• Tam anlamı ile bir baş ucu kitabı. Her cümlesinden birden fazla anlam çıkarılabilecek, hem yönlendirici, hem felsefi açıdan aydınlatıcı hem de hayata bakmak için farklı kulvarlar denemeye cesaretlendirecek bir kitap. Sıkılmadan defalarca okunabilir. Ama bu kitap ile Kafka'nın diğer kitapları farklı, eğer Kafka'yı tam anlamı ile tanımıyorsanız ona bu kitapla başlamamanızı tavsiye ediyorum. Dönüşüm - Milenaya mektuplar - Dava - Aforizmalar iyi bir sıralama olur. İyi okumalar
 • Dikkat!!! Spoiler İçerebilir...

  *Kısa Bilgi*

  Kitap;Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz isimleri ile yayımlanmıştır. İlk olarak 1915 yılında yayımlandı. Kafka'nın uzun öyküsüdür. En popüler eseri olarak kabul görür.

  *Konusu*

  Dönüşüm adlı anlatı, yazarın anlatım sanatının doruğa ulaştığı bir yapıttır. Tiksindirici ve yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş olan akışına bilinç düzeyinde baş kaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir. Gregor Samsa'nın başkalaşması, bir böceğe dönüşmesi, salt bir çarkın kaskatı dişlisi, eleştirmeyen, ama yalnızca boyun eğen bir toplum teki olmaktan çıkma anlamı taşır, böylece böcekleşenin yazgısı, elbet toplumca dışlanmak olacaktır.

  *Gregor Samsa*

  Kutsal aile kurumlarının içler acısı halini en iyi şekilde ortaya koyan hikaye karakteridir. Ailesi, sağlıklı iken onu para ve gelir kaynağı olarak görür. Hastalandığında ise bütün ailesi tarafından dışlanır ve ölmesi istenir. Çok sevdiği ve güvendiği kız kardeşi bile katlanamaz ona. Önceleri düzelip, tekrar sağlığına kavuştuğunda yine çalışan insanlar sürüsüne katılacağı düşünülür ama her şey farklı olacaktır.

  *Kafka'yı Anlamak*

  Yüzü gülmeyen, güçsüz, zayıf, hastalıklı, yalnız adam Kafka... Karamsar ve boğucu eserler yazmıştır. Değeri öldükten sonra anlaşılmıştır. Dönüşüm Kafka'nın en popüler ve en müthiş eseridir. Ancak Kafka'yı anlamak için yalnızca Dönüşüm'ü okumak yeterli olmayacaktır.Özellikle "Milena'ya Mektuplar, Dava, Şato ve Babaya Mektup" isimli eserler Kafka'yı daha iyi anlamak ve tanımak isteyen herkesin okuması gereken eserlerdir.

  *Eserin Özellikleri*

  Kitapta kullanılan dil sade ve akıcı. Okuyucuyu sıkmıyor. Betimlemeler çok ustaca yapılmış. Karakterlerin psikolojik halleri çok iyi tahlil edilmiş. Müthiş bir anlatıma sahip bu kitapta hikaye bölümü sadece 70 sayfa ve çok sürükleyici.

  *Üzerimde Bıraktığı Etki*

  Ben kitabı Can Yayınları'ndan okumayı tercih ettim ve gerçekten memnun kaldım. Ahmet Cemal gerçekten mükemmel bir çeviri yapmış. Kafka ile Ahmet Cemal' in işbirliği olan bu kitabı okumak iyi hissettiriyor.Kitabı okuyup bitirdiğimde kendimi olduğumdan daha yalnız hissetmeye başladım." Acaba Gregor Samsa'nın başına gelenler benim başıma gelse ailem nasıl davranırdı?" diye kendi aile ilişkilerimi irdelemeden de edemedim. Bu kusursuz öykü kitabı insanın ufkunu genişletiyor. İnsanın hayata dair göz ardı ettiği bazı gerçekleri gözler önüne seriyor. Eğer bu gerçekler ile yüzleşecek cesareti kendinizde buluyorsanız bu kitabı okumanızın tam zamanı. Okumadan ölmeyin bu kitabı...

