Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
05 Mar 08:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Cephede bile kitap okuyacak kadar gerçek bir kitap tutkunudur. Binlerce kitap okumuştur. Biraz da onun için büyük bir adamdır. Okuduklarının başında Reşat Nuri geliyor. Bütün kuşağı gibi şiir de seviyordu, ama şiirle düşünmekten çok, nesri seviyordu. J.J. Rousseau'nun İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı adlı eserini Fransızcadan derinlemesine okuduğu biliniyor. Çankaya Köşkü kitaplığının taranmasıyla bilgiler artabilir. Okuduğu kitaplara tuttuğu kenar notları ilginçtir."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 429 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 429 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)

J.J. Rousseau & Mustafa Kemal
dost ruhunun tüm gizlerini
anlatabileceğin birisidir
onunla birlikteyken kendini
korumana gerek yok..

JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
01 Haz 2017

J.J. Rousseau & Mustafa Kemal
Rousseau ile M. Kemal daha öğrencilik yıllarında tanışmıştır. Bu düşünürün en çok, kişi için ''özgürlükçü'', toplumda siyasal rejim olarak da ''cumhuriyetçi'' yönü M. Kemal'i etkilemiştir. M. Kemal J.J. Rousseau'nun bütün eserlerini incelediğini TBMM kürsüsünden biraz da övünerek açıklamıştır. Onun, Rousseau'nun ''Contrat Social'' (Toplum Sözleşmesi)'nin 1913'te yapılan Türkçe çevirisini çok dikkatle okuyup, işaretlediğini biliyoruz.

Dehanın Kodları, Ali Güler (Sayfa 180)Dehanın Kodları, Ali Güler (Sayfa 180)