına yaşayan insanlara özeniyorum" dedim bakkala. "Bırak bunları, vatanına milletine faydalı bir insan ol" dedi.

  "Kendi bisikletimi tasarlayacağım, çizimiyle uğraşıyorum şu ara" dedim sanayideki ustaya. "İşe girdiğinde birikim yap, hiç olmazsa ikinci el bir araban olsun" dedi.
 • "Hayatım boyunca alternatifin bol olduğu durumlarda, hep en eğlenceli olanı seçtim. Bu da
  beni baya hatalı biri yaptı. Gerçi ben bayılıyorum
  bu hata yapma meselesine. En güzel anılarımı ve
  eğlenceyi, abuk sabuk problemlerle uğraşırken,
  kendi başıma dert açmışken yaşadım. Genelde bir
  plan yaparım ama yol üzerinde eğlenceli bir şeylere denk gelirsem yönümü değiştiririm. Mesela,
  ben ilk İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü
  kazandım. Okulun ilk günü Boğaziçi Üniversitesi'ne gidip gezdim. Allahım, her taraf güzel kızlarla ve binalarla doluydu! Okulu bırakıp ders
  çalıştım ve Boğaziçi'ne girdim. Belki rasyonel bir
  davranış değil ama bence muhteşem bir hata."
  Teoman
  Sayfa 67 - Hep Kitap
 • "Abi neydi onun adı?"
  "NDVUGH - ne derdin varsa uçur gitsin havaya."
  "Ha, şimdi biz NDVUGH uzmanı olacaktık madem, ne diye
  işletme, arkeoloji okuduk?"
  "İş yok, iş. Madem beni okuttuğu alanda iş bulamıyor bana bu ülke, ben de yan alana kayarım, kişisel gelişime."
  "Yaş iş."
  "Bak sana son önerim: Köy ürünleri satalım, baldan pirince,
  sabundan peynire doğal ürünler."
  "Nasıl?"
  "Önce ufak bir dükkân kiralayacağız, ondan sonra süpermarketlerden toplayacağız yiyecekleri, ambalajlarını Çıkartıp 'köy ürünleri' yazacağız. Fiyat iki katı. Doğal ya."
  "Bunlar boş Ayvaz, biz iş kurma olanaklarını araştıralım."