• 328 syf.
  ·11 günde·Beğendi·9/10
  Rahatsızlığımdan dolayı elimde sürünen ama okuduğum zaman bende derin ama çok derin izler bırakan bir kitap oldu. İşleyişi, konusu, karakterleri, olay örgüsünü ve geriye kalan her şeyi hissetmekten çok yaşıyorsunuz ki bu her yazarın yapabileceği bir şey değil. Yazar ile tanıştığım ilk kitabı oldu. Yazarın kalemini çok sevdim ve bundan sonra eksiksiz takip edeceğimden eminim. Konusuna gelecek olursam; 1500'lü yıllardan günümüze kadar yaşayan biri olsanız ne yapardınız? şahsen ben aşırı yaşanmışlıktan delirirdim. Tom Hazard'da öyle ama karşımızda deli değil bilge bir adam var. 41 yaşında gözüken sıradan bir Tarih öğretmeni gibi gözükse de nadir görülen bir hastalık yüzünden yaşlanması yavaş. Şuan 430 yaşlarında. Düşünsenize, 1500'lü yıllarda Shakespeare ile aynı sahnedesiniz, 1900'lü yıllarda Muhteşem Gatsby`nin yazarı F. Scott Fitzgerald ile sohbet ediyorsunuz, 1926 da Charlie Chaplin ile aynı masada oturmuş çorba içiyorsunuz, 1760'lı yıllarda Kaptan James Cook`un gemisinde yer alıp mürettebatında çalışıyorsunuz, birçok savaş ve olay geçirip görüyorsunuz. Kendilerinin ne olduğunu çözemeyip zamanla kendileri gibi olanları bularak bir cemiyet kuruyorlar -Albatros Cemiyeti. Bu cemiyetin bir şartı bir yerde en fazla 8 yıl kalabiliyorsun. Sebebi bilim adamları tarafından denek olarak kullanılma riski. Bu sebeple bir yerde uzun bir süre aynı kimlikte kalamıyorlar. O yüzden tüm dünyayı seyahat etmek zorunda kalıyorlar. Başlıca kural gizli kal, diğeri ise sakın AŞIK olma! Kitap öyle sürükleyici ki hele sonu. Ben çok ama çok etkilendim Tom yaşadığı tüm duyguyu öyle güzel aktarıyor ki. Kesinlikle okuyun çünkü ders çıkaracağınız bir kitap.
 • Kaptan Scott, son nefesini verinceye kadar, parmakları iyice donup da kalem, kaskatı kesilen elinden yere düşünceye kadar, anı defterine yazmaya devam etti. Kendisine ve İngiliz ırkının kahramanlığına tanıklık edecek bu sayfanın cesedinin yanında bulunacağı umudu, ona insanüstü bir güç verdi. Donmuş parmakları titreyerek şu son isteği yazar: "Bu anı defterini eşime gönderin!" Fakat daha sonra bu donmuş el, "eşime" sözcüğünü çizer ve üzerine şu korkunç sözcükleri yazar: "dul karıma".
 • "Bu anı defterini eşime gönderin!" Fakat daha sonra bu donmuş el, "eşime" sözcüğünü çizer ve üzerine şu korkunç sözcükleri yazar : "dul karıma" .
  Kaptan Scott
 • 319 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  Yine kitaplığımda bir yıl bir hazine bekletmişim.Tarihsel on dört dönüm noktasını anlatıyor kitap. Özellikle Fatih'in İstanbul'u fethi sırasında gerçekleşen sıra dışı olaylar,Goethe'nin torunu yaşında bir kıza aşık olup en önemli eserlerinden birini vermesi,Johan August Suter'in ilginç hayatı,Dostoyevski ve beraberindeki arkadaşlarının idamını son anda affeden Çar, bir de bana göre en trajik olan ve bir insan hayatında on beş günün ne kadar da önemli olduğunu anladığım Kaptan Scott'ın trajedisi gerçekten etkisinden çıkılamayan olaylar.
  Keyifli okumalar...
 • 256 syf.
