• 200 syf.
  ·14 günde·10/10
  Kadına şiddet... Gözümüzün önünde yaşanan, bir çoğumuzun direkt ya da dolaylı olarak hayatını etkilemiş/etkileyen ve hepsinden önemlisi toplum olarak geleceğimizi belirleyen en büyük yaramız... Ve maalesef hala şiddetle kanayan yaramız...

  Babamın mesleği dolayısıyla tüm okul hayatım küçük kasabalarda geçti; peş peşe 3 yılı aynı okulda okumuşluğum yoktur. Türkiye'nin farklı bölgelerinde, farklı etnisite ve kültüre sahip bu topluluklarda ortak olan önemli noktalardan biri idi kadına şiddet. Geçmişimde, hayata bakışımda, psikolojiye merakımda ve iş hayatına bağlanışımda etkisi çoktur.

  Apartmanda her gece bağırış çağırışlarını, vurulan kapıların, kırılan eşyalarının sesini duyduğumuz arkadaşım ile ertesi gün okula beraber yürüyerek gitmek mesela... Konuyu hiç açmaz, sanki hiçbir şey olmamış gibi davranırız; ama onun yüzünden ve bakışlarından anlarım, merakla bakar bana: Duydum mu acaba? Duyduğumu zaten bilir ama bir ümit işte; gözleri hüzünlü, sesi titrer, sürekli başka konulardan konuşarak o hissettiği derin utançtan kurtulmanın bir yolunu arar çaresizce; sanki yaşanan onun suçu, onun utancıymış gibi... Annesi oturmaya gelir ve yalvarır, polise başvurmayalım diye; sokağa düşmemek, çocuklarını kaybetmemek için.

  Karşı komşumuzun oğlu ile aynı sınıfa gideriz, arada matematik çalıştırırım ona. Sessiz, titiz, iyi yürekli, hanımefendi annesi bu küçücük desteğin karşılığında kekler, börekler taşır bize; zanneder ki bu sayede oğlu okur, adam olur, büyük şehirde iş bulur, ona da bakar. İkisinin de yere göğe koyamadıkları yakışıklı, tatlı dilli babanın kasabanın başka bir köşesinde başka bir evi ve orada sırayla ziyaret ettiği bir kuması olduğunu öğrenmem epeyce geç olur bu yüzden; zira söyleyenlere inanmam. Bu iyi görünümlü babanın bir gün kucağında bir yaşında erkek çocukla gelip eşine emanet etmesi ile anlarız ki pavyonda tanışıp ev açtığı kumasından 3 çocuğu vardır, ama erkek olanı nikahlı eşinin üzerine yapmak, böylece hep gözü önünde tutmak ister. Bir anda eve gelen bu bebek hakkında hiç konuşulmaz, sessiz bir mutabakat olur tüm komşular arasında. Bir yandan gelen bebeğe sevgiyle bakarken titizlik hastalığının arttığını gözleriz komşumuzun; gece yarısı kalkıp süpürgeliklerin altını silmeye kadar varır bu çılgınlık. Sınıf arkadaşım olan oğlu derslerden iyice kopar, sokaklara vurur kendini, hayaller çöpe gider. Kumanın da, bebeğinden ayrılmanın acısıyla kahrolduğunu duyarız. Ama sessizliğimiz baki kalır.

  Çocuğunu kendi büyütmek istediği için işten ayrılan eğitimli ve başarılı arkadaşımdan duyarım ki, o beyefendi eşi kısa sürede değişir; daha havalıdır artık, daha kendine güvenlidir; geç gelir, açıklamak istemez, ev işlerine, bebek bakımına hiç yardım etmez. Para konusu hep sorun olur; yıllarca çalışmış ve ev bütçesini eşiyle beraber yönetmiş bir kadın bir anda her gün para dilenir duruma düşer. Doğum sonrası hormonal değişimin üstüne gelen ve kalıcı görünen bu huzursuzluk çaresizliği tetikler, şiddetli bir depresyon içine düşer. Yıllar boyu bir yandan çocuğunu yetiştirirken bir yandan da ilaçlarla kendini tedavi etmeye çalışır ama fayda etmez; cesaretini toplayıp boşanma kararı vermesi çok geç ve zor olur.

  Kitap, bizlerin günlük hayatımızda sayısız benzerini gördüğümüz ya da tahmin ettiğimiz "koca şiddeti"ni masaya yatırıyor ve geniş bir alan çalışması ile sorunları tespit ediyor. Çok değerli istatistiksel analizler var kitapta, bu yüzden okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Beni en çok etkileyen üç tespiti ise özellikle yazmak istedim:

  1. Sorunun kökeni, kimilerinin diline pelesenk olduğu üzere, etnik köken, kültürel farklılıklar, inanç, vs... değil. Kendimizi kandırmayalım. Konu en çok eğitim ile ilişkili; devletin eğitim hizmeti bir bölgede ne kadar zayıf ise kadınlar o kadar sıkıntı çekiyor, aile birlikteliği ve çocuklar o kadar sorunlu oluyor.

  2. Sivil toplum örgütlerinin sürece pozitif katkısı çok büyük, takdire şayan ve yadsınamaz. Ancak sivil toplum örgütlerinin siyasi duruşu ön plana çıkarması -diğer tüm benzer sivil toplum örgütlerinde olduğu gibi- faydayı kısıtlıyor. İnancı, siyasi duruşu, sosyal statüsünden bağımsız olarak her kadını ve her türlü desteği kabul eden ve paydasını büyüten sivil toplum örgütleri, çözümde devletin hantal organizasyonundan çok daha etkin oluyor.

  3. Devletin hantal işleyişi, süreci hep kadınlar aleyhine işletiyor. Kanunlarla yapılan düzenlenme ile devletin işi bitmiyor; kanunların her yerde ve standart şekilde uygulanmasının takibi gerekiyor. Aksi takdirde belki kendisi de evde eşine şiddet uygulayan polisten, hakimden yapılan başvuruya adil davranmasını bekliyorsunuz; ki beklenti gerçekçi değil.

  Velhasıl hep birlikte, el birliğiyle topu taca atmaktan vazgeçip farkındalık yaratmamız ve katkıda bulunmamız gerekiyor ki bu kanayan yaraya kalıcı çözümler bulabilelim. İstenenin sadece kadınların huzuru olmadığını, toplum olarak geleceğimize umutlu bakmanın yolunun genç kuşakların bu tarz sorunlu ortamlarda yetişmekten ve çaresizlik hissinden kurtarılması olduğunun da ayırdına varalım.

  Bu farkındalık için canla başla çalışan ve kitap ile tanışmamı sağlayan Adem'ye teşekkürü bir borç bilirim.
 • Fakir hep titrer, eli titrer, sevdiği kız birine varacak diye gönlü titrer, banknotsuz cebindeki bozukluklar titrer, kış günü evin pencereler titrer.
 • Korku. Kor dediğin ateşin alevli közü.

  Ku… dediğin belki kul belki kuş belki kum.

  Korda yanan kul,

  Kordan kaçıp uzaklara uçan kuş,

  Korla kızmış ayak kavuran kum.

  Korku. Kork dediğin emirdir.

  u… dediğin belki umut belki uyku.

  .

  Çocuk olmak güzeldi her şeye rağmen.

  Fakat büyümeye başladım.

  Değiştim.

  .

  Ne oldu bana? 

  değiştim. 

  Doğru olanı bilmek zormuş. 

  Ne özleyebiliyorsun ne de unutabiliyorsun. 

  Hem hayatına son hızla gelişerek devam edebiliyorsun 

  hem de hep geçmişte kalan bir tarafını teselli etmeye çalışıyorsun hala. 

  başka bir hayal kurabiliyorsun onsuz. 

  Hem buz gibi hem hala sıcaksın. 

  Fakat değiştim. 

  Etkilenmemeyi, umursamamayı öğrendim. 

  Yaprak döken tarafım cennete ısmarlarken eskiciye sattığım hayallerimi,

  bahar bahçe yanım aynada kendimi görmemi sağladı. 

  Cehennemimden utanmamayı öğrendim. 

  Cenneti özlemek yerine cennetin Sahibine güvenmeyi ve sığınmayı öğrendim.  

  .

  Yabancı biriydi bunları düşünenler. Kesinlikle ben değildim. Nasıl olur? 

  Daha önce hiç görmediğimden eminim. acı biber sürülmüş çocuk ağzı gibi kızarıklığı etrafına yayılmış bir ağız, dudaklarının arasında çalıntı gibi duran çatlak ses… hayır, ses çıkarmadan konuşuyordu. dili kara yılan sinsiliğinde kıvrılıyordu dişlerinin arkasında. Dokundum omuzlarına. Ürperticiydi soğukluğu mu demeliyim sıcaklığı mı, tuhaf hissettiriyordu. Aynaya hohlamışım da sıcak nefesimin buğusu soğuk aynayı ılıtmış gibi. Ne öfkeleniyordum ne de rahatlıyordum. Yoruyordu. 

  Her neyse. Kimi kandırıyorum. Evet. Hepsini ben düşündüm. Kesinlikle o bendim. Nasıl mı, yorgundum. Hala yorgunum gerçi. Derler ya “ hayat!”…

  Açıklayayım, aynaydı. Karşısında durdum öylece ve sadece gözlerime baktım. içine, tam göz bebeğine. İçimde kalanları gördüm. 

  Yıkıldı yıkılacak bir sokak duvarına yaslanmıştım. Oturur vaziyette, dizlerimi kucaklamışım. Gözyaşım sümüğüme karışmış, yine çocukça bir şeylere içlenmiş ağlamışım. Ne zaman ağlasam dudaklarımın kenarı kızarır. Boğulur boğazım, titreyip durur anlatmak istediklerim. Yine donmuştum işte. Kim olduğu fark etmezdi aslında sadece sarılmak istemiştim sıcak bir kucağa. Ben bırakana kadar da gitmesin…

  Gelmemişti kimse. Ben de anlatamamıştım. Koşa koşa doğru caddeye… yok, intihar değil, hıh, hatırlıyorum tabi ya, camını sileceğim bir araba durur da üç beş kuruş alabilir miyim diye kırmızı ışığı beklemeye koyuldum. Yandı kırmızı. Camı karartmalı, lüks bir araba durdu önümde. İyi temizlensin diye hohladım. Yanmıştı nefesim. Buz gibiydi cam. Sildim. Ayna gibi olmuştu. Kendimi gördüm. Gece düşmüştü çoktan gözlerime. Yorulmuştum. İşin garibi aracın sahibi yaptığıma kızmamıştı. Lamba hala kırmızıdaydı. Zaman mı durmuştu ne?  

