• Zaman yaşlanır, umutları eskitir, 
  Yine umutlanırım... 
  Sevdalar geçer yıkılır, yenilir, 
  Yine ayaklanırım... 

  Çığlıklara hapsettiğim şarkılarım var benim.. Sessizliğin içinde ağır aksak yürüdüğüm yollarım var. Bir yerlerde takılıp düşsem de, tekrar kalkabiliyorum ayağa.. Ama dizlerimde yaraların izleri kalıyor, silinmiyorlar. 

  Yarım kalmış hikayelerin tamamlanmamış cümlelerinde buluyorum kendimi.. Ne tamamlayabiliyorum, ne tamamlanabiliyorum.. Bir yanım hep eksik, hep kırık.. Dünyam bir bir yitirdi renklerini.. Ne deniz mavi eskisi gibi, ne de gökyüzü.. Korkularım bırakmıyor peşimi.. Adımlarıma yapışmışçasına nereye gitsem benimle geliyorlar adeta. 

  Sesleri duymaktan yoksun kulaklarım, sözcükleri söylemekten korkan dudaklarım var. Zaman hiç bir şeye aldırmadan devam ediyor yoluna.. 

  Ya ben gecikiyorum zamana, ya da geç kaldıklarım erken çıkıyor karşıma... 

  Alıştım sanırken acılara.. 
  An olur bazen tutamam kendimi, 
  Delirir isyanım... 

  Bu sensizliğim mi, yoksa yalnızlığım mı bilmiyorum.. Bir bilsen.. Seni her özlediğimde bir nokta bıraktım duvarlarıma.. Eğer bir gün gerçekten tutarsam ellerini, bakıp ta görürsem gözlerindeki o sevdalı hali, o noktaları birleştirip sevdanın kalemiyle, mutluluğun resmini çizeceğim dünyaya.. 

  İşte o gün yine masmavi, berrak bir güne uyanacak deniz.. Bulanıklığını benden uzağa atacak.. Bütün gecelerim sabaha varacak.. Ve bir daha hiç gece olmayacak... 

  Sensiz geçen günlerimin hesabını yarınlardan soracağım.. Sevinçlere boğulacak içimdeki çocuk.. Yeniden seveceğim yağmurları.. Hiç söylenmemiş, hiç dillenmemiş kelimeler fısıldayacak rüzgar. Hiç kimseler bilmeyecek, duymayacak, anlamayacak.. 

  Bunlar olacak değil mi? 

  Bu garip fani beden, 
  Bu deli ruh benim.. 
  Atamam, satamam, 
  Dert benim, dertler benim... 

  Bu acı kızgın hüzün, 
  Kırık düşler benim.. 
  Susamam, susturamam, 
  Söz benim, sözler benim... 

  Korkuyorum işte.. Korkularımı büyütüyor zaman gitgide.. Ne olur izin verme korkmama, kendimden kaçmama...Geç kalmama izin verme kendime, geç kaldıklarımınsa önünde bırakma
 • Zâhir

  Tahtaları derinden hissediyordum. Çıplak ayaklarım zemindeki soğuklukla bütünleşerek ileri doğru atılırken bu derinliği daha fazla hissediyordum,tenim tahtaların üzerindeki toz zerreciklerini öyle bir benimsiyordu ki... Tozların ciğerlerime yapışıp nefes almamı engellediğini düşünerek bedenimi bir o yana bir bu yana atıyordum. Zihnim çorak bir tarladan yeşillik vadeden bir toprak parçasına dönüşürken döngüye doğru kocaman bir adım attığımın bilincindeydim.

  Dudaklarımdaki hafif nemli kremin tadını alarak yeniden sağa doğru attım adımımı.Gözlerimin önüne gelen yüzünü hatırlamak istemeyen yanım inatla onu hatırlatan tarafıma öfkeyle soluyordu.Sil,diye haykırıyordu.Çenesini unutmak istercesine gözlerimi sımsıkı kapatıp nefes verdim,kollarımı kendime doladım.Derken gözleri belirdi karşımda.Güzel bir çift kirpik,nemli ve mayhoş bakışlar...Unutmak istedikçe şekilleniyordu yanımda! Sanki üzerime dikilmiş,yaptığım her hareketi sorguluyor,kendi güvenliğini sağlamak için beni adım adım çembere çekiyordu.İçerisine girmekten delicesine korktuğum,sınırları tamamen ona ait çember...Çizgileri ruhumu yutan hastalıklı düşünceler...

