Okur
Hatice Yüce
bir alıntı ekledi.
Bir çiçek düşünün. Onu sular, yeterince ışık almasını sağlarsanız, yavaş yavaş büyüyen bir filizin çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Ama onu ihmal eder, karanlıkta bırakır, böceklerin yapraklarını kemirmesine izin verirseniz ölür ya da en iyi ihtimalle çirkin bir ota dönüşür. İnsanlar da çiçekler gibi gelişirler, ancak çiçeklerden farklı olarak kendi seçimlerini kendileri yaparlar: Ne yapacağımıza ve olacağımıza kendimiz karar veririz.
10
Sude Naz
bir alıntı ekledi.
"Baba'nın günah konusunda ne düşündüğünü bilmek ister misin?" "Evet." "Öyleyse ankatayım," ... "Ama önce bir şeyi çok iyi anlamanı istiyorum, Emir: O sakallı yobazlardan asla değerli bir şey öğrenemezsin." "Molla Fetullah Han'ı mı kastediyorsun?" "Hepsini kastediyorum. O kendini bir bok sanan, her şeyin üstünde gören maymunların sakalına tüküreyim." ... "Tek bildikleri, tesbih çekip anlamadıkları bir dilde yazılmoş bir kitabı papağan gibi tekrarlamak." ... " Afganistan bunların eline geçerse Allah yardımcımız olsun." "Molla Fetullah Han iyi birine benziyor ama." "Cengiz Han da öyleydi."
2
Cansın Kaşıkçı
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'yu inceledi.
112 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İncelemesi
Peyami Safa (Server Bedi)’dan okuduğum ilk kitaptı ve daha da devam edeceğimi kesinlikle söyleyebilirim. Bu kitap bir otobiyografik bir roman ve çocukkenki yaşadığı rahatsızlık sürecini anlatıyor. Bana göre okuduğum en iyi “psikolojik analiz” yapan kitaplardan biri diye düşünüyorum. Ama gerçekten Bay Safa’nın küçükkenki yaşadığı bu rahatsızlık beni derinden etkiledi ve Türk edebiyatına da olan sevgimi daha da artırdığını söyleyebilirim. Peyami Safa (Server Bedi)’ya giriş yapmak istiyorsanız bu kitap en iyi seçenek olacağını düşünüyorum. Kalemini sevdim be Peyami! Keyifli okumalar.
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Dilan
bir alıntı ekledi.
"Bunun için iyi iletişim kurmak gerektirdiğini söyleyebiliriz ama eminim ki sürekli yakındığın yöneticilerini sadece belli noktalarda görüş değiştirmeye ikna edebilirsin. Üstelik, biliyorsun, bir durum bize gerçekten uygun olmadığında basitçe iş değiştirmek de mümkün... Mesleki konumlarından hoşnut olmayan, bundan şikâyet eden ama işlerinde kalan insan sayısını bir bilseydin! İnsan varlığı değişimden, yenilikten korkar ve çoğu zaman, çok güç olsa bile alışıldık koşullarda kalmayı, pek iyi tanımadığı yeni bir duruma geçmeye tercih eder."
3
Kader Kayhan
Babaya Mektup'u inceledi.
62 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Katarsis
Kafka’nın hiçbir zaman babasına yollamadığı ve aralarındaki ilişki hakkında bir günah çıkarma niteliğinde bir mektuptan oluşan bu eseri kurgusal olma ihtimaline rağmen fazlasıyla beğendim. Mektup boyunca devam eden “saygı” beni çok etkiledi: Babasının haksız bulduğu ve kendisi üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunu anlattığı tüm kısımların ardından daima bir ‘ama, aslında böyle olmasının bir sebebi de var, sen de suçlu değilsin’ minvalinde anlatımın olması bunun en önemli kanıtıydı. Kafka, bazen bize iyi niyet ya da öğretme gayesiyle yapılan/yaptırılan eylemlerin karakterimizde ne denli izler bırakabileceğini bu izlere rağmen anlatıyor, bence psikolojik açıdan insanların aynı şekilde bir çeşit ‘katarsis’ yaşamaları için kesinlikle okunması, üzerinde düşünülmesi gereken bir eser.
Babaya Mektup
7.8/10
· 19,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4