1000Kitap Logosu
Kamal
Kamal
Kamal
TAKİP ET
Kamal
@kamal_007
"Özgürlük ancak her şey anlamını yitirdiği zaman ortaya çıkabilir; çünkü anlam, ne tür olursa olsun, yalnızca ideolojik bir kabuktur." - Jean Paul Sartre
İşletme öğrencisi
341 okur puanı
30 May 2020 tarihinde katıldı.
113
Kitap
86
İnceleme
860
Alıntı
23
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Kamal
bir alıntı ekledi.
Bu, kadar iyi özetlene bilirdi.
“Çehrelerin büyük çoğunluğunda izleri belirgin olan sıradanlığın damgası, bayağılığın ifadesi gerçekte şuna dayanır: Bu çehrelerde bunların bilmelerinin istemelerine sıkı sıkıya bağlı olması, bu ikisini birbirine bağlayan sağlam zincir ve bundan ileri gelen, irade ve onun amaçlarıyla ilişki içerisinde olmadıkça şeyleri kavrama imkânsızlığı görünür hale gelir. Diğer taraftan bütün yüksek kabiliyet ve yetenek sahibi adamların birbirlerine (aynı ailenin mensupları olarak kabul edecek denli) aşikâr benzerliğini oluşturan dehanın ifadesi, yüzlerinde aklın iradenin hizmetinden özgürlüğünü, serazatlığı, bilmenin istemeye baskınlığını açık seçik biçimde okumamızda saklıdır. Istırabın her türü istençten-istemeden kaynaklandığı, beri tarafta bilme kendi içinde ve kendi başına istirapsız ve sakin-dingin olduğu için, bu onların iradenin ve onun ihtiyaçlarının hizmetine tabi olmayan yüksek alınlarına ve açık, nüfuz edici bakışlarına muhteşem bir görünüm, deyiş yerinde ise tabiatüstü, gayrı dünyevi sükûnet (asûdelik) verir.”
1
98
Kamal
tekrar paylaştı.
Burcu
bir alıntı ekledi.
Herkes bilir ki artık ne Hilâfet geri gelebilir, ne de şeriatçı bir düzen kurulabilir. Ama bu akımlar yine de körüklenir. Tek amaç, gerçekleri halkın gözünden saklamak için ortalığı bulandırıcı bir kamu oyu yaratmaktır. İşte dinsel akımlar bu amaç için bir araç olarak kullanılmaktadır.
1
19
Kamal
tekrar paylaştı.
Demek sen, özgürsün öyle mi! Oysa doğduğun anda babanın bütün sakatlıkları sana geçmiş oluyor, daha ilk günden, bütün kusurlarının hatta bütün ahmaklığının tohumlarını taşımaya başlıyorsun, en başından içine işlemiş oluyor o kısıtlı tartı ve ölçü, dünyayı, kendini ve çevrende ne varsa her şeyi onlara dayanarak yargılıyorsun.
1
37
Kamal
tekrar paylaştı.
Demet Elmas
bir alıntı ekledi.
Türkiye'de Ahlak
Ahlâk, bugün Türkiye'nin en büyük meselesi. Acar müteahhitlerin ulaştıkları her yerde kamu görevlilerini satın alarak kendilerine haksız bir ikbal kapısı araladığını gazetelerde okuyageldik. Kamu personelinin bir kısmının rüşvet almasının vak’a-yi adiyeden sayıldığı bir ülkede, hâlâ bazı hayalî korkular üretenler varsa, onlar ipteki cambazi gösteren yankesicilerin suç ortağıdır. Üniversitede ahlâksızlık vardır, zira bilimsel açıdan kısır kişiler ideolojik yaltaklanmalarla akademik merdiveni tirmanabilir. Siyaset ve ticaret, öteden beri bu ülkede ahlâkın mumla arandığı yerler olagelmiştir. Bürokrasi, hizmet etmesi gereken toplumu değil, sadece zümrevî çıkarlarını gözeterek ahlâksızlığa davetiye çıkarır. İnsan ilişkilerinde güçlünün zayıfı ezdiği, paranın kirli ellerde çoğaldığı, ekranların laubalilikle insanları tedhiş ettiği bir ülkede, ahlâk birinci meseledir.
1
22
Kamal
tekrar paylaştı.
Uğur GÖZTEPE
bir alıntı ekledi.
Dinler değişik nedenlerden dolayı insanlar tarafından ortaya atılmıştır; bence bunların ilahi/kutsal boyutu yoktur. insanlığın huzuru için bu defter biran önce kapanmalıdır; aksi halde hergün gördüğümüz cinayetleri, vahşeti izlemeye devam edeceğiz.
1
6