  Aldırmadım,kollarımı boynuma dolayıp gözlerimi o gözlerden kaçırdım. Sıcak çikolatalardan uzağa,karanlığın kaynağı diyebileceğim bir noktaya odaklanarak başımı sola çevirdim. Tüylerimi diken diken eden isyanım somutlukta kıvrılarak göğsümdeki sıcaklığa sokuldu.Başarmak mümkündü,çokça...Derin bir nefes alarak bir sonraki pozisyonunu düşündüm ve geriye doğru atıldım.

  Saçlarım belimden dökülürken bir anda ensemde bitti.Uzaması için yıllarımı verdiğim siyahlıklar...Ondan kaçtıkça vücudum bambaşka bir şekle bürünüyor,bilhassa ruhum farklı renklerin içerisinde karışarak tanımını yapamayacağım bir forma ulaşıyordu,bunu biliyordum ve bundan korkmuyordum. Başka bir renge bürünmek almak istediğim nefesi bana daha çok yaklaştırıyordu,vücuduma yakıştırıyordu. Değişim,bütünüyle kucaklıyordu varlığımı.Çizginin aksi yönünde koşmak içimdeki asileşen özgürlüğümü arttırıyor,kendimi okları elinde tutan bir tanrı gibi hissediyordum.

  Karanlık sahnede çıplak kollarım ve ayaklarımla öylece dans ediyordum. Bedenimin dışında bir kuvvet sanki kuklaymışım gibi beni hareket ettiriyor,görünmez ipler üzerimde hakimiyet kuruyordu. Düşüncelerim bu güce karşı koymak adına var gücüyle çabalarken sol kolumu ileriye doğru uzattım ve olduğum yerde sıçradım.'Odaklan,kaç,nefes al.'Kaslarım aklımda çalan şarkıya eşlik ediyorcasına bana isyan ediyordu. Saniyelik bir zaman diliminde, içimdeki o sımsıcak fırtınada,bir tek onunla...

  Ayaklarım tahta zeminde bir titreşim yarattı. Bu sırada sağ bacağımı kırarak kendimi yere bıraktım.Tek dizinin üzerine çökmüş centilmen sayılabilecek bir kadın,kolları iki yanına hükmeden 'ehlileştirilemez' olarak nitelendirilen meşhur kaçak.Sahi,bu duruşa ne deniyordu? Ah,yakarış! Ruhun kirlendiğini kabullenip Tanrı'dan af dilemek için bedeni cezalandırdığı hareket...O an,belki de dönüm noktası sayılacak bir an,bütün varlığımla sorguladığım Tanrı'ya yakardım!Vücudumun her bir zerresini tozdan sahne saydığım dünyanın mevcudiyetiyle döverek ona sundum.'Odaklan,kaç,nefes al'diye fısıldadım yeniden. Tamamen yok ölüsünü arzuladığım varlığı getirdim gözlerimin önüne. Kaçtığım çikolata gözler,hayranı kaldığım çene ve form,yavaş yavaş silikleşip yok oldu karşımda.Sadece parmak uçlarımın değdiği tenimin altındaki hızla akan kanımın kulaklarımda oluşturduğu uğultu kaldı geriye.Karanlıkta bedenimi aşan bir yakarışla avaz dolusu sessizlik!

  Şule Akçay
 • 127 syf.
  "PARA KAZANIN KENDİNİZE AİT BİR ODA VE BOŞ ZAMAN YARATIN. VE YAZIN, ERKEKLER NE DER DİYE DÜŞÜNMEDEN YAZIN... "


  İsyanım var!
  Nedir bu kadınların çektiği…
  Kaç yüzyıldır kadınlar var olma savaşı sürdürdü , sürdürecek de...

