Ben ki, sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç giydiren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi ve atalarımın fethettiği Akdeniz'in, Karadeniz'in, Rumeli'nin, Anadolu'nun, Karaman'ın, Rum'un , Dulkadiroğluları Vilayeti'nin, Diyarbakır'ın, Kürdistan'ın, Azerbaycan'ın, Acem'in, Şam'ın, Haleb'in, Mısır'ın, Mekke'nin, Medine'nin, Kudüs'ün, bütün Arap memleketlerinin, Yemen'in ve daha nice ülkelerin ki, büyük atalarımın Allah kabirlerini nurlu etsin karşı konulmaz kuvvetleriyle fethettikleri ve benim muhteşemliğimle de ateş saçan mızrağımın ve zafer getiren kılıcımın gücüyle fethettiğim nice memleketlerin sultanı ve padişahı olan Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sulan Süleyman Han'ım.

Sen ki, Fransa vilayetinin kralı olan Françesko'sun...”


+Kanuni'nin Fransuva'ya yazdığı mektup

Gözlerine baktığımda
Yıldızları görürdüm
Suyu görürdüm
Toprağı görürdüm
Güneşi görürdüm
Yeryüzünü görürdüm
Renk görürdüm
Şimdi sen yoksun ya...
Renk yok
Sen yok


Kanuni Sultan Süleyman Han

Kanuni Sultan Süleyman Han'ın Françesko'ya Mektubu
“Ben ki, sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç giydiren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi ve atalarımın fethettiği Akdeniz'in, Karadeniz'in, Rumeli'nin, Anadolu'nun, Karaman'ın, Rum'un , Dulkadiroğluları Vilayeti'nin, Diyarbakır'ın, Kürdistan'ın, Azerbaycan'ın, Acem'in, Şam'ın, Haleb'in, Mısır'ın, Mekke'nin, Medine'nin, Kudüs'ün, bütün Arap memleketlerinin, Yemen'in ve daha nice ülkelerin ki, büyük atalarımın Allah kabirlerini nurlu etsin karşı konulmaz kuvvetleriyle fethettikleri ve benim muhteşemliğimle de ateş saçan mızrağımın ve zafer getiren kılıcımın gücüyle fethettiğim nice memleketlerin sultanı ve padişahı olan Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sulan Süleyman Han'ım. Sen ki, Fransa vilayetinin kralı olan Françesko'sun...”

Şehzade Mustafa (1515, Manisa - 6 Ekim 1553, Konya)
Hep öldürülenler hain olarak bizlere anlatılır. Acaba gerçek hangisi? İktidarını ve tahtını korumak isteyen Sultan Süleyman mı haklı, yoksa Şehzade Mustafa mı? Tarih çok şey yazıp söyledi, kim haklı kim haksız kaldı davası Ruzi Mahşere... Cihan Sultanı Kanuni Sultan Süleyman Han'ın ve İlk göz bebeği Şehzade Mustafa Han'ın mekanı cennet olsun.

Serdar Sekmam, Sultan: Bir Kanuni Romanı'ı inceledi.
05 Oca 19:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.
* Çizilen Satırlar;
.
* Bizim meslekte yalanı doğrudan farksız söylemek, sana düzülen riyayı sahiciden ayırarak hakikat gibi dinlemek gerektir.
.
* Dostların nasıl düşman, düşmanların da gün gelip nasıl dost olabileceğine aklın şaşar
.
* Büyük yalanların merkezinde yaşayanların, bir süre sonra kendilerini de koca bir yalan olarak hissetmeleri kaçınılmazdır.
.
* İnsanların tarihten çok az ders çıkarmaları bize tarihin öğrettiği en önemli derstir. "Aldous Huxley"
.
* Kana karışan aşk zamana intikamla sızar bilirdim, çok geçtim buralardan benim zaferim ayrıldıktan sonra başlar aşkta zafer olmadığını anlayana kadar. "Murathan Mungan"
.
* Lakin güç dediğin, zaaflarımızı daha da arttıran ve âleme ifşa eden bir başka zaaftan başka nedir ki? .
* Kitap Yorumu;
Kanuni adlı kitabın devam serisi burda da olaylar ve fetihler devam etmektedir özellikle burdaki bölümde Barbaros Hayrettin Paşanın dahil olması ayrı bir keyif okurken lakin sanki biraz akıcılığını yitirmiş gibi hissettim ilk kitaba göre şimdi serinin devamı ve son kitabı Süleyman Han'ı okumaya geçelim keyifli okumalar.

