• Dava cıyım..

  Aforizma tarzında en güzel kitaplardan biri. Adam yazmış ağbi. Kafka yı herkes biliyor o yüzden ben yazmayım dedim ama içim el vermedi. Bari bilindik şeyler yazmayım çünkü kitabın kalitesi ortada. Ama adamla ilgili bilinemeyen bişey yok. Ne varsa mektuplara dökmüş zaten. Yine de Yazdıkları için teşekkürler..

  Normalde pek kitap okumam. Kitapların boş zamanda okunmasına karşıyım. Kitap için ekstra zaman ayarlanmalı ve bir kitap okunurken o yazarın hayatı ve öbür eserleri de gözetilmelidir.

  Ben de öyle yaptım. Bir yandan bunu okurken bir yandan öbür kitaplarına bakayım dedim. Kardaş adam ömrünü mektuplara harcamış.
  Kullandığı tüm ilaçları not ettim onu bile yazmış...
  Sebep 1

  Babasına yazdığı mektuplara çok içerledim hayırsız evlat, beleşten geçin bi de adama sitem et.

  Sebep 2

  Bir yandan Milena ya mektup yaz, öbür yandan Felice ye. Hayır Milena o kadar sıkıntıyı göze alsın, sen bi de üste çıkıp tripler at. Ayıp ayıp.

  Sebep 3

  En yakın arkadaşının eşi bi de Milena.

  Bu hususlardan dolayı kendisinden davacıyım.
  Davayı kazanırsam Felice ile Milena nın mezarlarına ziyarete gidip hayrat yapacam.

  Yine de okunulacak bir kitap. Emsallerinden de davacıyım...
 • "...yalan söylemiş olurum yokluğunuzu duyuyorum dersem... Yetkin, ama acı veren bir büyü ile buradasınız..."
  Franz Kafka
  Say Yayınları
 • Milena, burada olsaydınız ya? Hayır, aklım yitirmiş düşünmeyi, yalan söylemiş olurdum yokluğunuzu duyuyorum dersem... Mükemmel ama acı veren bir büyü ile buradasınız! Benim burada olduğum gibi, daha da elle tutulur biçimde, ben neredeysem siz de oradasınız benim olduğum kadar, daha da belirli.
 • “Bunları düşünmek boşuna; neye benzer bunları düşünmek bilir misiniz?: Cehennemdeki kazanı tek başına devirmek istemeye... Zaten tek başına deviremezsiniz kazanı, devirseniz bile yanarsınız; üstelik cehennem yine bütün görkemi ile cehennem olmakta sürer gider.”
 • Dikkat!!! Spoiler İçerebilir...

  *Kısa Bilgi*

  Kitap;Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz isimleri ile yayımlanmıştır. İlk olarak 1915 yılında yayımlandı. Kafka'nın uzun öyküsüdür. En popüler eseri olarak kabul görür.

  *Konusu*

  Dönüşüm adlı anlatı, yazarın anlatım sanatının doruğa ulaştığı bir yapıttır. Tiksindirici ve yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş olan akışına bilinç düzeyinde baş kaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir. Gregor Samsa'nın başkalaşması, bir böceğe dönüşmesi, salt bir çarkın kaskatı dişlisi, eleştirmeyen, ama yalnızca boyun eğen bir toplum teki olmaktan çıkma anlamı taşır, böylece böcekleşenin yazgısı, elbet toplumca dışlanmak olacaktır.

  *Gregor Samsa*

  Kutsal aile kurumlarının içler acısı halini en iyi şekilde ortaya koyan hikaye karakteridir. Ailesi, sağlıklı iken onu para ve gelir kaynağı olarak görür. Hastalandığında ise bütün ailesi tarafından dışlanır ve ölmesi istenir. Çok sevdiği ve güvendiği kız kardeşi bile katlanamaz ona. Önceleri düzelip, tekrar sağlığına kavuştuğunda yine çalışan insanlar sürüsüne katılacağı düşünülür ama her şey farklı olacaktır.

  *Kafka'yı Anlamak*

  Yüzü gülmeyen, güçsüz, zayıf, hastalıklı, yalnız adam Kafka... Karamsar ve boğucu eserler yazmıştır. Değeri öldükten sonra anlaşılmıştır. Dönüşüm Kafka'nın en popüler ve en müthiş eseridir. Ancak Kafka'yı anlamak için yalnızca Dönüşüm'ü okumak yeterli olmayacaktır.Özellikle "Milena'ya Mektuplar, Dava, Şato ve Babaya Mektup" isimli eserler Kafka'yı daha iyi anlamak ve tanımak isteyen herkesin okuması gereken eserlerdir.

  *Eserin Özellikleri*

  Kitapta kullanılan dil sade ve akıcı. Okuyucuyu sıkmıyor. Betimlemeler çok ustaca yapılmış. Karakterlerin psikolojik halleri çok iyi tahlil edilmiş. Müthiş bir anlatıma sahip bu kitapta hikaye bölümü sadece 70 sayfa ve çok sürükleyici.

  *Üzerimde Bıraktığı Etki*

  Ben kitabı Can Yayınları'ndan okumayı tercih ettim ve gerçekten memnun kaldım. Ahmet Cemal gerçekten mükemmel bir çeviri yapmış. Kafka ile Ahmet Cemal' in işbirliği olan bu kitabı okumak iyi hissettiriyor.Kitabı okuyup bitirdiğimde kendimi olduğumdan daha yalnız hissetmeye başladım." Acaba Gregor Samsa'nın başına gelenler benim başıma gelse ailem nasıl davranırdı?" diye kendi aile ilişkilerimi irdelemeden de edemedim. Bu kusursuz öykü kitabı insanın ufkunu genişletiyor. İnsanın hayata dair göz ardı ettiği bazı gerçekleri gözler önüne seriyor. Eğer bu gerçekler ile yüzleşecek cesareti kendinizde buluyorsanız bu kitabı okumanızın tam zamanı. Okumadan ölmeyin bu kitabı...

  Zaman ayırıp bu incelemeyi okuyan herkese çok teşekkür ediyorum :)))