  Zaman ayırıp bu incelemeyi okuyan herkese çok teşekkür ediyorum :)))
 • Merhaba canım insanlar,

  Nasıl, nerden başlayacağımı bilemediğim bir inceleme ile karşı karşıyayız. Kitap bitti. " çok şey hissederken ne hissedeceğimi bilmiyorum" modundayım.

  Minnetle başlayım, gerisi de gelir bir şekilde. 2.kez Tezer Özlü okumama vesile -ki bundan sonra da okumaya karar verme de etki sahibi olan- Ömer Gezen 'e bin minnet..

  Okuduğum ilk Tezer Özlü kitabı Kalanlar'dı, 75 sayfalık bir yolculuktu. Bu kitap ise 49 sayfa...49 sayfada ne anlatılır ki? Ne sığar bunca az yaprağa? diye düşünme canım insan, çok şey sığdırılıyormuş.

  Kitapla karışık Özlü 'nün yaşamından da söz etmek istiyorum çünkü yaptığım kısa bir araştırma sonucu kitabımızın başkahramanı isimsiz Kadın'ın Tezer Özlü'nün bizzat kendisi olduğuna kanaat getirdim. Yaptığım bu çıkarımın elbetteki doğruluğu tartışılır fakat bence öyle,bakalım siz ne düşüneceksiniz bu konuda?

  Tezer Özlü, 657'ye tabi bir ana-babanın çocuğu. Çocukluğu çeşitli Anadolu kasabalarında geçiyor. Okumak için İstanbul'a sonra yurtdışına gidiyor. Otostopla Avrupa'yı geziyor, tıpkı Cahit Zarifoğlu gibi...uzun lafın kısası; 'yaşamı yollarda' geçiyor. Hatta "yaşamı gitmekten ibaret" bile diyebiliriz. Birçok kez bunu kendisi de dile getiriyor zaten.

  "Altı yaşındaydım. Dünyanın sonsuz büyüklüğünü hissettim ve gitmem, çok uzaklara gitmem gerektiğine inandım…" diyor. Kitaptaki Kadin'ın hikayesi trende geçip trende bitiyor. Kadın sürekli taksi, otogar, otel,cafe, tren arasında mekik dokuyor, sürekli bir hareket halinde.

  Tabi burada bahsettiğim gitmek sadece bir yerden başka bir yere varmak, bir araç ile seyahat etmek manasında değil. Benliğe yolculuk'u da kast ediyorum.
  Tezer Özlü hep giden, kendiyle hesaplaşan, hiçbir yere hiçkimseye ait/sahip olmayan bir kadın. Bütün otoriteleri, bütün gömlekleri reddetmiş.Tüm biletlerini kendi'ne kestirmiş biri bu kitabın yazarı. Yarattığı kahraman da en az kendi gibi, hatta kendi..Onu da tımarhaneye yatırıyor, o da intihar girişiminde, o da altı yaşında ve Anadolu kasabasında...o da dünyaya kendinden sonra gelen kişilere aşık, trenden trene, otelden otele bir yaşamı var.

  Svevo, Kafka ve Pavese -ki sadece aralarından Kafka'yi tanıyorum, diğerlerini araştıracağım bu konuda her türlü kaynak ve kitap önerisine açığım- Özlü'nün etkilendiği kişilerin başında geliyor. Pavese'yi "dış ses" olarak kitapta da görüyoruz.
  Tezer Özlü edebiyatı kaçış olarak gördüğünü de biliyoruz. Kadın da "yazıyor, yaşıyor,kaçıyor" her an elinde tükenmez kalem ve blok not durmadan yazıyor.

  "Yazmayı bıraksa ölesiye sıkılacak gibi" (syf 25)

  Velhasil; kahraman ve yazar ortak hayatı paylaşıyor, birbirlerinin hayatlarını yaşıyorlar belki de, verdiğim örneklerde görüldüğü üzere...

