Emine Karaca, bir alıntı ekledi.
18 May 23:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Gecenin en derin saatlerine çeyrek varken henüz on iki bile olmamışken bir istiklal marşi ve birkaç asker görüntüsüyle yayını kapatırsın. Kendi hayatından kapatamadıklarına isyan edercesine elveda derken..

Sonuç hüsrana soyunmaktan çekinmemiş edepsiz yapmadığımızdan başkası değildir. Öyle boylu boyunca gelir dizimizin dibine yatar ki bu halde bile alay eder gibi gülümser.

Beni Güzel Hatırla, Ümmiye Yılmaz ErçevikBeni Güzel Hatırla, Ümmiye Yılmaz Erçevik
Hülya Gülen, bir alıntı ekledi.
11 May 10:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...Çanakkale şehitleri, Sarıkamış, Sakarya, Mohaç, Niğbolu, İstanbul'un fethi, İstiklal Savaşı ve İstiklal Marşı vatandır. Vatanın tapusu şehitlerin mezar taşlarıdır.

Tarla Kuşunun Sesi, Mustafa Kutlu (Sayfa 87)Tarla Kuşunun Sesi, Mustafa Kutlu (Sayfa 87)
Ezgisel..*, bir alıntı ekledi.
10 May 01:31 · Kitabı okuyor

Safahat'taki dizeleriyle içimizi titreten büyük şair, İstiklal Marşı sayesinde, bu ülkenin geleceğindeki bütün kuşaklarla buluştu, hem de sonsuza kadar...

Orta Zekâlılar Cenneti, Zülfü LivaneliOrta Zekâlılar Cenneti, Zülfü Livaneli

Ne AKP, ne de AKP’liler tedavülde kalabilecek. Şimdiden onların da başına Endülüs Emevî idarecilerinin başına ne geldiyse geldi. Allah onları Küçük Asya’nın 800 sene sonunda yeniden Hıristiyanlaşmasına katalizörlük ettikleri için helâk etti. Şimdi aşikâr oldu ki, siyasal İslâm bu sonucu vuslat bilerek gün yüzü görmüş. Hamt ederiz ki, onların maksatları dışına çıkabilmemiz ideologimizin İstiklâl Marşı ideologisi olduğunu tebarüz ettirmekle imkân sahasına girdi. Bu sahanın dışındakiler yerkürede 1492’den sonra ikinci defa kutlanmağa başlanan “reconquista” şenliğinin tertipçileridir. İslâmî bir düzen geleceğinin imkân sahasını dolduran bizler kendimizi “Andımız” müdafaasıyla meşgul edenler değiliz. Biz sadece okullarda 80 sene ikrar edilmiş formülü işe yaramaz ilân edenlerin küfrün oxigen çadırında neye hizmetle nefes alabildiklerini ifşa ediyoruz. Türk düşmanlığı dünyanın her yerinde çok çeşitli kılıkta dolaşıyor. Fethullah Gülen’in dünyanın her yerindeki okulları söz konusu olduğunda hayırhah bir dil kullananların Türklüğü aşağılamaktan başka gaye gütmediklerinin kafalara girmesi şarttır. Çünkü bu okulların gizli, gerçek ve resmî adı Pentagon, CIA ve FBI tarafından “American Charter Schools” olarak tespit edilmiştir.

İsmet Özel, 9 Kasım 2013.

Yazının tamamı, İstiklâl Marşı Derneği internet portalinde yer almaktadır: http://www.istiklalmarsidernegi.org.tr/...x?YID=945&KID=52

Gizem Özbek, bir alıntı ekledi.
05 May 15:43 · Kitabı okuyor

Konya mebusu Hafız Bekir Efendi: "Âkif, bir gece birden uyanır, kâğıt arar, bulamayınca kurşun kalemiyle yer yatağının sağındaki duvara marşın 'Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım' mısrasıyla başlayan kıtasını yazar."

İstiklal Marşı'mızı Anlamak, Nurullah Çetin (Sayfa 20 - Öncü Basımevi)İstiklal Marşı'mızı Anlamak, Nurullah Çetin (Sayfa 20 - Öncü Basımevi)
mahmut yiğiter, bir alıntı ekledi.
04 May 01:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Örneğin, Cibranlı Halit Bey idam edildi. Kufteli Şeyhi Abdulbaki istanbula , Kahtalı Hacı Bedir Ağa Mersin 'e sürüldü. Halide Edip, Adnan Adıvar ve İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy yurt dışına sürüldüler.

