#yazılarımdan
Ya şimdi. Bir sen kaldın geriye bir de yalnızlığım ve bitmeyen bir kalp ağrısı. O da nedendir bilir misin? Kalbimdeki varlığının yokluğunla kavgasından. S.Y.

Hasan Ergöksel, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Bre zavallı insan,az mı derdin var ki kendine yeni dertler uyduruyorsun.Az mı kötü haldesin ki ,bir de kendi kendini kötülemeğe özeniyorsun.Ne diye yeni çirkinlikler yaratmaya çalışıyorsun ? İçinde ve dışında zaten o kadar çirkinlikler var ki ! O kadar rahat mısın ki rahatının yarısı sana batıyor ? Tabiatın seni zorladığı bütün faydalı işleri gördün bitirdin,işsiz güçsüz kaldın da mı başka işler çıkarıyorsun kendine ? Sen tut,tabiatın şaşmaz,hiçbir yerde değişmez kanunlarını hor gör,sonra o senin yaptığın,bir taraflı,acayip münasebetsiz kanunlara uymaya çabala.Üstelik bu kanunlar ne kadar özel,dar,dayanıksız,gerçeğe aykırı olursa gayretlerin de o ölçüde artıyor senin.Mahalle papazının sana emrettiği gündelik işlere sıkı sıkıya bağlanırsın.Tanrının ,tabiatın emirleri umurunda değildir.Bak,bir düşün bunlar üzerine:Bütün hayatın böyle geçiyor.

Denemeler, Michel De MontaigneDenemeler, Michel De Montaigne
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 00:45 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Sen hiç Sarıkamışı gördün mü kedi? Sarıkamış içinde Aynalı Çarşı. Aynalı Çarşı cehennem. Sen Aynalı Çarşıda uçup da denize gömülen gemileri hiç gördün mü? İyi ki görmedin. Sen hiç parça parça olmuş, üst üste tepelerce yığılmış, siperleri, koyakları, çukurları ağzına kadar doldurmuş ölüleri gördün mü? Ovalar dolusu çürümüş, kokmuş, kokusu insanı boğan ölülerin üstünden hiç yürüyerek geçtin mi? Sarıkamış savaşını görmemiş, yaşamamış insan dünyada hiçbir şeyi görmemiş, yaşamamış, demektir. Erzurum içinde Aynalı Çarşı. Sen kedi, sen hiç, uykucu, rahat, gerinen kedi, sen hiç Allahuekber dağında olup bitenleri gördün mü? İnsan boyu, iki insan boyu karın içinde yalınayak, başı kabak, pantolonu yırtılmış, kaputsuz, ceketsiz, koyunları bit dolu, donmuş elleriyle kaşınamayanları, Rus topçusunun karlı dağları ateşe, zindana çeviren güllelerini, karla birlikte uçuşan kolları, bacakları, kollarla bacaklarla, gövdelerle birlikte gökten yağan kanları, Allahuekber dağlarının doruklarında fırtınaya, boraya tutulup donan, taş kesilen, donmuş kirpikleri, kaşları, donmuş gözleriyle bakan on binlerce askeri gördün mü hiç? Sen bunları görmediysen hiçbir şey görmedin demektir. Sen bunları görmediysen kedi, niçin bir tekneye binip de karşı kıyıda karaya çıkmıyorsun? Sen bunları görmediysen, insanların yüzüne bakmaktan niçin utanasın? İstersen, gel seni karşı kıyıya bırakayım. Karaya çıkar, kokusunu aldığın ilk iyi adam sandığın kişinin bacaklarına, bütün sıcaklığın, tatlılığınla sürünürsün. O da bundan hoşlanır ya... Balkan harbi Çanakkale, Sarıkamış, Amele Taburları, sen bunların hepsini birkaç yılda üst üste yaşadın mı kedi? Günlerce aç kaldın mı, günlerce susuz kalıp, kurtlu sular içtin mi? Dumlupınarda öldürülmüş binlerce kokmuş, çürümüş, liyme liyme olmuş ölüyü toplarken, toplar gömerken yüzlerce Amele Taburu askerinin öldüğünü duydun mu, gördün mü? Duymadıysan, görmediysen bu dünyada ne hiçbir şey duydun, ne de hiçbir şey gördün. Sen bir insan olsan bir daha şu insanların içine çıkar, bir daha onların yüzlerine bakabilir misin?

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 67 - YKY Pdf)Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 67 - YKY Pdf)

Sabahattin Ali/Kıyamadığım
Hey bir zaman bakıp bakıp
Seyrine doyamadığım!
Şimdi gurbette bırakıp
Sesini duyamadığım!

Evde kapanıp kaldın mı?
Seyrana çıkıp güldün mü?
Başkalarının oldun mu?
"Benimsin!" diyemediğim!

Akıtıp gözüm yaşını
Hatırlarım gülüşünü;
Kıvırcık saçlı başını
Göğsüme koyamadiğım!

Dik yamaçların selisin,
Sen benden daha delisin,
Şimdi kimlerin kulusun?
Başını eğemediğim!

Nasıl vurgunum bilirdin,
Niçin benden yüz çevirdin?
Kimlerin koynuna girdin?
Öpmeğe kıyamadığım!

Gülendam Tok, bir alıntı ekledi.
18 Mar 00:54 · İnceledi

"Yok sevgili
Gibi yok yalnız kaldın
Bu ağır yükü tek başına
Taşıdın taşıdın hülyaya daldın"

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 285 - Beyan Yay.)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 285 - Beyan Yay.)
Rumeysa, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:10 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sevgi
Dışarıya bakıp şunu mırıldanıyorum: Nasıl sevdiysem öyle kaldın sen...

Uçuş Denemeleri, İbrahim Tenekeci (Sayfa 29)Uçuş Denemeleri, İbrahim Tenekeci (Sayfa 29)
erkam, Menziller'i inceledi.
 15 Mar 23:52 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

A.C.Z' dan idrakımi aciz bırakan ama cazibesinden beri olamadığım satırlar, sayfalar...
Hehey gözüm hehey gözyaş odsuz kaldın
Nice hançer dürdün sabır balyaladın

De Zarif inle. Ta ki huzra vardın
Nice yıl isyan durdun gurbet kaldın

Herkes için insanlığımıza zarafet katacak okumalar diliyorum.