Mujurey, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

<<Sen üzerindeki et misin? Bu et senin dışındaki bir şey mi? Peki bedenin? Uyarıları tepkiye çeviren bir aygıt. Bunlar anımsanan şeylerdir ve adını deneyim koyduğumuz şeyler olurlar. O halde sen, sadece birikimsin. Ne düşünüyorsan, o olan bir şeysin. Hem nesnesin, hem hem özne. Düşünen insan düşüncedir, bilen ya da bilinen, sahip ya da sahiplenilen.
İnsan bir düşünce silsilesidir. Asla bütünlenemeyen sürekli bir oluşum. İnsan ölmeyi kabullenemez. Tekrar doğmak için ölümü göze alır.
İnsan atomlarla ışık serpintilerini, uzak yıldızları, su zerrelerini, duyguların uçlarını, akıntıları, kozmik yığınları harmanlayıp, kadını, aşkı; inancı ve umudu karıştırıp bir ölümsüzlük yaratır kendine. Kendi gübresinin üzerinde kurtçuklar gibi kıvranır durur ve karanlıkta yittiğinde, kendisini cadıların kaçırdığı bir çocuk sanıp, ilahlara seslenerek, onların kardeşi olduğunu, şimdi hayatın tutsağıysa, bir gün hür olacağını anlatmaya çalışır. Hayalcisiyle beraber yok olan tozlardır bunlar.>>

John Barleycorn, Jack London (Sayfa 139 - Oda Yayınları)John Barleycorn, Jack London (Sayfa 139 - Oda Yayınları)
Tuco Herrera, Martin Eden'i inceledi.
 27 Şub 21:42 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"OKUDUĞUNUZ BU KİTAP JACK LONDON ' IN ÖZ YAŞAM ÖYKÜSÜ DEĞİLDİR !!! NASIL MI ?"

Sabah buna diye başladım Aziz Nesin kritikleyip sekiverdik işsizlikten =)) Eh fena da olmadı hani ! Çünkü her ikisi de azmin ete kemiğe bürünmüş hali benim gözümde..İkisi de kelimenin tam anlamıyla tırnaklarıyla kazıya kazıya geldiler oldukları yere ..Bu açıdan bakınca az gecikmeli oldu ama olsun beklediğime değdi..