  ·5 günde·Beğendi·10/10
  MAYAKOVSKÎ JERZY KOSINSKI
  14 Haziran 1933 yılında Polonya'nın Lodz kentinde doğdu. Altı yaşında, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle evinden ayrılmak zorunda kaldı. Bu acılarla dolu bir yaşamın da başlangıcı oldu. Nazi işgalindeki Doğu Avrupa'da çeşitli köylerde ırgatlık, hayvan bakıcılığı, çiftçilik yaptı. Dokuz yaşındayken köylülerle yapılan bir çatışmada konuşma yeteneğini yitiren Kosinski, beş yılı aşkın bir süre hiç konuşamadı. Savaş sonunda anne ve babasıyla yine bir araya gelen Kosinski, sakat çocukların gittiği bir okula yerleştirildi. Tatile gittiğinde, bu kez bir kayak kazası sonucunda konuşma yeteneğine kavuştu.Ülkesi Polonya'da devlet kontrolündeki Stalinist üniversitede çalışmalarını sürdürürken Marksizmi reddetmesi nedeniyle iki kez okuldan uzaklaştırılan Kosinski, daha sonra
  ları sosyal psikoloji doktorası yapma hazırlıkları içindeyken birden yükseldi, doçent oldu. Bilim Akademisi'nden burs aldı.
  Devlet kolektivizminden sıyrılmaya sürekli çaba harcayan Kosinski kayak öğretmenliğinden sosyal danışmanlığa kadar pek çok işte çalıştı, hep gezdi. Kendisini, uydurma bir Amerikan vakfının çağrılısı göstererek pasaport alan Kosinski 1957 yılında New York'a gitti.
  Kamyon şoförü olarak Amerika'nın her tarafım dolaşan Kosinski, otopark bekçiliği, sinema projeksiyonculuğu, portre fotoğrafçılığı, limuzin ve yarış arabası sürücülüğü yaptı. Bu arada İngilizcesini o kadar ilerletti ki Ford Vakfı Bursu almakta fazla zorlanmadı. İki yıl sonra ilk belgesellerini yazıyordu. Yayımlandığında best seller listelerine giren iki kitabı Boyalı Kuş ve Adımlar, onun sağlam bir yazarlık kariyerinin başladığını haber veriyordu. Sefalet bitmek üzereydi, ihtişamın da eşiğindeydi.Kosinski eşiğe adımını attı. Orada kendisini Pittsburghlu bir çelik zengininin dul eşi bekliyordu: Mary Weir. İki yıl onunla arkadaşlık yaptı, sonra da evlendi. Mary Weir'le geçirdiği on yıl içinde ağır sanayi dünyasında büyük iş adamları ve yüksek sosyete arasında yaşadı. Özel uçakları, 17 mürettebatlı yatları, Pittsburgh, New York, Hobe Sound,
  Southampton, Paris, Londra ve Floransa'da evleri vardı. Yaşadığı hayat ancak romanlarda yaratılabilen bir dünyaydı. Kosinski şöyle diyordu: "Evliliğim sırasında aklımda hep Stendhal ile F. Scott Fitzgerald'ın, yani kafalarını zenginliğe takmış olup da kendilerinde para olmayan yazarların, bu hayatı denemeye hakları olduğu vardı. Önceleri bununla ilgili bir roman yazmaya karar verdim; servetin boyutlarını, gücün ne demek olduğunu, beni kuşatan yüksek sosyeteyi anlatan bir şey. Çok yakın geçmişime kadar beni kuşatan dehşetten, yoksulluktan ve yoksun luktan uzak bir şey. Ama evliyken o dünyanın o kadar parçası olmuştum ki duygularımın özünü, içinden çekip alamazdım. Bu nedenle ilk romanımı savaş sırasında evsiz barksız kalmış bir çocuk hakkında yazmaya karar verdim: Bir zamanlar benim yaşadığım ve milyonlarca başka insanla paylaştığım serüvenlerdi bunlar. "Boyalı Kuş" böyle doğdu.
  Daha sonraları Adımlar, Bir Yerde, Şeytan Ağacı vd. geldi. Salaş sokakların Don Kişot'u, milyarder dünyasının Kaptan Ahab'ı Kosinski, bir edebiyat virtüözüydü artık.
