• 458 syf.
  ·57 günde·8/10
  Joseph Campbell’in adıyla can bulan kitabı adeta bir tez çalışması niteliğinde. Dünyaya ait mitolojilerde, efsanelerde, masallarda, dinlerin temelinde yatan kahramanları ele alarak oluşturduğu bu değerlendirme temelde kahramanların benzer bir rotaya sahip olduğunu gözler önüne serer nitelikte. Eser içerisinde birçok farklı kapsamda yorumlanan mitleri okurken aynı zamanda psikanalize de selam eden bölümlerle aslında kahramanın yolculuğunda attığı adımların arka planında yatanları da anlamaya çalışıyoruz. Alıntılar ve görsellerle zenginleşen kitap bir anda tüketilemeyecek kadar kalabalık.

  Kitapta formüle edilen net bir sistem olmasa da bizlere genel başlıklar sundu. Etrafımızda popüler olan birçok filmde, kitapta, mitte benzer olay akışının kahramanın sonsuz yolculuğuna oturtulmuş olması dikkat çekici. Kitabı okuma hedefim de buradan yola çıkarak bir öyküyü ya da romanı kurarken fark etmeden bu adımların kaçını attığımı keşfetmekti. Eh birçoğunu yaptığım konusunda emin oldum. Bunları fark etmeden yapmış olmam aslında sistemin ne kadar da içimize işlediğiyle bununla ne kadar beslendiğimizi ortaya döküyor.

  Kitabın tanıtımında şu cümle geçiyor: “Ortadoğu’dan Hindistan’a, Güney Afrika’dan Sibirya’ya yayılmış insan coğrafyası üzerinde Gılgamış, Buddha, Odysseus, Thor, Cuchulainn hep aynı işlevi yerine getirir: İnsanı benzeri arasında kendisi olacağı bir yolculuğa hazırlar.” Burada iletişimin ve haberlerin kaynağında yatan tecrübenin aktarılması gerekliliğiyle karşılaşıyoruz yine. Kahramanın yolculuğu aslında dünyada başımıza geleceklerin simgesel dökümüne işaret eder nitelikte. İster uyarı ister mesaj hepsi bu efsaneler aracılığıyla her uygarlıkta sonraki nesillere aktarılmıştır.

  Teze benzetme sebebim okura bir altyapı sunduktan sonra ( Prolog:Monomit bölümü) ana başlıklardan dallanarak sistemli bir şekilde kaleme alınmasıydı. Yazan biri olarak özellikle Kısım I Kahramanın Macerası benim için hayli işlevliydi. Aşağıdaki gibi başlıklara sahipti.

  Bölüm I: Yola Çıkış
  Maceraya Çağrı / Çağrının Reddedilişi / Doğaüstü Yardım / İlk Eşiğin Aşılması / Balinanın Karnı
  Bölüm II: Erginlenme
  Sınavlar Yolu / Tanrıçayla Karşılaşma / Baştan Çıkarıcı Olarak Kadın / Babanın Gönlünü Alma / Tanrılaştırma / Nihai Ödül
  Bölüm III: Dönüş
  Dönüşün Reddedilişi / Büyülü Kaçış / Dışarıdan Gelen Kurtuluş / Dönüş Eşiğinin Aşılması / İki Dünyanın Ustası / Yaşama Özgürlüğü
  Bölüm IV: Anahtarlar

  Kısım II: Kozmogonik Çevrim
  Bölüm I: Yayılışlar
  Bölüm II: Bakire’den Doğum
  Bölüm III: Kahramanın Dönüşümleri
  Bölüm IV: Çözülüşler

  Epilog: Mit ve Toplum

  İlk kısım dışındakileri detaylı aktarmaktan kaçınma sebebim listenin epey uzayacak olması. Özellikle Bölüm III: Dönüş kısmı rafa kaldırdığım bir serinin tamamlanması için beni çağırdı desem yeridir. Sanırım sırf bu sebeple bile bu kitabın yeri ayrı olacak. Bol miktarda kenara yazılan sayfalarla sorgulamayı ve kesişim noktalarını gözlediğim bu mitlerin bir kısmı benim için hayli yeniydi. Meraklısına sindirilerek okunacak güzel bir çalışma!
 • 440 syf.
  ·50 günde·Beğendi·10/10
  Joseph Campbell dünyanın pek çok bölgesinden derlenen anlatılar üzerinde yaptığı araştırmalar neticesinde anlatı kahramanının çeşitli sebeplerle maceraya çıktığı , bu yolculuğu esnasında çeşitli sınavlardan geçerek erginlendiği ve yepyeni bir kimlikle geri döndüğü sonucuna ulaşmış.bu kitapta da ulaştığı sonuçlardan beslenerek ortaya attığı monomit teorisini bizlere etraflıca anlatıyor .Kitabın prolog kısmında monomit teorisini sezdirmeye çalışmış , birinci kısımda yola çıkış , erginlenme ve dönüş başlıkları altında kahramanın macerasını açıklamış , ikinci kısımda ise kozmogonik çevrimi yayılışlar , bakireden doğum , kahramanın dönüşümleri ve çözülüşler ekseninde değerlendirmeye almış . Kitabın epilog kısmında Campbell mit ve toplum hususundaki derin bilgilerini okur ile paylaşmış .Bilgi yoğunluğu bakımından muntazam bir eser fakat akıcı bir okunurluğu olmadığını belirtmek isterim .Tavsiye ediyorum .
 • Herkesin kendisi gibi bir hayatı olur. İnsanın içi dışına yansır. İçin nasılsa yaşadıklarında öyledir. İçinde akrepler, yılanlar, çıyanlar taşıyanların hayatlarıda akrep, yılan ve çıyanlarla dolu olur. İçinde güzellik, saflık ve temiz bir kalp taşıyanların hayatları da güzel, saf ve temiz olur. Ben sana birşey vermedim. Sen kalbindekini buldun. Ben sana sadece ayna oldum.
  Nazlı Çevik Azazi
  Sayfa 174 - Doğan novus