  Bir okur incelemede şunu yazmış;
  "Bu kitap merkezden çevreye akan insanların kitabı değildir! Çevreden merkeze yönelimin kitabıdır" Kitap tam olarak bu, çevreden merkeze, bedenden benliğe yolculuğun kitabı.

  Tezer Özlü okuyun, içinize bakın biraz, kendiniz bulun, ararken kendinizi yaralanmaktan korkmayın, çetin olmayan yol mi var?
  İnanin ve iyi kalın :")
 • Kafka'nın evli bir kadın olan Milena ile yaşadığı Aşk-ı Memnu üzerine, ikilinin mektuplaşmalarından ortaya çıkan eser. Aslında kitapta sadece Kafka'nın yazdığı mektuplar var. Bu sebeple pek çok defa olayların akışını kaçırıyoruz. Kafka mektuplarında kah hayallerinden bahsediyor kah özlemlerinden kah hastalığından. Aslında işin içinde Kafka olmasa, mektuplardan oluşan (üstelik özel.mektuplardan) bir kitabın okunmaya değecek bir yanının olmadığını söylerdim ancak Kafka eli değmiş mektuplar okumak, Kafka'nın Milena'ya duyduğu aşka tanık olamak daha da önemlisk mektup gibi gündelik konuşma dilinin uygulanabileceği yazımlarda Kafka'nın yazarlığının yeteneğine şahit olmak inanılmaz biŕ ayrıcalık. Kafka'yı bir kere okumuş ve sevmişseniz bu kitapla Kafka'ya olan sevginizin pekişeceğini garanti edebilirim.
 • Kitap toplum ve birey üzerine yazılmış farklı algıda bir kitap. Açıkçası kitabın sonu benim beklediğim gibi değildi. Yavaş ve sindirilerek okunması gereken bir kitap. Sıradan hayatımıza Farklı bir bakış açısı katmış Kafka. Kitabın mantıksal bir değeri yok bence. Anlamadığım şey böcek fobisi olan bir insan neden böyle bir kitap yazar? Bu kitabı okumak oldukça kafa karıştırıcıydı benim için. Önce Kafka'yı tanımak ve ne demek istediğini anlamak çok önemli. Çünkü kitap bu şekilde daha fazla anlam kazanıyor. Keyifli okumalar..
 • Evet, okuyup aşık olduğum kitapları tekrar tekrar paylaşıp insanları bıktırıyorum kabul :D
  Bu iletinin altında da çok sevdiğim kitapları ama en çok sevdiğim ve mükemmel olanları yazacağım.
  Tabi hepsi faydalı kitaplardır okuyanlara bir şey katar ve tek tek hangi konuda iyi olduklarıyla beraber buraya ekleyeceğim :)

  Okumak isteyenler için bir de benim için de arşiv olur.
  Şunu da oku çok hoşuna gidecek derseniz okuyayım hemencecik ve hoşuma giderse ekleyeyim buraya :D

  Herkese İyi Okumalar :)
  Lütfen buradan bi' kitabı okumaya karar verdiğinizde bana haber verin yorum falan atın ki birisine daha güzel bir kitap kazandırdığım için çoooook mutlu olayım :)

  Kütüphanem:

  Dünyanın En İyi Kitabı: Yaşamın Ucuna Yolculuk: (Melankoli)
  #30474238
  Özelliği: Dünyanın En İyisi Olması :DD

  1-)Spinoza'nın Sevinci Nereden Geliyor: (Felsefe)
  #31153646
  Özelliği: Bugüne kadar okuduğun en anlaşılır ve en çarpıcı felsefi kitap!

  2-)Profesör Dowell'in Başı: (Bilim Kurgu)
  #31135594
  Özelliği: Okuduğum en güzel bilim-kurgu kitaplardan

  3-)Frida Kahlo: (Biyografi)
  #31097700
  Özelliği: En güzel Biyografi kitaplarından olması ve insanın acılara ve hayata katlanabilmesini en güzel öğreten kitap.