  .

  Ne zaman büyümek istesem 

  çocukluğumu özlüyorum

  Ne zaman hatırlasam o günleri

  Acı anılarım düğümleniyor nefesime

  Büyümüş hissediyorum kendimi

  Ağlıyorum çocuk gibi

  .

  Gülmek zorundasın mutlu olduğunu ıspatlamak için.

  Ütüsüz çarşaf gibi kırışmalı göz çukurların.

  kirpiklerinde debelenmeli yüzünde huzur bulmak isteyen.


  Ağlamak zorundasın acının dokunulabilir olması için.

  akmalı tuzlu kanın yanaklarına kavisler çize çize

  kesik nefesinden dağılan alevle terlemeli saç tellerin

  dinlemeli ve “anlamalı” acını paylaşmak isteyen


  ara sıra mutlu olmalısın sıkılmamaları için 

  acını paylaşmalısın samimiyetine inanmaları için.

  Sakın ha!

  Sakın içimde kalsın deme. 

  Diyemezsin. Duymalılar. 

  Korkuyorlar bilmedikleri her şeyden anlasana.

  Dost olduklarına inanmazlar sonra.

  Sadece susmak ve sarılmak…

  Çok şey istiyorsun. 

  Bu öyle zor ki.


  Konuşmak zorundasın sana yardım edebilmeleri için

  Muhtaç olan sensin nihayet!

  Sakın ha!

  Sakın düşme bu tuzağa!

  Bırak kalsın…

  Bilseler ne olacak?


  Kendin olmak zorundasın hayaller kurabilmek için

  İstemiyorsan atma kahkaha, bakma kimsenin gözlerine

  İstemiyorsan sakla yaralarını içinde, açma kimseye

  İstemiyorsan sesini çıkarma, bak göğün derinliklerine

  İstiyorsun biliyorum.

  Sadece sussun ve sarılsın birileri.


  Sakın ha!

  Sakın bilmesin bunu kimse.

  Sarılacakları birkaç dakika…

  Susacakları, seni sevdiklerini söyleyene kadar.

  Yine konuşacaklar.

  Senin de konuşmanı isteyecekler karşılık olarak

  Mutlu olduğunda gülmeni,

  Acı çektiğinde ağlamanı bekleyecekler.


  Biliyor musun?

  Yaşamak zorundasın güzel ölmek istiyorsan

  Yaşamak istiyorsan katlanmak zorundasın.

  Katlanabilmek için bilmelisin ki 

  Onlarla yaşamayı öğrenmek zorundasın.

  Ve sakın ha!

  kimse sonsuza kadar susamaz ve sarılamaz.

  İsteme bunu kimseden.

  Bekleme kimseyi bunun için.

  Bırak, içinde kalsın.

  .

  Geçmişteki hatalarımı telafi etmeye karar verdiğimde, 

  İçimdeki bir ses diyor ki; yüzün var mı?

  Diğer ses de diyor ki; başka yolu var mı?

  Ve her yeni hatamda birinci ses daha da güçleniyor;

  Af dilemeye yüzün var mı?

  Diğer soru içimde kıvranıyor;

  Allah’tan başka kapın var mı? ...

  .

  Kovarım asamla gitmez penceremden sinek gezer odamın küflü kokusu. Hey gidi… başım taptaze karabiber dökerdi aşıma. Yumak yumak kireç düşüyor şimdilerde ne çare… tünerim bir kanepeye dalıp gider gözlüğümden kırıp camlarını firar eden kör bakışım. Kara bıyık altından sırıtır romatizma yüklü bulutlar. Geçen gün komşular mavi gök sarı gelin almış dediler. Hayırsız… bir ütü basmaz suratımdaki çaputa ah. Ağırlaşmış kulağımda kemiklerimin çıtırtısı. Ağzımdaki son değirmen taşı da öğütmez bir daneyi. Vallahi garezinden! Tutturmuş gider bir deprem şarkısı ellerimden. Derken acı acı tüter güya ısınmış yemek yanığı. Tencere derdine kim düşsün al etmişken yağmur feryat figan koparır dizlerimin tellalı.

  .

  Rüzgarın salladığı salıncağımda nefesim kesiliyor

  Kanayan burnum oluyor

  Kan kokusu üşütüyor yüreğimi

  Daha hızlı sallıyor, esiyor, estikçe uçuyorum

  Kanatlanan ruhum oluyor

  Başım…

  Toprağı öperken bedenim ürperiyor

  Kalkmaya çalışıyorum.

  Sallanmaya devam ediyor, çarpıyor, ağrıyan başım oluyor

  Durmuyor, elimi kaldırıyorum, dur!

  Kemiğini sızlatıyor parmağımın

  Ağlamaya başlıyorum bağıran içimdeki çocuk oluyor

  Ben susuyorum gözlerim konuşuyor

  Dinleyen sadece salıncağım oluyor, bekliyorum

  Yavaşlıyor ninni gibi, duruyor.

  Sanki acımı uyutmuş çağırıyor beni

  Binen ben oluyorum, sallasın diye rüzgarı çağıran…

  Burnundaki kanlı sümüğü içine çeke çeke gülümseyen

  İçimdeki çocuk…

  .

  Ve hırçınlaşır ansızın durgun deniz. o anda yemyeşil bir bahçede bulursun kendini. Rüya bu ya tam koklayacakken çiçekleri uyandırıverir seni perdesi kapalı pencerenin boğucu gölgesi.

  .

  insanları yargılamadan önce dinleyin. Yoksa sözlerinizle infaz ettiğiniz birinin suçsuz olduğunu öğrendiğinizde bir ölüyü yeniden hayata döndürüp ondan özür dileme yetkisini kendinizde bulamayınca vicdan azabı çekersiniz.

  .

  ne yapabilirdim ki 

  dövüyordu fırtınalar yaprakları meyveler feryat ediyordu 

  namusuna son bahar estikçe kanıyordu ağacın dalları

  ağlıyordu dimdik gövdesi kuruyordu göz pınarları

  zalimdi fırtınalar ne yapabilirdim ki

  ölüyordu mevsim gülmekten

  zevk alıyordu fırtınayı azmettirmekten

  tohumlar… toprak sarıyordu yaralarını

  kuşlar yalıyordu cerahatini sen yem yiyorlar sanıyordun

  hayır alnından öpüyorlardı geride kalan tohumların

  sen güneş açıyor gökte sanıyordun

  hayır o başını okşuyordu doğmamış yavruların

  ne yapabilirdim ki çürüyordu etleri meyvelerin 

  soyuluyordu yaprakların derisi

  yetim tohumlar…

  onların kemiklerine sarılıp onları özlüyordu mezar başında

  dudakları kurudukça gözyaşı döküyordu biri ötekilere

  hüzün damlıyordu diğerlerinin boğazına

  karınları hasretle doyuyordu

  ne yapabilirdim ki savaştı bu

  doğacaklardı ve öleceklerdi onlar da bazı çocuklar gibi kimsesiz

  kim niye dertlensindi onlar günahsızdı

  cennete gideceklerdi nasıl olsa…

  .

  hani çocukken de aslında her şeyi anlıyorsundur. Fakat yetişkinler bunu görmezden gelir. çünkü onlardan küçüksündür. Bir yetişkin olduğunda da hala o her şeyi anlayan çocuksundur. Fakat çocuklar bunu görmezden gelir. çünkü onlardan büyüksündür.

  .

  dinlediğin müziğin feryatlarını dahi duyamazsın ya zihninin gürültüsünden…

  .

  uzun bir zaman geçer güneşin önünden 

  gölgesi ömrün olur kısacık…

  .

  Özlemek uzakları

  Bulutların akına karışmış karlı dağların arkasından

  Çıkıp gelivermeyen birileri buğusuna karışmış 

  Gözlerinde yağmurun ıslağından

  Penceresinde odanın sıcağından

  Ellerine damlamış yaşı

  Tutamamak ışıkları

  Gecenin ardına saklanmış güneşin utancından

  Gülüvermeyen çehreleri 

  efkara dalmış dumanında katil öksürüğünden 

  yakışında çay bardağından maşukları

  .

  Yetmediğini anlamak yetişmeye çalıştığın her şeye…

  .

  Kul, yar hatrına yaşayacak kadar bu dünyadan ölecek.

  .

  Kanatları titrer mi kelebeklerin de uçmaya başlarken…

  .

  Büyümelisin çocuk

  Bedelini ödemelisin saflıklarının

  Kötüleşmeden güçlenmelisin çocuk

  Elini tutmalısın saf insanların

  Vefakar olmalısın çocuk

  Yıllar geçse de 

  Elinden tutanların halini hatrını sormalısın

  Hayırlarını ummalısın

  İyi olmalısın çocuk

  .

  Kızmamalısın çocuk kırılmamalısın

  Her kaşını çatan kötü değil inan

  Dinlemelisin sevmelisin bazen sadece

  Bir gülümser yüz değmemiş gözler var

  Anlayışlı olmalısın rahat bırakmalısın


  Gülmelisin çocuk neşelenmelisin

  Hayat ihtiyarlamış

  Hüzne boğabileceğin kadar ömrü kalmamış inan

  Yaşamalısın tadını çıkarmalısın sadece

  Bir iyimser söz değmemiş kulaklar var

  Hoş konuşmalısın 

  şiirlerin ardından Şarkılar yazmalısın


  Durmamalısın çocuk kımıldamalısın

  Ölüler yalnızca kabirde yatmıyor inan

  Canlanmalısın elimi tutmalısın sadece

  Kalkıp rüzgarın sesiyle ritim tutup

  İki tur halay çekmemiş ayaklar var

  Bir türkü tutturmalısın

  .

  Bir fani ateş ki cehennem olur

  Kul acınası

  Bir ilahi aşk ki

  Ateşine pervane olunası

  .

  Kelebek

  Gündüzün gökyüzünde mavisin

  Gecenin karanlığında kara

  Gözlerine baksan bir çiçeğin, neşesin

  Kapasan gözlerini, yara

  .

  Tekerrür eden tarihleri var şu kısacık ömrümün

  İstikamet üzere istikrar isterken yollar

  Ben sessizce beklerim şu anımı Kovalarken yıllar

  .