Bu nasıl bir azim demek istiyorum ama kitabı okuyanlar hemen romana ya da Martin Eden karakterine atıfta bulunduğumu sanacaklar ..Halbuki Jack London ' ın hayatı ve başardıklarının yanında bu roman ne olabilir ki ? Amerikan edebiyatının incilerinden hatta ve hatta en iyilerinden biri diye nitelendirilen bu kitap Jack London' a kıyasla kumsalda bir kum tanesi olabilir mi acaba ? Romanı hayatını bilmeksizin okuyanlar , bir genç kıza aşık olan Martin isimli bir denizcinin azmi , sonrasında yaşadığı hüsran ve mutlu /mutsuz son olarak algılayacaklar .. Yahu arkadaşım ne demeye çalışıyorsun diyenleri duyar gibiyim .. O yüzden hemen sadede geleyim ..Arkadaşım bu okuduğun ve otobiyografik diye nitelendirilen roman Jack London ' ın hayatı değil .. En azından tamamı HİÇ değil ! Çok çok kısa bir dönemi .. Ve kurgu ile zenginleştirilmiş bir versiyonu .. Bir kez Jack London ' ın anne ve babası ölü değiller bu romanda olduğu üzere ..Burda bir kere anlaşalım .. Hatırımda kaldığı kadarıyla annesi ,kendisi milyoner olup ayrı çiftlik evi (WOLF HOUSE) yaptırıncaya kadar da hayatta ..
Evet Ruth olarak okuduğun ve Martin Eden ' a tokadı basan onu yüzüstü bırakan omurgasız bir hatun Jack London ' ın hayatında var oldu .. Asıl ismi Mabel Applegarth idi..Jack London bu veremli genç kızı lise yıllarında ismi Ted olan abisinin daveti üzerine evlerine gittiği dönem tanıdı ..Çook öncesinde denizlerde inci avcılığı yaparken postu deldireceğini anlayınca polis vardiyasına katılmış sonrasında bu işlere paydos diyip liseye yazılmıştı .. İşte onu ilk kez gittiği Oakland lisesinde gördü ve etkilendi .. Sonrasında Kaliforniya Üniversitesine gitti ..Aynı romandaki gibi çok kaba , sürekli içen ingilizcesi bozuk bu genci , Kaliforniya Üniversitesinde tekrar görünce bizim hatunun feleği şaştı tabii .. O kalas aromalı genç gitmiş yerine entellektüel birikimli hızar gibi bir Jack London gelmişti .. Ama ne yazık ki maddiyat el vermedi tekrar çalışmaya başladı .. Tam herşey bitmiş , KENDİSİ GÜNEŞTE UNUTULMUŞ 100 yıllık BİR BAMBU TABUREYE DÖNMÜŞ , HAYAT İSE 160 KİLOLUK BİR ÜMİT USTA kıvamında "üstüne üstüne" geliyorkeeeeen bir mucize oldu ! Eserlerinden biri yayınlandı.. Sonrasında olanlar yer yer yazarımızın hayatıyla eşleşiyor .. Şimdi sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır .. Evet Martin Eden Jack London mıdır ? Aynen öyle !! Kendi üzerinden hayatının bir kısımını değiştirerek aktarmış bize olanları .. Anlayacağınız üzere gerçek hayatta iki evlilik yapmasına rağmen gerçek ve ilk aşkını hiç unutmamış ..Tıpkı ona en kötü günlerinde yardım edenleri de unutmadığı , yeri gelince hatırladığı gibi ..Yeri gelmişken hatırlatayım bu insanlar için ne dediğini :

"Acımak , aç bir köpeğin önüne kemik atmak değil , kemiğini o köpekle PAYLAŞMANDIR."

İşte bu yüzden diyorum ki inanılmaz bir adam .. İnanılmaz bir azim ..İnanılmaz bir sadakat ..Eşi benzeri olmayan bir kalp bu adamdaki!! Eşsiz bir zeka ..Muadili belki hiç gelmeyecek bir yetenek!

Nasıl başarılı olmasındı ki? Romanı okuyanlar bir şeyi hemen farketmişlerdir ..Kendisi gerçek bir "realisttir".. Hep söyledim ; Demir Ökçe incelememde (#25935136 ) , hayatını anlatan Doludizgin bir Denizci Jack London' da da (#24776554) belirttim..Gerçek hayatta neyi gördüyse onu yazdı Jack London! Edebiyat üzerine tartışan monşerler ,kırmızı kadife koltuklarda yaylanıp ,şarap şampanya yudumlayıp hiç yaşamadıkları hayatlar üzerine beylik tanımlar yaparken gerçek açlığı, sefilliği , bir ekmek için eriyen bedenleri gördü..O insan öğüten çarkların içine düştü..Hem de romanda geçen çamaşırhanedeki de dahil , daha kötü versiyonlarına .. Gözleriyle gördü yokluğu .. Dört gün sadece tek , bir tek patates haşlayıp hayata tutunduğu günleri yaşadı .. Bakın bu adamın başardığı mucizeyi gelin size bambaşka bir yoldan anlatayım .. Evet uzun oldu inceleme .. Varsın olsun ! Böylesi bir adama değer !! Martin Eden ' ın nasıl ve nerede yazıldığını, hiç olmazsa buraya kadar okuyanların bilmeye hakkı var ..

