sitare, bir alıntı ekledi.
15 May 00:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Locke
Vahye yer vermek için aklı ortadan kaldıran kimse onların ikisinin de nurlarını söndürmüş olur ve yaptığı iş adeta bir kimseyi pek uzaklardaki gözle görülmez bir yıldızı teleskopla görmek için gözlerini çıkartmaya ikna etmek gibi bir şey olur.

Düşünme ve Konuşma Özgürlüğü, John Bagnell BuryDüşünme ve Konuşma Özgürlüğü, John Bagnell Bury

İlk baskısını 1992'de yapan bu kitap, Türkiye'de liberalizm konulu ilk kitaptır. Atilla Yayla da liberal kişiliği ile tanınır. Kitabın genel içeriği liberalizmin ne olup ne olmadığıdır. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin dolaştığı bu ideolojinin genellikle John Locke'a dayandırılan ilk fikirlerinden günümüze kadarki tarihi seyrini ve bu seyirde katkı sağlamış, fikir ayrılığına düşmüş kişilerin görüşleriyle birlikte verilmiştir. 1992'de yayınlanmasına karşın bugün hala kullanılan temel kitaplardan biri olup okunmaya değerdir.

Kitap, liberalizm felsefesinin tarihsel gelişiminde rol alan temel şahsiyetleri anlatmaktadır. Her biri hakkında birer makale derlemesidir. Liberal felsefenin sadece ekonomi değil, hukuk, insan hakları, özgürlükler, devletin tanımı ve işlevi gibi konuları da kısa ve öz bir şekilde anlatmıştır. Rahatlıkla tavsiye edilebilir. Kitapta anlatılan kurucuları da ekleyeyim:

-John Stuart Mill
-Adam Smith
-Frédéric Bastiat
-Friedrich A. Hayek
-John Locke
-Ludwig von Mises
-Murray N. Rothbard

Rüzgarın İzi, bir alıntı ekledi.
19 Nis 19:01 · Kitabı okumayı düşünüyor

Locke, dinsel baskının ve zulmün mevcut ve muhtemel aktörlerine, eğer amacınız dininize yeni müminler kazandıran Tanrı’nın lütfuna mazhar olmaksa, uyguladığınız yöntem bu amacınıza hizmet eder nitelikte değildir; yok amacınız, iktidarınızı güçlendirmek ve pekiştirmek (sivil otorite için), yahut en azından görünüşte dindaşlarınız olanların sayılarını çoğaltarak sivil otoriteyle pazarlık gücünü artırmak veya iktidarın nimetlerinden pay almak (ruhanî otorite için) ise, bunların mevcudiyet sebeplerinize aykırı olduğu muhakkaktır, demektedir.

Hoşgörü Üstüne Bir Mektup, John LockeHoşgörü Üstüne Bir Mektup, John Locke
Emre, bir alıntı ekledi.
07 Nis 10:57

Eğer öğretmeni küçük görüyorsan yanlış bir seçim yapmışsın demektir ve bu duygunu ona en küçük bir şekilde bile belli edersen, bu oğlunun gözünden kaçmayacaktır. Böyle bir şey olursa, öğretmenin sahip olduğu bütün değerler ve çocuğunu eğitme görevinin gerektirdiği bütün yeterlilikler kaybolacak ve yarar sağlamayacaktır.

Eğitim Üzerine Düşünceler, John Locke (Sayfa 97)Eğitim Üzerine Düşünceler, John Locke (Sayfa 97)
Emre, bir alıntı ekledi.
07 Nis 10:49

... ona(öğretmene) mutlaka saygıyla yaklaşmalı, hatta bütün ev halkını da buna teşvik etmelidir. Çünkü çocuktan senin, annesinin ya da diğerlerinin hor gördüğü bir adama en küçük saygı göstermesini bile bekleyemezsin.

Eğitim Üzerine Düşünceler, John Locke (Sayfa 97)Eğitim Üzerine Düşünceler, John Locke (Sayfa 97)
Kaan Çeribaş, bir alıntı ekledi.
01 Nis 13:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

John Locke
Locke'a göre aynı "insan" olabilirim, ancak asla eskiden olduğum kişi olmam.

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel WarburtonFelsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton
Şevval, bir alıntı ekledi.
29 Mar 17:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

John Locke
Aramadan akla gelen düşünceler çoğunlukla en değerli olanlardır ve bu yüzden korunmalıdırlar; çünkü nadiren tekrar gelirler.

%100 Düşünce Gücü, Jack Ensign Addington (Sayfa 64 - Akaşa Yayınları)%100 Düşünce Gücü, Jack Ensign Addington (Sayfa 64 - Akaşa Yayınları)
Ali Ünal, John Locke'yi inceledi.
18 Mar 12:24 · Kitabı okudu · 37 günde · 6/10 puan

Aynı serinin Descartes biyografisinden sonra biraz kuru-tatsız kaldı. Ne biyografi türüne ne de Lohn Locke'ı betimlemeye herhangi bir değer katmayacak gereksiz ayrıntılara girilmiş birazda.