  Gezme alışkanlığını hiç bırakmadı. Hep hareket halinde oldu, yazdı. Paris'ten Beverly Hills'e, Roman Polanski ile karısı Sharon Tate'in evine gelirken Los Angeles aktarmasını kaçıran Kosinski, o akşam Charles Manşon çetesinin, o evde 5 kişiyi öldürdüğünü sonradan öğrendi. Aralarında yakm dostları da vardı.
  Onu izleyen birkaç yıl boyunca Princeton Üniversitesi'nde Yale'de edebiyat dersleri veren Kosinski, Amerikan Yazarları Derneği Başkanı olunca üniversite hayatından ayrıldı.
  Romancı ve senaryocu olarak "Bir Yerde" adlı yapıtını beyazperdeye uyarlayan Kosinski, bu çalışmasıyla Yılın En İyi Senaryosu Ödülü'nü almış, filmde Peter Sellers, Shirley McLaine oynamıştı.
  Televizyonda ve basında sık sık adı geçen, söyleşiler yapan yazı yazan Kosinski kimi zaman kılık değiştirip dolaşırdı. Bir romanı yaklaşık üç yılda yazan Kosinki için bir eleştirmen şöyle demişti: "Romanlarım o kadar seyrek yazıyor ki sanki bir kelimesi ona bin dolara patlıyor, bir sözü yanlış kullanırsa da hayatına patlıyor." Eşinin dediğine göre son zamanlarda "Çalışamıyorum, yazamıyorum" diyormuş. Hayatına bu mu patladı acaba?
  Zira 3 Mayıs 1991 günü eşi Katerina onu banyoda başına geçirilmiş plastik torbayla ölü buldu. Romanlarındaki şiddet ve korku ölümüne de egemen olmuş, kahramanları gibi değişik bir ölüm yöntemini seçmişti.
  Kosinski, yaşadıklarını yazan, yazdıklarını yaşayan bir yazardı. İnsanın acımasız, saldırgan, kötü yanlarını serinkanlılıkla gözledi ve şiddetin şiirini yazdı. Artık yazamayacağını anladığında ise, hep kolkola yaşadığı ölümle bütünleşti.
 • KRONOLOJİK SIRAYLA İNGİLİZ EDEBİYATI’NIN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİ:
  *********************************************************************
  *THOMAS MORE (1478-1535)
  -Ütopya
  *WİLLİAM SHAKESPEARE (1564-1616)
  -Hamlet
  -Macbeth
  -Romeo ve Juliet
  -Venedik Taciri
  -Othello
  -Kral Lear
  -Yanlışlıklar Komedyası
  -Bir Yaz Gecesi Rüyası
  *FRANCİS BACON (1561 -1626)
  -Denemeler
  -Yeni Atlantis
  *DANİEL DEFOE (1660 - 1731)
  -Robinson Crusoe
  *JONATHAN SWİFT (1667 - 1745)
  -Gulliver'in Gezileri
  *Samuel Richardson (1689-1761)
  -Clarissa
  *HENRY FİELDİNG (1707-1754)
  -Tom Jones
  *JANE AUSTEN(1775-1817)
  -Akil ve Tutku
  -Aşk ve Gurur
  -İkna
  -Emma
  *MARY SHELLEY (1797-1851)
  -Frankenstein
  -Son İnsan
  *WİLLİAM MAKEPEACE THACKERAY ( 1811- 1863)
  -Gurur Dünyası
  *CHARLES DİCKENS (1812 -1870)
  -Oliver Twist
  -İki Şehrin Hikâyesi
  -Kasvetli Ev
  -Büyük Umutlar
  *CHARLOTTE BRONTË (1816-1855)
  -Jane Eyre
  *EMİLY BRONTË (1818-1848)
  -Uğultulu Tepeler
  *GEORGE ELİOT (1819- 1880)
  -Kıyıdaki Değirmen
  -Silas Marner
  -Middlemarch
  *THOMAS HARDY (1840-1928)
  -Çılgın Kalabalıktan Uzak
  - Kaybolan Masumiyet
  - Adsız Sansız Bir Jude
  *HENRY JAMES ( 1843-1916)
  -Daisy Miller
  -Bir Kadının Portresi
  -Yürek Burgusu
  *JOSEPH CONRAD (1857-1924)
  -Karanlığın Yüreği
  * HERBERT GEORGE WELLS (1866-1946)
  - Zaman Makinesi
  - Dünyaların Savaşı
  - Ay'da İlk İnsanlar
  *FORD MADOX FORD (1873-1939)
  - İyi Asker
