• Hayır demek yeterli değil neden hayır dediğimizde bilmeliyiz

  Kuşkusuz tüm dünyada kadına karşı bir şiddet olmaktadır. Şiddetin azı çoğu olmaz. Elbette gelişmemiş ülkelerde kadına karşı ve her şeye karşı şiddet yoğunluğu var olmaktadır. Ama bir yerlerde az olması orayı iyi yapmaz çünkü şiddete insanlık suçu olarak bakılmalıdır...
  Bu konuda çokça şey söyleyebiliriz hatta uzunca yazılarda yazabiliriz ama bazı şeyler için öyle mucizevi bilgilere gerek yoktur. Hiç kimsenin hiç kimseye şiddet uygulama hakkı yok.
  Peki kadına karşı bugün nasıl oldu:” 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde,bir uçurumun dibinde üç kadın cesedi bulunur.” Bu üç cansız kadın bedeni Mirabel kardeşlere, PATRİA, MİNERVA ve MARİA’ya aittir. Ne yazık ki Polis bu ölümler için “trafik kazası” açıklaması yapar. Ancak daha sonra gerçek ortaya çıkar ki üç kız kardeşin tecavüz edilerek katledildiği anlaşılır. Mirabel kardeşler Trujillo diktatörlüğüne karşı,özgürlük mücadelesi veren, öncü kadınlardır.Ve daha sonraki yıllar da yani 1981 yılında Kolombiya' da Latin Amerika kadın kurultayı 25 Kasım tarihini ''Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü'' ilan eder. Ve bunun sonucunda;”1999 yılında da Birleşmiş milletler 25 Kasımı 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü' olarak kabul eder.” Bir gün değil her gün şiddete hayır. Bütün özgürlük kadınlara!
 • 25 Kasım
  Kadına Yönelik Şiddete Karşı
  Uluslararası Mücadele Günü
 • Kadına şiddete hayır demek zorunda bırakılmayacağımız güzel bir ülkede özlemle yaşayamayı diliyorum ...
  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
 • Mirabel Kardeşler-onları unutmayın....

  1960 yılının 25 Kasım sabahı Dominik Cumhuriyetinde bir uçurumun kenarında 3 kadının cesedi bulundu. Patria, Minerva ve Maria...onlar Mirabel Kardeşlerdi…
  Mirabel kardeşler doğdukları ve yaşadıkları Dominik cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı mücadele eden “kelebekler”di.
  Mirabel kardeşler, ülkelerindeki özgürlükler için kararlılıkla mücadele ederek faşist diktatöre (Rafael Leonidas Trujillo) meydan okudular. Bu nedenle çoğu kez hapse atıldılar.. Son olarak da 25 Kasım sabahı arabalarından zorla indirilerek diktatörün adamları tarafından tecavüz edildiler ve işkenceyle öldürüldüler. Hükümet olaya kaza süsü verdi.
  Diktatörlük yıkıldıktan sonra ülkenin insanları onları unutmadı.
  Kız kardeşlerden birinin kod adının “kelebek” olmasından esinlenerek bu kız kardeşler “kelebekler” olarak efsaneleşti ve böyle anılmaya başladılar.
  1981’de toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda 25 Kasım , “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. 1985 yılında da bu kararı temel alan Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele” günü ilan edildi.

  Dünyanın her yerinde kadınlar, bu üç kadının hayatları ile ödedikleri mücadeleyi bilerek veya bilmeyerek bugünde “kadına şiddete” dikkat çekiyorlar.
  Dünyada her 3 kadından 1’i fiziksel şiddet yaşamış durumda. Her 6 dakikada bir kadına tecavüz ediliyor. Güney Afrika’da ise her 90 saniyede. Irak’ta savaşın ilk aylarında 20 bin kadın tecavüze uğradı. ABD’de her yıl 4 milyon kadın şiddete uğrarken, Hindistan’da her gün 5 kadın çeyiz kavgası yüzünden öldürülüyor. Çin’de her yıl 1 milyon kız çocuğu sadece kız olduğu için dünyaya gelme imkânı bile bulamıyor, anne karnındayken öldürülüyor. Türkiye’de ise her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddete maruz kalıyor.
  Son sözü yine Mirabel Kardeşler’e bırakalım. Bakalım onları ölüme götüren mücadeleleri sırasında neler söylemişler;
  “Belki de bize en yakın şey ölüm; fakat bu beni korkutmuyor, haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz” (Maria Teresa Mirabel 1936)
  “Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı; kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü” (Minerva Argentina Mirabel 1926)
  “Çocuklarımızın, bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz. Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız. Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım; gerekirse hayatımı da” (Patria Mercedes Mirabel 1924)
 • Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü umarım İstenilen gibi Olur