  Hep der ya annelerimiz; kendi ayaklarının üstünde durabilmeli kadın dediğin, kimseye muhtaç olmamalı… Sen oku diplomanı al koy bir köşeye ,güvencen olsun hayatın ne getireceği ne götüreceği belli olmaz. Kimseye bağımlı olma “KENDİN” ol…
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Kendine ait bir odan olsun… Kendi çizdiğin bir yaşamın olsun , öyle biri ol ki senin isteklerinin önceliği olsun… Canın istediği için yap bazı şeyleri yapmak zorunda olduğun için değil… Zaten para kazanıyorsan saygınlığın artacağından kendine olan güvenin de artacak! Haa para kazanmayan saygı görmüyor mu ? derseniz , evet maalesef çalışan kadına göre daha az saygı duyuluyor… Hem erkeği tarafından hem de çevresi tarafından… Bu ezilme duygusu kadına yerleştiyse zaten kendi hayatını yaşamayı bırakıp etrafını mutlu etmek için nefes alan bir canlı halini alacaktır :/
  ---------------------------------------------------------------------------------------
  Yazar da feminist olarak anılsa da aslında kadınlara da kızgınlığı vardır. Bu düzene teslim olmayın der. Kendinize ait bir dünyanız olsun , kendi düşüncelerinizin peşini bırakmayın,başkası olmayın der.
  ” Jane Austen , Fanny Burney ‘in mezarlarının üzerine bir çelenk koymalıydı.”der yazar.
  Yaşadıkları dönemde düşüncelerini özgürce yazamazdı çoğu kadın yazar. Yazdıklarını ve düşündüklerini sırf başkaları eleştirmesin diye değiştirirdi. Başkalarının düşüncelerine gösterdiği saygı yüzünden kendi değerlerini değiştirmenin yanlışına düşmedi bu iki isim.
  “Bunu sadece Jane Austen ve Emily Bronte başardılar . Onların şapkalarındaki belki de en hafif tüydü bu. Onlar erkek gibi değil, kadın gibi yazdılar.O dönemde roman yazan binlerce kadın arasında sadece onlar ebedi eğitimcinin şunu yaz , bunu düşün diye süregiden uyarılarına kulak asmadılar.” Sözleriyle kadınların nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini de anlatır.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------
  Yazarların eserlerini yazarken çift cinsiyetli bir beyne sahip olduklarında ortaya mükemmel bir eser çıktığından bahseder .Bu konu hakkında yazdıkları çok ilginç geldi bana. Kadınsan erkeğimsi ,erkeksen kadınımsı olarak yazmaktan söz ediyor. Böyle olduğunda yüksek doyuma ulaşan bir eser çıkar diyor. Spoiler vermemek adına daha fazla bahsetmiyorum,ama mutlaka okuyun. Ben çok farklı buldum ve çok beğendim. Sanırım Virginiya woolf’ün çift cinsiyetli bir beyin yapısı var!
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Hem feminist hem modernist yazar olan Virginiya Woolf ‘un hiç okula gitmediği evde eğitim gördüğünü duyunca çok şaşırdım. Aile üyeleri eğitimli ve entelektüel kişilerden olmasından dolayı ve özel hocalar sayesinde eğitim konusunda yeterli doyuma ulaşmıştır. Önce annesini bir süre sonra da babasını kaybetmesiyle ruhsal sorunlar yaşamıştır.Hayatı boyunca ruhsal sıkıntılarla mücadele eden yazar ne yazık ki intihar ederek hayatına son vermiştir.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ben yazarı da kitabı da çok beğendim. Hatta kendime yakın hissettiğim nadir yazarlardan. Diğer kitaplarını da severek okuyacağımı düşünüyorum. Kadınlara söylemek istediği konularda çok haklı buluyorum yazarı.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Kadın yazarları etkinliği için seçtiğim kitap ve yazardan daha iyisi olamazdı diye düşünüyorum… Etkinlik için de ayrıca teşekkür ederim:)
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Bu konuyu bu şarkı tamamlardı…
  https://www.youtube.com/watch?v=ggmyT87HP4w

  Sevgiler ,saygılar…
 • Esmâ-ül Hüsnâ Duâsı (10)