  *EDWARD MORGAN FORSTER(1879-1970)
  -Howards End
  *VİRGİNİA WOOLF (1882-1941)
  -Mrs. Dalloway
  -Deniz Feneri
  -Kendine Ait Bir Oda
  * AGATHA CHRİSTİE (1890-1976)
  - Doğu Ekspresinde Cinayet
  * ALDOUS HUXLEY (1894-1963)
  -Krom Sarısı
  - Cesur Yeni Dünya
  * GEORGE ORWELL (1903-1950)
  - Hayvan Çiftliği
  - 1984
  *SİR WİLLİAM GOLDİNG (1911-1993)
  - Sineklerin Tanrısı
  *ANTHONY BURGESS (1917-1993)
  -Otomatik Portakal
  *JULİAN BARNES (19 Ocak 1946-)
  -Bir Son Duygusu
  *IAN MCEWAN (21 Haziran 1948-)
  -Kefaret
  …………………………
  KRONOLOJİK SIRAYLA AMERİKAN EDEBİYATI’NIN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİ:
  ************************************************************************
  *EDGAR ALLAN POE (1809 - 1849)
  -Öyküler
  -Kuyu ve Sarkaç
  *Harriet Beecher Stowe (1811-1896)
  -Tom Amca'nın Kulübesi
  *Herman Melville (1819-1891)
  -Moby Dick Beyaz Balina
  *MARK TWAİN (1835-1910)
  -Tom Sawyer'in Maceraları
  -Huckleberry Finn'in Maceraları
  -Mississippi'de Hayat
  *THOMAS STEARNS ELİOT (1888 - 1965)
  -Çorak Ülke
  -Boş Adamlar: Şiir
  -Edebiyat Üzerine Düşünceler
  * F. Scott Fitzgerald (1896- 1940)
  -Muhteşem Gatsby
  *ERNEST HEMİNGWAY (1899-1961)
  -Güneş de Doğar
  -Silahlara Veda
  -Çanlar Kimin İçin Çalıyor
  -İhtiyar Adam ve Deniz
  *JOHN STEİNBECK(1902-1968)
  -Kenar Mahalle, Bitmeyen Kavga
  -Fareler ve İnsanlar
  -Gazap Üzümleri
  * SAUL BELLOW (1915- 2005)
  -Boşlukta Sallanan Adam

  *********************************************
  KRONOLOJİK SIRAYLA RUS EDEBİYATIN ÖNEMLİ YAZARLARI:
  ************************************************************
  *ALEKSANDR PUŞKİN (1799-1837)
  -Yüzbaşının Kızı
  -Yevgeni Onegin
  *NİKOLAY GOGOL (1809-1852)
  -Palto
  -Ölü Canlar
  -Bir Delinin Hatıra Defteri
  *MİHAİL LERMONTOV (1814-1841)
  -Zamanımızın Bir Kahramanı
  * İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV (1818-1883)
  -Babalar ve Oğullar
  -Rudin
  *FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ (1821 -1881)
  -İnsancıklar
  - Öteki
  -Ezilmiş ve Aşağılanmışlar
  -Ölüler Evinden Anılar
  -Yeraltından Notlar
  -Suç ve Ceza
  -Kumarbaz
  -Budala
  -Delikanlı
  -Karamazov Kardeşler
  *LEV NİKOLAYEVİC TOLSTOY (1828 -1910)
  -Sivastopol Serisi
  -Kazaklar
  -Savaş ve Barış
  -İnsan Ne ile Yaşar
  -İvan İlyiç'in Ölümü
  -Anna Karenina
  -Kreutzer Sonat
  -Diriliş
  -Hacı Murat
  *ANTON ÇEHOV (1860-1904)
  -Öyküler
  -Vanya Dayı
  *IVAN GONÇAROV
  -Oblomov
  *MAKSİM GORKİ (1868 - 1936)
  -Çocukluğum
  -İnsanlar Arasında
  -Ana
  *İVAN ALEKSİYEVİÇ BUNİN (1870-1953)
  -Teneke Kaplı İvan
  -Mitya’nın Aşkı
  *ANDREY BELY (1880-1934)
  -Petersburg
  *BORİS PASTERNAK (1890-1960)
  -Doktor Jivago
  -İnsanlar ve Haller
  *MİHAİL BULGAKOV (1891-1940)
  -Usta ile Margarita
  -Kol Manşetinde Notlar
  -Kızıl Moskova
  *SERGEY YESENİN (1895 -1925)
  -Sönüyor Al Kanatları Günbatımının
  *VLADİMİR NABOKOV (1899-1977)
  Lolita
  *MİHAİL ŞOLOHOV (1905-1984)
  -Ve Durgun Akardı Don
  *ALEKSANDR SOLJENİTSİN (1918-2008)
  -İvan Denisoviç’in Bir Günü
  …………………………………..