Diyorum ya o çarkların arasına girdi diye .. Bana göre çok önemli iki eser kaleme aldı ünlü olduktan sonra. Bunlardan biri Uçurum İnsanları ( #18738047 ) diğeri ise Demir Ökçe idi ve her iki eser de ezilenlerin hayatını mercek altına alıyor ve kapitalizm eleştirisi barındırıyordu .. Uçurum İnsanları yazıldıktan sonra büyük eleştirilere göğüs gerdi Jack London .. Ama Demir Ökçe bambaşka bir durumdu .. İktisadi sistem eleştirisi barındırdığı gibi , din adamları ve dolayısıyla kiliseyi, ayrıca mahkeme ve yargı sisteminini de top ateşine tutuyordu..Bu sırada başına gelecekleri bilen kahramanımız elinde avucundakilerin hepsini nakite çevirip Snark adlı bir tekne yaptırmaya başladı .. Amacı 7 sene sürecek bir dünya turuna çıkarak gördüklerini yazmaktı .. Elinde avucunda hiçbir şey olmazsa , ondan da zerre koparamayacaklarını gayet iyi biliyordu çünkü .. Demir Ökçe' nin ilk tefrikası (belli bir kısmının okunuşu) Ruskin Club isimli bir mekanda oldu .. Tabii ki kıyametler koptu..Yayımcısının tek dileği en azından mahkemelere olan hakaret kısımlarının çıkarılmasıydı ama Jack London buna bakın nasıl karşılık verdi :

"Eğer mahkemelere saygı duymadığım için suçlanacaksam , altı ayımı cezaevinde geçirmişim ne çıkar ? Bu süre içinde iki kitap yazar , dilediğim kadar da okurum.." (VER MEHTERİ!! )

Ve ne diyordu onu Amerika' nın Karl Marx ' ı sayan Anatole France bu efsane kitaba yazdığı önsözde onun için : " Jack London , ölümlüler topluluğunun göremediklerini sezinleme dehasına sahip...İleriyi görme konusunda özel bir yeteneği var."

Velhasılkelam eser yayınlandı ve bizim esas oğlan karadaki cinneti ardında bırakıp daha önce HİÇ ama HİÇ DENİZE AÇILMAMIŞ tayfası ile beraber Pasifik'e yelken açtı .. Bu tayfalardan biri tekneye ahçı olarak alınan "MARTIN" Johnson isimli bir gençti(kim bilir belki bu ismi onun için seçti)..Bu arada hayatı boyunca insanlara onca iyilik yapmış Jack London sırtından bıçaklanmıştı bir kez daha .. Depoladığı meyve sebze çürük çıkmış ,gemide de yapımdan kaynaklı hatalar farkedlimeye başlanmıştı.. Tayfayı hem deniz tuttuğu için hem de işten anlamadıkları için etkisiz eleman sayan Jack London bunlardan kimini kovdu ve okyanusun ortasında , ışıksız gecelerde bu yediği son darbenin de etkisiyle bir kez daha tükenmenin eşiğine gelmişken Martin Eden ' ı yazmaya başladı .. İşte size bahsettiğim Martin Eden bu ! Martin Eden ' ın gerçek azmi bu ! İşte bu efsane adam her akşam , her sabah hayatımın romanı dediği yazarlığının başlangıcını anlatan bu esere bin kelime eklemekte , eğitimsizliğinden gelen cahilliğine çare aramak için nasıl çabaladığını , nasıl bilgili bir insan olup çıktığını anlatmaktaydı ..Romandaki esas kişiler Mabel ve ailesi (Ruth ve Morse ailesi) ,kendisine yol gösteren şair George Sterling (Brissenden) ve bizzat kendisi idi.. Bu romanın kadın kahramanı Ruth Morse Jack London' ın işçi sınıfından gelmeyen tek kahramanıdır.Bu eserde sosyalizme bir gönderme de vardır ..Şöyle ki şair Brissenden ,Martin Eden ' a sosyalizme tüm gönlüyle bağlı kalmasını öğütler.Böylece , sosyalizm başarıya ulaştığında kendisinin de hayata bağlı kalmak adına bir nedeni olacaktır..Oysa o bundan vazgeçip kendi tabiri ile "Ay' ın yapımında kullandığı yeşil dolar dağları ile geldiği yere , denizlere döner..Bu bağlamda monetary sistem yani parasal sisteme de bir dikenli selam çakar ..Sınıflar arası ilişkileri , hayatı olduğu gibi anlatması ve azmin gücünü ele alması açısından da eşsiz bir eserdir .. İnsan isterse neler yapabilirin cevabıdır bu anlamda hem Jack London hem de Martin Eden .. İşte hayatını tam anlamıyla bilmeksizin okuduğunuz Martin Eden ' ın ardındaki gerçekler .. Sanırım biraz uzun oldu ama hayatını sadece bu romandır diyerek okumanıza da gönlüm razı gelmedi ..İnceleme burada bitiyor ..Tavsiye ediyor muyum ? Demiryolu Serserileri ve
John Barleycorn (Bir Alkoliğin Anıları) kitaplarıyla beraber okuyacaksanız pek tabii =))