  4-)Onüç Günün Mektupları: (Mektup)
  #30935096
  Özelliği: Cemal Süreya aşıkları için Süreya'nın özel hayatını anlatan çok ama çok güzel kitap :)

  5-)Kalanlar: (Melankoli)
  #30927620
  Özelliği: Tezer Özlü'nün bütün kitapları gibi çok güzel olması. Ama deprsif bir kitaptır bu tarz sevmeyenlere tavsiye etmem.

  6-)Toplumun Mcdonaldlaştırılması: (Sosyoloji)
  #30915294
  Özelliği: Sosyolojik kitap ve fast food ile beraber modern toplumu felaket bir biçimde ortaya döküyor. Okuyup üstüne de Food Inc. filmini izlerseniz kralsınız :D

  7-)Kapital Manga 1. ve 2. Cilt: (Akımlar)
  #30773654 ve #30777094
  Özelliği: Dünya çapında bilinen Kapital'in manga şeklinde eğlenceli ve bilgilendirici anlatımına sahiptir.

  8-)Komünist Manifesto: (Akımlar)
  #30508102
  Özelliği: Komünizmi sağdan soldan duymak yerine güzelce öğrenebileceğiniz kitap. İncelemedeki yayın evinden alınması daha güzel olur :)

  9-)Geçmişe Yolculuk: (Hüzün,Aşk)
  #30465721
  Özelliği: Bu kadar kısa yazıp bu kadar çok şey anlatmayı başarabilmesi...

  10-)Theo'ya Mektuplar: (Mektup)
  #30189568
  Özelliği: Vincent Van Gogh'un hayatını, acılarını ve mutluluklarını daha yakında görmemizi ve hissetmemizi sağlayan mükemmel bir kitaptır.

  11-)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar: (Felsefe)
  #29929405
  Özelliği: Dünyaya gelmiş en bilge adamlardan birisinin aforizmaları. Başka özelliğe gerek var mı?

  12-) Kör Baykuş: (Ağır Melankoli)
  #29703410
  Özelliği: En ağır kitaplardan birisidir. Çok karmaşık olmasının yanında intihara meyilli olanların okumasını tavsiye etmem.

  13-) Karamazov Kardeşler: (Roman-Klasik)
  #29599748
  Özelliği: Bu kitabı incelemede de övemedim zaten Dostoyevski demem yeterli olur :D

  14-) Kuklanın Ruhu: (Sosyoloji)
  #29519355
  Özelliği: Sosyoloji diye korkmayın hemen, okuduğum en iyi kitaplardandı. İnsanın özgürlüğünü konu alan bir kitap.

  15-)Sisifos Söyleni: (Felsefe)
  #29363093
  Özelliği: Yabancı kitabını okumanızın ardından okumanızı öneririm. Camus'un felsefesini tanımlayan ve anlatan ağır ve sarsıcı kitap.

  16-)Doktor Ox'un Deneyi: (Komedi)
  #31269978
  Özelliği: Kitap bana çok komik geldi. İlginç bir hikayesi var ve olaylar tuhaf şekilde komik.

  17-)Altıncı Koğuş: (Felsefe-Klasik)
  #31263736
  Özelliği: Bu kitap felsefe olarak geçmiyor ama diyaloglar çok bilgilendirici ve düşündürücü.

  18-)Beyaz Diş: (Roman)
  #31257223
  Özelliği: Mükemmel kitap. Kurdun gözünden yaşıyorsunuz her şeyi. Vahşetin Çağrısından sonra okumanızı tavsiye ederim devamı niteliğinde.

  19-)Leonardo'nun Yahuda’sı: (Sanat-Hikaye)
  #29164304
  Özelliği: Sanatla ilgilenenler hemen alıp okumalı. Da vinci'nin Son Akşam Yemeğini çizmesini anlatan bir hikaye.
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...wI9v6UAwIgc&t=3s

  20-)Şato: (Roman-Eleştiri)
  #29062979
  Özelliği: Franz Kafka'nın mükemmel yapıtlarından bir tanesi. Bürokrasiyi yeren bir baş yapıt!

  21-)Erken Kaybedenler: (Hikaye-Melankoli)
  #28911286
  Özelliği: Emrah Serbes'in güzel kitaplarından bir tanesi. Farklı farklı ve kısa kısa hikayelerden oluşuyor.