  KRONOLOJİK SIRAYLA FRANSIZ EDEBİYATI’NIN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİ:
  **********************************************************************
  *MONTAİGNE (1533 -1592)
  -Denemeler
  *CORNEİLLE (1606 - 1684)
  Pierre Corneille,
  -Le Cid
  *LA FONTAİNE (1621 -1695)
  Jean de La Fontaine
  -Fablla
  *MOLİERE (1622-1673)
  Jean-Baptiste Poquelin
  -Cimri
  -Kibarlık Budalası
  -Hastalık Hastası
  *JEAN RACİNE (1639 -1699)
  -İskender
  *JEAN JACQUES ROUSSEAU (1712 -1778)
  -İtiraflar
  -Toplum Sözleşmesi
  -Emile
  *DENİS DİDEROT (1713-1784)
  -memoirs of a nun
  *CHATEAUBRIAND (1768 - 1848)
  François-René de Chateaubriand
  -Devrimler Üzerine Deneme
  -Atala ve Rene
  *LAMARTİNE (1790-1869)
  -Şairane Duyuşlar
  -Graziella
  *STENDHAL (1783 - 1842)
  Marie-Henri Beyle
  -Kızıl ve Kara
  -Parma Manastırı
  *HONORE DE BALZAC (1799 -1850)
  -Goriot Baba
  -Vadideki Zambak
  -Eugenie Grandet
  *ALEKSANPRE DUMAS PERE (1802-1870)
  -Üç Silahşörler
  -Monte Kristo Kontu
  -Demir Maske
  *VİCTOR HUGO (1802 -1885)
  -Bir İdam Mahkumunun Son Günü
  -Nötre Dame'ın Kamburu
  -Sefiller
  *ÂLFRED DE MUSSET (1810-1857)
  -Bir Zamane Çocuğunun itiraflar
  *GUSTAVE FLAUBERT (1821 -1880)
  - Madam Bovary
  -Bilirbilmezler
  *CHARLES BAUDELAİRE (1821 - 1867)
  -Kötülük (Elem) Çiçekleri
  -Yapay Cennetler
  *GONCOURT KARDEŞLER (EDMOND [1822 - 1896], JULES [1830 - 1870])
  -Germinie Lacar-teux
  -Charles Demailly
  *JULES VERNE (1828 -1905)
  -Balonla Beş Hafta
  -Dünyanın Merkezine Yolculuk
  -Ay'a Yolculuk
  -Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
  -Seksen Günde Devr-i Âlem
  -Kaptan Grant'ın Çocukları
  *EMİLE ZOLA (1840 -1902)
  -Meyhane
  -Germinal
  -Nana
  *ALPHONSE DAUDET (1840 - 1897)
  -Değirmenimden Mektuplar,
  -Pazartesi Hikâyeleri
  * STEPHANE MALLARME (1842 -1898)
  -Hirodias
  *PAUL VERLAİNE (1844 -1896)
  -Zühal Şiirleri
  *GUY DE MAUPASSANT (1850 - 1893)
  -Ay Işığı
  -Tombalak
  -Bir Hayat
  -Ölüm Kadar Acı
  *ARTHUR RIMBAUD (1854 - 1891)
  -Cehennemde Bir Mevsim
  -Tanrısal Esinler
  *ANDRE GİDE (1869 -1951)
  -Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
  -Ayrı Yol
  -Patoral Senfoni
  -Kalpazanlar
  *MARCEL PROUST (1871 -1922)
  -Kayıp Zamanın İzinde
  1-Swann'ların Tarafı
  2-Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde
  3-Guermantes Tarafı
  4-Sodom ve Gomorra
  5-Mahpus
  6-Albertine Kayıp
  7-Yakalanan Zaman
  *LOUİS ÂRÂGON (1872-1982)
  -ParisKöylüsü
  -Elsa’nınGözleri
  *JEAN-PAUL SARTRE (1905-1980)