  Baktıkça hatırla ne kadar korkaksın 

  Ne kadar cesaretin var düşlerinde

  Nasıl da mahzun göçmüş çocukluğun şu anına 

  Başını okşa umutların

  Gözlerinde şefkat açsın

  Sen hayal kur

  Nasılsa dünyanın güveni gurbete göçmüş


  Baktıkça hatırla ne kadar siyahsın

  Ne kadar saklı güneşin var

  Nasıl da gölge çökmüş üstüne

  Işık tut dağılsın

  Cehenneminde cennet açsın

  Sen gülümse 

  Nasılsa dünyaya kasvet çökmüş


  Baktıkça hatırla ne kadar kalabalıksın

  Ne kadar bir başınasın

  Nasıl da birikmiş anılar gözlerinin altına

  Gökyüzü yaş döktükçe yıkansın

  Çorak toprağı duyguların

  Sen hatırla

  Nasılsa unutanı çok dünyanın 


  Baktıkça hatırla 

  ne kadar ateşsin ne kadar güneş

  nasıl da yapışmış yakana dünya

  nasıl da yakışmış yüreğine dualar

  sen acizliğinin farkında ol

  nasılsa herkes hakimi dünyanın


  Baktıkça hatırla 

  ne kadar boşvermişsin Ne kadar umursayan

  nasıl da şikayetçi herkes her şeyden

  nasıl da onlar gibisin

  herkesten mükemmel

  nasılsa birkaç parça beze sarılıp

  bir avuç toprağa sığacaksın

  kim seni nereden bilecek yıllar sonra

  sen kendini akışına bırak

  istersen rezil ol

  kim ağası olmuş bu dünyanın

  kim veziri olmuş hangi padişahın


  Baktıkça hatırla 

  Korktuğun nedir neye cesursun

  Ne kadar memnunsun halinden

  Ne kadar kızgınsın diğerlerine 

  Nasıl da dışındasın sahnenin

  Sahnenin tam ortasındasın

  Nasıl da yanılıyor kafanın içindeki koca ses

  Sen tıka kulaklarını git

  Bak göreceksin 

  Umrunda değilsin kimsenin

  Rahatlayacaksın…

  .

  Zorlandığında hatıralara dön 

  yüzünü ekşit

  Zira eşit değil bu hayatta imtihanlar 

  kimi cahile göre adil de değil

  beklentilerini eksilt 

  Kabul et! 

  Eksiksin acizsin 

  varlığın bir deri bir kemik ve

  ruhuna tercüman bir yürekten ibaret

  ...

  Bu kendine yaşattığın zorunlu hafıza kaybı

  Rahatlatır evet

  Lakin insaf et biraz kendine acı! 

  İnsansın yalnızsın bu nefsinin aybı

  Bilirim ruhunda kaynatır kazanları 

  sanırsın ki cehennem azabı! 

  birilerini yada bir mucizeyi 

  beklemekten vazgeç

  Beynindeki ıstırabı 

  anlatamazsın sabret! 

  ...

  Unutmakla teskin oldum zannedersin

  Nafile! 

  Bilinçsizce gömersin derinlere

  Bilmeden aldatırsın kendini 

  Aldanırsın kendine saklanırsın 

  yinede sobelenirsin

  Yenilirsin 

  Kaybedersin güveni

  ...

  Aradığın sıcacık bir sarılmayı 

  bekleyemezsin kimseden

  Elini koy kalbine 

  unuttur kırılmayı kızmayı

  Kimselere söylemeden tek kelime 

  Kaybolmayı dene ama ölmeden! 

  Yaşamayı dene gizlice 

  Sarıl doyasıya sol yanına

  teselli ol kendine 

  ...

  Yalnız mısın, sanmam !

  çek içine okkalı bir nefes ümitlen! 

  Tek günahkar sen değilsin

  Bir silkelen! 

  Gözlerinden tek dökülen yaşlar değil

  Yakala! 

  Yanaklarına düşmesin manalar 

  tut hepsini bakışlarında kalsınlar

  ...

  Hatırla ki imtihanlı bu dünya

  Tek kaybeden sen değilsin 

  Düşün insanları, yaşadıklarını-haketmeyen tek sen misin 

  Sor kendine verilen nimetlere şükretmeyen sen değil misin?

  .

  Haramlar dolaşıyor gözlerime 

  Gözlerim ah çok acıyor

  Günahlar sarmaşıyor ellerime

  Ellerim kapatmıyor gözlerimi

  Gözlerim kayıyor cehenneme

  Cehenneme dönüyor hayatım

  Ayaklarım emekliyor cennete

  Cennete gidemiyor yüreğim

  Yüreğim, hep arafta kalıyor.

  .

  gözyaşımla doldurduğum kadeh !

  İçmek için koşacağım sana lakin 

  Bir ihtiyar kadar ölgün adımlarım .

  Ve ölmüşüm gibi donmuş suretim .

  Geçmişim kadar sahte bir hayat bu

  Ve ben sarhoş olmak için seçilmedim 

  Yaşamak arzusundayım aslında ben 

  Lakin gömmek istiyor bilinmezliğin .

  .

  Yüreğimden kopan bir çığlık kadar sessiz haykırışlarım.

  Gözlerimden yağan sağanak bir yağmur kadar ıslak...

  Ellerimden tutan şu rüzgar kadar serin Hayalin 

  Ve inad edercesine hislerime tutsak...

  Düşlerimden seçilen kabus kadar karanlık mı kaderim? 

  Bilemem, susar birgün belki sayıklayışlarım.

  Sevemem isyanı, ümid ederim, lakin

  son nefesim gibi yorgun yakarışlarım.

  .

  Dertsiz görünür asi kulun sözde rahat yaşar dinden ahlaktan bihaber. İsyankardır üstüne üstlük. Lakin hidayet nimetine en muhtaç odur Rabbim. Ruhu sensizlikle azaptadır. Senin firakında gurbettedir. Sabreder farkında bile olmadan. Esirdir nefsine. işkence eder şeytanlar kalbine. Yaradır her zerresi.sıkılır gönlü her gecede. Acır soluğu zikrinsiz. Çilelidir başı. Sana sığınacağını bilmez. Kimsesiz sanır kendini. Yapayalnızdır Rabbim. Senden gafil kalan kulun Senden uzak oluşunun zulmü altındayken mazlumdur. Yardımına muhtaçtır. Yardım et Rabbim.

  .


  Bir bebek masumluğundayken sofi, bataklıkta hisseder kendini. Çünkü pişmandır. Varlığının şükrünü, derdinin sabrını eda edemediği için. Nazlı nazlı ağlar, anasına şefkat veren mürşidine yetmiş katını veren Rabbine dönerek.

  Merhametin de yaratıcısı olan Rabbi, sever nimetiyle, imtihanıyla.

  Her defasında ya düşer ya kalır sofi. Döner ağlar, saklanır ağlar, ağlar, ağlar… gözyaşına kevser döken peygamber olur. Başını okşayan bir ramazan rüzgarı. Cennet ipekleriyle saranı, cemaliyle sarılanı Rabbi olur. Bilmez sofi. Ağlar da ağlar.

  .

  Yarım kalan her adımda yolda kaldığımı hissediyorum... 

  Tökezleyip düştüğüm her kaldırıma sarılıp ağlıyorum...

  Başımı çarptığım her taşa bulaşan kanımı,

  Ne kadar uğraşsamda silemiyorum...

  Kalkmak istiyorum ayağa, dimdik! 

  Bacaklarım titriyor ayakta duramıyorum...

  Neye kızmalıyım şimdi atamadığım adımlara mı? 

  Öfkemi kime vurmalıyım Kaldırım taşlarına mı?

  .

  Dili yok mudur acının,

  Neden anlatamıyorum? 

  Sesi yok mudur ki,

  Kimseye duyuramıyorum?

  Tadı yok mudur ki tatsınlar?

  Bilseler ya ne kadar zor .

  Kokusuz da mı yoksa bu? 

  Verdiği ıstırabı bir anlasalar...

  .

  gözlerimdeki feryadı dinliyorum, dargın...

  zorla susturulmuşum.

  dudaklarımın sıkılışına bakıyorum, kızgın...

  zorla güldürülmüşüm.

  Susuyorum, madem öyle istiyorlar...

  susunca da kızıyorlar, anlamıyorum.

  dayanıyorum, madem üzülüyorlar...

  gözyaşlarım darılıyor bu kez isyan ediyorlar...

  gülümse diyorlar, sana gülmek yakışıyor!

  ağlamayı kim ister ki?

  ya ben anlatamıyorum

  ya da onlar...

  hayır, anlamıyorlar...

  .


  Boyacı çocuk sıcak bir yaz günü çadırına dönerken, kendisini terlettiği için güneşi cezalandırmak istedi. Kara lekelere bulanmış elindeki, boya sandığını bir kenara bıraktı. Düşünmeye başladı. Onu dövsem bu zalimce olur bana yakışmaz, kızarsam da kalbi kırılır dedi kendi kendine. Sonuçta güneş kötü biri değildi. Cebinden pembe çizgili beyaz bir mendil çıkarıp terini sildi. Kaşlarını çattı. Mendile de boya bulaşmıştı. Sokağın başındaki hayrat çeşmesinde yıkamalıydı. Boyası çıkmazsa… hayır, kirli mendille gezemezdi. Üstü başı kapkara boyaydı. Ne var ki o mecburiyetti. Mendilse karakterini yansıtıyordu, kirli olmamalıydı. Derin bir nefes alıp verdi çocuk. Gözlerini kısıp güneşe bir yan bakış fırlattı. Kalkıp sandığını yüklendi. “hadi yine iyisin ki ben iyi bir çocuğum. Şimdi eğer ben kötü bir çocuk olsaydım seni çoktan yere indirmiştim. Yat kalk dua et bana” deyip gülümsedi. Güneş de ona gülümsedi. Güneş hakikaten hatasını anlamış olmalıydı. Çünkü kış geldiğinde mevsim boyunca utancından olsa gerek hiç ısınmamıştı. Çocuk çadırın yırtık yerinden gökyüzüne bakıp “aferin, dedi. Şimdi üşüyor olsam da sözümü dinlemen hoşuma gitti”

  .

  Cehennem mi yakmış da ateşiyle tehdit ediyor canımı

  Cennet mi gel diyor cilvesiyle kendine çekiyor canımı

  Hesabımı onlar mı görmüş de böyleler

  Nereden biliyorlar sol yanımı 

  Belki umursamıyorum canımı

  Ben beni değil cananımı …

  .

  gece güneş gündüz ay olur

  karanlıkta ışıklara 

  sabahlarda umutlara 

  bakma yalancılar

  .