Kanuni Sultan Süleymanın, Fransa Kralı Fransuva'ya 100 yıl dansı yasaklattıran mektubu

Ben ki, kırk sekiz krallığın hakanı Sultan Süleyman Han'ım. Sefirimden aldığım habere göre, memleketinizde dans namı altında kadın-erkek birbirine sarılmak suretiyle, alamele-innas (herkesin gözü önünde) icra-i lağviyyat (faydasız işler) işlenmekte olduğu mesmuu şahanem olmuştur (işitmişimdir). ... İş bu rezaletin memkeletime de sirayeti ihtimali muvacehesinde name-i hümayunum yed'inize (elinize) vusulünden (ulaşmasından) itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat ordu-yu hümayunumla gelip men'e muktedirim.(Ülkenizi başınıza yıkarım)

Cihat Fatih Baybars, bir alıntı ekledi.
03 Oca 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kanuni Sultan Süleyman devrinde, Saadet Giray Han’dan itibaren, han kardeşlerinden birisinin, rehine olarak İstanbul’a gönderilmesi âdet olmuştu. Bu, hanların itaat ve bağlılığını sağlamak için alınmış bir önlemdi.

Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441-1700, Halil İnalcık (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı: Ekim 2017, İstanbul)Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441-1700, Halil İnalcık (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı: Ekim 2017, İstanbul)
Zifiri, bir alıntı ekledi.
 29 Eki 2017 · İnceledi

Osmanlı'nın çöküşü 16. yüzyılda başladı. Peki hiç düşündünüz mü, Oryantalistler Kanuni Sultan Süleyman'a Magnificent Salomon yani Muhteşem Süleyman derken, en zor döneminde Osmanlı'yı ayakta tutmayı başaran Abdülhamid Han'a neden "Kızıl Sultan" diyor? 16. yüzyıl Osmanlı'nın en özgürlükçü dönemi olarak tanımlanırken, neden Abdülhamid Han dönemi "Baskı ve Jurnal" dönemi olarak nitelendiriliyor? Çünkü Dul Kadının Oğulları böyle istiyor. Onlar özgürse, istedikleri gibi at koşturuyorsa o ülke özgürdür. Yok eğer istediklerini yapamıyorlarsa o ülkede irtica vardır, engelleyen kişi de mürtecidir!

Dul Kadının Oğulları, Mustafa Yılmaz (Sayfa 109)Dul Kadının Oğulları, Mustafa Yılmaz (Sayfa 109)
Serdar Poirot, Süleyman Han'ı inceledi.
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Kanuni Sultan Süleyman dönemini Çelik Hilal denilen casusluk teşkilatının başı Vehimi Orhun efendinin ağzından anlatan güzel bir roman. Safeviler ile olan ilişkilerden başlayıp Şehzade Mustafa'nın katline geçen romanda asker Vehimi'den şüphelenir ancak Vehimi masumiyetini ispat eder. Bütün bu olaylardan Rüstem Paşa ve Hürrem Sultan'ı sorumlu tutan Vehimi, Hürrem Sultanı zehirler. Ayrıca ortaya çıkan Düzmece Mustafa ve Düzmece Vehimi'nin de yakalanmasını sağlar. Ancak sonrasında İran seferi olur ve Şehzade Bayezid otoriteye isyan eder. Kendi yardımcısı Gırnatalı Kemal, Şehzade Mustafa olayında ihanet etmiştir ve Bayezid'in yanına kaçmıştır. Onu öldüren Vehimi, sonra Şah Tahmasp'a sığınan Bayezid için pazarlıklara girişir. En sonunda Zigetvar seferinde yer alan Vehimi, Süleyman Han'ın ölümünden sorumlu tutulduğu için Şeyhülislam Ebusuud Efendi, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa ve bir çok ismin bulunduğu bir heyete yaptıklarını anlatır. En sonunda Hürrem Sultanın ölümünden sorumlu tutulur ve idam edilir. O dönemde olan olayları edebi bir dille ve o dönemin şairlerinin şiirleriyle beraber anlatan, keyifle bir solukta okunan bir roman.