  -Bulantı
  -Duvar
  -Varlık ve Hiçlik
  -Akıl Çağı
  -Varoluşçuluk
  *ALBERT CAMUS (1913-1960)
  -Yabancı
  -Veba
  -Sisifos Söyleni
  -Düşüş

  FRANSIZ FİLOZOF
  *René Descartes ( 1596- 1650)
  -Yöntem Üzerine Konuşma
  -Felsefenin İlkeleri
  -Ruhun Tutkuları
  ************************

  KRONOLOJİK SIRAYLA ALMAN EDEBİYATI TEMSİLCİLERİ VE ALMAN EDEBİYATINA KATKISI OLAN YAZARLAR:
  *************************************************************************

  *HANS JAKOB CHRİSTOFFEL VON GRİMMELSHAUSEN (1621 -1676)
  -Simplicissimus
  *JOHANN VVOLFGANG VON GOETHE (1749-1832)
  -Genç Werther'in Acıları
  -Wilhelm Meister'in Çıraklık Yılları
  -Gönül Yakınlıkları
  -Faust
  -Pandora
  *SCHİLLER (1759 - 1805)
  -Haydutlar
  -Wilhelm Tell
  -Don Carlos
  -Mutluluk Şarkısı
  *HEİNRİCH VON KLEİST (1777-1811)
  - Michael Kohlhaas
  *GRİMM KARDEŞLER
  *JACOB GRİMM (1785-1863)
  *WİLHELM GRİMM (1786-1859).
  -Pamuk Prensesle Yedi Cüceler
  -Bremen Mızıkacıları
  -Büyülü Şato
  -Altın Saçlı Kız
  -Çizmeli Kedi
  -Kül Kedisi
  -Rapunzel
  -Hansel ve Gretel
  -Parmak Çocuk
  -Uyuyan Güzel
  -Fareli Köyün Kavalcısı
  -Kurbağa Prens
  -Kırmızı Başlıklı Kız
  -Balıkçı İle Karısı
  *HEİNRİCH HEİNE (1797 -1856)
  -Romantizm Okulu
  *KARL GEORG BÜCHNER ( 1813- 1837)
  -Danton'un Ölümü
  *THOMAS MANN (1875-1955)
  -Buddenbrook Ailesi
  -Venedik'te Ölüm
  -Büyülü Dağ
  *RAİNER MARİA RİLKE ( 1875-1926)
  - Orpheus'a Soneler
  *HERMANN HESSE (1877-1962)(İsviçre)
  - Siddhartha
  - Bozkırkurdu
  - Boncuk Oyunu
  *ROBERT MUSİL (1880-1942) (Avusturya)
  -Niteliksiz Adam
  *STEFAN ZWEİG (1881-1941) (Avusturya)
  - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  -Amok Koşucusu
  -Bir Kadının Hayatından 24 Saat
  -Satranç
  * FRANZ KAFKA (1883-1924)
  -Dönüşüm
  - Dava
  -Şato
  -Kayıp, (Amerika)
  *JOSEPH ROTH (1894-1939) (Avusturya)
  - Radetzky Marşı
  *BERTOLT BRECH (1898-1956)
  -Üç Kuruşluk Opera
  -Cesaret Ana ve Çocukları
  *ELİAS CANETTİ (1905 - 1994)
  -Körleşme
  -Kitle ve İktidar
  -Marakeş'te sesler
  *GÜNTER GRASS (1927- 2015)
  - Teneke Trampet
  *************************************************
  ALMAN FELSEFESİNİN EN ÖNEMLİ İSİMLERİ:
  *************************************************
  *GOTTFRİED WİLHELM LEİBNİZ (1646 - 1716)
  -Metafizik üstüne konuşmalar
  -İnsan zihni üzerine yeni denemeler
  *CHRİSTİAN WOLFF (1679 - 1754)
  -Biografia
  *IMMANUEL KANT (1724 - 1804)
  -Saf Aklın Eleştirisi
  -Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi
  -Aydınlanma Nedir?