  22-)Aylak Adam: (Roman-Melankoli)
  #28793095
  Özelliği: Yusuf Atılgan okunması gereken yazarlarımızdandır. Bu kitapta kesinlikle okunmalıdır. Bana göre Sartre ve Camus neyse Atılgan'da Türkiye için odur.

  23-)Salkım Salkım Asılacak Adamlar: (Komedi-Anı)
  #28789231
  Özelliği: Aziz Nesin'in bütün kitapları okunmalıdır. Ülke ve toplum için gereklidir!

  24-)Küçük Prens: (Hikaye)
  #28617768
  Özelliği: Bu kitabı küçük ya da büyük demeden herkes okumalıdır.

  25-)Zaman Makinesi: (Hikaye-Bilim Kurgu)
  #28589564
  Özelliği: H. G. Wells'ten mükemmel bir hikaye. Şaşıracaksınız, üzüleceksiniz ve bazı yerlerde de güleceksiniz.

  26-)Komünist Manifesto Manga: (Akımlar)
  #28465903
  Özelliği: Akımlardan birisi olan Komünizm'i anlatan herkesin okuyabileceği seviyede bir mangadır.

  27-)Mutlu Prens: (Hikaye)
  #28368775
  Özelliği: Küçük Prens gibi bir kitaptır. Çok güzel hikayeler barındırır.

  28-)Bir Kuzey Macerası: (Hikaye)
  #28366630
  Özelliği: Çok güzel bir hikayesi var.

  29-)Üstü Kalsın: (Şiir)
  #28328776
  Özelliği: Dünyanın en iyi şiirlerinin olduğu kitaplardan birisi :)

  30-)Bir Bilim Adamının Romanı: (Biyografi)
  #28114735
  Özelliği: Biyografi diye sıkıcı sanmayınız, Oğuz Atay yazmıştır, her genç okumalıdır!

  31-)Sofie'nin Dünyası: (Felsefe)
  #28043482
  Özelliği: Felsefeye başlamak isteyenler için güzel bir başlangıç kitabıdır. Felsefe ve filozoflar hakkında bilgi birikimi elde etmenizi sağlar.

  32-)Köpek Kalbi: (Roman-Komedi)
  #26926216
  Özelliği: Bana çok komik geldi köpeğin konuşması falan :D

  33-)Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi: (Felsefe-Sosyoloji- Her şey)
  #26658022
  Özelliği: Homo Sapiens adlı kitabını okumanızın ardından tavsiye ederim. herkesin okuması gerekir!

  34-)Hamlet: (Hikaye)
  #26322714
  Özelliği: Sheakspeare'in en iyi kitaplarından birisi değildir. Çünkü bütün kitapları en iyidir!

  35-)Vahşetin Çağrısı: (Roman)
  #26322714
  Özelliği: Beyaz Diş kitabından önce bunu okumanızı sonra da Beyaz Diş'i okumanızı tavsiye ederim.

  36-)Canım Aliye,Ruhum Filiz: (Mektuplar)
  #25621541
  Özelliği: Sabahattin Ali'yi daha yakından tanımanızı sağlaycak çok romantik ve güzel bir kitap.

  37-)Kardeşimin Hikayesi: (Roman)
  #23693613
  Özelliği: Kitabın kurgusuna hayran kaldım. Kitabın son sayfasını da okuduktan sonra saatlerce donup kalabilirsiniz şaşkınlıktan!

  38-)Piramit: (Anı-Roman)
  #23537696
  Özelliği: Güzel bir kitaptır.

  39-)Müptezeller: (Anı-Hikaye)
  #22507360
  Özelliği: Emrah Serbes'in okuduğum ilk kitabı. Bu kitabı ile artık o benim için en iyi yazarlardandı.

  40-)Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu: (Hikaye)
  #22301629
  Özelliği: Takıntılı olan bir kadının yaşadıkları sizi çok şaşırtacak.