KAHROL RUTH MORSE TAYFASI .. Sizi de unutmadı Tuco Herrera =)) Bu kısmı sizin için özellikle arayıp buldum ..

Aradan iki yıl geçmiş Martin Eden yayınlanmıştır .San Jose ' deki kadınlar derneği , edebiyat eleştirmeni Mira Mac Clay ' i davet ederek Martin Eden üzerine bir konuşma yapmasını ister ..Mac Clay açar ağzını yumar gözünü ..Eserdeki kadın kahraman Ruth ' un korkaklığı ve iki yüzlülüğü yüzünden ,hem kendi hayatını hem de Martin Eden ' ın hayatını bitirdiğini söyler .. Tüm bunları söylerken , en ön sırada oturan ve gözlerinde ölüm kadar derin bir hüzün ve gözyaşları barındıran , soluk yüzlü incecik kadının isminin Mabel Applegarth olduğunu bilmemektedir ..

Sunay Akın gibi adamım vesselam .. Lanedossun !!! Görüşmek üzere işsizler !!! Buraya kadar okuduysan son böbürlenmemi de hakettin ..Hiç kusura bakma güzel kardeşim =)))

Sisyphos, İntihar'ı inceledi.
08 Oca 15:42 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

***Spoiler içerir***
Charmian;
"Oyunu, kadınların da oy kullanma hakkından yana mı kullandın?" Diye sordu. 
"Evet.."
Charmian şaşırmıştı, şaşkınlığının nedeni ateşli bir demokrasi yanlısı olmasına rağmen gençlik yıllarında kadınlara oy vermeye karşı olmasıdır. ...

Hikaye bu konu etrafında şekillenir. Jack london anlatmaya başlar sebebini. Daha on beş yaşındayken kendini topluma kanıtlamak için içmeye başlar. Alkole bir isim takar: John Barleycorn. İçmeye başlamasından sonra John Barleycorn'la yaşamaya başlar ve onun hayatını nasıl etkilediğine vurgu yapar sürekli. Hayatını mahvettiğini yaşamaya değer hiçbir şey kalmadığını düşününceye kadar peşini bırakmaz. Çok fazla yeri gezen, çok fazla işte çalışan ve çalışma koşullarının insanlar üzerindeki etkisine vurgu yapan yazar, aslında inişli çıkışlı olarak alkole bağımlılığını anlatır bazende çıktığı uzun yolculuklarda hiç umrunda olmaz. Amacını kitabın son bölümlerinde açıkça ifade eder alkolün yasaklanmasını istemektedir, çünkü; alkol insanda insanlığa dair her şeyini alana kadar onunla birlikte yaşar. Bu durumun düzelmesini kadınlara bağlar eğer başa kadınlar gelirse yasaklayabileceklerini ama eğer erkekler olursa bunun asla gerçekleşmeyecegini söyler. Hayatını sadece sansa bağlar onun yerinde başka bir sarhoşun onun imkanlarını asla elde edemeyeceğini söyler. Hergün bin kelime yazmaya çalışır yazar olmadan önceki hayatı sefalet içinde geçer çünkü alkol pahalı ve çalışma koşulları ağır olduğu için çalışamaz sürekli işini değiştirir. Sonunda güçte olsa içindeki John Barleycorn'u öldürür ve kimsenin(sokataki ayaslarin değil yeni doğan neslin) onunla tanışmaması için bunun yollarını kapatmanın çözümünü arar...