  *JOHANN GOTTLİEB FİCHTE (1762 - 1814)
  -Bilim öğretisi
  -Ahlak öğretisi
  -İnsanın belirlenmesi
  -Bugünkü çağın ana çizgileri
  *GEORG WİLHELM FRİEDRİCH HEGEL (1770 - 1831)
  -Ruhun Fenomenolojisi
  -Mantık Bilimi
  *FRİEDRİCH WİLHELM JOSEPH SCHELLİNG (1775 - 1854)
  - İnsan Özgürlüğünün Özü Üzerine
  *Arthur Schopenhauer (1788 - 1860)
  - İstenç ve Tasarım Olarak Dünya
  - Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar
  * LUDWİG ANDREAS FEUERBACH (1804 - 1872)
  - Geleceğin Felsefesi -Felsefe Reformu İçin Geçici Tezler
  * KARL MARX (1818 - 1883)
  - Alman İdeolojisi
  - Türkiye Üzerine-Şark Meselesi
  * FRİEDRİCH WİLHELM NİETZSCHE (1844 - 1900)
  -İnsanca, Pek İnsanca
  - Dionysos Dithyrambosları
  -Böyle Buyurdu Zerdüşt
  *EDMUND HUSSERL (1859 - 1938)
  - Kesin Bilim Olarak Felsefe
  *MAX WEBER (1864 - 1920)
  - Ekonomi & Toplum
  * ALBERT SCHWEİTZER (1875 - 1965)
  - Medeniyet Felsefesi
  * MARTİN HEİDEGGER (1889 - 1976)
  - Varlık ve Zaman

  *****************
 • Zeyy_ze
  Zeyy_ze Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler'i inceledi.
  696 syf.
  ·8/10
  Centilmen Piç serisinin ilk kitabını uzun zaman önce okumuştum. İkinci kitabın uzun bir süre baskısı yoktu ve gidip Deden almıştım. Eve geldiğimde tüm kitap satış sitelerinde iki katı fiyatı olduğunu gördüğümde bir hayli moralim bozulmuştu.

  Locke Lamora kıvrak zekalı, çabuk düşünebilen sadece kitaplarda karşılaşmak isteyeceğiniz türden bir hırsız. İlk kitap gerçekten mükemmel ilerledi. Heyecan hiç azalmadı, okumanın üstünden uzun zaman geçmesine rağmen ikinci kitabi okuduğumda bir eksiklik hissettim açıkçası. Sanki ilk kitapta gördüğüm Locke yoktu... hele Kaptan Zamira ' nin gemisine binmelerinden sonra gelişen pek çok olayda da büyük hayal kırıklığı yaşadım.

  Kitap içeriğinden ve olaylardan bahsetmek istesem de kendimde saklı tutmak istiyorum. Amma üçüncü kitabi daha fazla merak ediyorum. Yaşanılan onca şeyden sonra üçüncü kitap ilk kitap gibi okur umarım. Çünkü Locke Lamoranın başına öyle şeyler geldi ki nasil toparlanacak, hikaye nasil devam edecek hiç bilemiyorum.

  İlk kitaptan dolayı aşırı beğendiğim bir karakter olduğu için üçüncü kitaba da hemen başlamak ve merakımı sonlandırmak istiyorum.

  Bence çok arada , orta seviyede bir kitaptı. Neden bunlar yaşandı diye düşünmeden edemiyorum. Bu kitapla alakalı çok fazla şey hazırlayacağımı da sanmıyorum

  O zamaaan herkese iyi okumalaar.