Kaktüs Kitap Evi'nin Kapak Resmi
Kaktüs Kitap Evi, Postacı Kapıyı Çalmayacak'ı inceledi.
19 Eyl 01:15 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Anlatımı ve dili basit, okuması rahat bir kitap.
Kitabın konusu güzeldi. Kitaptaki asıl karakterimiz Laurel'in kız kardeşi May'e bağlılığı çok güzeldi. Onu kusursuz olarak görmesi ve hayranlık duyması çok hoşuma gitti. Laurel'in ablası resmen idol edinmesi ve onun gibi olma çabaları keyifliydi. Ancak kendi fikrimi olaya kattığım zaman May'in pekte hayranlık duyulacak birisi olduğunu düşünmüyorum.
Kitapta en çok dikkatimi çeken ve saygı duyduğum yer Laurel'in Natalie ve Hannah ilişkisini çok doğal karşılaması, önyargı ile yaklaşmaması hatta onların birbirlerine daha da bağlanmaları için yaptığı konuşmalar oldu. İnsanlar seçimlerine ve mutluluklarına saygı duyulmasını çok sevdim.
Kitaptaki mektupların yazıldığı kişilerden ikisini tanıyordum: Kurt ve Amy. Kitapta onların isimlerini görmek benim yüzümü gülümseten bir ayrıntı oldu.
Abla-kardeş bağının en fazla ne kadar kuvvetli olabileceğini okumak isteyenler için genç-yetişkin türüne örnek gösterebileceğim güzel bir kitaptı.

Kaktüs Kitap Evi, Kutup Yıldızı'ı inceledi.
17 Eyl 15:13 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap Yorumu
Kitabı çok beğendim. Kitap boyunca Ben'in hikayesini yazılar ile ve Rose'un hikayesini de çizimler ile anlatılıyor. Çizimler oldukça detaylı ve çok güzeldi. Bir film sahnesi gibi. Kurtun vücudunun tamamının görünmesinden gözbebeğine geçiş aşamalı olarak üç beş resimde anlatılmış. Çizimler üzerinde bir hayli vakit harcandığı çok belli. Üstelik yanılmıyorsam bu çizimleri yazarın kendisi çizdi diye biliyorum. Bu harika bir detay.
Ben'in hikayesi ve Rose'un hikayesinin birbirlerine bu şekilde bağlanmaları çok güzeldi. Konu çok güzeldi. Anlatım, çizim çok güzeldi. Kitap hakkında daha fazla bir şey yazabilmem mümkün bile değil. Çünkü gerçekten "çok güzel" demekten başka bir şey bulamıyorum.
Bir diğer ayrıntı ise yayınevi idi. Çizimlerde bulunun bir afişin, her ayrıntıdaki ingilizce cümlelerin dahi Türkçeye çevrilip sayfanın altına not düşülmesi çok kibar bir durumdu.

Kaktüs Kitap Evi, Piyon'u inceledi.
11 Eyl 18:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı beğendim. Bence distopya türü bir kitabın birçok kategori alanında verebileceği tüm beklentiyi verdi. Kitap ilerledikçe olaylar tahmin edemediğim bir şekilde kendisini gösterdi. Olayların ardı arkası kesilmedi ve bu kitabı bir çırpıda bitirmenize yardımcı olan en büyük etken.
Kitap tek bir karakter ağzından anlatılmaktadır: Kitty Doe. Karakterimizin bir sevgilisi var ve ilerleyen sayfalarda aralarındaki bu sevgiye hayret ettim. Sevgilerinin boyutuna ve birbirleri için her şeyi yapabilecek kapasitelerinin olmasına şaşırdım. Kitty'nin sevgilisi Benjy'e hayranlık besledim. O gerçek bir aşık.
Kitap punto büyüklüğü ve bölümlerinin gereksiz uzun olmaması sayesi ile akıcılık yönünden de gayet güzel.
Aslında kitabın sonlarına doğru devamının yazılmasına ne kadar gerek olup olmadığını düşünmedim değil. Belki kitabın sayfa sayısı 100-150 kadar daha artırılıp tek kitapta bile bitirilebilirdi diye düşündüm. Her ne kadar bu düşünce aklımdan geçmiş olsa da kitap devamı gelecek şekilde bitirildi ve ben serinin devamını da okuyacağım.