  Toprak! Hiçbir yağmur seni böylesine tuzlu bir suyla sırılsıklam etti, şişirdi mi?

  Allah beni topraktan yarattı.

  Elim topraktan, gözkapaklarım topraktan, yanaklarım topraktan…

  Gözlerimden yağan yağmur öylesine sağanak ki 

  yanaklarım tuzlu su yutmaktan şişti, şişirdi gözlerimi, kaşlarımı, dudaklarımı…

  aahhhh… çok yorgunum!

  .

  Onlar, içlerindeki taşı saran birer şeker kabuğu. Sen üstü tozlanmış bir şekersin. Onlar rengarenk yüzleriyle ÜSTler. Sen, üstündeki tozlarla pasaklı, aşağıda. Onlar adaletsizlikten vazgeçmeyecekler. Sen, arındıkça tozlarından, iyisi de gelecek kötüsü de gelecek tadına. Gülümseyeceksin. Onlar, şeker olduğunu zannettikleri taşlarıyla ezdiklerini zannedecekler seni. Sen parça parça olsan da her zerrende tatlı olacaksın. Sen ezildikçe, onların sertliğine bulaşacaksın. Ancak o zaman sızlatacak adalet, onların taşa doymamış damaklarını. Senin, ömrün tükenecek yalakaların ağzında. Eriyeceksin bulaştığın taşların tozunda. Yine de tadını korumakla, onların, kabuklarından çıkıp dürüstlüğü görmelerine vesile olacaksın. Şeker kabuklarının cazibesine aldanma. Saklanma, şeker kal, tatlı kal… güçlü yetişkinler anlamasa da şu çocuklar anlayacak seni. Tozlarını temizleyip öpecekler alnından.

  .

  anlatıyorlar. dinliyorum. 

  Bıksam da belli etmiyorum.

  Oysa az daha yesem kusacağım kadar yediğim bir yemek gibi her kelimesi. 

  Dudaklarımı zorla gülümsetiyorum. Yahut şaşırmışçasına açıyorum gözlerimi.

  Zaten can atıyorlar ya işe yarıyor ve daha hararetle anlatmaya devam ediyorlar.

  Sonra nazikçe “anlıyorum” diyorum. 

  Bu çoğu kez tatmin ediyor. Geçici de olsa susuyorlar.

  .

  Yazmak ve düşünmek istiyorum.

  Bununla ne elde edeceğim?

  Bir şey elde etmem gerekmiyor ki

  Hayatımı bununla geçirmek istiyorum.

  Gezeceğim, göreceğim, okuyacağım, gözlemleyeceğim…

  Yazacağım ve düşüneceğim.

  Yazdıklarımı okuduğumda “kendimi bulabiliyorsam” amacıma ulaşmışım demektir.

  Kendimi mi arıyorum?

  Neredeyim?

  Böyle soruları kendine hiç sormadan yaşayan INSANLAR var.

  Ve oturduğu yerden yahut (çalışma,eğlence… çoğaltabilirsiniz) masasından kalkıp,

  düşünen İNSANLARa sesleniyorlar:

  “Çok düşünürseniz aklınızı kaybedersiniz!”

  Ya aklımı kaybettiğim yerde ruhumu bulursam?

  Ya ruhumu bulduğumda bedenimin farkına varırsam?

  Bedenim…

  Kimine gore güzel kimine göre çirkin.

  Ama bana göre kesinlikle “lüzumlu”.

  Ruhumun tahtırevanını taşıyacak bir hamal lazım değil mi?

  Ruhumu bulmak ve sevmek istiyorum.

  Ya ruhumun da bulmak ve sevmek istediği başka bir şey varsa?

  … (bunu kendiniz itiraf edin)

  Yegâne cevabı bildiğim halde neden hâlâ böylesine durgun ve boşluktayım anlamıyorum.

  Neden dalgalanıp doldurmuyorum kıyılarımı?

  .

  Yürümek istiyordu. 

  Hüzünlüydü. 

  Üzerindeki siyah kaşe palto hoştu. 

  Yaprak dökmüş çıplak ağaçlar da tamamdı.

  Fakat elinde kırmızı bir şemsiye, ayağında kırmızı bir bot yoktu. 

  mesela, paltosuyla uyumlu, klasik tarzda şapkası olan 

  bir beyefendi…

  Nasıl bir tablonun düşüydü bu böyle? 

  Evet rüzgar titretiyordu dişlerini. 

  Estikçe, dudakları kuruyor çatlıyordu. 

  Burun kemikleri donuyordu doğru.

  Fakat yağmur bile yağmıyordu ki ne şemsiyesi… 

  .

  Asfaltın buğulu gözleri sıcak bakıyordu katilin çatık kaşlarına.

  Gözlerinin kısılma noktasına yağlı terler akıtıyordu güneş.

  Hararetle alıp verdiği nefesin arasından simsiyah çürümüş köpek dişi rahatlıkla görülüyordu.

  Dili damağı kurumuştu. Küçük dilinin deve dikeni gibi boğazına yapıştığını hissetti.

  Küfredecek oldu vazgeçti.

  .

  Gök severdim eskiden. Yıldız, bulut, yağmur… deniz seviyorum şimdilerde. Toprak, çiçek, insan… gök; nefesti, umuttu, ağıttı. Yer; ölüm, solmak, efkar.

  .

  FATMA ZEHRA AKYİĞİT FZA

  .

