Kaktüs Kitap Evi'nin Kapak Resmi
Kaktüs Kitap Evi, Mecburiyet'i inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Selam okurlar! Nasılsınız? Ben birçok yönden sıkışmış hissi içinde olsam da hâlâ kitap okumaya devam ediyorum. Ya da okumaya çalışıyorum mu desem? 🤔
Illuminae kitabını okumaya başladım ve ders çalışmam gereken şu günlerde kitabın sayfa sayısı beni bunaltmasın diye arada bu kitabı okumak istedim.
Zweig'ı gerçekten seviyorum. Bunu kaç kere söyledim bilmiyorum ama onun kalemini seviyorum. Olaylara bakış açısını, psikolojiyi ele alışını, duyguları aktarımını seviyorum. Yine bu kitap da bir içsel çatışmanın serüvenine götürüyor bizi. Karakterimiz Ferdinand kendi görüşüne aykırı olan bir durumun işine düşüyor ve bir mecburiyet hissediyor. Yazar karakterin bu durum karşısındaki eli kolu bağlanmışlığını ve vicdanını çok iyi konuşturmuş diye düşünüyorum. İnsanın mecbur kaldığı durumlarda aslında hiçte onaylamadığı bir olaya katılmak zorunda olup bunun çatışmasını yaşaması durumunu çok iyi yansıtmış. Kitaptaki bu çatışmaya sebep olan konuya hak verip vermemek sizin kendi görüşünüz. Olayı doğru veya yanlış bulmak tamamen kişisel. Ben kişisel düşüncelerimi ne olursa olsun bir kenara bırakıp kitabın sadece bu çatışma kısmına adapte oldum.
Tüm bunların yanısıra ben karakterimizin karısını çok sevdim. Kendisi doğruluğuna gönülden inandığı olgular konusunda gevşeklik göstermiyor. Aynı şekilde kocasına da bunun hatırlatmasını yapıp duruyor. Kendisinin kocasına sarfetttiği cümleler beni çok etkiledi. Ferdinand'ın içinde bulunduğu bu ikilemin aslında onun içinde bir savaş olduğunu gördüm. Uzun zamandır hiçbir kitapta ağlayamıyor olmama rağmen bu hanımefendinin cümleleri beni çok derinden etkiledi. Tamam kabul, sadece etkilemedi. Aynı zamanda ağlattı da.
Diyeceğim o ki ben Zweig'ın bu kitabını da çok beğendim. Artık Zweig kitapları arasında en beğendiğim diyerek bir sıralama yapamaz oldum.
Tavsiyemdir. ️

Kaktüs Kitap Evi, Seninle'yi inceledi.
21 May 23:39 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Selam millet! Nasılsınız? Ben biraz yorgunum ama idare ediyorum.
Uzun zamandır bir kitapta ağlamadığımı ve artık ağlamak istediğimi hikayelerimi takip edenler bilir. Tam da yine böyle 'Ağlamak istiyorum!' diyerek dolandığım bir gün artık bu kitabı okuma vaktinin geldiğini düşündüm ve kitaba başladım. Gerçekten kitaptan çok fazla beklentiye girmişim.  İlk önce şunu söylemeliyim ki, ağlamadım.
Kitapta severek okuduğum tek kısım Nell'i Kyle ile yaşadığı o kısacık süreç oldu diyebilirim. Arkadaşlar spoiler vermiyorum. Kyle'ın öldüğü bilgisi tanıtım bülteninde de mevcut. Kitapta en çok içime oturan işte burası oldu. Kyle'ın ölüm anı. Gerçekten Nell için berbat bir durumdu. Kitabı okurken buralarda acı çektim diyebilirim. Ancak sadece bu kadar.
Kyle'ın ölümünden sonra karakterimizin Colton ile karşılaşması ve onunla olan/olmaya çalışan ilişkisi bana biraz anlamsız geldi. Özellikle kızımızın sürekli gel-gitler yaşaması beni çileden çıkardı. Zaten Colton'un olduğu süreç boyunca Nell'i sevmedim. Sadece Colton'un geçmişine dair bir mesele beni üzdü o kadar. Ama o detay da yazarın o anda aklına gelipte eklediği bir kısım gibi geldi bana. Detaya ısınamadım. Yazarın konuyu sağlam bir şekilde işlediğini düşünmüyorum. Kitabı yazmaya başlamış ve yol nereye götürürse oraya gitmiş sanki.
Kısacası çok büyük beklenti ile başladığım bu kitaptan beklentimi karşılamadığı için biraz içim buruk ayrıldım.
Ayrıca kesinlikle bahsetmem gereken şöyle bir konu var: kitapta ikili yakınlaşmalar çok fazla. Eğer bir aşk kitabı okuyorsam içerisinde bolca aşk okumak isterim, cinsellik değil. Bu yüzden de bu sahneler beni olaydan ayırdı. Ayrıca bu tarz sahneleri okumak istemeyenlere ve henüz cinse kimliğini tam anlamıyla kazanmamış olan küçük yaştaki arkadaşlarımıza pek önermiyorum. Diğer arkadaşlarıma da eğer istediğiniz bu yakınlaşmaları okumak ise öneririm sadece.
Sağlıcakla kalın!

Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
08 May 12:54 · Kitabı okuyor

"Kerenza'dayken arka planda bir konfor düzeyi olduğunun hiç farkında değildim; güvenlik bilgisi diğer her şeyin altında yatan temelmiş meğer."

Illuminae, Amie Kaufman (Sayfa 103 - Pegasus)Illuminae, Amie Kaufman (Sayfa 103 - Pegasus)
Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
03 May 19:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Uzun zamandır reddettiği acı ona pahalıya patlıyordu. Mayalanmış acı çok daha fazla kuvvetliydi."

Seninle, Jasinda Wilder (Sayfa 173 - Pena)Seninle, Jasinda Wilder (Sayfa 173 - Pena)
Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
29 Nis 21:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Az sevgiye alıştığın zaman, sevgi seni bulduğunda kendini her şeyinle onun kollarına bırakıyorsun."

Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 335 - Novella Dinamik)Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 335 - Novella Dinamik)
Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
29 Nis 21:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... bana verdiği kolumdaki saate bakıyorum. Bileklerimize sarıp sarmalamamıza rağmen zamanı elimizde tutamamamız ne kadar da tuhaf."

Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 323 - Novella Dinamik)Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 323 - Novella Dinamik)
Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
29 Nis 21:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"" Müzik bir köprüdür," diyor. "Kelimelerin yetersiz kaldığı şeyleri anlatıp insanları birbirine bağlar." "

Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 177 - Novella Dinamik)Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 177 - Novella Dinamik)
Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
28 Nis 15:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yüzü hoşuma gidiyor. Yüzünden aynı anda hem bulutlar hem de güneş geçiyor gibi."

Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 188 - Novella Dinamik)Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 188 - Novella Dinamik)
Kaktüs Kitap Evi, bir alıntı ekledi.
28 Nis 14:40 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Anneme göre insanlar yoksul da olsa, varlıklı da olsa, hatta geçinmek için eşek gibi çalışsa dahi dünyanın en güzel nimetleri her zaman bedavadır. Tıpkı şu an sabah güneşinin parlak ışıklarının önümüzdeki küçük derenin üzerinde elmas gibi parıldamasını izlemek gibi."

Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 11 - Novella Dinamik)Eğer Beni Bulursan, Emily Murdoch (Sayfa 11 - Novella Dinamik)