Okur
EndoplazmikGaripbirKulum
TAKİP ET
EndoplazmikGaripbirKulum
@kankileyta
Burası benim kitap dünyam! #30752856 #39389816 #40414103 (((Kitap kokusunu kim sevmez ki...))))
Mesaj at demiyorum ama Mesaj atma da demiyorum :D
Satırları çizerek okuyanlardan.(Amigurimi oyuncaklar ve kitaplar benim tutkum)
Güneşin üşüdüğü yerdeyim.
Erkek
1.322 kütüphaneci puanı (Geçen ay: 65)
17567 okur puanı
17 Şub 2018 tarihinde katıldı.
527
Kitap
70
İnceleme
22,1bin
Alıntı
3.853
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Çocukluğun Soğuk Geceleri
Denemeler
Denemeler ve Çocukluğun Soğuk Geceleri kitaplarını ikiniz de okudunuz
Freud, kişiliği gelişim açısından inceleyen ve kişiliğin temel karakter yapısında bebeklik ve çocukluk yıllarının önemini belirten ilk kuramcıdır. Freud, beşinci yılın sonunda kişiliğin oldukça biçimlendiği ve bu yaştan sonraki gelişimin, temel yapının işlenmesiyle sınırlandığı inancındaydı. Freud'a göre çocuk, yaşamının ilk beş yılında sayısız dinamik değişimlerden geçer. Bunu izleyen ve altıncı yaşla başlayan gizillik döneminde bu değişim oldukça dengeli bir duruma gelir. Ergenliğin başlangıcıyla birlikte dinamizm yeniden artar ve yetişkinliğe doğru giderek durulur. Yaşamın ilk beş yılındaki gelişim dönemleri, bedenin belirli bölgeleri ne karşı geliştirilen tepki biçimlerine göre tanımlanırlar.
10
Freud, içgüdülerin kökeni olan bedensel durumların yeterince bilinmediği gerekçesiyle önce içgüdülerin bir listesini çıkarmış, sonradan bunları iki ana bölümde toplamıştır: Yaşam içgüdüsü ve ölüm içgüdüsü. Yaşam içgüdüleri bireysel yaşamın ve insan türünün sürekliliğini sağlar. Açlık, susuzluk ve cinsellik bu kategoriye girer. Yaşam içgüdüsünü çalıştıran enerji türüne libido denir. Freud'u en çok ilgilendiren yaşam içgüdüsü cinsellik olmuş ve bundan ötürü, psikanalizin ilk günlerinde bir insanın her davranışı bu içgüdüyle açıklanmıştır
1
10
Açlık, fizyolojik yönden beden dokularının besinsiz kalma durumu, psikolojik yönden ise besin maddesi ihtiyacı olarak tanımlanabilir. istek, davranışı güdülendirir. Aç insan yiyecek arar. içgüdüler davranışı güdülemekle kalmaz, aynı zamanda davranışın yönünü de belirler ve belirli bir uyaran için kişinin duyarlığını artırır. Aç bir kişinin besin uyaranına duyarlığı artar, cinsel istek duyan kişinin karşı cinsten bir uyarana ilgisi artar.
14
Kişiliğin üçüncü ve en son gelişen sistemi süperego' dur. Bu sistem çocuğa ana-babası tarafından aktarılan ve ödül ve ceza uygu lamalarıyla pekiştirilen geleneksel değerlerin temsilcisidir; kişiliğin ahlaki yönüdür. Gerçekten çok, olması gerekeni temsil eder, hazdan çok kusursuzluğa ulaşmak ister. Süperegoyu ilgilendiren husus, bir şeyin doğru ya da yanlış olduğuna karar verip, toplum tarafından onaylanmış değer yargılarına göre davranmaktır.
8