• Çocuk bakımı konusunda önde gelen isimlerden John Watson, 1920’lerde anne babalara sıkı sıkıya tembihliyordu: “Çocuklarınızı asla öpmeyin ve onlara sarılmayın, kesinlikle kucağınıza almayın. Eğer zorundaysanız bir kez alınlarından öperek iyi geceler dileyin. Sabahları tokalaşmayı tercih edin.”
 • Siz sınıfa gireli beş dakika olmuş ve hala kimse yerine oturmuyor. İşte tam o sırada sizin eğitiminize eşlik eden büyük kuramcılarınız anne ve babanızı hatırlayıp "Susunnn" nidanız sınıfta yankılanıyor. Annenizin sizi yemeğe çağırdığında yaptığı gibi ilk nidanızı duymayan ya da duymazdan gelen öğrenciler için sesiniz daha da yükseliyor...

  Tüm öğrenciler yerine oturduğunda işte o anda, üniversitede sıklıkla ezberlediğiniz ya da KPSS sürecinde yüksek dozda aldığınız; Bruner'in, Thurndike'ın Öğrenme kuramları, Vygotsky'nin, Piaget'in Bilişsel Gelişim Kuramları, Erikson'un Ego Gelişimi Saptamaları ya da Watson'ın Uyarıcı-Tepki ikilemi ne yazık ki size yardım edemiyor. Skinner, Edison, John Dewey aklınızdan silinirken eğitime gerçek anlamda el yordamıyla giriş yapmış oluyorsunuz.
 • Öyküler hakkında özet bilgi notları olabilir.
  Şüphe Asla Uyumaz'ın içinde 12 adet dava bulunmaktadır.
  Hikayeler şöyle:
  Birinci Öykü: Boş Ev
  Bu öyküyü Boş Ev adlı kitapta da okumuştum. Bir hesaplaşma polisiyesi. Şerlok'un belalısı olan Moriarty'in adamları ile boş bir evde hesaplaşmaları anlatılıyor.
  İkinci Öykü: Norwoodlu İnşaatçı
  Bu öyküyü de yine Boş Ev de okumuştum. Norwood'un tanımış inşaatçısı olan Bay Jonas Oldcore'un işleri kötüye gitmektedir. John Hector McFarlane ise genç bir avukattır. Bizim inşaatçı bütün mal varlığını bir zamanlar nişanlısı olduğu kadının oğlu olan bu avukata bırakma kararı alır. Peki ama neden?
  Üçüncü Öykü: Dans Eden Adamlar
  Hilton Cubbit'in geçmişi sırlarla dolu eşi Elsie Patrick'e gelen garip şekillerden oluşan ans eden figürlü gizemli kağıtların esrarı nedir? Bu öykü de Boş Ev okuduğum bir başka öyküydü.
  Dördüncü Öykü: Bisikletli Takip
  Sık sık bisiklet kullanmaktan zevk alan resim öğretmeni Bayan Violet Smith'i siyah takımlı, koyu sakallı birinin araya mesafe koyarak yine bisikletle takip etme nedeni ne olabilir ki?
  Beşinci Öykü: Priory Okulu Vakası
  Priory Okulunun kurucusu ve müdürü olan Dr. Huxtable, Sherlock ve Watson'un evlerine gelir. Holdernesse dükünün tek oğlu ve varisi olan Lord Sottire'nin ve de Almanca öğretmenleri olan Heidegrer'in okulda olmadıklarını söyler. Bu hem okulun hem de dükün prestiji açısından olumsuz bir durumdur. Sherlock'un yardımına muhtaç duyma isteği ve akabinde Sherlock durumun icabına bakar.
  Altıncı Öykü: Kara Peter Vakası
  Denizciler arasında etrafına saçtığı dehşetten dolayı Kara Peter adıyla bilinen denizci ve fok-balina avcısı Kaptan Peter Corey'in feci şekilde ölümünü saran esrar perdesi için Scotland Yard polis müfettişi Stanley Hopkins, Baker Sokağı'na yardım istemeye gelir. Olayın kontrolü artık Sherlock'tadır.
  Yedinci Öykü: Charles Augustus Milverton Vakası
  Milverton şantajlarla beslenen para avcısının biridir. En son kapanına düşende Dovercourt kontuyla evlilik arifesinde olan Leydi Eva Brackwell'dir. Leydi Eva'nın konttan önce birisiyle yazıştığı masumane mektupları Milverton koz olarak kullanmak ister. Bu öykü kitabın en ilginciydi bana göre. Burada Sherlock'u çok farklı bir görevde göreceksiniz. Acaba görevi nedir?
  Sekizinci Öykü: Altı Napolyon'un Esrarı
  Scotland Yard müfettişi Lestrade, Napolyon heykelleri çalarak onları un ufak eden bir adamın davasını getirir bizimkilere. Gerisi zaten bildiğimiz şeyler. Yıldızlı pekiyi bir çözüm.
  Dokuzuncu Öykü: Üç Öğrenci
  1895'te üniversitesi olan bir kentte kendi özel araştırmalarını yapmak için bulunan dedektifimize St. Luke Üniversitesi hocalarından Bay Hilton Soames ziyarette bulunur. Fortescue bursu için yapılacak sınavın soru kağıtları alınmıştır. Okulun ve hocanın itibarı ile adil olmayan bir şekilde bursun birine gitmesi söz konusudur. Sherlock kendi araştırmasını bırakıp olaya müdahale etmek zorunda kalır.
  Onuncu Öykü: Altın Gözlüğün Esrarı
  Müfettiş Stanley Hopkins soğuk bir kasım günlünde Baker Sokağına gelir. Profesör Coram'ın evinde bir cinayet işlenmiştir. Asistanı olan Smith öldürülmüştür. Katil kimdir? Severek okuduğum bir öykü oldu bu vaka da. Sherlock'un Hercule Poirotvari gri hücrelerine saygı ile.
  On Birinci Öykü: Kayıp Futbolcu
  Cambridge Üniversitesi ragbi takım kaptanı (hocası) Cyril Overton, Scotland Yard pol,s müfettişine gider. Müfettiş vakanın Sherlock'u daha çok ilgilendireceğini belirtir. Overton'un sıkıntısı kısaca şöyledir: Takımın bel kemiği, hücumcusu, kısaca her şeyi olan ünlü oyuncuları Godfrey Staunton bir sonraki gün Oxford ile oynayacakları maç öncesinde kamp yaptıkları otele gelen bir not ile gözden kaybolur. Ne olmuştur Godfrey'e, sırra kadem basmadı ya.
  Güzel bir öyküydü bu da. Polisiye durumunu geçtim çok dramatik bir hikayeyle karşılaşacaksınız.