onbesincieylul, bir alıntı ekledi.
29 Ara 2017

Mizaç olarak iyi yürekli ve neşeli biriyim. Yine de John Barleycorn'la yola çıktığım zaman, entelektüel karamsarlığın bütün azabını çekiyorum.
"Ama," diye eklemek için acele ettim (zaten hep eklemek için acele ederim), "John Barleycorn'un da hakkını yememek gerek. O hep gerçekleri söyler. Onun lanetli yanı da budur. Hayatın sözde gerçekleri, gerçek değildir. Bunlar, hayatın devam etmesi için gerekli olan, olmazsa olmaz yalanlardır ve John Barleycorn da herkese bu yalanları gösteriyor."

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 18 - Bordo Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 18 - Bordo Siyah)
onbesincieylul, bir alıntı ekledi.
29 Ara 2017

"Oyunu, kadınların oy hakkı verilmesinden yana mı kullandın?" diye sordu Charmain.
"Evet," dedim.
Charmain çok şaşırdı ve bir çığlık kopardı. Şaşkınlığının nedeni, gençliğimde, ateşli bir demokrasi yanlısı olmama karşın, kadınlara oy hakkı verilmesine karşı oluşumdu. Daha sonraki hoşgörülü yıllarımda bunu, ister istemez kaçınılmaz toplumsal bir olay olarak kabul etmiştim.
"Peki neden kadınların oy kullanması yönünde oy verdin?" diye sordu Charmian.
Cevap verdim. Uzun uzun cevap verdim. Öfkeyle cevap verdim.
....................................
"Kadınlar oy kullanma hakkı elde edince, İçki Yasağı lehine oy kullanacaklar," dedim.
"John Barleycorn'un -yani içkinin (bundan sonra içki ve ayyaşlığı John Barleycorn olarak adlandıracağım)- tabutunun çivilerini karılar, kız kardeşler ve anneler çakacak..."
"Ama ben senin John Barleycorn'un dostun olduğunu sanıyordum." diye sözümü kesti Charmian.
"Dostuyum. Dostuydum. Dostu değilim. Hiçbir zaman da olmadım. O benimle birlikteyken ve ben onun dostu görünürken, aslında dostu değilim. O, gerçekleri açık sözlülükle söyleyendir. O, insanın tanrılarla dolaşırken yanına aldığı aziz bir yoldaştır. Aynı zamanda Burunsuz'la yani ölümle işbirliği içindedir. Çıplak gerçeğe ve ölüme giden yolu açar. İnsanın görüşünü berraklaştırır, bulanık rüyalar görmesine neden olur. Yaşamın düşmanıdır ve yaşam bilgeliğinin de ötesinde bir bilgelik hocasıdır. Eli kanlı bir katildir ve gençliği katleder.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 15 - Bordo Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 15 - Bordo Siyah)
Li-3, Bir Alkoliğin Anıları'ı inceledi.
22 Kas 2017 · Beğendi

