Meltem Tekeli, Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam'ı inceledi.
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Macera anlamında oldukça iyi bir kitaptı. Yok canım daha ne olabilir dediğiniz anda dahası da oluyor. Fakat edebi açıdan değil de yalnızca macera kitabı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Anlatımı gayet akıcı. Ama bazı yerlerde biraz fazla abartı olduğunu düşündüğüm oldu. Yazarın hayli ilginç bir neden-sonuç çizgisi var. Bu konu üzerine baya kafa yormuş gibi ve her olay bir şekilde birbirine bağlanıyor. Ama bazı şeyler de öylesine olur değil mi, her şeyin bir sebebi olmak zorunda değil bence. Bu konuda yazar ile bir anlaşmazlığımız vardı sanırım. Bu arada eğer dünya siyaset tarihine ilginiz varsa mutlaka çok zevk alacaksınız! Zira ben de ana karakter Allan gibi siyasetten hiç haz etmeyen biri olarak bu konuda baya zorlandığım oldu çünkü bir hayli yoğun bir dünya siyaset tarihi anlatımı vardı ama kabul etmeliyim ki sıkıcı olmadan.

Meltem Tekeli, bir alıntı ekledi.
 28 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kuş tüyümün benim için seçtiği cümle #1:
"Problemi çözün," demişti Yoldaş Stalin, Mareşal Beriya'ya. "Ya da daha açık olmak gerekirse problemi çözün!"

Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 223)Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 223)
Meltem Tekeli, bir alıntı ekledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Güne neler olabileceğini düşünerek başlamamanın mantığını şimdi daha net anlıyorum," dedi Allan. "Sonuçta ne kadar tahmin yürütürsem yürüteyim, bu asla aklıma gelmezdi."

Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 216)Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 216)
Meltem Tekeli, bir alıntı ekledi.
 28 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hayatım yeni bir dönemece mi girmek üzere acaba?"
Adam böyle bir ihtimalin her zaman olduğunu söyledi fakat bunun Bay Karlsson'a bağlı olduğunu da ekledi.

Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 214)Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 214)
Burcu Bergen, Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam'ı inceledi.
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem, dolu dizgin bir macera... 100 yaşında sıkılıp camdan atlayıp terlikleri ve sabahlığı ile bir otobüse atlayan Allan'ın bugününü ve dününü anlatır. Dün yaşadıklarıyla ağzımızı açık bırakıp bir anda günümüze döndüğünde o ağzımız bir türlü kapanmaz. Kitabın filmi de mevcuttur fakat kitap kadar sürüklemez ve ayrıntıya girmez.

Kitap Dünya'da 2 milyonun üzerinde satmış(Ön kapak)
Kitabın adı ilgimi çekti. Değişik bir adı var. Kitabın kahramanı Allan. Yüz yıllık bir ömür boyunca yaşadıklarını heyecan ve merak içinde okudum. Okuduğum en ilginç romanlardan biri.
mutlaka okuyun.

Tuncay YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
 06 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

aptal
Allan iki kardeşin sözünü keserek araya girdi ve hayatında çok yer dolaşıp dünyayı gördüğünü söyledikten sonra bunun sonunda önemli olan tek bir şey öğrenmiş olduğunu bildirdi. Dünyadaki en büyük ve çözülemeyecek gibi görünen çatışmaların hepsi bu tür tartışmalardan çıkıyordu.
'' Sen aptalsın,hayır,sen aptalsın,hayır esas aptal sensin.'' Böyle zamanlarda tek çözüm, birlikte votka içip sonrada ileriye bakmaktı.

Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 226)Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonasson (Sayfa 226)