Sadiye Olcay, bir alıntı ekledi.
 09 Oca 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uğur Mumcu "sesleniş "
Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık. Babamız sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi. 
Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mumun ışığında bitirirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini, yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. dövüldük, vurulduk, asıldık. 

Vurulduk ey halkım, unutma bizi... 

Yoksulluğun bükemediği bileklerimize çelik kelepçeler takıldı. İşkence hücrelerinde sabahladık kaç kez. İsteseydik, diplomalarımızı, mor binlikler getiren birer senet gibi kullanırdık. mimardık, mühendistik, doktorduk, avukattık. yazlık kışlık katlarımız, arabalarımız olurdu. Yüreğimiz, işçiyle birlikte attı. Yaşamımızın en güzel yıllarını, birer taze çiçek gibi verdik topluma. Bizleri yok etmek istediler hep.
Öldürüldük ey halkım unutma bizi... 

Fidan gibi genç kızlardık. Hayat, şakırdayan bir şelale gibi akardı göz bebeklerimizden. Yirmi yaşında, yirmi bir yaşında, yirmi iki yaşında, işkencecilerin acımasız ellerine terk edildik. Direndik küçük yüreğimizle, direndik genç kızlık gururumuzla. tükürülesi suratlarına karşı bahar çiçekleri gibi taptaze inançlarımızı fırlattık boş birer eldiven gibi. Utanmadılar insanlıklarından, utanmadılar erkekliklerinden.
Hücrelere atıldık ey halkım, unutma bizi... 

Ölümcül hastaydık. Bağırsaklarımız düğümlenmişti. Hipokrat yemini etmiş doktor kimlikli işkencecilerin elinde öldürüldük acımaksızın. Gelinliklerimizin ütüsü bozulmamıştı daha. Cezaevlerine kilitlenmiş kocalarımızın taptaze duygularına, birer mezar taşı gibi savrulduk. Vicdan sustu. Hukuk sustu, insanlık sustu. 

Göz göre göre öldürüldük ey halkım, unutma bizi... 

Kanserdik. Ölüm, her gün bir sinsi yılan gibi dolaşıyordu derilerimizde. Uydurma davalarla kapattılar hücrelere. Hastaydık. yurtdışına gitseydik kurtulurduk belki. Bir buçuk yaşındaki kızlarımızı öksüz bırakmazdık. Önce kolumuzu, omuz başından keserek yurtseverlik borcumuzun diyeti olarak fırlattık önlerine. sonra da otuz iki yaşında bırakıp gittik bu dünyayı, ecelsiz. 

Öldürüldük ey halkım, unutma bizi... 

Giresun'daki köylüler, sizin için öldük. Ege'deki tütün işçileri, sizin için öldük. Doğudaki topraksız köylüler, sizin için öldük. İstanbul'daki, Ankara'daki işçiler sizin için öldük. Adanada, paramparça elleriyle, ak pamuk toplayan işçiler, sizin için öldük. 

Vurulduk, asıldık, öldürüldük ey halkım, unutma bizi... 

Bağımsızlık, Mustafa Kemal'den armağandı bize. Emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklara. mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler, gizli emirlerle başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular. 

Yirmi iki yaşlarındaydık öldürüldüğümüzde ey halkım, unutma bizi... 

Yabancı petrol şirketlerine karşı devletimizi savunduk; komunist dediler. Ülkemiz bağımsız değil dedik; kelepçeyle geldiler üstümüze. Kurtuluş Savaşında emperyalizme karşı dalgalandırdığımız bayrağımızı daha dik tutabilmekti bütün çabamız. bir kez dinlemediler bizi. Bir kez anlamak istemediler. 

Vurulduk ey halkım unutma bizi... 

Henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. Bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. İçimiz titremedi hiç. Mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere. 

Asıldık ey halkım, unutma bizi... 

Bizi öldürenler , bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar, ağabeyimiz, babamız yaşlarındaydılar. ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı ya da susmuşlardı bütün olup bitenlere. öfkelerini bir gün bile karşısındakilere bağırmamış insanların gözleri önünde öldürüldük. Hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına, batı uygarlığı adına, bizleri, bir şafak vakti ipe çektiler. 

Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi... 

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi...Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi. 

Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi., hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi, 
unutma bizi, 
unutma bizi... 

Kafa Dergisi Sayı: 41, Kolektif (Sayfa 3 - undefined)Kafa Dergisi Sayı: 41, Kolektif (Sayfa 3 - undefined)
Yok satan Nihilist, bir alıntı ekledi.
 09 Oca 10:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kaddafi
... Bir seferinde parlamento, Kaddafi'nin önerisiyle başlık parasının kaldırılmasını tartışıyordu. O gün milletvekili "kadınlar" öneriye çok sert karşı koydular ve önerge kabul edilmedi.

Okur notu: Türkiye'de sorsan kaldırılsın tabi der insanlar değil mi Kaddafi'nin çağdaşlaşma tutumu bir çok kez halk tarafından reddedilmiştir.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 62 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 62 - Destek)
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“...Yani insan hakları falan. Bunların altında yatan şey o. Türkiye daha demokratik olacak. Neden? Belçika’da alınan kararın anında Türkiye’de uygulanması için. Ben Türkiye’den demokrasi tatbikatı kaldırılsın demiyorum. Dayatmalara karşı durmanın çaresi bu değil; ama Türkiye’de bugün özel olarak ambalajlanmış demokrasi yürürlükte. Eğer demokrasi halkın halk tarafından halk için idaresi ise bu tamamen bizi, Türk milletini ilgilendiren bir husus olarak kalmalıdır. Biz istersek antidemokratik de olabilmeliyiz. Yani demokrasi bunu gerçekleştirme imkanı olarak vardır. Bize demokratik olma hakkı tanınmıyor; bize demokratikleşme mecburiyeti getiriliyor. Bize “Bana bak. Benim istediğim zamanda ve şartlarda, benim istediğim gibi ve benim istediğim kadar demokratik olacaksın yoksa senin canına okuruz.” diyorlar.Ve bunu yapıyorlar…”

Sorulunca Söylenen, İsmet Özel (Sayfa 295 - Tiyo Yayıncılık)Sorulunca Söylenen, İsmet Özel (Sayfa 295 - Tiyo Yayıncılık)

İmzaladınız mı?
Destek Yayınları aracılığıyla yayınlanan, Hüseyin Cengiz isimli şahsın kaleme aldığı "Ve Sonra Yol Bitti" isimli kitap, hayvanlara nasıl tecavüz edileceğini detaylı olarak anlatmaktadır. Bu sebeple hayvana tecavüzün yani zoofilinin meşrulaştırılmasını, özendirilmesi sağlanmaktadır.
Siz de sessiz kalmayın bu zulme, sapkınlığa karşı durun.
https://www.change.org/...z-kalmasın