  Yâ Berr!
  Yoktum yokluğumun farkında değildim
  İyilik ettin var eyledin beni

  Anılmıyordum anılmaya değer değildim
  İyilik ettin insan eyledin beni

  Bilmiyordum bilmediğimi bilmiyordum
  İyilik ettin kendini bilir eyledin beni

  Bilmiyordum senin farkında değildim
  İyilik ettin inanlardan eyledin beni

  Kimsesizdim kendime dost arıyordum
  İyilik ettin dostun eyledin beni

  Yetimdim sahibimi arıyordum
  İyilik ettin rahmetine çağırdın beni

  Hatalıyım pişmanlık duyuyorum
  İyilik ettin kapına çağırdın beni

  Yüzüm yok kimseye yaranamıyorum
  İyilik ettin dergahına aldın beni

  Günahım çok senden utanıyorum
  İyilik ettin gufranına boğdun beni

  Senden iyilik istemeye ne hacet
  İstememi isteyişin zaten iyiliğin değil mi
  Senden istemeye ne hacet
  Vermek istemeseydin istemeyi vermezdin ki
  Ben sustum Yâ Rab sen söyle iyiliğimi

  Yâ Tevvâb!
  İşte kapına geldim
  Edemediğim bütün tövbeler için sana tövbe ediyorum
  İste dergahına vardım
  Dileyemediğim bütün özürler için senden özür diliyorum
  Sana dönüyorum çünkü gidecek başka kapı bilmiyorum
  Sen ki, bağışlamayı seversin
  Çünkü şöyle dediğini biliyorum
  “Allah(c.c.)’in kabulünü vaat ettiği tövbe
  O kimselerin tövbesidir ki cahillikle bir suç islerler
  ve çabuk tövbe ederler”
  Bunları söylemekle cahillik ettimse tövbe Yâ Rab!
  İşte çarçabuk tövbe ettim
  Sen tövbe edenleri seversin bilirim

  Ya Müntekim!
  Sen ki isyana ve inkara pek şiddetli karşılık verirsin
  İntikamın haktır senin
  Sen ki, mazlumların âhını işitir ezilenlerin halini görürsün
  Cehennemin haktır senin
  Sen ki, dilediğine rahmet eyler dilediğine azâb edersin
  Adaletin haktır senin
  Nefsimi isyandan uzak tut
  Nefsimin eline bırakma beni
  Kalbimi nisyandan uzak tut
  En güzel hale kalp eyle kalbimi
  Zalimden ve zulümden uzak tut
  Adaletine razı eyle beni
  Rahmetini ver gazabından uzak tut
  Lütfuna muhatap eyle beni

  Yâ Afüvv!

  Sen affedicisin sen affetmeyi seversin
  Sen severek affedersin
  Senin merhametli nazarin nice günahları silip süpürür
  Senin affının gölgesinde bütün günah defterleri yanıp kül olur
  Sen affetmeyi öyle çok seversin ki
  Günahımı, dilersen affedeceğini biliyorum diye de, affedersin beni
  Sen öyle nezaketle affedersin ki
  Kendi hafızamdan da silersin günahlarımı mahcup etmezsin beni
  Hatalıyım itiraf ediyorum kusurluyum kabul ediyorum
  İsyanım çoktur biliyorum çok unuttum utanıyorum
  Unuttuğumu da unuttum şimdi hatırlıyorum
  Aldandım affını umuyorum

  Ya Rauf!
  Yokluğumda bile hatırımı sorup var eyleyensin
  Sen ki, bütün şefkatlilerden şefkatlisin
  Cemalinle iltifat et bana refetinle muamele et bana

  Âmîn!..
 • İsyanım biraz da kendime! Gururumu,
  onurumu, kadınlık haysiyetimi
  kaybettikten sonra hayallerimi
  gerçekleştirsem ne yazar? Şayet bir gün
  şöhret basamaklarını tırmanabilirsem, o
  şöhret bana kaybettiklerimi geri
  verebilecek mi? Hiç acılara
  boğulmamış, gözyaşı akıtmamış gibi hayalleri, umutları ve mutluluklarıyla
  oynanmamış gibi olabilecek miyim?
  Ben, kendi içimdeki ‘ben’i yitirdikten
  sonra, şöhret bir tarafa yaşamanın bir
  anlamı var mı?