  Ve son olarak On İkinci Öykümüz: Abbey Çiftliği Vakası
  Yine Scotland Yard müfettişinin getirdiği bir başka vaka. Abbey Çiftliğinde işlenen bir cinayet üzerine Sherlock bir telgrafla bilgilendirilir. Vaka tam da Sherlock'un hoşanacağı türdendir.

  Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim. Dinlemek isteyenlere de Youtube'da oynatma listesi oluşturdum. Kitapta geçen 12 öyküyü kitaptaki sıralama ile düzenledim. Öyküler Martı Yayınlarına ait kitaptan. Keyifli dinlemeler.
  https://www.youtube.com/...NuJpddptnPBzy4lrX0gT
 • "Holmes'ün Watson'dan kendisini yönlendirmesini istediği nerede görülmüş."
  John Verdon
  Sayfa 102 - Koridor Yayıncılık
 • Bir polisiye klasiği olan Sherlock' u okumadan geçmek olmazdı deyip ilk Sherlock kitabımı bitirmiş bulunmaktayım. Sıkılmadan okuduğum gayet sürükleyici bir kitap.
  Kızıl Soruşturma Sherlock Holmes ve Dr. John Watson tanışmasıyla başlıyor ve kullanılmayan bir binada bir erkek cesedinin bulunmasıyla devam ediyor...
 • İnsanın ruhu vardır, ama psikoloji ruh bilimi değildir. Asıl ruh bilimi mümkün de değildir. Psikoloji görünüşte olan iç manzaranın muayyen bir sahasını, insanın iç aleminde dış dünyadan gelme geçici ve yok olabilen gayrı şahsî ve aynı olan şeyleri tetkik eder. Bu itibarla psikofîzyoloji psikometri, psikohijyen, ruhun (psyche) fiziğinden bahsedilebilir. Nicelik psikolojisinin mümkün oluşu ise, düşünce ve hissiyatın haricî, mekanik, nicelikli, yani gayrı manevî mahiyeti hakkındaki savı teyit etmektedir. Hayvan psikolojisi ile insan psikolojisi bir bütün teşkil edebiliyor, çünkü psikolojinin ruhla değil, canlıların sırf psişik yönünün tezahürleriyle ilgisi vardır. Tanınmış
  psikolog John Watson yazıyor: “İnsan psikolojisi -behavioristin onu anladığı yanıyla- objektif ve tecrübî hayvan psikolojisinin örneğine göre ve araştırma konusunu, metodunu, gayesini ondan ödünç almak sûretiyle teşekkül etmelidir. Böylece birbirinden demir perde ile ayrılmış bulunan, birbirini tanımayan, konu, metot ve gayeleri esas itibarıyla ayrı olan İnsanî ve hayvanî iki psikoloji, tabu ilimler arasında yer alacak tek bir psikoloji olsun.” Bu sözler izaha muhtaç değildir.
  Şarkta, psikolojinin “ruh” ilmi olmayıp, sadece “nefs” ilmi olduğu söylenecektir.