  DEVAM EDECEK...
 • Havanın yüzünde bir kırlangıç sürüsü
  Ve yabanıl ak atlar doludizgin
  Bu sabah, bu sabah öylesine güzel ki
  Bu sabah yağmur yağacak
  Bu sabah gün açacak
  Bu sabah tekmil tomurcuklar patlayacak
  Bahar patlayacak
  Köpükler, bulutlar patlayacak
  Özlemlerin en güzeli, tozlu bir özlem
  Topraktan yeni çıkarılmış
  Üç bin yıllık yunan şarabı
  Atların kara gözleri
  Ve ben kederden geberiyorum
  Tam yalnızlıktan gebermenin de sırası
  Senin ellerin güzel
  Bir damla duman ovanın üstünde
  Bir damla ak bulut, altına batmış,
  Yeşile batmış
  Bir damla sıcacık, bir damla ışıltı
  Sımsıcacık tutuyorum
  Sımsıcacık tutuyorum bir şeyi
  Önüme bir adam çıkıyor
  Amma da kocaman gözleri var
  Amma da çok ağlamış
  Amma da çok çiçek açmış
  Amma da çok yüreği,
  Amma da çok yüreği sıcak
  Amma da çok yalnızlıktan geberiyor
  Amma da çok mavi tutuyor
  Bir avucunda öylesine bir mavi ki,
  Amanallah bir mavi ki,
  Bir top, bir yumak mavi ki,
  İşte o kadar
  Marlin Monronun gözleri
  İşte o kadar
  Marlin Monronun gözleri
  İşte o kadar
  Köpoğlu köpekler, zalimler, domuzlar,
  Adam olmazlar, kan içiciler,
  Kefen soyucular,
  Açların gözbebekleri,
  Darağaçları kadar iğrençler
  Sevmemiş, ama hiç hiç hiç sevmemiş,
  Sevilmemişler…
  Marlin Monronun gözleri
  işte o kadar
  Duru bir denize benziyordu der miyim
  Bir alaca şafağa,
  Seher vaktinde çiçeklere,
  Aydınlk bir akar suya benziyordu
  Der miyim,
  Kederden çıldırıyordu,
  Utançtan kahroluyordu
  Der miyim
  Marlin Monronun gözleri
  İşte o kadar
  İşte o kadar
  İşte o kadar köpoğlu köpekler
  Yağmur yağacak, yağmur yağacak
  Güneş açacak, gece olacak, bahar gelecek, kar yağacak,
  Sıcaktan kavrulacağız
  Yağmur yağacak,
  Bir yağmur yağacak
  Havanın yüzünde delişmen bir kırlangıç sürüsü
  Senin ellerin ne güzel
  Tuttum mavisini toprağa çaldım,
  Tuttum mavisini denize attım,
  Tuttum mavisini bahara vurdum,
  Tuttum mavisini güneşe verdim,
  Tuttum mavisini,
  Tuttum mavisini ak bir atı nalladım
  Tuttum mavisini ağaçlara fırlattım
  Dünyanın bütün ağaçları,
  Dünyanın tekmil bulutları,
  Dünyanın tekmil güneşleri,
  Dünyanın tekmil
  Yaaa, dünyanın tekmil insanları
  Senin ellerin ne güzel
  Sarı çiçek sarvan kurmuş oturmuş
  Bir nergis ovası Çukurovada
  Bir nergis ovası Çukurovada
  Bir nergis ovası
  Bir nergis
  Her yıl böylesine açar
  Sonra birdenbire yağmur durdu, bu ne hal
  Toprak kuruyuverdi
  Toprak çatlayıverdi
  Bir adam çıktı karşıma, dudakları çatlayıvermiş
  Sarı bulaşmış saçına
  Rüzgâr bulaşmış,
  Kırmızı bir yağmur bulaşmış
  Bir tomurcuk yağmur
  Çok ötelerde bir yıldız ışılıyordu, uzak mı uzak
  Geldi ayağının dibine düşüverdi,
  Tozu dumana katmış geliverdi
  Uğnuunup geliverdi
  Bir turna sürüsü, Marlin Monronun gözleri,
  Marlin Monronun gözleri
  Marlin Monronun gözleri
  İşte o kadar
  Siz şapka da giyiyorsunuz
  Hem de şapkanız o kadar güzel ki,
  Vallahi de güzel billahi de
  Siz ne güzel yemekler yiyorsunuz
  Siz bulutlara bakıyorsunuz
  Siz kapıları açıp kapatıyorsunuz
  Ne güzel
  Siz uzun kısa adımlar atıyorsunuz, değil mi
  Sahiden ne güzel
  Oğlunuz kızınız var mutlu mu mutlu
  Yağmur altında da dolaşırsınız, ben bilmez miyim
  Omuzlarınıza kar da düşer, ben bilmez miyim
  Bilmez olur muyum
  Boyunbağınız öyle bir oturdu ki yerine
  Bu sabah aynada gördüm
  Ben bu aynayı kırmayacağım
  Deli misiniz be
  Bu ayna türkü söylemesini bilir
  Uçak olur uçar,
  Tren olur, tren, uçsuz bucaksız ovalardan geçer
  Hem de ıssız, hem de kimsiz kimsesiz
  Hem de dumanı var
  Hem de dumanı gelir yarı aç yarı tok, yarı yer altında,
  Yarı yer üstünde bir köyün üstünde durur kalır.
  Hem de hiç utanmaz
  Utanmaz oğlu utanmaz
  Bu aynadan bir atom bombası olur ki
  Bir atom bombası
  Bir atom bombası
  Öyle bir atom bombası ki
  Bomba derim sana
  Bir dudağı yerde
  Bir dudağı gökte
  Bir atom bombası ki
  At kuyruğu gibi dökülüyor ışık
  Öyle değil mi
  Ulan köpoğlu,
  Ulan adam azgını
  Neyinle öğünüyorsun
  Neyinle öğünüyorsun
  Neyinle neyinle, neyinle ulan iki gözü çıkası
  Arkana bir dön baksana
  Daha dün değil mi
  Bu aynadan bir atom bombası olur ki
  Siz yapmazsanız ben yaparım
  Alimallah bu aynadan bir atom bombası dökerim ki,
  Bir atom bombası
  Ama ne atom bombası
  Göz açıp kapayıncaya kadar, şu bizim allı dünya pullu dünya
  Hani tomurcukları açardı ya
  Her bahar deniz gibi köpürürdü bahardı
  Hani denizi bahar gibi
  Göz açıp kapayıncaya kadar
  Bir varmış, bir varmış bir varmış, bir varmış
  Size diyorum bir varmış, size diyorum bir varmış
  Bu aynadan bir atom bombası dökerim
  Alimallah dökerim
  Öğündüğü şeye bak itimin
  Öğündüğü şeye bak
  Öğündüğü şeye bak
  Sus ulan, sus ulan, sus ulan yılancıklar çıkarası
  Ulum ulum ulası
  Sus ulan
  Sus ulan hürriyet için, sus ulan hürriyetimiz için
  Hürriyet de de dur orada
  Siz hiç utanmıyorsunuz
  Ben sizi hiç sevmiyorum
  Siz hiç utanmıyorsunuz
  Ben bu aynadan bir de ak bir kuş dökebilir
  Güvercin sandınız değil mi
  Avcunu yala tatarağası
  Ağzına bir de yalancı zeytin dalı veririm sandınız değil mi
  Ben bu aynadan daha çok şey yaparım
  Üstümüzdeki gökyüzünü alır götürürüm
  Üşümem deyin haydi
  Haydi bakalım
  Senin ellerin ne güzel
  Altınızdaki toprağı da alır götürürüm ha
  Bana mı ne
  Vay namuzsuz vay
  İşte bunu bilmiyordum
  Marlin Monronun gözleri
  İşte o kadar
  Bakın ben bu aynadan…
  Söylemem, çatlayın, patlayın
  Söylemem işte.
  Bana bakın, ben hiçbir şey söylemem
  Birisi ne diyordu geçende
  Dünyanın bütün adamları, yani sözüm ona insanları
  bir insan olsa… Bir tek kocaman insan.
  Ne olurdu
  Ne bileyim ben
  Ne yaparlardı
  Ne mi yaparlardı
  Durun azıcık düşüneyim
  Ben bu aynadaaaan… hıııım…
  Durun durun azıcık düşüneyim.
  Sen ellerin ne güzel
  İşte o kadar canım efendim
  Güzel sultanım
  Ne darılıyorsun
  Sana bir şey demedim ki
  Kızdırma kafamı
  Bir eline ak bir gül veririm
  Bir eline de ayna
  Gül oyna sevdiğim gül oyna
  Bir eline bir kedi yavrusu
  Yeni doğmuş,
  Daha ıslak ıslak
  Bir eline… dur azıcık düşüneyim…
  Amma da acelecisin güzelim…
  Bir eline bir eline
  Bir elinde kedi yavrusu
  Ben bu aynadan atom bombası yaparım
  Bir eline
  Ben bu atom bombasını
  Bir eline…
  Birdenbire aklıma ne geldi biliyor musunuz
  Nerden bileceksiniz
  Durun bir bir söyliyeyim size
  Ne geldi aklıma biliyor musunuz
  Gidip bir akar suya...
  Su pırıl pırıl,
  Su aydınlık olmalı
  Su, bizim Savrun suyu gibi güneşli,
  Dibine Kur’an düşüşünde okunmalı
  Gidip yüzümü bir iyice yıkamalıyım
  Birinde, bir yaz günü ben bir yolda yürüyordum
  yol çok tozluydu
  Baktım yolda bir karartı
  Ne olacak bir hasta kız çocuğu karartısı
  Nerede olacak, tabii Çukurovada
  Bombay dolaylarında öylesi ne gezer,
  Arabistan çölünde de aramayın
  Canım başka yerde ne ararsınız
  İşte bizim Çukurovada
  Çukurova yıldızlıdır
  Siz azıcık şişiriyorum sanacaksınız
  Hiç de değil
  Çukurovada yıldızdan gökyüzü gözükmez
  İnanmıyor musunuz
  Haydin siktirin,
  Haydin cehennem olun
  Hangi taş büyükse gidin başınızı ona vurun
  Bizim Çukurovada toprak bire kırk, bir elli verir
  Amerikada, Amerika çok büyük bir yermiş, çok çok
  Merhametli adamları varmış
  Ne bileyim ben bize öyle söylüyorlar
  Çok iyi adamları varmış
  Benim bu işlere aklım ermez
  Vebali günahı söyliyenin boynuna
  İşte bu Amerika toprağı da tamı tamına bizim
  Çukurova toprağına benzermiş
  Onlar bire yüz veren topraklarının ürününü denize
  Dökerlermiş
  Benim bu işlere aklım ermez
  Elimin üstünde sinek gibi aydınlık
  Şimdi birden aklıma bir karanlık geldi
  Sert, granit gibi bir karanlık mı desem
  Her neyse iki gözüm
  Bu kız çok hastaydı
  Bu kız sıtmadan titriyordu
  Bu kız öldü ölecek
  Ekin tarlaları sapsarıydı
  Güneşe batmış
  Kız tozlu yola upuzun yatmıştı
  Terli elleri çamur içindeydi
  Toz bulaşmış olacak
  Yani tozdan olacak
  Sonra çok titriyordu
  Ben hemen bildim, kız sıtmalıydı
  Sonra anası geldi, kızın başucuna oturdu
  Kız gerindi gerindi, bacaklarını uzattı
  Yolun tozlarına belendi
  Sonra kaskatı kesildi
  Bu kızın gözleri
  Yüzü hep gözdü
  Ne alın
  Ne kırmızı nar gibi dudak, yani narçiçeği gibi
  Ne yanak, ne çene, ne diş
  Belki ak dişleri ışılıyordu
  Aklımda kalmamış
  İşte koskocaman iki göz
  Hem de kapkara, derin, yalım karası gibi
  Siz hiç kapkara ateş gördünüz mü
  İnanmıyor musunuz
  Haydin cehennem olun
  Bizim Çukurovada vardır
  İsterseniz gidip görün
  Haydin cehennem olun
  Bu kızın gözleri
  İşte o kadar
  Avcunuzu yalayın efendiler
  Size yoksulluktan söz açar mıyım
  Ben usta sanatçıyım
  Öyle tongalara basar mıyım
  O kızın kara gözleri
  İşte o kadar
  Siz her sabah sıcak suyla yüzünüzü yıkarsınız
  Bazılarınız da soğuk suyu sever
  Ben sizi bilmez miyim
  Bunca yıl içinizde yaşadım
  Ekmeğinizi yeyip suyunuzu içtim
  Bir kahvenin kır yıllık hatırı vardır
  Ben bunu bilmez miyim
  Ben nankör müyüm
  Ben yemek yediği sofraya bıçak sokan mıyım
  O kızın gözleri işte o kadar
  Siz asfalt yolda yürürsünüz, sonracığıma virtrinlere
  Bakarsınız, çocuğunuzu elinden tutarsınız
  Saçlarını okşadığınız da olur
  Öyle değil mi
  Karınızı öpersiniz
  Yalan mı
  Yapmayın demiyorum ki
  O kız var ya, hani doktor bulamamış da yolun ortasına
  Boylu boyunca serilip ölmüştü
  İşte o kızın anası başucuna oturmuş kızın
  Ağıt söylüyordu
  Bu ağıt ne işe yarar mı diyorsunuz
  Ben ne bileyim, ben yedi tûla sahibi miyim
  Ben âllame miyim, ben büyücü, ben kahin miyim
  Onun bunun gibi bir vatandaşım
  Çok merak ediyorsanız gidin ona sorun
  Kızının başucuna oturmuş sallanarak ağıt söylüyor
  Dünden beri de ağzına bir lokma koymadı
  Sesi de yanık mı yanık
  Yürek koymuyor insanda
  Ben böylesi seslere dayanamam,
  Yüreğim götürmez
  Sahiden çok merak ediyorsanız gidin siz kendisine sorun
  Sahiden ne işe yarıyor şu ağıt
  Allaşaşkına gidin sorun
  O kızın gözleri
  İşte o kadar
  Anasının gözleri
  İşte o kadar
  Gözleri daha çoğaltırım sandınız
  Beyler, paşalar, nah, aldandınız
  Beyler, ağalar
  Marlin Monronun gözleri tamam
  İşte o kadar
  Neyinize yetmez ölü kurbağa suratlılar
  Muşmula soylular
  Siz olmuşsunuz
  Bana bakın açtırmayın ağzımı
  Siz, siz, siz…
  Ulan deli ediyorsunuz be adamı
  Haaa, senin ellerini unuttum, senin ellerin çok güzel
  Uzun, ince, beyaz, kuğu tüyü gibi
  Ben, insanın ellerini severim
  Siz de mi seversiniz
  Etmeyin eylemeyin
  Eskiden olsa inanırdım, şimdi mi,