Ülke ve Gündem Yazıları, Musa Anter (Sayfa 32 - Aram yayınları)Ülke ve Gündem Yazıları, Musa Anter (Sayfa 32 - Aram yayınları)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
03 May 14:59 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının sanatçılarının büyük ölçüde Osmanlı sarayındaki Muzika-yı Hümayun'dan transfer edilmiş olmasıdır. Nitekim 1892'de saray müzik okuluna yazılarak ikbali parlayan, İstiklal Marşı'mızın bestekârı Osman Zeki Üngör (1880-1958), Muzika-yı Hümayun'un son patronu (kumandanı) değil miydi? Düşünün, İstiklal Marşı'mızın bestesini, Yıldız Sarayı'nda Sultan Abdülhamid'in himayesinde kurulan müzik okulunda yetişmiş bir bestekâra borçluyuz.

Üstelik de onun yeteneğini fark eden ve bu suretle yükselişini temin eden kişi de, 'Kızıl Sultan' diye yaftaladıkları Sultan II. Abdülhamid'den başkası değildir.

Öyleyse Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı Devleti'nden kopmuş olduğunu söyleyen birisine akıllı nazarıyla bakılabilir mi? Ve Sultan Abdülhamid'in, Cumhuriyet'in altyapısını olduğu kadar üst kültür birikimini de oluşturan en önemli figürlerden birisi olduğunu görmeye başlamamız gerekmiyor mu artık?

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Serdar Poirot, 12 Eylül Günleri'ni inceledi.
02 May 08:38 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Eski Ülkü Ocakları başkanı ve Büyük Birlik Partisi kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu hakkında yazılmış bir araştırma eseri. 12 Eylül darbesinden sonra 1981 Şubat'ında yakalanan ve Mamak Cezaevinde 7.5 yıl yatan Muhsin Yazıcıoğlu'nun cezaevinde yaşadıklarını anlattığı, çeşitli gazete ve dergilerle yaptığı röportajlardan oluşmakta. Ülkücülerin sorgulandığı C-5 adlı hücreden, zorla İstiklal Marşı okutulmasından rahatsız olmasından, 9 ülkücünün idam edilmesinden, karıştır barıştır yöntemi ile solcularla aynı koğuşta kalmasından bahsediyor. Ayrıca elektrik, falaka gibi gördüğü işkencelerden, dışarıdan gelen yabancılara devletin işkence yapmadığını söylemekten, solcularla en başta konuşmasa da sonradan anlaşabildiğinden, ailesinin cezaevi sürecinde yaşadıklarından, başka ülkücülerin işkence sonucu kendisi hakkında yalan ifade vermesinden ve sonradan aklanmasından da bahsediyor. O dönemde Mamak Cehennemi olarak bilinen bu cezaevi ve darbe sonrası dönemi ile ilgili yazılmış güzel bir kitap.

Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
01 May 12:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Duranlar için değil yürüyenler için yazılmıştır İstiklal Marşı.
Bu marş kime ithaf edilmiştir?
Âkif'in kelimeleriyle: Kahraman Ordumuza!
Yani İstiklal Marşı,gerçekte bir ordu marşıdır. O dönemde top yük topyekün ordu halinde dönüşmüş bir milletin marşıdır. Yürüyen bir milletin... direnen bir milletin... kaybolmamak, kaybetmemek,kaybedip gitmemek için mücadele eden bir milletin...
Bu metne dil uzatanlar, bu metni değiştirmek isteyenler, bu metinden rahatsız olanlar bu yürüyüşü durdurmak isteyenlerdir. Milli mücadelenin vücudunu/bedenini ruhundan, yani milleti kendi değerlerinden/özünden ayırmak isteyenlerdir.
İstiklal Marşı'nı bir yenisiyle değiştirmek istemek Süleymaniye Camii'nin yerine bir gökdelen dikmeyi istemeye eş bir ahmaklık göstergesidir..."

Akif'e Dair, Dücane Cündioğlu (Sayfa 122 - Kapı Yayınları)Akif'e Dair, Dücane Cündioğlu (Sayfa 122 - Kapı Yayınları)