Rukiye Eglence, Bilinçdışı ve İnsan'ı inceledi.
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kitap bana ne kazandırdı" diye düşünüyorum.

Aslında son bir asırdır hep bilinen şeylerin bir özeti niteliğinde idi. Yalnızca dikkatimi çeken iki ana başlıktan bahsetmek istiyorum:

Birincisi; dini insan oğlunun kendi bilişinin aciz bir safsatası olarak tanımlamış ki bu bence yazarın kredisini düşüren bir durumdur. Çünkü günümüzde bilinç dışının varlığının dinle çelişmediğini düşünen onlarca akademisyen var.

İkincisi ise Freud Psikanalizinde zaman içinde görülen sapmalardan bahsetmiş. Alfred Adler, Hegel, Lacan gibi Karen Horney, C.G Jung gibi...

Bu yönelimlerden bahsetmesi güzel ve fakat sapmaları kitabın sonunda azıcık anlatması beni tatmin etmedi açıkçası.. Zira günümüz psikanaliz yöntemlerine şekil veren Freud'culuktan çok bu gibi farklı bilim insanlarının yaptığı eklemlemelerdir.

Ve hatta ben dahi kendi yorumlarımı katabilecek potansiyelde görüyorum kendimi psikanalize.

Yine de güzel kitaptı. Yeni başlayanlar için tavsiye edilebilir. Saygılar.

.., Jung - Yeni Başlayanlar İçin'i inceledi.
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bu kitabı okuyup ilk incelemeyi bırakacak kişi galiba benim. Bu nedenle merak edecek olanlar için kitap hakkında küçük bir tanıtım yapayım.
Kitap baştan sona kadar çizimlerle desteklenmiştir. Bir çok çizim hoşuma gitmese de anlatımı kolaylaştırmış ve çizgi roman tadı vermiştir. Ayrıca Carl Gustav Jung'la yeni tanışacak olanlar için güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum.
--iyi okumalar dilerim--