  Geçti o günler tosunum
  Ben o aynadan var ya atom yaparım,
  Atomdan ağaç yaparım, sonra da uzay yaparım,
  Ağaçtan su yaparım,
  Sudan ne mi yaparım,
  Sudan da bir nakışlı peri böceği yaparım
  Peri böceği insanların en yakın arkadaşıdır
  Ama ben aynadan atom yaparım
  Çiçek yaparım
  Bin yıllık sürecek bir bahar yaparım
  Öyle sembolik falan değil canım
  Düpedüz bahar işte
  Yağmurlu, ıslanmış çiçekle
  Sonra genç insanlar birbirleriyle çok yatarlar baharda
  Ben bu dünyada genç insanların biribirleriyle
  Yatmaları kadar güzel bir şey görmedim
  Müthiş gerinirler
  Sonra böcekler de çiftleşirler
  Görmedim ama, mutlaka onlar da, deli gibi geriniyorlar,
  Tattan çatlayacak gibi oluyorlardır
  Hani İzmirde olgun, kocaman ballı incirler sarkar dallardan
  Hani sapsarı
  Hani tattan yarılmıştır
  İşte cümle mahlukatın gençleri böyle çiftleşirler
  Atların burun delikleri
  Bir de sağrıları
  Arıların, kelebeklerin kanatları
  İnsanların bellerinin orta yeri titrer
  Başka yerleri de titrer ama
  En çok belleri titrer
  İşte böyle adam gibi, bin yıl sürecek bir bahar yaparım
  Ben gönlü güzel, gönlü gani kişiyim
  Düpedüz adam gibi bir bahar
  Aynadan atom, atomdan su, sudan deniz,denizden kuş, kuştan solucan, solucandan adam, adamdan ateş, ses yaparım rüzgâr da yaparım, koku da… Gönlünüz ne isterse onu yaparım.
  Kürk manto ister misiniz
  Ciddi söylüyorum
  Siz alay ediyor sanıyorsunuz ya…
  Marlin Monronun gözleri
  İşte o kadar
  Anası başucuna oturmuş, şimdi hiç kımıldamıyor, ağıt yakmayı unutmuş
  Bir şey mi söylediniz kadına
  Ayıp ayıp
  Çok ayıp etmişsiniz
  Az daha unutuyordum,
  Bir de ne vardı, ben bilmem ki onları, hani çok yüksek bir ilim… Gene alay ediyor sanacaksınız… Bilmem alay edilir mi
  Vallahi büyük saygım var
  Hani o fiyat teorisi var ya… Matematiğin ekonomisi…
  Bir de o vardı işte, çok saygıdeğer… Bizi adam eden
  Kim yaptı atomu, kim öğünüyor, kim gitti uzaya, kim öğünüyüor
  Bu işlere karışmak kıl-ü kali muciptir
  Yüksek matematiktir ve de bilimdir
  Dilinin altındakini biliyoruz diyeceksiniz
  İki milyar aç, iki milyar ekmeksiz
  İftira ediyorsunuz,
  Yalan söylüyorsunuz,
  Hiç öyle bir niyetim yoktu.
  Siz bu laflara çok alışıksınız, duya duya kulağınızda
  Çan bitmiştir, kocaman kilise çanları
  Benim demek istediğim başkaydı
  Adamı söyletmiyorsunuz ki
  Allahınızı severseniz sözümü kesmeyin
  Bitireyim de ondan sonra
  Ne var bu kadar gürültü edecek
  Ben ayna yaparım, maşa yaparım, keçiler süt yapar, siz yapabilir misiniz
  Arılar da bal yapar deyim de gülün
  Ulan size bu fırsatı vermeyeceğim
  Üstüme çok güldünüz
  Tohumlar bitki yapar tohumlar
  Adam yapar, insan yapar, yürek yapar
  Demirci örsü gibi, kıpkızıl ve güzel ve çiçekli ve aydınlık
  Ve dertli ve sımsıcak, al da canının içine koy ve gözü yaşlı
  Ve ölüme ve zulüme
  Ve adamın adam öldürmesine karşı
  Ve soyguna karşı,
  Ve köleliğe karşı
  İzmirin içinde aynalı çarşı
  Parisin içinde aynalı çarşı
  Londranın, Newyorkun ve Pekinin ve Moskovanın içinde
  Ve tekmil dünyanın içinde ve tekmil evrenin içinde
  Aynalı çarşı
  Bizim Çukurovada ayna falına bakarlar
  Ve aynada umut yolları
  Ve ben demirci örsü gibi kocaman ve kıpkızıl ve sağlam
  Ve güzel, hem de aydınlık, hem de yıldızlı, hem de sıcacık eser…
  Ben daha ne yapardım
  Ben sevda yaparım, şehvet yaparım, arılar çiftleşirler, bereketli
  Bin yıllık bahar… İsterseniz azıcık kış, azıcık güz…
  Yazı da ister misiniz…
  Açın önünüzdeki nakışlı mendili
  Korkmayın açın canım
  Bakın ne çıkacak içinden
  Tuh be, tuh yüreğinize, ben de sizi bir adam sandım
  Havanın yüzünde bir kırlangıç sürüsü
  Çok hızlı uçar kırlangıçlar
  Yuvalarındaki civcivlerin ağzı sapsarıdır
  Görmediyseniz nasıl anlatayım size, sapsarı, sapsarıdır
  Senin ellerin ne güzel
  Sahi beyazdı ellerin
  Başparmağının üstüne peri böceğini ben koydum
  Sen uyuyordun
  Farkına bile varmadın
  Sen biliyor musun dünyada ne kadar çok peri böceği var
  Ben o kadar çok gördüm ki
  Sen biliyor musun dünyada ne kadar çok karınca var
  Ve ne kadar karınca doğup ne kadarı ölüyor
  Bir düşünse adam deli olur be
  Ya balıklar
  Ben sadece senin elinin üstüne bir tane peri böceği koydum
  Peri böceği hoşuma gider de ondan
  Kırmızı hoşuma gider de ondan
  Üstünde kara benekleri hoşuma gider de ondan
  Bazısında da ak olur işte onun için
  Bak gelir seni uyandırırım
  Sen şarabı sever misin
  Bana son günlerde dokunur oldu
  İçmeden de olmuyor ki birader
  İşte o sıcak yağmura, işte o uzak sıcak yağmura
  Varıp da alnını dayayan bendim
  Bütün ağaçlardan ayna yapacağım
  Bütün çiçeklerden, bütün denizlerden, bütün çiçeklerden,
  Dünyanın bütün balıklarından ayna yapacağım
  Aynalardan atom yapacağım
  Petrolden de ayna yapacağım
  İşte öyle kokacak
  Bir de bir ışık yapacağım
  Sizin inadınıza
  Yalnız be yalnız size inat olsun diye
  İzmirin altın sarısı güz salkımlarından
  Çukurovanın altın sarısı başaklarından
  Afrikanın altın sarısı karıncalarından
  Zencinin ak dişlerinden
  Zencinin ak dişlerini hiç yabana atmayın
  Ama hiç yabana atmayın
  Parıltısını iki günlük yoldan görürsünüz
  Bir gülmeye görsün
  Zencinin dişlerinden ışık yapacağım
  Bir tutam ışıktan bir fil yapacağım
  Onu da salıvericiğim Bengal ormanlarına
  Şu Bengal ormanlarını bir görmüşlüğüm,
  Yok yok bir duymuşluğum var
  Bengal ormanının otlarından,
  Bir de yapraklarından,
  Haydi çiçeklerini de ihmal etmeyeyim,
  Şiir olur da çiçeksiz olur mu
  Bunca çağların şairleri aptal mı
  Çiçeksiz bir tek şiirlerini gösterebilir misiniz
  Bir de çiçeklerinden,
  Bir de kuşlarından
  Bir de yaban arılarının kanatlarından
  Bir de ağaç köklerinden
  Bengal ormanlarının ağaç kökünden olmazsa olmaz
  Ben biliyorum büyük bir özelliği vardır Bengal ormanlarının
  Bir de asyalıların
  Sarı ve de ak derililerin
  El ve ayak tırnaklarından
  Bir de şimdiye dek söylenmiş bütün türküleri toplayacağım
  Ama dünya kurulduğundan beri söylenmiş bütün türküleri
  Aşk ve hat üstüne
  Aşk ve şehvet üstüne
  Aşk ve toprak üstüne
  Aşk ve ölüm üstüne
  Ölüm batsın
  Ölüm yerin dibine, dibine batsın
  gözüm görmesin şu ölümü
  Gözüm görmesin ölümler
  Gözüm görmesin
  Görmesin
  Başım dönüyor
  Ver elini, ver elini, ver elini
  Gözüm görmesin ölenleri
  Ver elini
  Ellerin ne kadar da sıcacık
  İşte ben bütün bunlardan ışık yapacağım
  Var mı bir diyeceğiniz
  Yeni doğmuş bebelerden atom yapacağım
  Bakın görün ki bütün ağaçların kökü ışık olmuş
  Bakın görün ki bütün yapraklar, dünyadaki bütün yapraklar
  Gece gündüz balkıyıp durur
  Yalnız Bengal ormanındakiler değil
  Karanlığın damarlarına bir kan yürüteceğim
  Pul pul ışık
  Pul balkıyacak
  Karınca ayaklarından, balinanın çene kemiğinden,
  Tekmil arıların kanatlarından,
  Yılanların yalım kırmızımsı dillerinden
  Çocuklara oyuncak yapacağım
  Bengal ormanının fili yavrulamış
  Her biri bir top ikiz ışık
  Seni gelir uyandırırım, şu bu değil, hayal mayal değil
  Gelir seni düpedüz uyandırırım
  Sevgilim değil misin
  Gözlerine bir top ak bulut sürerim
  Bir damla Çin seddi yağmuru
  Işığı şarap yaparız
  Ediyorum ediyorum uyanmıyorsun
  Amma da çok uykun varmış be sevgilim
  Şu ölümlü dünyanın yarısını da uykuya ve
  Olur mu ya, olur mu ya sevgilim
  Halbuki ben ışıktan gece
  Geceden hayat yaparım
  Canım sıkılırsa dünyanın bütün gecelerini toplarım
  Bak, hepsini hepsini hepsini toplarım
  Bir damla gece bırakmam şu sizin dünyanızda
  Bak karışmam ha, bir damlacık bırakmam
  İlâç için bırakmam
  Torlar toparlar hepsini götürür Kafdağının arkasına
  Hapsederim
  Eline ayağına zincir vururum
  Ne yaparsınız o zaman
  Elini ayağını kırk kat urganla bağlarım
  Ne etseniz neyleseniz kurtaramazsınız elimden gecelerinizi
  Gecesiz ne yaparsınız
  Deli olursunuz be
  Bütün gecelerinizden bir top kapkara mermer yaparım
  Gelir seni uyandırırım
  Dudaklarını öperim
  Uykulu, tuzlu, azıcık acı dudaklarını
  Sen şehvetten deli olursun, gerinirsin
  Alnın terler
  Hiç mi görmedim seni
  Şehvetten etine bıçak sokulmuş gibi bağırırsın
  Hiç mi rastlamadım sanıyorsun
  Ben rastlamadımsa Gagarin rastladı
  Gagarin neden ne yaptı acaba orada
  Gagarin ne düşündü acaba orada
  Gagarin ne duydu acaba orada
  Anlatsana be Gagarin
  Anlatamaz ki, söyleyemez ki, bilemez ki
  Dilinin ucuna gelir, belki de gelmez ki
  Gagarinin eli dokundu oraya, ışığın köküne eli dokundu
  Karanlığın köküne eli dokundu
  Ne mutlu bana
  Gagarin hiçbir şeyi söyleyemez ki
  Gagarin Marlin Monronun gözlerini görmüştür
  Ne var o kızın gözlerinde
  Gagarin söyleyemez ki
  Çukurovadaki kızın gözlerini ben gördüm
  Anlatmaya dilim yetmez ki
  Ben diyorum ki size, ben aşkın ve ümidin adamı
  İşte ben böylesi bir adam
  Ben diyorum ki size
  Bir dil bulacağız her şeye varan
  Bir şeyleri anlatabilen
  Böyle dilsiz, böyle düşmanca, böyle bölük pörçük
  Dolaşmayacağız bu dünyada
  Her şey her şeyi söyleyebileceğiz bu dünyada
  Her şeyi birbirimize
  Gagarin ışığın yapraklarını birbir anlatabilecek
  Dünyada iki buçuk milyar çift el
  Bir gün göreceksiniz ki bu iki buçuk milyar çift el
  İki buçuk milyar kere ışık dokuyor
  Söyleyin bana hoşunuza gitmez mi
  Işık vazgeçtim
  Şöyle bir gözünüzün önüne getirin ki
  Dünyada bir tek insan bile kalmamış
  Çiçekler, böcekler, hani şairlerin anlata anlata bitiremediği bir dünya
  Ama bir tek insan yok
  Ben bu dünyayı sizin başınıza çalarım
  Ben bu dünyadan öfke yaparım
  Kudurmuşluk yaparım
  Sözden öfke yaparım
  At kuyruğu kılından,
  Şahin teleğinden öfke yaparım
  Karınca ayağından,
  Örümcek ağından öfke yaparım
  Gölgeden öfke,
  Böcekten,
  Tekmil böceklerden öfke yaparım
  Demirden, bakırdan, çelikten, tunçtan
  Kayadan, taştan, elinizdeki atomdan
  Gagarinden,
  Bütün bebeklerin, doğmuş doğacak bebeklerin,
  Doğmuş doğacak eniklerin,
  Doğmuş doğacak bahar taylarının
  Doğmuş doğacak buzağıların,
  Doğmuş doğacak civcivlerin,
  Doğmuş doğacak kertenkelelerin,
  Gözlerinden öfke yaparım,
  Kudurmuşluk yaparım
  Aynalardan atom yaparım,
  Ulan neyinizle öğünüyorsun be
  Yabanıllar, kan içiciler, verin o elinizdeki oyuncağı
  Kızdırmayın kafamı insan yüreklerinden öfke yaparım,
  Öyle bir öfke ki
  Kızdırmayın kafamı
  Haydi defolun başımdan
  Tekmil aynalardan atom yaparım
  Haydi haydi cehennem olun başımdan
  Havanın yüzünde bir sürü leylek, ak leylek,
  Zambaklar gibi açılmış
  Ne diyordu Türkmen karısı
  Leyleğin ayağı kırmızı deynek.
 • Şehsuvar
  Küçük İskender