  41-)Kan Sıcağı: (Polisiye)
  #22094052
  Özelliği: Bu kitaba denk gelmezsiniz genelde ama aralarda kaybolan çok güzel bir kitap bence. Okumanıza değecek!

  42-)David Copperfield: (Roman-Anı)
  #21887379
  Özelliği: Baş yapıt demem yeterli bence...

  43-)Fatih Harbiye: (Hikaye)
  #20056564
  Özelliği: Türk Edebiyatının çok güzel eserlerinden birisidir.

  44-)Yakıcı Sır: (Hikaye-Komedi)
  #19291688
  Özelliği: Stefan Zweig'dan başka bir kitap daha... Bu da komik ve güzel.

  45-)Üvercinka: (Şiir)
  #18725473
  Özelliği: En ama en güzel şiir kitabıdır. Cemal Süreya'ya aşık olacaksınız bu şiir kitabı yüzünden :)

  46-)Yüzyıllık Yalnızlık: (Roman)
  #31609673
  Özelliği: Çok farklı bir olay örgüsü olmakla birlikte 6 kuşağın hikayesini anlatıyor. Bilim-Kurgu'dan tutun da mitolojiye kadar birçok türü içinde barındıran ilginç bir eser.

  47-)Bebeklerin Ahlaki Yaşamı: (Psikoloji-Bilim)
  #32025403
  Özelliği: Ahlak üzerine yapılan bir bilimsel çalışma olup 100 civarı deney ile konuyu aydınlatmaya çalışmıştır.

  48-)Mülksüzler: (Felsefe-Roman)
  #32209337
  Özelliği: İki zıt dünya üzerinden sosyalizm ve anarşizmi anlatarak kişinin sorgulamasını ve düşünmesini sağlayan roman denilen ama bana kalırsa felsefi olan kitap.

  49-)Teneke: (Roman-Oyun)
  #32314846
  Özelliği: Yolsuzluğun, baskı ve zulmün kol gezdiği Anadolu topraklarında çaresiz kurbanları hissedeceksiniz.
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...nFmcb8GaM8&t=19s

  50-)Efsuncu Baba: (Roman)
  #32566442
  Özelliği: Kitap batıl inançlara büyük bir darbe vurulmakla beraber insanın aydınlık yolu aydınlığı ve bilimi her zaman seçmesi gerektiği eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=iWlTnHpUfJY

  51-)Devlet: (Felsefe-Siyaset)
  #32679388
  Özelliği: Devlet adlı bu kitapta Platon Sokrates'in ağzından Devletin nasıl olması gerektiği hakkında ve insanların nasıl daha iyi olabileceği hakkında çok önemli bilgiler veriyor.
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...-P9fMc5vPBk&t=1s

  52-)Arayışlar: (Hikaye)
  #32856440
  Özelliği: Kitapta geçen konuyla da beraber, kadınların daha güçlü ve daha özgür olmasını hedefleyen bir yazardan baş kaldırı kitabı!
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=d7m0GkfB0os

  53-) Zacharius Usta: (Hikaye)
  #33331865
  Özelliği: Farklı ve sürükleyici bir hikaye var ve bunun sayesinde insan büyük bir haz alarak okuyor.

  54-)Feniçka: (Hikaye)
  #33335762
  Özelliği: Arayışlar adlı kitabındaki gibi kadınların daha özgür olması için okunması gereken,aydınlatıcı bi' yazarın başka bir aydınlatıcı kitabı...
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...aAIHyhaXag&t=38s

  55-)Hacı Aga: (Roman)
  #33448747
  Özelliği: Hacı Aga nefret edilecek bir karakterin romanıdır. Ve bu gibi insanları tanımak ve onları yok etmek için okunması gereken bir kitap.
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=kp2C4yimBxs

  56-)21. Yüzyıl İçin 21 Ders: (Tarih)
  #33617903
  Özelliği: Sapiens ve Homo Deus adlı kitaplarıyla tanıdığımız Harari 21. Yüzyılı daha iyi idrak edebilmemiz ve geleceği daha güvenilir kılmamız için sormamız gereken soruları cevaplamaya çalışmış.
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=e1HHTSNQI2A