Adem ve Havva üzerine.
Bence kuranı yanlış anlama olayı Adem ve Havva da başlıyor. Ben elma olayının metafor olduğunu düşünüyorum. Adem’in elmayı yemesi tanrıya baş kaldırışın, isyanın veyahut Tanrı’ya baş kaldırmama gerektiğinin metaforu ki bence bu doğru çünkü cezası var. Amaç şu Emirler’ime sorgusuz sualsiz itaat edin. Çünkü tanrı için elma ne kadar değersiz siz benden iyi bilirsiniz.

Yeliz, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zihin bedene emredince, beden itaat eder. Ama zihin kendi kendine emredince direnişle karşılaşır.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 83 - İthaki)Dune, Frank Herbert (Sayfa 83 - İthaki)
Bahadır Demirbaş, bir alıntı ekledi.
11 saat önce

Aynı tanrıya inanmayan veya aynı krala itaat etmeyen insanlar seve seve aynı parayı kullanıyorlar.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 177)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 177)

"Uyuyalım mı?" dedi bir süre sonra. Her ne durumda olursam olayım, her duyduğumda gülümseyerek itaat ettiğim tatlı bir buyruk gibiydi bu laf. Yanımda olsa, sıkıca sarılırdım. Değildi.

Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 26)Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 26)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne çılgınlık! Kendinin Yahudilerin kıralı, Tanrı’nın sevgilisi, İsrailoğullarına Cennetin yolunu açmak için gönderilmiş olduğunu iddia ediyordu bu adam! Bir âlem ki orada Sezar’ın kudretine de, valilerine de ve onlara itaat eden sinagog reislerine de yer yoktu. Sözde herkesin eşit olacağı ve ebedî mutluluğu tadacağı bir yerdi orası. O güne kadar bu en yüksek makama göz diken nice nice kişilerin en beceriklisi, en kurnazı, şüphesiz bu idi. Eğer bu adam hükümetin dizginlerini ele geçirecek olsa, elbette onu kendi selefleri gibi idare ederdi. Çünkü hayat, kendisine ‘ebedî’lik için açılmış yoldan başkasını takip edemezdi. Evet, evet! Bu sefil bunu çok iyi biliyordu ve ‘Yeni Çağ’ vaadleriyle saf bir kalabalığın güvenini kazanarak, çok ustaca bir dolap çeviriyordu. Herkesin diğerini kendi anlayışı ve kudreti derecesinde yargılaması doğru ise, Pontius Pilatus da bu kanundan yararlanmayı hayal edebilirdi. Çünkü İsa’da, gizlice özlemini duyduğu kudreti görüyordu, ama buna bir gün kavuşacağını ümid edemiyor, ummaya cesaret edemiyordu. Karşısındaki bu mahkûma kinle karışık bir ilgi duymasının asıl sebebi buydu işte.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
M., bir alıntı ekledi.
Dün 03:04 · Kitabı okuyor

İnsanlara iyilik, itimat ve adaletle davranın ki onlarda sizinle özdeşleşsinler ve mutlulukla itaat etsinler. Zorlukları neşeyle karşılayın, emrinizdekiler ölüm korkusunu bile unutacaktır.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Cansu SARIOĞLU, bir alıntı ekledi.
Dün 01:42

Aynı tanrıya inanmayan veya aynı krala itaat etmeyen insanlar seve seve aynı parayı kullanıyorlar. Amerikan kültüründen, Amerikan dininden ve Amerikan siyasetinden nefret eden Usame Bin Ladin, Amerikan dolarına bayılıyordu. Peki tanrıların ve kralların başaramadığını para nasıl başardı ?

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Kolektif)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Kolektif)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
Dün 01:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama bir şeyden emin olabilirsin: Dünya, sana itaat etmeyi öğretecektir. Artık ekmeğini kendin kazanmak zorunda kalacaksın, senin milyonlarca benzerin böyle yapıyor.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov

Assassin’s Creed / Suikastçının İnancı 2016
İnsanlar artık insan haklarını değil, kendi hayat standartlarını önemsiyor. Modern dünya özgürlük gibi düşünceleri geride bıraktı. İtaat etmekten memnunlar.

Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
 20 May 17:37 · Kitabı okuyor

Nisa Sûresi 13. Ayet
Her kim Allah'a ve Rasûlüne itaat ederse, Allah onu, ağaçlarının altından ırmaklar çağıldayan ve ebediyen içinde yaşayacağı cennetlere yerleştirecektir. İşte en büyük kurtuluş, budur.

Kısa Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mahmut Kısa (Sayfa 86 - Armağan Kitaplar)Kısa Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mahmut Kısa (Sayfa 86 - Armağan Kitaplar)