  I.
  gece saçlarina kadar sokulur, güzelligine
  atilan ilmiklere kadar ulaşir. Koltuk altina
  kaç takim yildiz, burç saklar. Şehsuvar
  sig sikintilar ardinda derin bir havuz..
  dikdörtgen dudaklarda çok yuvarlak
  sözcükler var! Herhangi birine selam versen
  dagilmaya mecbur oluyor yüzün. Uzaklara
  gidecegim ben diyor delikanli, gobi çölüne..
  Tarih atlaslarinda yitirecegim her zerremi
  anlik bir yanilgidir diyor suçüstü alt tarafi
  anahtarliklarin hüznü üstüne
  çift kişilik yataklar için yazdigim senaryolar
  yollar: derisiz ceninler gibi çirkindir
  yollar: tanri nin çocuk oyuncagi oldugu çagda
  işlenmiş günah-kirilmiş ikona
  yollar: insanin kendi cenazesine
  geç gitmesi gibi bir şey! Özellikle!

  şimdi saat başi
  satranç oynayan sabikali beyoglu kaldirimlari
  utanca dogru atilan serinkanli
  serseri adimlari turfanda-radyodan ajans ve hava durumu
  ve muhallebiciler, daima kalabaliktir, daima terli
  içerde tavuk gögsü gözleriyle sevgililerimiz! Simli!
  ve öpüşenler ogullaşan, siklaşan zenci elleriyle
  o tekerlemeler söylenmeyecek! o bilmeceler sorulmaz!
  kaç parmagi çatirdar ki hüsranimin
  kaç cigeri şişer ki raki şişelerinde gömdügüm
  aşklarimin. Aşki geçelim. Onu geçelim,
  onu unut şehsuvar!
  ya da kimiltisiz bir kuş ölüsü dünya müzelerinde
  beton baglayan aromali kanatlariyla kimiltisiz
  kimildar bir gün! Onu umut
  kimildatir degil mi
  kimildatir degil mi şehsuvar!
  saçmaliyorsun! Evine dön, o vicik vicik
  koynuna annenin, sabahligin arkasinda haydi!
  sirilsiklam memeler, ucu mantarla tikanmiş memeler
  ve şato zindani dolaplarda bogdurulur
  porno dergilerinin şahsi derbederligi.. Direniş
  bir bakima
  - Haklisin de! - imparatorluk ahlagi,
  doyum seferberligi! Ve emilmiş
  bir dili andiran dilsiz adi usancin
  bende gizlenen bedensiz bir ölümdü varsay
  ki fazlaca huysuz
  ki fazlaca havadar
  ah! Neden sütyen takmaz acaba uzamiş adamlar,
  ayaklarina,
  yürümedikçe sarkmasin diye bacaklari!

  evet! üstüne üstüne yüklendikçe kaçar
  kaçar ha kaçar
  sevda katillerinin otellerdeki
  kilometrelerce kadinlardan çalip da
  başlarina geçirdikleri
  ten rengi külotlu çoraplar!

  kimsen de kalmaz birdenbire! Açtiklari yaradan
  kan bile akmayacak. Çogu küstah! Çogu şimarik!
  vahşi bir at almiş altmiş dagi aramiza taşir
  vahşi bir at almiş altmiş dagi aramiza taşir
  şehsuvar! Sinirlara mayin döşer bakişlarin
  vahşi bir at almiş altmiş dagi aramiza taşir
  şik bir omuz devrimiyle bahari getir
  tavlalar kirilir, iskambil kagitlari savrulur
  görücüye çikan büyücü bir kiz oluverirsin
  patlamiş yirmi ikilik ampul gibi
  patlamiş misir seven
  misirli esmer çocuklarin
  tokluga açligi gibisindir
  vahşi bir at almiş altmiş dagi aramiza taşir
  yuvani, anneni bugün terkettin tirnaklarin arap
  ses duvarini aşamaz sesin
  işik kirilir mi hiç
  birleşir yeniden adeta
  - kardeş duasi çeker
  muskalar tutar -
  senin merceklerinde şehsuvar!
  Baksana sultan!
  dikdörtgen dudaklarda
  daha ne çok
  yuvarlak sözcükler filan var. Gülsen
  agizin düşüverecek ve kenarindan biraz
  çatlayiverecek kahkahan. Ve vahşi bir at
  alip bir altmiş dagi daha
  aramiza taşiyacak! Ve vahşi bir atin
  bir hayat boyu süren
  saltanatina dönüşecek birden
  hasretlerle gitgide
  gitgide agirlaşan zaman..

  II.

  maviden ögrenecegi çok şey olmalidir denizin
  yakişikli bir kadindir şehsuvar. Titredi mi
  gökyüzü de titrer, toprak da, deprem de titrer,
  onunla beraber umulmadik gülden fişkiran renk de!
  aynalar be şehsuvar, rujla boyanmiş kirik aynalar
  zahiri görüntüler de sayilabilir, ahenk de!
  kasiklarinda kasim gibi çogalan
  susam ahirlara kilitlenir o atlar bilhassa
  meydanlar sevdanla, agrinla cilalidir. Olmasin mi?
  simit satan kimi çocuklarsa
  kördür, topaldir, mavidir
  bakirdir daha oysa!

  anne diye seslenir ölümlü çinarlarin
  dişa vurmuş toy köklerine şehsuvar, anne!
  kimsin sen?

  kimim ben der anne
  tekillikle kalaylanirken yüregi adamakilli
  killi erkek kollarinda. En zayif sesiyle
  aglar mi hiç! En karambol sesiyle
  aglar mi hiç! En matem
  sesiyle aglar anne!
  maviden kapacagi çok şey olmalidir denizin
  bir kere: anneler öncelikli diri kalsin, anneler
  orospu olmasin efendiler..

  nerede yaşadigini bilmeyen bir vapur siyrilir
  uykularinda şehsuvar'in. Bütün shakespeare'ler
  bütün hamlet'leri düşünür. Balerin bir sabahtir,
  damlarinda ayakparmaklarinin uçlarinda yürür güneş..
  tüyler, taç yapraklari, aman gürültü etmeyin!
  her anin
  hep bir susan insanidir şehsuvar.
  - şehrin surlarina, cemre olur
  düşüverir at cesetleri, biçaklarda festival var -
  henüz büyüyememiş isyan
  henüz planlari yarim bir katliamdir şehsuvar!
  söndürülememiş orman yangini gözlerinde
  sosyolojinin lümpenligi!
  söndürülememiş kireç kuyusu gözlerinde
  erken uyanişin yaşli ergenligi!
  iniltinin
  suya yansiyan gövdesidir şehsuvar
  hey! anlasana sultan!
  dikdörtgen dudaklarda
  daha ne çok
  acisiz iftiralar falan var..
  şehsuvar kurtulmak da ister
  kurtuluşu neye bagimlidir;
  - cevap şiklari -

  a) "30 nisanda hitler intihar etti. 7 mayista almanya teslim
  oldu!"
  intihar
  alnimi açti, beynime gerdi beyazperdesini
  kafatasimda bir kabile buldum sonra buzuldan
  okyanuslar buldum damagima açilan gözoyuklarinda
  östakimde birtakim kanun taksimleri
  birtakim kanun kaçaklari gibi esrarengiz iş sonra
  - esrarli sigara içen bukalemunlarla küstük o sira -
  hangi birini bölsem ötekine
  digeri masasina çagiracak beni
  bardagimi doldurup ensemdeki tüyleri çekiştirecek
  beni kambur burunlu şairlerle taniştiracak alelacele
  alelacele el sikişilacak, memleket meselelerinden
  söz edilecek alelacele ayaküstü, ayaküstü sarhoş olunacak
  kusulacak ayaküstü alelacele
  yedi heceliler veya yedi uyurlar / uydurulacaklar
  uydurulacagiz alelacele! Vazgeçmem gerekecek belli
  omurlarimdan, omurgamin içine tramvay hatti döşenecek
  kizlik adini işleyecegim bekaretin tigla
  rönesansin kizlik zarina.. Leonardo! Leonardo!
  haminnem mona lisa'nin ta kendisi çikacak. Zorla şehsuvar
  atlar yine karşima çikacak, karşi çikacak aşk
  hanim hanimcik! Aşki geçelim. Onu geçelim.
  Onu unut şehsuvar!