Jack London ile tanışmama vesile olan kitaptır kendisi. Bu kitap benim için çok özel bir yere sahip. Çünkü üniversite sınavına ( ÖSS idi o zamanlar) gireceğim günün gecesinde okudum. Sabah sınava girerken aklımda alkoliğin anıları vardı. Halbuki bunun yerine sınava yönelik bilgiler olması gerekiyordu. Ama uyuyamamıştım heyecandan ve gece el ışığı ile okuyup bitirmiştim. Sınav fiyasko olmadı sonuçta.
London'ın kendi gençlik dönemini anlattığı bir kitap. Alkol, deniz, tayfalar, midye avcıları baştan sona macera, heyecan dolu. Okurken zerre sıkılmadım. Hatta alkol muhabbetlerinden o kadar etkilenmiştim ki benim de alkolle tanışmama sebep oldu diyebilirim. Kitapta bolca geçen john barleycorn da ayrı bir ikon. Denizde yaşadığı maceralar, bu maceralara başlayış nedenleri London tarafından akıcı bir şekilde anlatılıyor. Hiç Jack London okumamış insanlar, bu kitabı okuduktan sonra London hayranı olabilir. Zira ben öyleyim. Hatta önerdiğim bazı arkadaşlarım da London sever oldular.
Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Tuğba, bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir daha asla gezgin ve ayyaş olmayacaktım. Bir daha asla Beyaz Mantık'ı uyandırmayacaktım.Onu nasıl uyandırmayacağımı öğrenmiştim.Beyaz Mantık şimdi Uzun Hastalık'ın yanında gömülü yatıyor.İkiside bir daha bana eziyet edemeyecekler.Uzun Hastalık'ı yerine yatıralı uzun yıllar oldu.Uykusu derin.Beyaz Mantık'ın uykusuda onun kadar derin.Yine de , sonuç olarak atalarımın benim yaşadığım çağdan önce John Barleycorn'un benim içine doğduğum toplumsal sistemin her yerinden fışkırmasından üzüntü duyuyorum.Aksi takdirde onunla tanışmazdım.Onun dostluğu beni uzun süre eğitti.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Bordo&Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Bordo&Siyah)
Acemi Okur, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Martin Eden
Eleştiriciler benim yarattığım kahramanlardan biri olan Martin Eden’in çok süratli bir eğitimden geçtiğini dillerine dolamışlardı. Eden’i basit bir ilkokul eğitiminden ve üç yıl denizcilikten sonra başarılı bir yazar yapmıştım. Eleştiriciler bunun imkânsız olduğunu söylüyorlardı. Oysa Martin Eden bendim. İki yılı ortaokulda ve üniversitede, bir yılı da yazma denemelerinde geçen üç yıl sonunda Atlantic Monthly gibi dergilerde hikâyelerim çıkıyor, bir yandan ilk kitabın tashihlerini yaparken, bir yandan da Cosmopolitan ve McClure dergilerine toplumsal konulu makaleler satıyordum.

John Barleycorn, Jack London (Sayfa 203 - Milliyet Yayınları, 2. Baskı Haziran 1973)John Barleycorn, Jack London (Sayfa 203 - Milliyet Yayınları, 2. Baskı Haziran 1973)
Acemi Okur, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İşin komik yanı da burada ya. Bazıları talihli doğarlar, bazıları ise talihe zorla itilirler. Benim durumumda ben zorla itilmiştim bu yola. Yazarlık mesleğini çoktan bırakmış olduğum halde acı bir ihtiyaç itelemişti beni.

John Barleycorn, Jack London (Sayfa 200 - Milliyet Yayınları, 2. Baskı Haziran 1973)John Barleycorn, Jack London (Sayfa 200 - Milliyet Yayınları, 2. Baskı Haziran 1973)
Acemi Okur, bir alıntı ekledi.
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ateşin yaktığı insan ateş üzerine vaaz vermelidir.

John Barleycorn, Jack London (Sayfa 146 - Milliyet Yayınları, 2. Baskı Haziran 1973)John Barleycorn, Jack London (Sayfa 146 - Milliyet Yayınları, 2. Baskı Haziran 1973)