Oktay Demir, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ya gerçekten de yaşamam gerektiği gibi yaşamadıysam,bilinçli seçtiğim yaşamım yanlışsa?.."

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
sierva maria, İvan İlyiç'in Ölümü'ü inceledi.
25 May 22:24 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Bu kitap hakkında yazacağım satırlarca cümlem yok. Keşke olsaydı. Konunun başlı başına ölüm ve hayat arasındaki o ince çizgide olması, insanı okurken kendini sorgulamaya, yaşamın ve ölümün zaten herkesin bildiği fakat kimsenin üstünde dakikalarca bile düşünmek istemediği “yakınlığı” ve “gerçekliği” olmasıdır. Buna maruz kalındığın da insanı ne şekilde düşündürtüp, hissettirdirebileceğini Tolstoy’un güzel uslübundan okuyabilirsiniz.

sierva maria, bir alıntı ekledi.
25 May 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayat bu kadar kötü ve anlamsız olamaz. Ve eğer hayat gerçekten bu kadar kötü ve anlamsızsa neden acı çekerek ölmeliyim? Bunların bir anlamı olmalı!

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoyİvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy
sierva maria, bir alıntı ekledi.
25 May 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çaresizliğine, yalnızlığına, insanın ve Tanrı’nın zalimliğine, Tanrı’nın yokluğuna ağlıyordu.

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoyİvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Şeyma Çakmak, bir alıntı ekledi.
24 May 17:05 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gene dakikalar dakikaları,saatler saatleri kovalamaya başladı.Hep aynı şey ve her şeye rağmen önüne geçilmez korkunç son...

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoyİvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Zeynep, İvan İlyiç'in Ölümü'ü inceledi.
22 May 23:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tolstoy'la ilk kez Anna Karenina kitabına 3 yıl önce başlayıp 60 sayfa okuduktan sonra bıraktığımda tanışmıştım. O sıralar beni oku diyerek cezbeden başka kitaplar nedeniyle 900 küsür sayfalık kitabı okumaya dayanamamıştım, ama artık beni oku diyerek aklımı çelen kitapların çoğu edebi kitaplar veya klasikler. Bu yüzden Tolstoy'a da İvan İlyiç'in Ölümü kitabıyla tekrardan başlamak istedim. Kitabı okumaya ilk İvan İlyiç'in ölümüyle başlıyoruz, daha sonra da başından sonuna doğru hayatını okuyoruz. Hayatını okurken İvan İlyiç'in düşündükleri veya ruh halinden de sık sık bahsediyor yazar. Kitabın konusunu biraz daha detaylandırırsam yavaş yavaş ölüme dönüşen hastalığıyla birlikte İvan İlyiç aslında yalan bir hayat yaşadığını farkediyor ve ölümü, yaşadıklarını, yaşıyor olduklarını, çevresindeki insanları, hayatı düşünerek ölüme adım adım yaklaşıyor. Gerçekten bize öğrettiği çok fazla şey var Tolstoy'un. Kitapla ile bir şeyler söyleyebileceğim başka konusu ise Rus edebiyatındaki isimler. Birbirlerine çok benziyorlar ve başlarda Praskovya' nın (İvan İlyiç'in eşi) soyadının 2 farklı şekilde yazılması doğru mu yanlış mı emin olamadığım bir konu. Rus edebiyatına biraz alıştıktan sonra bu isimleri okumanın zevki de çok başka oluyor tabi. Kesinlikle okunması gereken eserlerden, keyifli okumalar.

Cengiz, M., bir alıntı ekledi.
 22 May 04:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“... Doktorun söylediği gibi şiddetli ağrılar içindeydi İvan İlyiç. Ama çektiği manevi acılar, bedensel ağrıdan çok daha fazlaydı. Acı içinde kıvranmasının asıl sebebi de buydu. Manevi acısının sebebi ise ‘Ya yaşadığım sürece hiçbir şey gerçekten gerektiği gibi değildiyse ?!..’ ...”

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 94)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 94)
Zeynep, bir alıntı ekledi.
21 May 21:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Tepeye tırmandığımı zannederken aslında bayır aşağı koşmak. Tam böyleydi durum. İnsanların gözünde giderek yükselirken, aynı anda hayat da benden o kadar eksiliyor, ayaklarımın altından çekilip gidiyordu.

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoyİvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Zeynep, bir alıntı ekledi.
21 May 19:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasılsa hepimiz öleceğiz. Elimiz ayağımız tutarken niye çalışmayalım?

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoyİvan İlyiç'in Ölümü, Lev Nikolayeviç Tolstoy