  onaylansin lütfen
  uzay boşlugunun karin boşluguma doluşmasi..
  sen! ruhumun organik hali!
  sen! gençligimin gergin birakilmiş tek kasi.. Arkasi,
  şekilsiz bir dudak oldun yüzüme ikinci yeni
  metal bir şafak oldun gögüme sorgusuz sualsiz
  siz! şehsuvar'i ve beni liflere ayiran
  kirpik diplerinden oluk oluk sperm gelen
  korkuluklar!
  milleti gerdanima toplayip
  parlak cesaretlere, oglancil ihmallere yürüdünüz
  peşinizden tükürecektim bir ihtimal, peşinizden,
  pencereme pencelerinizin hayasizligini sürdünüz
  kapilar sürgülendi, kapi önlerinde
  evde biriktirilmiş kiz kurulari süngülendi
  allah kahretsin, kahrettiniz beni, cani ettiniz
  kendi bedenimde kendi kendime tecavüz ettim
  deli oldum, kül oldum, isliklaşip durdum
  aruz vezni serçelerle
  romen rakami gerçeklerle
  dedim: bendim
  böcekler gibi sevişen o dostlarla
  tanidiniz mi?
  - Hayir! Pek çikaramadik!
  - Ama tanimaniz şart!
  Ah sultan! Ah şehsuvar!
  intihar
  alnimi açti, aklimi buldu, sana selam söyledi..
  ardindan, ne olabilir ki başka, işte birkaç
  çiyli sardunya, birkaç yarim kitap, sevilmesi
  okşanmasi eksik
  birkaç ölü kedi işte!.

  b) "Hiç sabahattin ali okudunuz muydu?"
  enteresan bir soru
  biraz düşününüz / biraz düşününüz / az
  istiridyelerden söz edin bana / ince çerçeveli
  gözlüklerden / piyer loti'den / amerikan barlarda
  ardiardina içilen dublelerin biyografisinden,
  örnegin bürokrasiden, geleneksel aydin
  terbiyesizliginin kronolojisinden, lobilerden,
  ortalarda bir yerden, farzimuhal katolik
  alkoliklerden / hadi! piyonlardan, pasli piyanolardan
  ispiyonlardan, kara şapkali sivillerden
  ya da durup dururken beliren
  sivilcelerden söz edin bana. Siz hiç
  sabahattin ali okudunuz muydu tan vakti
  okumadiysaniz, tam vakti dedi şehsuvar!.

  - sahi, tanimadiniz mi?!
  - hayir, pek çikaramadik!

  ne çok yuvarlak sözcük..
  ne çok artistik..

  c) "bir cüce ile çocuk arasindaki farki bana söyleyin hele,
  neden size düşman olsunlar ki?"
  şehsuvar! çabuk! yaşlaniyorsun. Yaşlandin mi
  Ölüler sevindirilmek isterler lacivert mezarlarinda
  hastahane köşelerinde septik
  ellenmek filan hani eskaza
  kaç firsat vardir ki artik
  göz ilişsin, silah kalksin, kulak duysun
  bir de ikide bir hortlarsa davalar ansizin
  avukat tirnaklar kemirilirken ceviziçi odalarda
  tek başina dogmanin
  bir başina kirlaşmanin
  kendi kendini kirbaçlamanin acimasiz acimasizligi
  (ah! sultan! bir ceylan sizi-ezik büzük-üç büklüm)
  bu şehirde ya sen de vahşi bir at
  ya da olsan olsan
  kabuk baglayamayan
  dinsiz bir yara olursun!

  - sahi, tanimadiniz mi hala?
  - gene çikaramadik

  d) "Once there was a boy. He had no friends to help him.."
  - isminiz nedir, efendim?
  - gizlemek istiyorum. Söylemesem..
  - kaç yaşindasiniz?
  - yirmi iki..
  - Nerelisiniz?
  - Istanbul'lu..
  - ne iş yapiyorsunuz?
  - insanim..
  - evli misiniz?
  - hiç denemedim..
  - çocuklariniz var mi?
  - olabilir!
  - isimlerini söyler misiniz?
  - gizlemek istiyorum. Söylemesem..
  - burasi neresi.
  - psikiatri.
  - ben kimim?
  - bilmem. Siz bu yaşa kadar bunu ögrenemediniz mi?
  - hangi yildayiz?
  - bu hangi gezegen? Tabii sizi üzmezsem ve yormazsam..
  - Hangi ay?
  - hangi sevgi, degil mi ama. Ilkin bu. Öncelik bu
  sorunun..
  - ayin kaçi bugün?
  - hepsini adlandiralim, bunu mu istiyorsunuz?!
  - evet efendim, son dünya harbine katilan devletleri bana
  söyler misiniz?
  - savaşlari ülkeler ilan eder, insanlar yapar!
  - biz o harbe iştirak ettik mi?
  - ben hiçbirine katilamayacak kadar, canliyi-cansizi
  seviyorum. Siz, katilmiş miydiniz?

  şehsuvar! çabuk! kandiriliyorsun. Kandirildin mi?

  III.

  "sizler!
  hayatta yaşamaktan başka gayesi kalmayanlar
  cografya bilmeden öpüşmeye çalişanlar
  sizler!
  yapisalcilar, ruhsalcilar, masalcilar,
  halciler, falcilar
  parmak izleri sifir, duruşlari italik olanlar
  artik degeri cinine tonik yapanlar
  muhtelif muhterem darbeler
  heveslerde, tutkularda pür ihtilal.. geçinenler!
  sizler!
  geçinemeyenler, neme gerekçiler, emekçiler,
  emzikçiler, hainler, halidler, oglanlar!
  yolda saati başkasina sorup
  sigarasina ateş alip
  sendikalarin apişarasinda elle doyuma ulaşanlar! Sizler!
  aydinlar! aydingerler, kolay gelsinciler,
  asimetrik esinciler
  orospucuklar, osurukcular,
  üfürükçüler, geri zekali çocuklar! - ki şehsuvar'in
  anayasasi..
  mayistler, septemberistler!
  sizler!
  free gitaristler, peace veletleri, makinistler!
  din sülükleri! varoluşçular: kapi komşularim!
  sloganin, olaganin şairleri!
  sosyal yanlari kapitalleri, kapitalleri
  yalnizca sogan-ekmek-sosyalizm olanlar!
  otuz yaşina kadar solcu
  otuz-elli arasi sosyal adaletçi
  ellisinden sonra bunayip, otobüslerde
  bayanlara arkadan yaslanarak mutlu olabilen
  fevkalade entellektüellerimiz!
  captain black'çiler, bafra'cilar
  bir afra bir tafracilar, taşralilar
  vay gülüm dogu diyenler, yesinler seni müstehcen bantini
  mantigina yapiştiranlar!
  piyanist-şantörlerim: hormonlarim benim!
  marxist-şantörlerim: kabaetimin kenarlari!
  sizler!
  liberaller, helaller, haramlar, sadrazamlar
  hamlar, hamcik agizlilar, popodan bacaklilar
  omuriliklerini testislerinde saklayan delikanlilar!
  amcalarim, teyzelerim; siz, homoseksüeller!
  feministler, androsantrikler, sosyal demokratlar,
  teokratlar, aristokratlar, sen sümüklü burjuvazi!
  oportünistler, optimistler!
  bir teselli ver'ciler, allah vergisi takilanlar,
  ögrenciler, saygin ögretim üyeleri, seks yildizlari,
  heyy! Sizler!
  arkadaşlarim, alişamadiklarim; ellerim, ayaklarim!
  sizler!
  idealistler, egoistler, ütopistler, narşistler!
  Ben
  şehsuvar!."
  sig sikintilar ardinca yükselen havuz
  kirmizi balik, bozuk abajur, kullanilmiş jilet
  sinirlara mayin döşeyen bakişlariyla
  siz olan şehsuvar!
  Ben
  şehsuvar!
  sig sikintilar ardinca yükselen buhar
  çocuklugunu yaşayamadan büyümüş bir tümör
  kandirilmiş, taninmamiş kretuvar; unutulmuş
  bir tornavida, hiçbir işe yaramayan çivi,
  sinirlara mayin döşeyen bakişlariyla
  siz olan şehsuvar! O sinirlar
  sizin sinirlariniz. Ben
  şehsuvar!
  sig sikintilar ardinca yükselen belediye otobüsü
  abonman biletlerimi sizler mi çaldiniz?!

  - daha önce karşilaştigimiza
  eminsiniz, degil mi?

  IV.

  gece
  saçlarina kadar sokulur
  güzelligine atilan
  ilmiklere kadar ulaşir!

  aşki geçelim. Onu geçelim. Onu unutun!
  onu unut şehsuvar!

  ya da kimiltisiz bir kuş oluşu
  istiklal caddesi boyunca yatar!

  ah sultan!
  bir vahşi at almiş altmiş dagi aramiza taşir!

  gece
  saçlarina kadar sokuldu da
  güzelligine atilan
  ilmiklere kadar ulaşti.
  biz
  şehsuvar
  ulaşamadik!

  - heyhat! şehsuvar öldü de gitti bile
  hala onu filan taniyamadik!

  ah! sultan! ah! şehsuvar!
  dikdörtgen dudaklarda
  ne çok
  yuvarlak sözcükler vardi.
  hangi birini böldüm ötekine
  digeri beni kalabalik masasina çagirdi!
  küçük iskender şehsuvar şiiri